Alüminyum Doğrama

İstanbul Alüminyum Doğrama

İstanbul Alüminyum Doğrama

Tüm Ustalar

Kayıtlı 181 Hizmet Veren

Ustala'da kayıtlı hizmet verenler iş taleplerinize hızlı şekilde cevap verir, bütçenize uygun fiyat tekliflerine kolayca ulaşırsınız

İstanbul Alüminyum Doğrama Firmaları

İzzet öztürk

Kendım dısardan calusıorum bir firma yoktur

fatih Bektaş

fatih dursun

Atalay Büyükgüngör

Mustafa halil

Erkan İlgin

İLGİN PANJUR PVC PLASTİK VE ALÜMİNYUM DOĞRAMA SAN TİC LTD ŞTİ

tuncay özdemir

uğur nalbantoğlu

Ulas Kaya

Son gelen İstanbul Alüminyum Doğrama talepleri

Sadece iscilik
İzmir / Buca
340 cm olan giriş kapısı sokulup iki duvar arasına altttan üstten vida ile montaj olacak
İstanbul / Esenyurt
Alüminyum pcv tamirati
İzmir / Buca

Ustala kullanıcıları

Birçok alanda hizmet verenler ile hizmete ihtiyacı olan kişileri buluşturan ustala her geçen gün büyümeye devam ediyor

104.4k

Kullanıcı

76.9k

İş talebi

71.4k

Mesajlaşma

87.4k

Profesyonel

stats

Kolay Kullanım

Teklifler hızlıca cebine gelsin

Sağdan soldan usta aramak yerine vereceğin ücretsiz bir talep ile onlarcda profesyonel hızlıca teklif geçer

Cebine uygun profesyoneli kendin seç

Talebine gelen teklifleri ister profesyoneller ile direk iletişime geçerek ister direk geçmiş işlerine bakarak kendin seçersin

Zamandan kazan, işlerin yarıda kalmasın

Sen tek tek usta arayacağına ustalar sana gelir, bütün işlerin hızlıca ve ekonomik bir şekilde sonuçlanır, zamandan kazanırsın.

hero

Teklifler cepte

Ustala uygulamalarını akıllı telefonuna indirerek kolay ve hızlı talep oluştur gelen tekliflere anında bakıp teklif verenler ile iletişime geçersin

Tüm Apple ve Android telefonları için uyumludur

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını anlat

İlk adımda almak istediğiniz hizmeti seçiyorsunuz ve birkaç soruyu yanıtlıyorsunuz

Alüminyum Doğrama ustalarından teklif al

Aynı gün içinde ihtiyacına uygun teklifler geliyor

SEÇimini yap

Gelen tekliflerden seçiminizi yapıyorsunuz ve süreç başlıyor

Konuma göre Alüminyum Doğrama

İstanbul'da Alüminyum Doğrama Ustaları

İstanbul'da alüminyum doğrama ustası, kroki, numune, teknik resim ve iş talimatlarını takip ederek alüminyum metal malzemelerden; kapı, pencere, panjur, balkon gibi ürünleri ortaya çıkarmak amacıyla doğrama ve montaj işlemlerini yapan ustalara denir. İstanbul alüminyum doğramacı işlem sırasında zımpara taşı, freze makinesi, testere ve tornavida gibi aletler kullanır. Alüminyum doğrama ustası müşteri ile iletişimi sağlayarak yapılanlar ilgili genel bilgi ve fiyat bilgisi vermek ile de yükümlüdür

Çeşitli alüminyum malzemelerden cam balkon, kapı ya da pencere yapan alüminyum ustaları genellikle atölyelerde çalışan kişilerdir. Bu sebeple işlerinin büyük çoğunluğunu kapalı ortamda gerçekleştirdiklerini söylemek mümkün. İstanbul'da alüminyum doğrama fiyatları, alüminyum çeşidine göre değişiklik gösterir.

İstanbul'da Alüminyum Doğrama Ustasının Görevleri Nelerdir?

