Yazılım Bilgi İşlem

Yazılım Bilgi İşlem

Yazılım Bilgi İşlem

Tüm Ustalar

Kayıtlı 306 Hizmet Veren

Ustala'da kayıtlı hizmet verenler iş taleplerinize hızlı şekilde cevap verir, bütçenize uygun fiyat tekliflerine kolayca ulaşırsınız

Yazılım Bilgi İşlem Firmaları

Hakan Yıldırım

adnan degirmenci

erdi ergin

ali ünlüer

adnan degirmenci

Gökalp BATAR

mekmedya

Çağrı Karakaş

Muhammed said

Son gelen Yazılım Bilgi İşlem talepleri

Web tasarımı. Web yazılımcı HTML5 CSS yazılımı iki boyutlu resimlerden 3 boyutlu döndürülebilen ürünler için
Kocaeli / Gebze
İletişime geçilsin benimle detayları oradan vereceğim
Antalya / Kepez

Ustala kullanıcıları

Birçok alanda hizmet verenler ile hizmete ihtiyacı olan kişileri buluşturan ustala her geçen gün büyümeye devam ediyor

104.4k

Kullanıcı

76.9k

İş talebi

71.4k

Mesajlaşma

87.4k

Profesyonel

stats

Kolay Kullanım

Teklifler hızlıca cebine gelsin

Sağdan soldan usta aramak yerine vereceğin ücretsiz bir talep ile onlarcda profesyonel hızlıca teklif geçer

Cebine uygun profesyoneli kendin seç

Talebine gelen teklifleri ister profesyoneller ile direk iletişime geçerek ister direk geçmiş işlerine bakarak kendin seçersin

Zamandan kazan, işlerin yarıda kalmasın

Sen tek tek usta arayacağına ustalar sana gelir, bütün işlerin hızlıca ve ekonomik bir şekilde sonuçlanır, zamandan kazanırsın.

hero

Teklifler cepte

Ustala uygulamalarını akıllı telefonuna indirerek kolay ve hızlı talep oluştur gelen tekliflere anında bakıp teklif verenler ile iletişime geçersin

Tüm Apple ve Android telefonları için uyumludur

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını anlat

İlk adımda almak istediğiniz hizmeti seçiyorsunuz ve birkaç soruyu yanıtlıyorsunuz

Yazılım Bilgi İşlem ustalarından teklif al

Aynı gün içinde ihtiyacına uygun teklifler geliyor

SEÇimini yap

Gelen tekliflerden seçiminizi yapıyorsunuz ve süreç başlıyor

Konuma göre Yazılım Bilgi İşlem

Yazılım – Bilgi İşlem

Yazılım Nedir?

Yazılım, genel olarak elektronik aygıtların, bilgisayarların belirli bir işi yapmasını sağlayan programlara verilen isimdir. Bir başka anlatımla, var olan işlerin işleyişini sağlamak için bilgisayar dili kullanılarak yapılmış çözümlü anlatımlar bütünüdür. Yazılımlar için çeşitli diller mevcuttur. 

Yazılımlar, farklı ve çeşitli görevler yapmak amacı ile tasarlanmış elektronik aygıtların birbiri arasında haberleşmesi ve uyumu sağlayarak görevlerini geliştirmeye yarayan bir çeşit makine komutlarıdır. Kısaca Yazılım, elektronik aygıtların ve Bilgisayarların belirli bir işi yapmasını sağlamak için oluşturulan programların tümüne verilen addır. 

Bilgisayar yazılımları genelde üç ana grupta incelenmektedir

1-Sistem Yazılımları

Sistem Yazılımları Bilgisayarların kendisini işletilmesini sağlayan, derleyiciler yani (compilers), Yazılım programlarında, programı makine diline çevirebilen bir programdır),işletim sistemi ve çeşitli donatılar (facility) gibi yazılımlardır. Çekirdek yani (kernel) işletim sisteminin en temel parçasıdır diyebiliriz.  Çekirdekle ilgili değişik yaklaşımlar olduğunu yazılım karar verme ve aynı zamanda Programlama modeli var olsa da bir işletim düzeni çekirdeğinin esas görevi Bilgisayarın Donanımı ve kullanıcıya yazılım ya da donanım sağlayan üreticilere Arayüz oluşturmaktır ve kaynakların yönetilmesi için gereken birimleri idare etmektir. Sistem yazılımları Bilgisayar kullanımı açısından gerekli ana unsurları sağlar ve Bilgisayar donanımına ve de sistemin yürütülmesi açısından yardımcı olur. Ve şu birleşimleri içerir: Aygıt sürücüleri, İşletim sistemleri, Sunucular, Hizmet programları, Pencere sistemleri…

