Dezenfeksiyon

Antalya Dezenfeksiyon

Antalya Dezenfeksiyon

Tüm Ustalar

Kayıtlı 39 Hizmet Veren

Ustala'da kayıtlı hizmet verenler iş taleplerinize hızlı şekilde cevap verir, bütçenize uygun fiyat tekliflerine kolayca ulaşırsınız

Antalya Dezenfeksiyon Firmaları

Ömer Faruk Kaya

Mavi Köpük Temizlik Hizmetleri

Son gelen Antalya Dezenfeksiyon talepleri

Odalar banyo dolapların ilaçlanması
İzmir / Karşıyaka
Ev komple dezanfekte olucak
Ankara / Yenimahalle
arac icin saglik bakanligi onayli virus dezenfeksiyon islemi, ic kisim kilima dahil
Ankara / Etimesgut

Ustala kullanıcıları

Birçok alanda hizmet verenler ile hizmete ihtiyacı olan kişileri buluşturan ustala her geçen gün büyümeye devam ediyor

96.6k

Kullanıcı

68.7k

İş talebi

66.2k

Mesajlaşma

86k

Profesyonel

stats

Kolay Kullanım

Teklifler hızlıca cebine gelsin

Sağdan soldan usta aramak yerine vereceğin ücretsiz bir talep ile onlarcda profesyonel hızlıca teklif geçer

Cebine uygun profesyoneli kendin seç

Talebine gelen teklifleri ister profesyoneller ile direk iletişime geçerek ister direk geçmiş işlerine bakarak kendin seçersin

Zamandan kazan, işlerin yarıda kalmasın

Sen tek tek usta arayacağına ustalar sana gelir, bütün işlerin hızlıca ve ekonomik bir şekilde sonuçlanır, zamandan kazanırsın.

hero

Teklifler cepte

Ustala uygulamalarını akıllı telefonuna indirerek kolay ve hızlı talep oluştur gelen tekliflere anında bakıp teklif verenler ile iletişime geçersin

Tüm Apple ve Android telefonları için uyumludur

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını anlat

İlk adımda almak istediğiniz hizmeti seçiyorsunuz ve birkaç soruyu yanıtlıyorsunuz

Dezenfeksiyon ustalarından teklif al

Aynı gün içinde ihtiyacına uygun teklifler geliyor

SEÇimini yap

Gelen tekliflerden seçiminizi yapıyorsunuz ve süreç başlıyor

Konuma göre Dezenfeksiyon

Antalya Dezenfeksiyon Hizmeti

Evlerdeki halı, koltuk, kumaş ve zeminde yaşayan birçok bakteri, mantar, virüs gibi mikroorganizmaların bazıları günlük kullanılan temizlik malzemelerine karşı dayanıklıdır. Bu yüzden mikroplardan kurtulmak için sıradan ev temizliği yeterli gelmeyebilir. En etkili çözüm olan dezenfeksiyon işlemi ev ve işyerlerinin mikroplardan kurtularak daha sağlıklı alanlar haline gelmesine yardımcı olurlar. Hastane gibi steril tutulması elzem olan yerlerde dezenfeksiyon işlemi çok daha sık tekrarlanmalıdır. Özellikle cerrahi ve tıbbi işlemler sırasında mikrop ve bakterilerden tamamen arınmış steril bir ortam hayati önem taşımaktadır. Ameliyathane, diyaliz, yoğun bakım, transplantasyon ve yeni doğan bebek üniteleri gibi birimlerde ortamın havası ve kullanılan aletler belirli kurallara uyacak şekilde dezenfekte edilmeli ve saklanmalıdır. Dezenfeksiyon işlemi patojenleri öldürdüğü gibi çoğalmalarını da engeller. Kaliteli Antalya dezenfeksiyon hizmeti almak için Ustala.com’a üye olup ilan verebilirsiniz. Antalya dezenfeksiyon hizmeti veren firmalar en kısa sürede tekliflerini göndermeye başlayacak. Size en uygun olanıyla çalışmaya başlayabilirsiniz. 

Dezenfeksiyon Nedir?

Dezenfeksiyon, hastalık yapan mikroorganizmaların ortamdan uzaklaştırılması ya da tamamen yok edilmesi için yapılan işleme verilen isimdir. Dezenfeksiyon amacıyla kullanılan maddelere dezenfektan denir. İki tür dezenfeksiyon çeşidi vardır. Bunlardan birincisi yüksek ısı kullanılarak mikroorganizmaları tamamen yok etmeyi amaçlayan dezenfeksiyon çeşididir, diğeri ise yüksek düzeyli dezenfeksiyondur ve uzun bir süreçte uygulanır. Antalya dezenfeksiyoncu firmalar tarafından bu hizmet verilmektedir.

