Fayans

İzmir Fayans

İzmir Fayans

Tüm Ustalar

Kayıtlı 306 Hizmet Veren

Ustala'da kayıtlı hizmet verenler iş taleplerinize hızlı şekilde cevap verir, bütçenize uygun fiyat tekliflerine kolayca ulaşırsınız

İzmir Fayans Firmaları

Mustafa

Matis Yapı

fesih Baydar

mustafa kacar

onur ecevit

durdağı aydın

murat tasdemir

Ismail Turker

Salih Özbilgi

Son gelen İzmir Fayans talepleri

38 duvar8 yer
İzmir / Torbalı
Banyo fayans yenileme
İstanbul / Eyüp
35mkare banyo +ebebeyin banyosu fanyas yapilacak toplami 35m
İstanbul / Bağcılar

Ustala kullanıcıları

Birçok alanda hizmet verenler ile hizmete ihtiyacı olan kişileri buluşturan ustala her geçen gün büyümeye devam ediyor

104.4k

Kullanıcı

76.9k

İş talebi

71.4k

Mesajlaşma

87.4k

Profesyonel

stats

Kolay Kullanım

Teklifler hızlıca cebine gelsin

Sağdan soldan usta aramak yerine vereceğin ücretsiz bir talep ile onlarcda profesyonel hızlıca teklif geçer

Cebine uygun profesyoneli kendin seç

Talebine gelen teklifleri ister profesyoneller ile direk iletişime geçerek ister direk geçmiş işlerine bakarak kendin seçersin

Zamandan kazan, işlerin yarıda kalmasın

Sen tek tek usta arayacağına ustalar sana gelir, bütün işlerin hızlıca ve ekonomik bir şekilde sonuçlanır, zamandan kazanırsın.

hero

Teklifler cepte

Ustala uygulamalarını akıllı telefonuna indirerek kolay ve hızlı talep oluştur gelen tekliflere anında bakıp teklif verenler ile iletişime geçersin

Tüm Apple ve Android telefonları için uyumludur

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını anlat

İlk adımda almak istediğiniz hizmeti seçiyorsunuz ve birkaç soruyu yanıtlıyorsunuz

Fayans ustalarından teklif al

Aynı gün içinde ihtiyacına uygun teklifler geliyor

SEÇimini yap

Gelen tekliflerden seçiminizi yapıyorsunuz ve süreç başlıyor

Konuma göre Fayans

İzmir Fayans Yapımı

Tasarımı, kendine has ve yaratıcı uygulamalarla, kullanıldığı mekânlara yansıtan fayanslar balkondan havuza, dış cepheden mutfağa, yaşam alanlarının her yerinde görüntüleri ve işlevsellikleri ile kullanıyorlar. Kaliteli malzemeler ve doğru işçilikle döşenen fayanslar ile hem görsel hem de işlevsel olarak istenilen sonucu alma şansı artıyor. Fayanslar geniş bir renk ve desen skalasında üretildikleri için isteğe uygun mekânla uyumlu fayans bulmak mümkün. Temizlenmesi kolay olduğu için fayanslar özellikle banyo, mutfak gibi alanlarda sıklıkla tercih ediliyor. İzmir fayans ustaları arasından en iyilerle çalışmak istiyorsanız hemen Ustala’ya üye olarak ilanınızı verin. 

İzmir Fayans Ustası Kimdir?

İzmir fayans ustası; seramik malzemelerden üretilen karo ya da fayans olarak bilinen ürünlerin, istenilen yüzeylere arzu edilen şekillerde döşemesini yapan kişidir. Genellikle inşaat işlerinde çalışan İzmir fayans ustaları, daha çok banyo, mutfak gibi iç mekanların fayans döşemeleri ile ilgilenirler. Bunun yanı sıra balkon, veranda gibi mekanların döşeme işlemleri için dış mekanlarda da çalışabilirler. İzmir fayans fiyatları ve İzmir fayans işçilik fiyatları birçok değişkene bağlı olarak değişmektedir.

Fayans Ustasının Görevleri Nelerdir?

