Bahçe ve Peyzaj

Bahçe ve Peyzaj

Bahçe ve Peyzaj

Tüm Ustalar

Kayıtlı 400 Hizmet Veren

Ustala'da kayıtlı hizmet verenler iş taleplerinize hızlı şekilde cevap verir, bütçenize uygun fiyat tekliflerine kolayca ulaşırsınız

Bahçe ve Peyzaj Firmaları

emin yaman

cihan erkan

özer bahar

hakan yavuzcan

Mehmet Emin özb y

hüseyin kocabaş

ercan arik

ercan arik

alkan berber

Son gelen Bahçe ve Peyzaj talepleri

Cimler bicilecek ve sulanacak
Çankırı / Bayramören
Site bahçe düzenlemesi bina ön giriş tamir ve yeni taşlarla dekor edilmesi
İstanbul / Beylikdüzü
70 m2 kilit taşı
Ankara / Elmadağ

Ustala kullanıcıları

Birçok alanda hizmet verenler ile hizmete ihtiyacı olan kişileri buluşturan ustala her geçen gün büyümeye devam ediyor

110.2k

Kullanıcı

82.6k

İş talebi

73.7k

Mesajlaşma

88.8k

Profesyonel

stats

Kolay Kullanım

Teklifler hızlıca cebine gelsin

Sağdan soldan usta aramak yerine vereceğin ücretsiz bir talep ile onlarcda profesyonel hızlıca teklif geçer

Cebine uygun profesyoneli kendin seç

Talebine gelen teklifleri ister profesyoneller ile direk iletişime geçerek ister direk geçmiş işlerine bakarak kendin seçersin

Zamandan kazan, işlerin yarıda kalmasın

Sen tek tek usta arayacağına ustalar sana gelir, bütün işlerin hızlıca ve ekonomik bir şekilde sonuçlanır, zamandan kazanırsın.

hero

Teklifler cepte

Ustala uygulamalarını akıllı telefonuna indirerek kolay ve hızlı talep oluştur gelen tekliflere anında bakıp teklif verenler ile iletişime geçersin

Tüm Apple ve Android telefonları için uyumludur

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını anlat

İlk adımda almak istediğiniz hizmeti seçiyorsunuz ve birkaç soruyu yanıtlıyorsunuz

Bahçe ve Peyzaj ustalarından teklif al

Aynı gün içinde ihtiyacına uygun teklifler geliyor

SEÇimini yap

Gelen tekliflerden seçiminizi yapıyorsunuz ve süreç başlıyor

Konuma göre Bahçe ve Peyzaj

Eşsiz Bahçelere Sahip Olabilirsiniz

Bahçelerinizi güzelleştirmek istiyorsanız, ustala.com üzerinden bir peyzaj firması veya peyzaj ustası ile anlaşarak bahçelerinizi düzenleyebilirsiniz. Ustala.com’a girerek üyelik işlemlerini gerçekleştirdikten sonra ilan verebilirsiniz. İlanlara çevrenizdeki peyzaj ustaları teklif verebilir. Anlaştığınız tecrübeli ustalarla işe koyulabilirsiniz. Bahçe tasarımı özen ve dikkat gerektiren bir iştir. Ayrıca peyzaj, profesyonellik gerektiren bir iştir.

Bahçe işlerine girişmeden önce detaylı planlama yapılmalıdır. Öncelikle kroki, bölümlendirme ve metraj işlerinin tamamlanması gerekir. Peyzaj ustası kağıt üzerinde bahçenizi görerek harekete geçmelidir. Tasarım aşamasında krokiye, bahçede ki mevcut ağaçlar, eviniz ve bahçedeki diğer yapılar eklenebilir. Krokide gizlenmesi gereken ya da gürültülü yerleri işaretleyebilirsiniz. Bu alanlarda perdeleme yapma ihtiyacınız olan yerler olabilir. Peyzaj ustası ile kroki üzerinde hazırlanan planlar uygulamaya dökülme aşamasına gelir.

Bahçe Peyzajında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bahçe yapımı planlanırken, dikkat edilmesi gereken noktalar istenmeyen gürültü ve görüntüleri engelleyebilmektir. Yakından geçen yol varsa sesi ve gürültüyü kesmek için bitkileri kullanabilirsiniz. İyi bir peyzaj şirketi ve peyzaj ustası ile çalışarak harika bahçelere sahip olabilirsiniz. Sesi engellemek için genellikle ağaç dikilmektedir. Bitkiye karar verirken yüksek ve yoğun tekstürlü, yaz kış yeşil kalan ağaçları tercih etmek gerekir. Bahçenizi dışarıya karşı izole etmek için sınırlara büyük gövdeli ve kalın yapraklı bitkiler dikilebilir.