Dezenfeksiyon ve Sterilizasyon Farkları

Hemen her türlü ortamda mikroplar vardır ve bu mikropların varlığı hastalık gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden, zararlı faaliyetlerini en aza indirmek ya da tamamen geçersiz kılmak amacıyla mikropları öldürmek veya büyümelerini engellemek gerekir. Dezenfeksiyon ve sterilizasyon enfeksiyon kontrolünde en çok uygulanan iki yöntemdir. Cansız nesnelerden zararlı mikroorganizmaları yok etme veya azaltma işlemi dezenfeksiyon olarak adlandırılır. Sterilizasyon da ise sterilize edilen ortamdaki tüm mikroorganizmalar ölür. Dezenfeksiyon da sterilizasyonda arındırma işlemleridir. Sterilizasyon işlemi ile yüzeyler, sıvılar, ilaçlar ve biyolojik kültür ortamı gibi bileşiklerde bulunan farklı organizmaların sporları da yok edilir. Bu hastane ameliyat odası, laboratuvar gibi yerlerde istenilen bir durum olduğu için bu mekanların dekontaminasyonu için sterilizasyon yöntemi kullanılır. Gıda, ilaç, cerrahi aletlerin temizlenmesi gibi durumlarda da sterilizasyon işlemleri kullanılır. Günlük hayatta kullanılması daha pratik olan dezenfeksiyon işlemi genellikle havayı ve yüzeyleri temizlemek için kullanılır. Dezenfeksiyon işlemi dezenfektan adı verilen kimyasallar aracılığıyla gerçekleştirilir. Kullanılan dezenfektana göre dezenfeksiyonun temizleme gücü değişir. Bazı dezenfektanlar çok sayıda mikroorganizma üzerinde etkili olabilirken, bazı dezenfektanlar sınırlı sayıda mikroorganizmaya karşı etkilidir. Sterilizasyon işlemi de dezenfeksiyon işlemi de yapılırken farklı yöntemler kullanılabilir.

Dezenfeksiyon İşleminde Ne Tür Maddeler Kullanılır?

 1. Ucuz, kullanımı kolay maddeler.
 2. Çevreye zarar vermeyen dezenfektanlar.
 3. Toksik barındırmayan maddeler.
 4. Renksiz ve kokusuz maddeler.
 5. Tüm mikroorganizmaları öldüren ve hızlı etki eden maddeler.
 6. Eşyalara zarar vermeyen maddeler.
 7. İnsan sağlığına zarar vermeyen maddeler.
 8. Suda çözünebilen maddeler.

Dezenfeksiyon Yöntemleri Nelerdir?

 1. Isı ile Dezenfeksiyon: Isı ile dezenfeksiyon en etkili ve en çok kullanılan dezenfeksiyon yöntemlerinden birisidir. Buharlı ve kuru ısı ile dezenfeksiyon olmak üzere iki şekilde uygulanabilir. Buharlı dezenfeksiyonda kaynatılan su basınçla yüzeye püskürtülerek patojenlerin ölmesi sağlanır. Kuru ısı ile dezenfeksiyonda ise ısı buhar aracılığı olmadan kullanılarak patojenleri yok etmek hedeflenir. Sıcaklık derecesi, ortam basıncı, temas süresi ve mikroorganizmanın ısı direnci gibi etkenler ısı dezenfektanının ne kadar etkili olabileceğinde rol oynar.
 2. UV Işını İle Dezenfeksiyon: Sadece yüzeydeki mikroorganizmaları öldürmek için uygulanan bu yöntem oldukça pahalı olması ve yüksek miktarda enerji gerektirmesi sebebiyle ev ve işyerleri gibi mekanların dezenfeksiyonunda tercih edilmez
 3. Kimyasal Dezenfektanlar ile Dezenfeksiyon İşlemi: Brom, iyot, klor ve hidrojen peroksit gibi halojenler ile dezenfekte işlemi.

Klor: Hem etkili hem de uygun bir dezenfekte yöntemi olan klor özellikle suların dezenfeksiyonunda sıklıkla kullanılır. Piyasada kalsiyum hipoklitler ve sodyum halinde bulunan klor dozu ayarlaması kolay olduğu için de rahatlıkla kullanılır.

Brom: Koyu kırmızı ve kahverengi olan Brom halojen veya sıvı halde bulunur. Cilt ile teması halinde yanık gibi sorunlara sebep olabileceğinden kullanımı halinde dikkatli olunmalıdır. Genelde belirli dozlarda havuz, jakuzi gibi yerlerin dezenfeksiyonunda kullanılır.

Ozon: Stabil olmayan bir gaz olan ozonun oksitleme yeteneği oldukça fazladır. Kısa sürede etki etmesi en büyük avantajlarından birisidir. Kullanıldığında renk ve tatta bir değişikliğe sebep olmadığı için birçok ülkede içme sularını dezenfekte etmek için kullanılıyor.

