Seramik

Seramik

Seramik

Tüm Ustalar

Kayıtlı 218 Hizmet Veren

Ustala'da kayıtlı hizmet verenler iş taleplerinize hızlı şekilde cevap verir, bütçenize uygun fiyat tekliflerine kolayca ulaşırsınız

Seramik Firmaları

ishak ekinci

semıh kamer

semih yağcı

Süleyman balıkçı

mehmet paksoy

ASYA DEKORASYON MİMARLIK

İÇ DEKORASYON MİMARLIK 3D ÇİZİM

Berke Ulutaş

Ünal Yerlikaya

20 yıldır hizmet vermekteyim.

Osman Usta

Son gelen Seramik talepleri

Goncalar Mahallesi 6046 Sokak No:1 Karşıyaka / İzmir adresinde Karatay Ofis girişi toplam 300*300 alanda kırık ve sağlam tüm yerlerin kırılması sökülmesi temizlenmesi, yerine yeni (bizim alacağımız) mermerlerin döşenmesi, çıkan harfiyatın atılması işlemleri.
İzmir / Karşıyaka
75 m2 alan parke söküm olup yeni parke yapılması
Ankara / Etimesgut
Tavan kaplama yapılacak. Isiya ve suya dayanıklı saglam malzeme kullanilacak
Edirne / Uzunköprü

Ustala kullanıcıları

Birçok alanda hizmet verenler ile hizmete ihtiyacı olan kişileri buluşturan ustala her geçen gün büyümeye devam ediyor

96.6k

Kullanıcı

68.7k

İş talebi

66.2k

Mesajlaşma

86k

Profesyonel

stats

Kolay Kullanım

Teklifler hızlıca cebine gelsin

Sağdan soldan usta aramak yerine vereceğin ücretsiz bir talep ile onlarcda profesyonel hızlıca teklif geçer

Cebine uygun profesyoneli kendin seç

Talebine gelen teklifleri ister profesyoneller ile direk iletişime geçerek ister direk geçmiş işlerine bakarak kendin seçersin

Zamandan kazan, işlerin yarıda kalmasın

Sen tek tek usta arayacağına ustalar sana gelir, bütün işlerin hızlıca ve ekonomik bir şekilde sonuçlanır, zamandan kazanırsın.

hero

Teklifler cepte

Ustala uygulamalarını akıllı telefonuna indirerek kolay ve hızlı talep oluştur gelen tekliflere anında bakıp teklif verenler ile iletişime geçersin

Tüm Apple ve Android telefonları için uyumludur

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını anlat

İlk adımda almak istediğiniz hizmeti seçiyorsunuz ve birkaç soruyu yanıtlıyorsunuz

Seramik ustalarından teklif al

Aynı gün içinde ihtiyacına uygun teklifler geliyor

SEÇimini yap

Gelen tekliflerden seçiminizi yapıyorsunuz ve süreç başlıyor

Konuma göre Seramik

Seramik Ustaları

Seramik ustası, zemin ya da duvara seramik, fayans, karo ve granit gibi taş çeşitlerini döşeyen kişidir. Bu ustalar genellikle inşaat sektöründe çalışır. Seramik ustası, evlerin banyo, mutfak, koridor, tuvalet, oda veya dış cephelerine döşeme işlemini yapan kişidir. Ustalar bu taşları evin genel dekorasyonuna uygun bir şekilde, müşterinin istediği özelliklerde seçip belli bir tasarım ile uygulanmaktadır. Her zemin için farklı seramik modelleri tercih edilebilir. Seramikler evinizin, işyerinizin veya yaptırdığınız herhangi bir yapının havasını oldukça değiştiren tasarım ürünlerindendir. Özellikle günümüzde farklı markalar, farklı desen ve renklerde ürettikleri seramik karolar ile kullanıcıların dikkatini çekmeye çalışmaktadır. Seramik döşeme işi ince bir işçilik gerektirdiğinden mutlaka bir bilene danışılmalıdır. Böylelikle sıfır hata ile işçilik tamamlanmış olur.    

Seramik Ustasının Görevleri Nelerdir?