İç kısımlara doğru gidildikçe daha küçük ve alçak bitkiler tercih edilebilir. Büyük bitkiler hem bahçenizi dışarıya karşı izole eder hem de bahçenize bir bütünlük katar. Peyzaj ustası ile bahçenizin sınırlarını belirleyin.

Gölge Alanları Nasıl Oluşturulmalıdır?

Bahçe yapımında en önemli konulardan biri ise gölgelendirmelerin doğru bir şekilde oluşturulmasıdır. Örneğin, varsa çocuklarınızın başına güneş geçmemesi için gölgeli alanlar oluşturabilirsiniz. Seçilen ağaçların gölgesinin büyük olmasına dikkat edilmelidir. Hatta büyük formda bir ağaç üzerine çocuklarınız için güvenli ahşap oyun alanları yaratabilirsiniz. Elbette tüm bunlar bütçenize göre yapılacak işlerdir. Bahçenizde çimlere zarar gelmemesi için yürüme yolları yaptırabilirsiniz. Küçük süs havuzlarını gölgelendirmek amacıyla ağaçları kullanabilirsiniz. Ayrıca verandanız varsa peyzaj ustasından bu bölgeyi de gölgelendirmesini isteyebilirsiniz. Verandanın üstünde çatı olsa da yanlardan gelen ışığı ağaçlar yardımıyla kesebilirsiniz. Gölgelendirme yapılırken unutulmaması gereken en önemli şey hafif gölgelendirme yapılmasıdır. Tamamen kararmış ortamlardan kaçınılmalıdır.

Bahçe Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken Estetik Unsurlar Nelerdir?

Orantı

Bahçe yapımında oran ve estetik en önemli husustur. Bitkilerin bahçe ve kendi aralarında orantılı olması gerekmektedir. Bahçenizde orantılı ağaç ve çeşitli bitkileri tercih etmelisiniz. Bahçe yapımı öncesinde, peyzaj ustası ile planlama yapmalısınız. Küçük bahçeleri büyük ağaçlar ile süslemek bahçenizde kaba bir görüntüye neden olabilir. Ayrıca büyük ağaçların yanında küçük bitkilerin tercih edilmesi de kötü görüntülere yol açabilir. Bu orantının yanında bitkilerin bahçe ve evinizle orantılı olmalıdır. Geometrik şekillerinden, renklere her şey uyum içerisinde olmalıdır. Örneğin, eviniz keskin hatlara sahip modern bir ev ise maymun çıkmazı gibi sivri hatlı net görüntülü ağaçları tercih edebilirsiniz.

Zamanlama

Bahçe yapımında yapılan en büyük yanlış inşaat esnasında peyzaj onarımı ve düzenlemesinin yapılmasıdır. Bahçe yapımında mutlaka bir dikim sıralaması izlenmelidir. Planlı ve programlı bir şekilde ilerlenmeli sonuç için sabırlı olunmalıdır. Önce büyük ağaçlar, çalılar, yer örtücüler ve mevsimlikler dikilmelidir. Son aşamada ise çimler dikilmelidir. Ayrıca bütçenize göre sulama sistemleri yaptırabilirsiniz. Peyzaj tasarımının önemli kısımlarından biride sulamadır.

Simetri

Bahçe yapımında, belirli simetride olan tasarımlar tercih edilebilir. Örneği bina girişlerine düz bir yürüme yolu yapıldığında, etrafını karşılıklı ve simetrik olarak dikilmiş bitkilerle donatabilirsiniz. Simetri insanları güvende hissettiren ve göze hitap eden, estetik bir unsurdur.

Görsellik

Bahçe yapımında görselde önemli unsurlar arasındadır. Peyzaj tasarımını ne kadar dikkatli ve planlı yaparsanız yapın evinizden nasıl gözükeceği önemlidir. Özellikle kışın vaktinizin büyük bir bölümünü evinizde geçirirsiniz. Çok zaman harcadığınız camlarınız önüne dışarıya baktığınızda keyif alacağınız manzaraları oluşturması adına bitkiler dikmelisiniz. Camlarınızdan dışarı baktığınızda kış dahi olsa içinize huzur dolmalıdır. Kısacası bahçe yapımına sadece bahçeden bakmamak gerekir. Bahçe dışarısından ve evinizden gözlem yaparak ilerlenmelidir.

