Çatı Yapımı

İstanbul Ataşehir Çatı Yapımı

İstanbul Çatı Yapımı

Tüm Ustalar

Kayıtlı 119 Hizmet Veren

Ustala'da kayıtlı hizmet verenler iş taleplerinize hızlı şekilde cevap verir, bütçenize uygun fiyat tekliflerine kolayca ulaşırsınız

Ataşehir Çatı Yapımı Firmaları

Ekrem barış

çatı dere izolasyon membran işleriniz garantili yapılır. 40 yıldır bu mesleği yapıyorum.

Son gelen Ataşehir Çatı Yapımı talepleri

120 m² alana ondilin altan ustten köpüklü çatı yapılacak
İstanbul / Avcılar
Çatıda bazı bölgelerden su damlıyor. tamir edilecek ve yenilenecek yerler var. Derelerde temizlik ve tamirler gerekiyor.
Kocaeli / Körfez
35 m2 lik eski bir garaj önü şuan 4 yönü kapanmış bir oda idareten pwc kaplama yapıldı fakat su akıtıyor çatı yaptırmak istiyorum
İstanbul / Beşiktaş

Ustala kullanıcıları

Birçok alanda hizmet verenler ile hizmete ihtiyacı olan kişileri buluşturan ustala her geçen gün büyümeye devam ediyor

96.6k

Kullanıcı

68.7k

İş talebi

66.2k

Mesajlaşma

86k

Profesyonel

stats

Kolay Kullanım

Teklifler hızlıca cebine gelsin

Sağdan soldan usta aramak yerine vereceğin ücretsiz bir talep ile onlarcda profesyonel hızlıca teklif geçer

Cebine uygun profesyoneli kendin seç

Talebine gelen teklifleri ister profesyoneller ile direk iletişime geçerek ister direk geçmiş işlerine bakarak kendin seçersin

Zamandan kazan, işlerin yarıda kalmasın

Sen tek tek usta arayacağına ustalar sana gelir, bütün işlerin hızlıca ve ekonomik bir şekilde sonuçlanır, zamandan kazanırsın.

hero

Teklifler cepte

Ustala uygulamalarını akıllı telefonuna indirerek kolay ve hızlı talep oluştur gelen tekliflere anında bakıp teklif verenler ile iletişime geçersin

Tüm Apple ve Android telefonları için uyumludur

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını anlat

İlk adımda almak istediğiniz hizmeti seçiyorsunuz ve birkaç soruyu yanıtlıyorsunuz

Çatı Yapımı ustalarından teklif al

Aynı gün içinde ihtiyacına uygun teklifler geliyor

SEÇimini yap

Gelen tekliflerden seçiminizi yapıyorsunuz ve süreç başlıyor

Ataşehir Çatı Onarımı

Yapıların çatıları sorunsuz bir yaşam için oldukça önemlidir. Yağmur, kar, şiddetli fırtına gibi dış etkenlerden korunmak ve ısı yalıtım konusunda etkili koruma sağlayan bir çatı, konforlu bir yaşam için önemli etkenlerdendir. Çatılar dış etkenlere bağlı olarak zamanla aşınır ve yalıtım etkili bir şekilde görevini yerine getiremez hale gelir. Çatınızdaki bu aşınmalar evinizin ısı dengesini bozarken, çatlaklardan sızan sular duvarlarda kabarmalara yol açabilir. Bu tip sorunların önüne geçmek için Ataşehir çatı onarımı oldukça önemlidir. Çatı onarımı sırasında bölgesel olarak tespit edilen hasarlı noktalar tamir edilirken, yalıtım işlevi de tekrardan sağlanmış olur. Çatılardaki ısı yalıtımı sayesinde %25 oranında enerji tasarrufu sağlanmış olur. Çatı onarımı yapıldıktan sonra yağmur ve kar suları çatının içerisinde değil yapılan oluk sistemi ile dışarıya akıtılmaktadır. Hasarın büyüklüğüne göre değişebilecek çatı onarımı maliyeti, aynı zamanda kullanılan malzemenin kalitesine göre de değişkenlik gösterecektir.  

Çatı Onarımı Nasıl Yapılır?