Çalıştığı işletmeye göre görevleri farklılıklar gösterebilen alüminyum ustalarının genele olarak yaptıkları işler şöyle sıralanabilir;

 • Yapılacak alüminyum doğrama işi için ölçü alır ve gerekli malzemelerin listesini çıkartarak tedarik edilmesini sağlar.
 • İşlem sırasında kullanılacak araç, gereç ve makinelerin imalat ve montaj için hazırlanmasını sağlamak
 • İmal edilecek ürünün yerinde ölçülerini alarak taslak görünümünü oluşturmak
 • Makinelerin alüminyumu kesme derecesini ayarlayarak malzemeleri işaretlemek ve kesmek
 • Bağlantı elemanları ve aksesuarların yerlerini tespit ederek işaretlemek ve gerekli yerlere delik açmak
 • Doğrama yapılacak köşelerin kayıtlarını birbirine yatay ve dikey şekilde çerçeve ile sabitlemek
 • İmalatı yapılan ürünün kapalı bölgelerine lambri yerleştirerek ambalajını yapmak
 • Asma tavan, aydınlatma armatürleri, havalandırma merkezleri, yangın detektörleri ve hoparlörü yerlerine monte etmek.
 • Kat aralarına yangını engelleyici malzemeler yerleştirmek
 • Yatay profilleri düşey profillere, düşey profilleri ise ankraja bağlayarak su tahliye kanallarını açmak

Alüminyum Nedir?

Doğada genellikle boksit cevheri halinde yer alan alüminyum, oksidasyona karşı üstün direnci sayesinde çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Endüstrinin çeşitli alanlarına milyonlarca farklı ürünün yapımında kullanılan alüminyumun dünya ekonomisinde de çok önemli bir yeri vardır. Alüminyum kullanılarak üretilen uzay ve havacılık sanayii için kullanılan bileşenler olduğu gibi, hafifliği ve dayanıklılığıyla inşaat sektöründe de sıklıkla kullanılır.

 

Neden Alüminyum, Tercih Sebepleri Nelerdir?

 • Alüminyum hafif bir maddedir
 • Alüminyum hava koşullarına, yiyecek maddelere ve günlük yaşamda kullanılan pek çok sıvı ve gaza karşı oldukça dayanıklıdır.
 • Yansıtma özelliği oldukça yüksek olan alüminyum, gümüşi beyaz rengi renginin bu özelliğine katkısı işe gerek iç mimari, gerekse dış mimari de sıklıkla kullanılır.
 • Alüminyum maddelerin bu göz alıcı görüntüleri, anodik oksidasyon gibi uygulamalar ile uzun süre korunabilir.
 • Elastik bir malzeme olan alüminyum, bu özelliği sayesinde ani darbelere karşı dayanıkıdır. Üstelik düşük sıcaklıklarda da dayanıklılığında bir değişim olmaz.
 • Alüminyum işlemesi kolay bir metaldir, ısı ve elektriği en az bakır kadar iyi iletir.

 Alüminyum Kullanım Alanları Nelerdir?

Alüminyum kolay soğuyan ve ısıyı emen yapısı sayesinde soğutma sanayinde sıklıkla kullanılır. Bakırdan daha ucuz olduğu ve daha çok bulunduğu ve işlenmesi daha kolay olduğu için birçok sektörde kullanılan bir metaldir.

Hafif bir metal olan alüminyum bu özelliği sayesinde, uçak ve uzay araçları da dahil olmak üzere bütün taşıt araçlarında ve inşaat sektöründe kullanılır. İletkenlik özelliği ile elektronik araçların yapımında da kullanılan alüminyum metaller parlak yapılarının verdiği şıklık sayesinde dekoratif mobilya yapımında ve süs eşyalarının yapımında da kullanılır. Yüksek dayanıklılık ve ağırlık rasyonu özelliği sayesinde cephe kaplamalarında sıklıkla kullanılır. Özellikle ulaşım, inşaat ve ambalaj sektörü başta olmak üzere kullanılan alüminyum metallerin teknolojik gelişmelerin de etkisiyle 21. Yüzyılın metali olarak görülmektedir.

Alüminyum Alaşımların Tavlanması

Mekanik yollarla elde edilen işlenmiş alüminyum alaşımlarına zamanla, birçok kez işlem gördükten sonra tavlama ısıl işlemleri uygulamak gerekebilir. Tavlama işlemi, şekil değiştirme işlemi sonrasında sertleşmiş olan malzemeyi yumuşatmak için kullanılır. Tavlama işlemi farklı yöntemler kullanılarak yapılabilmektedir bu sebeple işlem başlamadan önce alüminyum metal çeşidi için en uygun yöntemin hangisi olduğuna karar verilmelidir. Böylelikle şekil değiştirmeden sonra malzemenin yumuşayıp deformasyona uğramadan yeniden işlenebilir hale gelmesi mümkün olur.

Tavlamanın Mekaniği

Toparlanma: Bu olay tavlamanın başlangıç aşamasında olur. Toparlanma aşamasında iç gerilemeler ortadan kalkar ve soğuk şekil değiştirme işlemiyle uzama kabiliyeti geri kazandırılır.