Bahçe Nasıl Keyifli Hale Getirilebilir?

Salıncaklar kullanarak bahçenizi keyiflendirebilirsiniz. Salıncakların dekoratif ve şık görüntüleri de vardır. Hem rahatlatıcı hem de eğlencelidirler. Bahçeleriniz için tasarlanmış salıncakları kullanarak bahçenize estetik katabilirsiniz. Bunun yanında çeşitli aydınlatma ürünleri kullanarak, renkli bahçelere sahip olabilirsiniz.

Bahçe Tasarım Çeşitleri Nelerdir?

Zen Bahçesi

Zen bahçeleri doğu felsefesinde büyük yer kaplamaktadır. Bahçeler insanlar için birer meditasyon alanı olabilir. Zen bahçeleri kişilerin zihinsel olarak rahatlamasını amaç edinmektedir. Buna göre tasarımlar yapılır.

Gizli Bahçeler

Bu tarz bahçelerde sizler için özel ve önemli olan bitkisel kompozisyonlara yer verilmektedir. Özel alanların sınırlarını çitler, taşlar ya da çeşitli yapısal ürünler belirleyebilir. Gizli bahçelerde süs bitkilerinden oluşan daha estetik karışımlar kullanılabilir.

Kaya Bahçesi  

Bahçe yapımında doğal taşlar kullanılarak estetik görüntüler elde edilebilir. Bu tarz bahçelerde göze hitap eden taşlar kullanılmaktadır. Taşlardan hoşlanıyorsanız bu tarz tasarımları tercih edebilirsiniz.

Japon Bahçesi

Bahçelerin özgün bir karakteri vardır. Bu karakter doğa sevgisidir. Bahçe düzenlenirken yakın çevresinden etkilenir ve ona göre tasarlanır. Peyzaj ustası tarafından istediğiniz hale getirilir. Bu tarz bahçelerde doğadan ufak esintiler görebilirsiniz. Denizleri, akarsuları ve gölleri temsil eden küçük ayrıntılar ve dağları simgeleyen tepeleri kullanabilirsiniz.

Su Bahçeleri

Su, bahçe yapımında çok önemli bir yere sahiptir. Su, hareket, ışık ve ses ile farklı ekolojik yaşam alanları sunmakla beraber, insanlara huzur veren bir niteliktedir. Bu nedenle bahçe yapımında bütçe dahilinde fazlasıyla tercih edilmektedir.

Klasik Bahçeler

Bu tarz bahçeler daha geleneksel tasarımları barındırmaktadır. Kişilerin istekleri doğrultusunda geçmişle bağlantılı bir şekilde tasarlanabilir. Özellikle o bölgenin mimari yapısı ve özellikleri tasarımlar üzerinde etkilidir.    

Minimalist Bahçeler

Bahçelerde yalın ve düz tasarımları tercih edenler için uygundur. Bahçe doğal ve gösterişten uzak bitkilerle kendini ortaya çıkarmaktadır. Her zaman değişime uygun bir yapısı vardır. Bitki kompozisyonları alanların oluşturulmasında en etkili unsurdur.

Bahçe Yapımı Fiyatları  

Bahçe yapımı fiyatları çeşitli parametrelere göre değişiklik gösterebilir. Tercih ettiğiniz tasarımlar, bitkiler ve çeşitli ürünler fiyatlar konusunda belirleyici unsurlardır. Ustala.com ile peyzaj firmaların kolayca ulaşabilir, en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca bahçelerinizi daha eğlenceli hale getirmek için yapılacak farklı düzenlemeler fiyatlar üzerinde etkili olabilir.

Bahçe Peyzaj Ustasından Beklenenler Nelerdir?

İyi bir peyzaj ustası müşteri taleplerini dikkatle dinleyerek, gerekli planlamaları yapmalıdır. Bunun yanında planlama sonrası belirlenen adımları eksiksiz bir şekilde yerine getirilmelidir. Müşteri memnuniyeti daima ön planda tutulmalı ve belirlenen süre içerisinde müşteriye teslim edilmelidir.

Peyzaj firmaları, ustala.com’a üye olarak daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz. Üyelik işlemlerini gerçekleştirdikten sonra çevrenizdeki ilanları incelemeli ve teklif vermelisiniz. Bu şekilde daha fazla müşteriye daha kolay ulaşabilir, kazançlarınızı arttırabilirsiniz. Firmanızı veya işlerinizi ustala.com ile arttırabilirsiniz.