Seramik ustası, iş aletlerini doğru bir şekilde kullanmalıdır. Seramik ustasının görevleri olarak şunları sıralayabiliriz;

 • Döşeme yapacağı zeminin özelliklerini bilmek,
 • Çalışacağı zemini seramikleri yerleştirmeye uygun hale getirmek,
 • Yapıştırmak için gereken harcı hazırlamak ve tüm duvara uygulamak,
 • Seramik veya fayansları ölçüye uygun şekilde kesip yapıştırmak,
 • Süpürgelikleri yapmak, derzleri çekmek,
 • Çalışma bittiğinde fayansların üstündeki fazla harcı silerek işi teslim edilir düzeye getirmek.

Seramik Döşemede Kullanılan Malzemeler

Seramik döşemede seçilecek malzemelere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu malzemeleri işin ustası titizlikle seçmeli, seçmeden evvel mutlaka kontrol etmelidir. Malzeme listesi, projenin başından belli olmalıdır. Böylelikle proje daha hızlı ve düzenli bir şekilde ilerleyebilir. Seramik döşemek için şu aletler kullanılır;

 • Seramik malası,
 • Düz mala,
 • Seramik derz malası,
 • Lastik tokmak,
 • Çekiç,
 • Seramik için takoz,
 • Seramik pensesi,
 • Derz artısı,
 • Seramik,
 • Derz dolgusu,
 • Seramik harcı

Bu aletleri işin ustası kullanmalıdır. Döşeme sırasında yapılacak bir hata, yapılan tüm işlemin boşa gitmesini sağlayacak. Seçilen seramiğin kaplama yapılacak olan alana göre sayısının belirlenmesi gerekir. Seramik ölçüsü almak da yalnızca hassas ölçü aletlerine sahip ustalar tarafından alınmalıdır. Ölçü alınıp malzemeler geldikten sonra ilk olarak seramikler yere konulur. Seramiklerin tüm alanı kaplaması gerekmektedir. Seramikler zemine eşit bir biçimde yayılmıyorsa belli noktalardan kırılabilir. Bu işlemi bilen biri yapmalıdır. Aksi takdirde zarar verici bir işlem olabilir. Seramikler dizildikten sonra harçla zemine yayılması gerekmektedir. Seramik harcı şekil belli olduktan sonra sürülmelidir. Seramikler kaldırılıp harç sürülür. Harcın tabaksı ne çok ince ne de çok kalın olmamalıdır. Harç bir mala vasıtası ile zemine yayılır. Zemin kaplandıktan sonra seramik karosunun altına da harç sürülmesi gerekir. Harcın tamamı kullanıldıktan sonra yerleştirme aşamasına geçilmelidir. Yerleştirme işlemi hassas ve yavaş yapılmalıdır. Seramikler harca yavaşça bastırılmalıdır. Bu aşama seramiklerin yerleştirilmesi açısından oldukça önemlidir. Düzgün yerleştirmediğiniz karoların yerlerini oynatmanız gerekebilir. Seramiklerin üzerine basılması hava boşluklarının oluşumunu da engeller. Her bir seramik tek tek zemine uygulanmalıdır. Seramik karo kaplama işlemi bittikten sonra zeminde herhangi bir oynama ya da kabarma olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Her defasında tek bir seramiği uyguladığınızdan sıklıkla yapılan kontrollerden sonra en fazla bir seramiğiniz heba olur.   

Seramik Zeminlerin Özellikleri

 • Seramik zeminler doğal bir kaplama olduğundan sağlık açısından herhangi bir tehlikeleri yoktur.
 • Kolay temizlenir ve kir tutmaz.
 • Son derece dayanıklı bir malzeme olduğundan uzun yıllar sorunsuz kullanılabilir
 • Güneş ışınlarının sarartıcı lekelerine maruz kalmaz. Soğukta çatlama yapmaz.
 • Üzerine yapılan farklı desenler sonucunda kullanıldığı mekânları güzelleştirir.
 • Nemden etkilenmezler. Rutubet oluşumunun önüne geçerler.
 • Seramikler koku tutmazlar.
 • Seramikler yapıları gereği yanmazlar.
 • Isı yalıtımına yardımcı olur.

Seramik Çeşitleri

Seramik çeşitleri kendi içinde kullanıldığı alana göre farklılıklar içerebilir. Seramik çeşitleri şunlardır;

Ø Porselen Karo: Toz sıkıştırma yöntemi ile üretilirler. İnce taneli ve su geçirmez yapıları vardır. Kendi içinde mat, cilasız ve parlatılmış olarak sınıflandırılır. Farklı ölçülerde imal edilebilir.

