Çatı Yapımı

Çatı Yapımı

Çatı Yapımı

Tüm Ustalar

Kayıtlı 117 Hizmet Veren

Ustala'da kayıtlı hizmet verenler iş taleplerinize hızlı şekilde cevap verir, bütçenize uygun fiyat tekliflerine kolayca ulaşırsınız

Çatı Yapımı Firmaları

Nurettin Gürbulak

POLİSPREY İLERİ YALITIM

Ali Rıza Genç

zikrullah yılgın

boya dekorasyon baba mesleğim olup 20 yıldır bu meslekteyim usta olarak deneyim ve tecrübe sahibi o

Muharrem şeker

inşaat teknisyeniyim yıllardır inşaat in içinde biri olarak izolasyon ,çelik işleri ,çelik çatı çatı

ahmet gokdemir

Yusuf cevik

Ensar

Mahmut masum

Son gelen Çatı Yapımı talepleri

80 m2 alana lambiri tavan yapılacak
Aydın / Çine
Bimsten orulmus bahce evine 90 m2 cati yapimi malzemeler tarafimizdan temin edilecek
Ankara / Altındağ
Çatımız şaçaklar dahil 70metrekare. Eski çatı tamamen sökülecek. Demir profil taşıyıcı yapılacak ve ahşap ile kaplanacak. Üstten çakma lambiri tavan istiyoruz. 2 yerde pencere açıklığı olacak. Çatıda OSB, membran, taşyünü izolasyonu ve kiremit katmanları olacak. Çatının altında oluşan alanda yaklaşık 20metrekare yan duvarlar lambiri kaplama olacak.
İzmir / Çeşme

Ustala kullanıcıları

Birçok alanda hizmet verenler ile hizmete ihtiyacı olan kişileri buluşturan ustala her geçen gün büyümeye devam ediyor

62.5k

Kullanıcı

34.9k

İş talebi

48.1k

Mesajlaşma

82.8k

Profesyonel

stats

Kolay Kullanım

Teklifler hızlıca cebine gelsin

Sağdan soldan usta aramak yerine vereceğin ücretsiz bir talep ile onlarcda profesyonel hızlıca teklif geçer

Cebine uygun profesyoneli kendin seç

Talebine gelen teklifleri ister profesyoneller ile direk iletişime geçerek ister direk geçmiş işlerine bakarak kendin seçersin

Zamandan kazan, işlerin yarıda kalmasın

Sen tek tek usta arayacağına ustalar sana gelir, bütün işlerin hızlıca ve ekonomik bir şekilde sonuçlanır, zamandan kazanırsın.

hero

Teklifler cepte

Ustala uygulamalarını akıllı telefonuna indirerek kolay ve hızlı talep oluştur gelen tekliflere anında bakıp teklif verenler ile iletişime geçersin

Tüm Apple ve Android telefonları için uyumludur

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını anlat

İlk adımda almak istediğiniz hizmeti seçiyorsunuz ve birkaç soruyu yanıtlıyorsunuz

Çatı Yapımı ustalarından teklif al

Aynı gün içinde ihtiyacına uygun teklifler geliyor

SEÇimini yap

Gelen tekliflerden seçiminizi yapıyorsunuz ve süreç başlıyor

Konuma göre Çatı Yapımı

Çatı Yapımı

Çatılar binaların veya müstakil evlerin en önemli ve en işlevsel kısımlarıdır. Çünkü çatılar evlerimizi her türlü yağıştan ve rüzgârdan korumaktadırlar. Çatı yapımı denildiği zaman hemen hepimizin aklına sıradan kiremit çatılar gelmekte. Özellikle şehirlerde binaların tepelerinde kiremit çatılar tercih ediliyor. Fakat birçok farklı çatı çeşidi bulunmaktadır. Görünüş itibariyle bütün çatılar eğimli olmalıdır. Bunun sebebi yağan yağmur ve kar suyunu doğru bir biçimde çatıdan akıp gitmesini sağlamaktır. Çatı yapımında esas farklı nokta çatının yapımında kullanılan malzemelerdir. Bu malzemelerin türlerine ve dayanıklılık esaslarına göre evinizin bulunduğu konumun iklim şartlarını göz önünde bulundurarak seçebilirsiniz.  Yaptırdığınız bir yazlık için ya da müstakil bir ev için sıfırdan bir çatı inşa etmek gerekebilir. Bu noktada ilerleyen zamanlarda sıkıntı yaşamamak için uzman kişilerle çalışmalısınız. Aradığınız uzman kişileri Ustala.com’da bir ilanla verebilirsiniz. 