Sistem yazılımları farklı ve çeşitli olan bağımsız donanım bileşenlerinin birbirleri ile uyum içinde çalışmalarından sorumludur. Yani sistem yazılımı Bilgisayar donanımının işletilmesi adına ve uygulama yazılımının çalıştırılması adına tasarlanmış bir yazılımıdır.

En Temel Sistem Yazılımı Türleri Nelerdir?

Bilgisayar BIOS’u ve aygıt yazılımı: Bu yazılım Bilgisayara bağlı donanımı çalıştırmak ve de kontrol etmek amacı ile gereken tüm temel işlevselliği sağlar. İşletim sisteminde önde gelen örnekler; Microsoft Windows, Mac OS X ve Linux olmak üzere): Bilgisayar parçalarının; beyin ile diskler aralarındaki veri alışverişi ya da monitöre görüntü vermek gibi amaçları uygulayarak birlikte çalışmasına sebep olur. Ve sistem yazılımı ile uygulama yazılımları çalıştırılması için bir platform oluşturur.

Yardımcı yazılım: Bu yazılım Bilgisayarın yapılandırılmasına, analiz edilmesine, yönetilmesine ve optimize edilmesine yardımcı olmaktadır. Nadiren de olsa bazı kişiler Bilgisayarları sahip olduğu işletim sistemine dikkate alarak satın alırlar. Ama cep telefonu satın alırken genelde bu durumun tersi geçerli olabilir. Mesela iPhone örneği. Bu telefonda olduğu gibi bu çeşit aygıtların sistem yazılımlarının, son kullanan kişi tarafından değiştirilmesi bayağı zordur. Ve de sistem yazılımı genelde dahili ya da daha önceden yüklenmiş şekilde olarak, gerekli altyapı kodu olarak görev yapmaktadır. Sistem yazılımının dışında, aygıtları kullananların dokümanlar oluşturmasına, çeşitli notlar almalarına, oyun oynamalarına, müzik dinlemelerine veya İnternette gezinmelerini sağlayan yazılımlara ise uygulama yazılımı denir. 

2-Uygulama Yazılımları

Bu yazılımlar kullanıcıların günlük hayattaki işlerine çözüm sağlayan yazılımlardır. Örneğin; çek, senet, stok kontrol, belirli evraksak kayıtlar, bordro, banka müşterilerinin para hesaplarını tutan programlar gibi yazılımlardır. Bütün sistematik programlar içinde en temel yazılım işletim sistemidir. Öyle ki Bilgisayarın tüm donanım ve de yazılım bilgilerini kontrol ettiği gibi, kullanan kişilere ait uygulama yazılımlarınıda çalıştırılmalarını sağlar.

3-Çevirici Yazılımlar

Bu yazılım türleri herhangi bir dilde yazılan tüm programı makine diline çevirebilen yazılımlardır.