Çatı onarımını sorunsuz yapmak ustalık gerektiren bir iştir. Çatı onarımını ihmal etmek beraberinde pek çok sorunu da getirir. Çatılar her yıl düzenli periyotlarla kontrol edilmeli ve çatlak, kırık gibi noktalar belirlenmelidir. Çatı oluklarının su sızdırıp sızdırmadığı da yalıtım ile beraber kontrol edilmesi gereken hususlardandır. Eğer çatıdaki sorunlar onarılamayacak kadar büyükse, çatının komple değiştirilmesi gerekmektedir. Ataşehir çatı ustası seçiminiz çatı onarımı konusunda dikkat etmeniz gereken etkenlerin başında gelmektedir. İyi bir çatı tamiri ustası minimum maliyetle maksimum verim alabilmelidir. Çatı tamiri aşama aşama yapılması gereken bir iştir. Bu aşamalar şöyle sıralanabilir;

- Önce çatının iskelet tamiri ile başlanmalıdır. Çatı iskeleti demir profillerden oluşan ve çatı malzemelerini taşıyan bir yapıdır. Çatı iskeleti yapılmadan onarıma başlamak zamanla çatının çökmesine yol açabilir. Çatı iskeleti tamirinden sonra diğer işlemlere geçilebilir.

- Çatı iskeleti tamir edildikten sonra çatı üst tamirinin yapılması gerekmektedir. Çatı üst malzemesinin tamirinde kullanılan malzemenin ne olduğu konusu önemlidir. Örneğin sac ile kaplı çatının tamirinde sac açıklarının giderilmesinde vidalama veya kesme işlemi yapılır. Her malzemenin dayanıklılığı, monte süreleri farklı olduğundan çatı tamirinde malzeme seçimine özen gösterilmesi gerekmektedir.

- Kiremitlerin döşenebilmesi amacıyla çatıdaki merteklerin üstüne kiremit altı tahtası çakılır. Bu tahta kaplamaların üstüne su geçirmez membran örtü serilir. Bu örtü kiremitlerden akabilecek suyun sızdırılmasını engeller. Bu aşamada çatı kiremitleri tek tek kontrol edilmeli ve kırık kiremitlerin yerine sağlamları konulmalı. Bu kontrol sırasında da kiremitlere dikkatli basılmalı ve sağlam kiremitlere basılmamalı.

 

Çatı Onarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çatı onarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunların başında oluk tamiri gelmektedir. Çatı olukları genel olarak çatının özelliğine göre çatı kenarlarına konur ve fazla suyun tahliye edilmesini sağlar. Oluklar yeterli bakım yapılmaması durumunda kırılıp tıkanabilir. Oluk onarımı yapılarak, pis suların bina duvarlarına temas etmeden dışarı atılması sağlanmaktadır. Çatı tamirinde dikkat edilecek bir diğer nokta ise eklem yerlerinin tamiri işlemidir. Bu eklem yerlerine baca kısmının eklem yerleri örnek verilebilir. Çatı üzerinde yer alan çanak anten, güneş panelleri gibi yapıların ayak kısımları, çatının yalıtımına ve su geçirmeme özelliğine zarar vermektedir. Bu tip yapıların ayak kısımlarına dikkatli bir şekilde yalıtım malzemesi doldurulması ve üzerinin kapanması gerekmektedir. Çatı tamirinde dikkat edilmesi gereken son husus ise çatı altına konulacak olan yalıtım malzemesinin tamiridir. Çatının altına konulacak çeşitli yalıtım malzemeleri ile kış soğuğuna karşı binanızı korumuş olursunuz. İzocam ve köpükten olan yalıtım malzemeleri zamanla aşınmaya ya da yıpranmaya müsait malzemelerdedir. Yıpranmış kesitlerin zamanla tespit edilip onarılması gerekmektedir. Çatı tamirinde kullanılması gereken malzemelerin CE veya TSE sertifikalı olması gerekmektedir. Çatı tamirinde çalışan işçilerin kişisel koruyucu donanmaları olmalıdır. Kullanılan malzemelerin de güvenliği sağlanmalıdır. Yalıtım malzemeleri yanıcı kolay tutuşabilecek malzemeler olduğundan, çalışan personel her ihtimale karşı yanında yangın tüpü bulundurmalıdır. Çatı tamiri genel olarak, aşama aşama ve özen gösterilerek yapılması gereken bir iştir. Çatı tamirini yaparken zamana da dikkat etmeniz gerekir. Kış ayları çatı tamiri yapılması için riskli aylardır. Kış mevsimi yoğun yağışlar ve kar sebebi ile çatı onarımını bir hayli güçleştirir. Çatı onarımı da belli bir zaman alacağı için bu zaman diliminde çatının açıkta kalan kısımlarında su girme olasılığı çok yüksek olacaktır. Çatı üzerinde birikebilecek su ve kar kayma riskini de arttıracaktır. Yaz aylarında da yoğun sıcağın çalışanları etkileme olasılığı olduğundan çok acil olmadıkça çatı onarımı yapılması önerilmez. Çatı onarımı için en uygun zaman bahar aylarıdır. Hava durumu kontrol edilerek onarıma başlanabilir. Ataşehir çatı tamiri de, tıpkı diğer bölgelerde yer alan çatı tamirleri kadar önemli ve dikkat edilmesi gereken bir detaydır. İşini bilen güvenilir bir ustayla çalışmak istiyorsanız vakit kaybetmeden Ustala’ya üye olarak çatı onarımı konusunda ilanınızı bırakabilirsiniz. 