Ø Taşocağı Karosu: Doğal kilden ve cilalı-cilasız şekilleri bulunan karoya taşocağı karo denir. Koyu kırmızı gölgeli olarak bilinen karolar bu gruba aittir. Kırmızı rengin yanında kahverengi ve gri seçenekleri de bulunur.

Ø Meksika Karosu: Genellikle ev yapımı karolardır. Tasarımcının içine kattığı boyalara göre farklı renk ve dokularda üretilir.

Ø Terazzo: Portland çimentosu içinde granit veya mermer yongalardan oluşan karolara denir. Farklı kalınlık ve boy ölçülerinde bulunabilirler.

Ø Yığışım Karosu: Kalınlıkları 6-20 cm arasında değişen bu karolar genellikle 5.grup karolardır.

Ø Sırsız Sert Karolar: Doğal kil ya da porselenden yapılmış karolardır. Kir, nem ve paslanmadan etkilenmezler. Donma ve aşınmaya karşı dirençlidirler.

Ø Parke Karoları: Seramik karoya benzer şekildedir. Onların daha kalın ve geniş olanlarıdır. Hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdırlar.

Ø Seramik Mozaik Karo: Gövdeleri porselen ya da kildendir. Porselen karolar daha parlak renklere sahiptir. Doğal kilden yapılmış karoların renkleri daha mattır. Küçük karolar 30×30 cm veya 30×60 cm parçalar halinde ve düzgün karo aralıklarını sağlayacak şekilde karton veya tel örgüden yapılmış bir taban üzerinde bir araya getirilirler.

Ø Sırlı Duvar Karosu: Camsı olmayan gövdeleri parlak, mat veya billur özellikte sır ile kaplanmış, iç duvarlarda ve iş yükü az olan döşemelerde kullanılan karolardır. Dış yüzey tipi karolar hava koşullarına daha dayanıklıdır. Böylelikle hem iç hem dış duvarlar için uygundur.

Seramik Karoların Bakımı

Seramiklerin kullanışlı malzemeler olduğu aşikardır. Özellikle mutfak ve banyolarda kullanılan seramiklerin temizliği ve bakımı yapılmalıdır. Seramikler doku özelliği sayesinde toz kaldırmazlar. Bu da tozu tuttukları anlamını ortaya koyar. Tozu tuttukları için sık sık silinmeleri gerekir. Seramikleri süpürmek tek yol değildir. Toz tutma özellikleri sayesinde ne kadar süpürülürse süpürülsün tozun hepsi silinmez. Bu yüzden seramik kaplamalar için üretilen paspas ve deterjanlar ile silinmelidir. Kullanılacak deterjana dikkat etmeniz gerekir. Çok güçlü kimyasal deterjanlar kullanmak harca zarar verir. İlerleyen zamanlarda harç etkisini yitirir ve seramik karolar yerinden oynar. Kiri çok tutmayan seramikler için güçlü deterjanlar kullanmanıza neden yoktur. Karolar silindikten sonra ılık bir su ile yıkanması da deterjan lekelerinin oluşmasının önüne geçecektir. Özellikle amonyak bazlı deterjanların kesinlikle karoların temizliğinde kullanılmaması gerekir. Yağlı temizleyiciler silinse bile karolarda leke oluşumuna sebebiyet verebilir. Seramiklerin cilalanması da doğru bilinen yanlışların başında gelir. Cilaladığınız seramikte, seramiğin cinsine göre cila birikintisi oluşabilir. Seramikler zaten içerdiği dokular nedeni ile parlaktırlar.

Seramik fiyatları da seramiğin kalitesi ve çeşidine göre değişiklik gösterebilir. Son teknoloji üretim teknikleri ile üretilen seramik modelleri diğer modellere göre daha farklı bir fiyat kategorisine girebilir. Ayrıca kaç adet seramik alacağınızda toplamdaki fiyatta değişime neden olacaktır. Seramik fiyatlarını öğrenmeden evvel, seramik kaplatacağınız alan için ne kadar seramik karo kullanılması gerektiğini bir ustaya danışarak fiyat alabilirsiniz. Planlı programlı ilerlemek bütçenizi de ona göre ayarlamanızı sağlayacaktır. Seramik döşeme sektöründe aktif olarak çalışan bir ustayaysanız, yeni müşterilerinize ustala.com üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Binlerce ilan içerisinden size ne uygun olanlarına teklif vererek hem kazancınızı arttıracak hem de firmanızın tanınırlığını arttırmış olacaksınız.