Yazılım Ürün Hizmetleri 

Yazılım programları ve projeleri için belli bir sınır koymak doğru değildir. Yazılım yaptırmak için yazılımcının bilgisi, yeteneği ve hayal gücüne bağlı olarak birçok farklı proje üretmek mümkün olmaktadır. Ama bazı hizmetler vardır ki yazılım şirketleri denince akla ilk gelenler oluyor. Sizin de şu anda aklınızdan geçirdiğiniz gibi bunların başında web siteler gelmektedir. Yazılım şirketleri farklı sektörlere ve iş alanlarına uygun olacak şekilde web siteleri tasarlayıp geliştiriyor. Bir başka uygulamada da karşımıza çıkabiliyor mobil gibi. Mobil uyumlu web sitelerde yazılım şirketleri tarafından üretilmektedir. Günümüzde birçok firma mobil uygulamadan kullanılabilecek bir yazılım programı yaptırmaktadır. Hem bireysel hem de kurumsal olmak üzere farklı tasarlanabilmektedir. Yine de daha kurumlar ve işletmeler tarafından sıkça tercih edilen yazılımlar olarak CRM, ERP, iş takip sistemleri gibi projeler yazılıyor. Müşteri İlişkileri ve Yönetimi anlamını taşıyan CRM, tüm işletmelerin müşterilerini daha iyi anlayarak iş süreçlerine olumlu yönde yön vermesine yardımcı oluyor. Önemli ölçümler yaparak çalışanlarına verimli ipuçları veren bu tür sistemler şirketlerin satış ve pazarlama yönünden yükselmesine katkıda bulunuyor. Kaynak planlaması olarak tanınan ERP sistemleri de yazılım şirketleri tarafından en çok üretilen programlardan biridir. İşletmelerin mevcut varlıklarını en iyi verimlilikte kullanmaları için geliştirilen bu sistemler, işletmelerin kendi içlerinde farklı ihtiyaçlarına göre geliştirilebilmektedir. Tüm bunlara ek olarak şirketlerin yazılım firmalarından en sık talep ettikleri tasarım projeleri arasında iş takip sistemleri yer alıyor. Bu sistemler hem bireysel hem de kurumsal olabilmektedir. Bu yazılımları kullanan işletmeler, kendi içlerinde sağlıklı ve doğru bir iletişim temeli üzerinde, doğru zaman yönetimi ve doğru görev tanımları ile işlerini sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlıyorlar. Aynı zamanda İş takip sistemleri, bireysel çalışmalarda da faydalı iş verimliliği yaratmaya katkıda bulunuyor.

Her Sektöre Farklı Yazılım Projesi

Yazılım ürünlerinin ve hizmetlerinin çeşitlerini çoğaltmak mümkün. Bahsettiklerimize eklenebilecek birçok yazılım ürünü bulunmaktadır. Bu ürün çeşitleri yani program içerikleri sektörlerin ihtiyaç ve taleplerine göre şekillenmektedir. Sağlık, güvenlik, eğitim, pazarlama, eğlence ticaret, giyim, aksesuar vs gibi birçok sektörde yazılım hizmetine ihtiyaç duyulabilmektedir. Son yıllarda internet üzerinden alışverişin yaygınlaşması ile farklı ihtiyaçlar da oluşmaktadır. Bu da, ihtiyaçlar doğrultusunda oluşan yazılım ürünlerinin çoğalmasına sebebiyet vermektedir. Yazılım firmaları yine web sitelerinde ki gibi e-ticaret sistemlerinin telefonlar üzerinde de sorunsuz çalışmaları için bağlantılı uygulamalar geliştirmektedirler.

Yazılım firmalarının bazıları her sektörde hizmet verirken bazıları da sadece tek bir sektöre göre uzmanlaşıyor. Örneğin bazı yazılım şirketleri sadece sağlık sektörüne göre hizmetler verirken bazıları sadece oyun projeleri yazıyor. Her sektörün ihtiyaçları farklı olduğu gibi bu projeleri üretirken de farklı yaptırımlar gerekiyor. Bu yüzden de tüm sektörlere hakim olmak zor olabiliyor. 

Bilgi İşlem Hizmeti Nedir?

Her kamu kuruluşunun ve özel sektörlerin kısaca insanlara hizmet veren tüm alanların kendi içlerinde belirli bir işleyişi ve iş kuralları vardır ve bu işleyişi sağlayanda birimleri. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık tüm hizmet veren kuruluşların işlemleri bilgisayarlar aracılığı ile gerçekleştir ve tüm veriler bilgisayar ortamında işlenir, kayıt altına tutulur.  Aynı zamanda kurumlar arası iş akışını sağlamak için bilgisayarlar arasında bağlantı kurulabilmektedir. Bu aşamalarda devreye bilgi işlem hizmeti birimi girmektedir. Kurum, kuruluş ve özel sektörler içinde bir birim olan bilgi işlem hizmeti hastane, devlet kurumları, okul, özel şirket, fabrikalar gibi birçok ve diğer tüm kurum ve kuruluşlarda bilgisayar ağlarının doğru bir şekilde işlemesi için tüm yazılım ve donanım çalışmalarını yapan birimdir. Bu birim kurum ve kuruluşlarda kullanılmakta olan tüm bilgisayarların ve yazılımlarının düzenli çalışmasını sağlamaktadır.