Çatı yapımının birinci aşaması çatının yapımında kullanılacak ham maddeyi seçmektir. İkinci aşamada gerekli firmalarla veya bireysel çalışan ustalarla iletişime geçerek onlara projeniz hakkında bilgi vermelisiniz. Ustalar gelip alanı ve evi gördükten sonra işe koyulup çatınızı en hızlı şekilde bitireceklerdir. Çatı yapımı konusunda önemli noktalardan biri de çatı iskeletinin yapımıdır. Bu iş çok önemlidir çünkü iskeleti sağlam olmayan bir çatı çökebilir. Bu da yaralanmalara veya can kaybına sebep olabilir. Bu tür durumlardan kaçınmak ve yaşanmasını önlemek için mutlaka çatı yapımı işinde uzmanlaşmış kişilerle çalışmalısınız. Malzemeden kısmak veya işi yarım bırakmak gibi iş ahlakına sığmayan davranışlar sergileyen firma veya kişilerle çalışmamalısınız. Çatı yaptırmak size biraz pahalı gelebilir fakat bu işi hayatınızda birkaç kere yaptıracaksınız. Bugün maliyetten kaçmak yarın malınıza daha da kötüsü canınıza mâl olabilir.

Çatı Yapımı Çeşitleri

Çatılar dışarıdan bakıldığında yapım şekli olarak aynı gözükebilirler fakat neredeyse hepsinin eğimleri farklıdır. Bunun dışında çatının yapımında kullanılan malzemelerde değişebilmektedir. Her ham maddenin kendi içinde modelleri vardır. Yapı malzemesi farklı olan çatıları çıplak gözle de ayırt edebilirsiniz. Çatı yapımı çeşitleri gelişen teknolojiyle beraber daha da geniş bir ürün yelpazesine ulaşmıştır.

Kiremit Çatılar: Çatı denilince hemen hepimizin aklına kiremit çatılar gelmektedir. Kiremit çatılar kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen çatı türüdür. Kiremit çatılar inşa edilirken çatının üzerine membran (su izolasyonu) serilir. Ardından üzerine kiremitler döşenir. Kiremitleri çoğunuz daha önce görmüşsünüzdür. Çizgi çizgidir ve ortasında bir kanal vardır. İşte bütün kiremitler bir ip yardımıyla aynı hizada dizilerek tek ve uzun su boşaltma kanalları elde edilir. Eğer binanın eğimi yeterli gelmezse çıtalama usulü ile çatıya gerekli eğim kazandırılır. Ayrıca kiremitlerinde kendi içinde modelleri vardır. İstediğiniz modeli tercih edebilirsiniz. Renk seçenekleri de mevcuttur fakat aşırı maliyetli olduğundan genelde tercih edilmez ve kiremitler orijinal renginde kullanılır. Fakat uzun vadede güneş ve yağmurun etkisiyle bu uzun ince kanalların arasında kir birikir. Bu olduğu zaman yağmur ve kar suyu sağlıklı bir şekilde tahliye edilemez. Bir süre sonra da çatı su sızdırmaya başlar. Fakat bunun da çaresi vardır. Çatınızı yapan ekip tamir etmeye de gelecektir.

Ahşap Çatılar: Ahşap çatılar genel olarak müstakil ya da yazlık evlerde tercih edilir. Ahşap çatı yapılırken öncelikle yapılacak bölgenin iklim koşullarına göre ahşabın hangi türünün kullanılacağı belirlenir. Ardından kalaslar halinde çatının yapılacağı bölgeye sevk edilir. Çatı iskeleti oluşturulacak iklim koşullarına göre hesaplanan eğim çatıya kazandırılır. Sonra çatı yapımı için getirilen ahşaplar monte edilerek işlem sonuçlandırılır. Ahşap çatılarda genel olarak en dayanıklı ahşap türü olan çam ağacından elde edilen kalaslar kullanılır. Ayrıca ahşap çatı yapımında en önemli unsur çatının izolasyonudur. Malzeme ahşap olduğu için ahşap döşemeden önce altına yapılacak izolasyon hayati derecede önem taşımaktadır. Her ne kadar kar yağışının çok olmadığı bölgelerde tercih edilse de her ihtimal düşünülmeli ve ahşap çatının taşıyabileceği kar ağırlığı hesaplanmalıdır.