Yeniden Kristallenme: Tavlama işlemi devam ettikçe ortaya çıkan sıcaklık, başlangıç kısmındaki esas tanelerin bir kısmını yeniden kristalleştirip, gerilmeyen tanelerin meydana geleceği değere kadar yükselir. Bu durum alüminyum metalinin yeteri kadar işlem gördüğü durumlarda meydana gelir.

Tane Büyümesi:  Yeniden kristalleşme işleminden sonra yeni taneler en az enerjili duruma gelmek için büyümeye devam ederler. Toparlanma, yeniden kristalleşme ve tane büyümesi periyotları arasında kesim çizgilerle belirlenmiş bir ayrım yoktur. Fazlar iç içe geçmiş şekilde görülebilir.

Eriyebilen Bileşiklerin Rolü: Şekil değiştirmiş, tavlanmış alaşımların tavlanma işlemleri bütün alüminyum metaller için aynıdır. Isıl işleme elverişli elemanların alüminyuma katılımı ile kullanılan metodlar değişir.

Ön Isıl İşlemin Rolü: Öncelikle ısıl işleme maruz kalmış alüminyum malzemede tavlama işlemi yapılacağı zaman kozlezansın temini için normalden fazla bir sıcaklık kullanmak gerekir.

Tavlama Pratiği

Esas olarak alüminyum alaşımlarında yatay tavlama, düşey tavlama ve hızlı tavlama olmak üzere üç tip tavlama yöntemi kullanılır.

 1. Yatay Tavlama: Tavlama hızının kritik olmadığı zamanlarda tercih edilen yöntemdir.
 2. Düşey Tavlama: Hızlı bir ısıtma istenildiğinde tercih edilir. Bu tavlama yönteminde, malzeme fırına yatay olarak yerleştirilir. Bu sayede hızlı bir ısıtma sağlanmış olur.
 3. Hızlı Tavlama: Küçük, ince parçalar için hızlı ısıtma yapılmak istenildiğinde kullanılır. Bu usulde malzeme fırın içinde sürekli hareket eden bir ızgara üzerinde durur. Tavlamanın süresi, fırının büyüklüğü, ızgaranın hareket hızı ve sıcaklığı ile kontrol edilir.

Dövme ve Dökme Alüminyum Ürünler

Piyasadaki alüminyum alaşımları genel olarak dövme ve dökme alüminyum alaşımlar olmak üzere ikiye ayrılır. Dövme alaşımlar fabrika ürünlerine verilen isimdir ve son geometrik şekilleri mekanik işleme tabi tutularak elde edilir.  Sözü geçen mekanik işlemler; dövme, haddeleme, çekme ve ekstrüzyon işlemleridir. Lamalar, levhalar, çubuklar, borular köşebent ve profiller bu sınıfta değerlendirilirler. Kumda kokilde döküm ve basma döküm usulleri ile eriyen maddenin istenilen boyut ve şekilde olan bir kap içerisinde katılaşmasıyla şekil alan parçalar dökme ürünler grubuna girer.

Dövme alüminyum alaşımların ısıl işlemlerinde kullanılan yöntemler dökme alaşımlara da aynı şekilde uygulanabilir. Ancak tavlama işlemi gibi durumlarda dökme alaşımlar için kullanılan yöntemler dövme alaşımlardan farklıdır.

Dökme,dövme, haddeleme, çekme ve ekstrüzyon gibi mekanik operasyonlar, istenilen şekilleri elde etmek için kullanılabileceği gibi, ısıl işlemlerde iç yapıyı değiştirerek sertlik, mukavemet gibi mekanik özellikli alaşımlar elde etmek için de kullanılır.

Alüminyum alaşımları en fazla alüminyum kullanılmak şartı ile yabancı elemanlar ile karıştırılabilirler. Bu elemanlardan bazıları, alüminyuma belirli özellikler katmak amacı ile kullanılır. Bazıları ise istenmeyen madde olarak alaşımın içinde bulunurlar. Alüminyum alaşımlarında bakır gibi bazı maddelerin varlığı, mukavemeti ve sağlamlığı ısıl işlemle arttırılabilen bir ürün ortaya çıkartır.

Portfolyosunu genişleterek yeni müşterilerle çalışma imkanı arayan bir İstanbul alüminyum doğrama ustasıysanız sitemize üye olarak ilanlara bakabilir, dilediğini kişilerle iletişime geçerek fiyat teklifinde bulunabilirsiniz.