Tüm fayans döşeme süreçlerine hâkim olan fayans ustaları, kullanılacak malzemeleri özenle seçmek ve doğru bir şekilde kullanmak ile sorumludur. Fayans parçalarını uygulanacak mekânın büyüklük ve şekline göre uygun boyutlarda keserek istenilen tarzda uygular. Fayans kesimi ve döşemesi sırasında kullanılacak araç gereçlerle ilgili yeterli bilgi ve donanıma sahip fayans ustasının bazı görevleri şu şekildedir;

 • Fayans uygulaması yapılacak alanı incelemek.
 • Gerekli durumlarda yüzeyi fayans döşemesine uygun hale getirmek için işlem yapmak.
 • Fayans uygulamasının yapılacağı alanların boyutunu hesaplamak.
 • Fayans parçalarının, fayans uygulanacak alana doğru bir şekilde sığmasını sağlamak.
 • Gerekli durumlarda fayansları keserek mekana uygun hale getirmek.
 • Fayans yapıştırmakta kullanılan harcı hazırlama.
 • Fayans kaybını önlemek için dikkatli ve düzenli çalışmak.
 • Fayans döşeme işlemi sırasında kaliteden ödün vermeden maliyeti olabilecek en azda tutmak.
 • Fayanslar döşenirken istenilen estetiği yakalamak.
 • Fayansların arasındaki boşluğu yeterli ve eşit bir şekilde ayarlamak.
 • Fayans döşemesi sırasında kullanılan aletleri doğru bir şekilde ve sırada kullanmak.
 • İşi istenilen ve mümkün olan en kısa sürede bitirerek teslim etmek.

Fayans Döşeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kullanıldığı mekânların görsel bütünlüğünü sağlarken aynı zamanda işlevsellikleri ile de öne çıkan fayansların döşenme işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan en önemlisi doğru ve kaliteli malzemeleri bularak, işini bilen, güvenilir ustalarla çalışmaktır. Kullanılan aletlere hâkimiyet ve doğru ve kaliteli alet seçimi yapabilmek de son derece önemlidir. Fayans döşeme sırasında kullanılan birçok alet olmakla birlikte en dikkat edilmesi gereken malzemelerden biri fayans harcı olarak da bilinen fayans yapıştırıcılarıdır. Bu yapıştırıcılar ustalar tarafından hazırlanabildiği gibi hazır olarak da alınabilir. Hazır alınan durumlarda yapıştırıcının bilinen ve güvenilen bir markadan alınması önemlidir. Kaliteli malzemeler ve doğru işçilik ile döşenen fayansların kullanım ömrü de oldukça uzayacaktır.

 

Fayans Döşeme İşlemi İçin Gerekli Araç Gereçler

 1. Seramik malası
 2. Seramik derz malası
 3. Düz mala
 4. Lastik bir tokmak
 5. Çekiç
 6. Fayans kırmak için seramik pensesi
 7. Seramik veya fayans karoları için Seramik Takozları, Derz Artısı

Fayans Döşeme İşlemi için Gereken Malzemeler:

 1. Fayans
 2. Fayans harcı
 3. Derz dolgusu

Fayans döşeme işlemi için ilk yapılması gereken şey planlama olmalıdır. Önce fayansın döşeneceği mekânın döşeme işlemine uygun olup olmadığı incelendikten sonra ne tarz fayanslar kullanılacağına ve bu kullanılan fayansların görsel olarak nasıl durmalarının istendiğine karar verilir. Kullanılacak fayanslar belirlendikten sonra fayans döşenecek mekânın ölçüsü alınır ve fayanslar bu ölçülere uyacak boyutlarda kesilir. Elde kullanılması gerekenden daha fazla fayans bulunması, fayanslara herhangi bir hasar geldiği takdirde yedek olarak kullanılabilmesi açısından önemlidir. Fayanslar önce herhangi bir ürün kullanılmadan dizilir ve nasıl bir dizayn istendiğine göre yerleri değiştirilerek ya da kesme işlemi yapılarak son görüntünün nasıl olacağına karar verilir.  Fayansların döşenecek yerdeki görüntüsünden memnun olduktan sonra fayanslar yerden kaldırılır ve seramik harcı yere sürülür ve harcın yayılması için seramik malası kullanılır. Harç veya yapıştırıcı miktarının yeterli olduğuna kanaat getirildikten sonra fayanslar tek tek ve sıra ile yere sürülen harca bastırılarak dizilir. Bu işlem sırasında her bir fayansın arkasına ince bir tabaka halinde harç uygulanması gerekmektedir. Fayanslar dizilirken fayanslar arası bırakılan mesafenin doğru miktarda olduğundan emin olarak işlem yapılmalıdır. Her bir fayans arasında bırakılan boşluk aynı olmalıdır.  Fayanslar arasındaki mesafeyi doğru bir şekilde ayarlamak için derz artısı olarak da bilinen fayans aralayıcı araçtan faydalanılabilir. Fayanslar arasında bırakılan boşluklar doldurulmak için derz dolgusu olarak bilinen malzeme kullanılır.  Derz malası kullanılarak fayanslar arası boşluklara uygulanan derz dolgusu boşluklara iyice yedirildikten sonra dairesel hareketler ile fayanslar bastırılır. Bu işlem bütün fayanslar döşenene kadar devam eder ve hepsi bittikten sonra kuruması için yaklaşık bir saat kadar beklenir. Derz dolgusunun fayans üzerinde sebep olabileceği bulanık görüntüden kurtulmak için yapı marketlerden temin edilen temizleyiciler kullanılabilir.