Sundurma Çatılar: Çatılar içerisinde yapımı en kolay ve en ekonomik olanıdır. Sundurma çatılar bildiğimiz çatılar gibi üçgen prizma şeklinde olmazlar. Genel de sadece belirli bir alanı kapatmak ihtiyacını karşılarlar. Mesela yazlık evinizin bahçesinde gölgelik bir alan oluşturmak isterseniz evle bitişik bir sundurma çatı kullanabilirsiniz. Sundurma çatıların sık kullanıldığı alanlardan biri de teraslardır.  Yazın güneşten kışın yağmurdan korunmak amacıyla terasın üstünü kapatmak isteyebilirsiniz. İşte bu noktada dört kolon üzerine oturtulmuş bir sundurma çatı işinizi görecektir. Sundurma çatılar kendi içlerinde de ham maddelerine göre çeşitlere ayrılmaktadır. Mesela cam sundurma çatılar veya ahşap sundurma çatılar gibi.

Çelik Çatılar:  Çelik çatılar genel olarak duvarları birbirinden uzak yapılarda tercih edilir. Duvarları birbirinden uzak yapılarda daha geniş alana yapılmış olan fabrikalar olurlar genelde.  Çoğu fabrikanın ya da atölyenin çatısı çelikten yapılır. Doğru hesaplamalarla çelik bloklar binanın tepesine kaynak yardımıyla birleştirilerek monte edilir. Sütunlar arası kalan küçük boşluklar çelik plakalarla kapatılır. Çelik çatı yapımında en önemli husus bu işi işinin ehli kişilerin yapıp yapmadığıdır. Çünkü küçük bir hata büyük facialara sebep olabilir. Çeliğin dayanıklı yapısı sayesinde çatının üzerine binecek yükün(kar yağışı sonucu oluşacak) bir önemi kalmayacaktır. Ayrıca çatı çok fazla bir ömre sahip olacaktır. Tabi bütün bunlarla beraber çelik oldukça pahalı bir maddedir. Yani çelik çatı yaptırmak oldukça maliyetli olacaktır. Fakat bu maliyet gözünüzde büyümemeli çünkü belki de yirmi seneyi aşkın bir süre tadilat tamirat istemeyen bir çatınız olacak. Ayrıca siz fiyattan kısarsanız anlaştığınız firma ya da kişilerde kâr elde etmek için malzemeden ya da işçiden tasarruf etmeye çalışabilir. Kısa vadede kazançlı gözükseniz bile uzun vadede zarar edebilirsiniz.

Betonarme Çatılar: Genel olarak alışveriş merkezlerinde tercih edilirler. Ya da çatısını aktif olarak kullanmak isteyen kişilerin tercihleridir. Betonarme çatılara yüzde ikilik bir eğğim verilerek su tahliyesi sağlanır. Üzerine seramik döşenerek daha hijyenik bir ortam ve daha estetik bir görüntü elde edilir. Betonarme çatılar sundurma çatılar ile karıştırmaktadır. Betonarme çatı ayağımızın değdiği kısımdır. Sundurma çatı ise betonarme çatıların üzerini kapatmak için sonradan eklenirler.

Çatı Yapımı Fiyatları

Uzun ve zorlu bir süreç olan çatı yapımı işi için net bir fiyat söylemek oldukça zordur. Çünkü yaptırmak istediğiniz çatının ham maddesine ve yapım stiline göre fiyatlar değiştirmektedir. Çatı yapımı fiyatları genel olarak projelerin belirlenmesi ile anlaşılmayı düşünülen firmaya bildirilerek belirlenir. 

Doğru Ustayı Bulmak Çok Kolay

Görüldüğü üzere çatı yapımı işinde malzemelerin yanında ustalarda çok önemlidir. İşinin ehli olmayan insanlara bu işi emanet ederseniz ciddi kazalar yaşayabilirsiniz. Bu işin en can alıcı kısmı karşılıklı güvendir. Doğru ustayı nasıl bulacağınızı bilmiyorsanız ya da bulmakta zorluk çekiyorsanız ustala.com sizin için bu işi halletsin. Hemen ustala.com’a girin. Ardından üye kaydı oluşturup, üye girişi yapın. Sonrasında ilanınızı verin ilanınıza gelen teklifleri fiyat ve performans açısından değerlendirerek size en uygun usta ile çalışmaya başlayın. Böylece çatı yaptırmak gibi zorlu bir sürecin en önemli adımı olan usta bulma işini en hızlı ve güvenilir şekilde çözüme kavuşturmuş olacaksınız.

Nereye Çatı Yapılacak Haberdar Olun

İnsanlara hizmet vermek istiyorsunuz. Başlarını soktukları evlerinin çatılarını yapıyorsunuz. İşlerinizi ilerletmek ve daha fazla insana ulaşmak için ustala.com’a  girin. Üye kaydınızı oluşturup üye girişinizi yapın. Sonrasında insanlar tarafından verilen ilanlara teklif vererek daha fazla iş bulma fırsatını değerlendirin.