En Sık Karşılaşılan Çatı Problemleri

Çatıda karşılaşılacak problemler zamanla ortaya çıkan problemler olsalar da farklı sebeplere bağlı olabilmektedirler. En sık karşılaşılan sorunlar şunlardır;

- Kötü veya Hatalı Kurulum: Çatı onarımında kullanılacak malzemelerin hatalı bir şekilde monte edilmesi sorunlara yol açan en büyük hatalardan biridir. Kötü işçilik ve kalitesiz malzemeler kullanılan bir çatı tamiri kısa süre içerisinde sızdırmalar, ısı yalıtımında çıkan yırtıklar gibi sorunlar yaşamaktadırlar. İyi bir çatı ustası eşliğinde çatı kontrol edilmeli ve eksiklikler not edilmelidir.

- Zararlı Canlılar: Böcekler (özellikle tahtakuruları) çatıdaki ahşap yapıya zarar vermektedir. Özellikle ahşap çatı sistemi olanlar, çatıyı ayakta tutan tahta kolonları kontrol etmeli ve herhangi bir zararlı canlının verdiği tahribat tespit edildiğinde ilaçlama yapılmalıdır.

- Nem ve Sızıntı: Yağmur, kar, dolu, buz gibi etkenler nemin çatı katmanlarından sızmasına, bu da çürümeye ve küflenmeye yol açar. Bu küflenme ve çürüme zamanla dolgu malzemelerinin kolay aşınmasına ve çatının tüm özelliklerini yitirmesine neden olur.

- Çatıda Oluşan Delikler: Çatıda biriken yağmur suları sert esintilerden kaynaklı olarak çatı malzemesini delebilir. Çatı onarımı yapıldıktan sonra özellikle yağmur sularını tahliye edecek boruların döşenmesine özen gösterilmelidir.

- Havalandırma: Tavan arasındaki sıcaklık ve nemi dengede tutmak gerekir. Bu yüzden yeterli havalandırma çok önemlidir. Çatı sisteminde hava üstten geçebilir. Sıcak hava yükseldiğinden bu hava hareketini sağlamak için mekanik bir sisteme ihtiyaç duyulmaz. Doğru tasarlanmamış bir çatıda havalandırma sorunu yaşanabilir.

- Bakım Eksikliği veya Yanlış Bakım: Bakımları zamanında yapılmayan çatılar mutlak suretle sorun çıkarmaya müsait yapılardırlar. Çıkıntılı ağaç dallarının çatıya zara veren kısımlarının budanmaması, olukların temizlenmemesi gibi sorunlar sıklıkla takip edilmelidir. Rutin kontroller ve bakımlar çatınızın ömrünü uzatır. Bu bakımları zamanında yaptırmanız, uzun vadede daha karlı çıkmanızı sağlayacaktır.

- Büzülme ve Kabarma: Büzülme kiremidin altındaki çatı zarının büzüşmesi sonucu oluşur. Daha çok üst katlarda çatlamaya neden olur. Kiremitlerin veya zonaların altındaki kabarcıkların kabarması, ayrılması, çıkması gibi sorunlara yol açabilir.

- Ağaçlar: Çatının dibinde büyüyen ağaçlar uzadıkça çatıya zarar verebilir ve çevre ağaçlardan kopan dallar zamanla çatıyı aşındırabilir ve korutucu üst tabakayı yıpratabilir. Bu nedenden ötürü çatıya yakın konumlandırılmış ağaçlar çatıdan geriye doğru kesilmelidir.