Dezenfeksiyonu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Dezenfeksiyon işlemi mikroorganizmaya bağlı faktörler, dezenfektana bağlı faktörler ve çevresel faktörlerden etkilenebilir. Mikroorganizmanın yapısı (doğal ya da kazanılmış bir direnci olup olmadığı), miktarı, üreme periyodu gibi faktörler mikroorganizmaya bağlı dezenfeksiyonu etkileyen faktörlerdir. Bazı mikroorganizmalar doğal olarak ya da sonradan birtakım dezenfektanlara karşı bağışıklık kazanırlar. Bu durumda dezenfektanlar bu mikroorganizmalar üzerinde etki etmeyeceği için dezenfeksiyon işleminden tam bir sonuç alınamaz. Diğer koşullar sabitken, mikroorganizmaların sayısı ne kadar fazla ise antimikrobiyal maddenin onları ortadan kaldırması da o kadar daha uzun zaman alır.  Dezenfektan tipi de dezenfeksiyon işleminin başarısı için önemlidir. Optimum sonuç için doğru dezenfektanlar doğru yöntemlerde kullanılmalıdır. Dezenfeksiyon işlemini etkileyen fiziksel faktörler ise şöyledir;

 • Dezenfeksiyon işleminin ısısı
 • Dezenfekte edilecek ortamın PH değeri
 • Nisbi nem ve suyun sertliği
 • Dezenfekte edilecek ortamda organik maddelerin varlığı ve miktarı
 • Dezenfekte edilen maddenin yapısı

Dezenfeksiyon İşleminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Dezenfeksiyon işleminin ne için yapıldığına göre kullanılan dezenfektanlar 5 farklı kategoride incelenmektedir.

 1. İnsan hijyeni ile ilgili biyosidal ürünler
 2. Kişisel alanlarda ve umuma açık alanlarda kullanılan dezenfektanlar
 3. Veteriner hijyenine yönelik biyosidal ürünler
 4. Gıda ve yem alanlarında kullanılan dezenfektanlar
 5. İçme suyu dezenfektanları

Dezenfeksiyon işleminin neden uygulanacağını bilmek ve ona uygun dezenfektanı seçmek oldukça önemlidir. İdeal dezenfektanlar, mikroorganizmaya kolayca penetre olmalı, toksik olmamalı, kullanılan yüzey ve nesnelere zarar vermemeli, dayanıklı olmalı, etki spektrumu geniş olmalı, inaktivasyona dirençli olmalı ve kolayca hazırlanıp kullanılabilmelidir.

Dezenfektanlar kullanılırken muhakkak etiketleri okunmalı ve etiket üzerindeki talimatlara uygun kullanılmalıdır. Ürün etiketinde bulunan uyarıcılara dikkat edilmemesi durumunda zehirlenme gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir. Dezenfektanlar yiyecekler ve gıda malzemelerinden uzak tutulmalıdır. Diğer dezenfektanlar ile ve kimyasallarla karıştırılmamalıdır ve uygulama dozları dikkate alınarak kullanılmalıdır. Boş dezenfektan şişeleri yeniden kullanılmamalı ve dolu veya boş halde çocukların erişebileceği yerlerden uzakta tutulmalıdır.

Dezenfeksiyon İşlemi Nerelere Yapılmalıdır?

Dezenfeksiyon işleminin uygulandığı alanlar ağırlıklı olarak hastane gibi sağlık hizmeti veren mekanlar olsa da; ev, işyeri, fabrika, okul, otel gibi her türlü mekana dezenfeksiyon hizmeti verilebilmektedir. Antalya ev dezenfekte hizmeti almak için şimdi sitemize üye olarak ilan verebilirsiniz. Hizmet sektörü gibi insan sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde de dezenfeksiyon işleminden sıklıkla yararlanılır. Bu sebeple yolcu taşıyan uçaklar, nakliye araçları, gemiler, oteller, okullar, ibadethaneler, toplu taşıma araçları gibi yoğun insan trafiğinin olduğu yerler düzenli olarak dezenfekte edilmelidir. Dezenfeksiyon işleminin doğru yapılması insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kafe, restoran gibi toplu beslenme hizmeti veren yerlerde düzenli olarak dezenfeksiyon işlemleri yapılıp temiz bir ortam sağlanmalıdır.

Müşteriler İlk Sizi Bulsun

 

Dezenfeksiyon konusunda ustalığınızı konuşturun. Ustala.com arasındaki binlerce usta arasında yerinizi alarak müşterinize en hızlı şekilde yardımcı olabilirsiniz. Kaliteli hizmet anlayışınızı sunacağınız uygun fiyatlı tekliflerle ilk tercih edilen siz olabilirsiniz.