Fayans Kullanım ve Bakımında Dikkat edilmesi Gereken Noktalar

 • Parlak yüzeyli fayanslarda telli metal ovma bezleri gibi yüzeyi aşındırıcı maddelerle temizlik yapılmamalıdır.
 • Asitliği yüksek temizlik maddeleri fayansları yapıştırmak için kullanılan maddeleri zamanla aşındırabileceğinden, bunların kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Epoxy bazlı dersler asit ve alkali temizlik malzemelerine karşı dirençli olurlar
 • Metal ayaklı ürünler fayanslarda iz bırakabileceğinden bu ürünlerin hareketi sırasında dikkatli olunmalıdır.
 • Fayans yüzeyin üstüne ağır ve sert cisimler düşürmemeye özen gösterilmelidir.
 • Dekor amaçlı kullanılan fayanslar diğer fayanslara göre daha hassas yapıda olma eğilimindedir.  Bu nedenle altın, platin, bronz görüntülü ve Swarovski döşeli yüzeylerin gerek döşenmesi sırasında gerekse kullanımı ve temizliği sırasında fayans döşeme ustalarının ve kullanıcıların özen göstermesi gerekir. Temizlik malzemesi olarak çamaşır suyu, amonyaklı temizleyiciler, tuz ruhu gibi asit ve baz içerikli ürünler, mekanik temizleme tozu ve benzeri aşındırıcı kimyasallardan kesinlikle kaçınılmalıdır. Tel, süngerin sert yüzeyi gibi sert temizlik araçları ile temizlik yapılmaması tavsiye edilir. Derecesi yüksek alkol, neft, tiner ve aseton gibi maddelerin ürünlerle temasından mutlaka kaçınılmalıdır. Yumuşak bir bez ve sabunlu su kullanılarak temizlenen yüzeyler, yumuşak bir temizleme beziyle kurulanmalıdır.

Fayans Döşeme İşi Yaptırılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Fayanslar istenildiği tasarımda düzenli bir şekilde yüzeye döşenmiş olmalıdır. Fayanslar arasındaki boşluklar doğru ve eşit olmalıdır.
 • Fayansların döşendiği yüzeylerde bombe ve çukur olmamalıdır.
 • Fayanslar arasında seviye farkları olmamalıdır.
 • Fayanslarda kırık, çatlak veya yerinden çıkma gibi durumlar olmamalıdır.
 • Derzlerde çatlak ve yerinden çıkma olmamalıdır.

Fayans Seçimi Nasıl Yapılır?

 • Fayans seçerken hem ürünün estetik olarak nasıl durduğuna hem de kalitesine dikkat ederek seçim yapmalıdır.
 • Fayansların döşeneceği yerin nasıl bir kullanıma sahip olduğu göz önünde bulundurularak kullanılacak fayans çeşidine karar verilmelidir.
 • Duvarlar için üretilen fayanslar yere döşenmeye uygun değildir ancak yer için üretilmiş fayanslar arzu edilirse uygun yapıştırıcılar kullanılarak duvarlarda kullanılabilir
 • Özellikle dış mekânlara yapılacak olan fayans döşemelerinde, su geçirmez, dona dayanıklı derz dolgu malzemeleri tercih edilmelidir.

İşiniz İmzanız Olsun

 

Ustala.com ailesinde yerinizi alın, fayans yaptırmak isteyen müşterilere kolayca ulaşın. Yaptığınız hizmetin kalitesi ile müşterilerden yüksek puanlar alarak ön plana çıkın. Bu sayede müşterinin sadece size gelmesini beklemeden bu işlemi yaptırmak isteyenlere anında ulaşırsınız.