Mermer

Mermer

Mermer

Tüm Ustalar

Kayıtlı 142 Hizmet Veren

Ustala'da kayıtlı hizmet verenler iş taleplerinize hızlı şekilde cevap verir, bütçenize uygun fiyat tekliflerine kolayca ulaşırsınız

Mermer Firmaları

merlot mermer

samed Tursak

Şeref Salık

Mermer tezgah ve masa imalatı

burak ozmen

ugur kutru

Kadir Ay

Handan

Emircan

Mücahit Kendirci

Son gelen Mermer talepleri

Mutfakta ankastre ocağa göre mermerin kesimi yapılacak
İstanbul / Sarıyer
Goncalar Mahallesi 6046 Sokak No:1 Karşıyaka / İzmir adresinde Karatay Ofis girişi toplam 300*300 alanda kırık ve sağlam tüm yerlerin kırılması sökülmesi temizlenmesi, yerine yeni (bizim alacağımız) mermerlerin döşenmesi, çıkan harfiyatın atılması işlemleri.
İzmir / Karşıyaka
kalıcı Mermer ustası
İstanbul / Ataşehir

Ustala kullanıcıları

Birçok alanda hizmet verenler ile hizmete ihtiyacı olan kişileri buluşturan ustala her geçen gün büyümeye devam ediyor

96.6k

Kullanıcı

68.7k

İş talebi

66.2k

Mesajlaşma

86k

Profesyonel

stats

Kolay Kullanım

Teklifler hızlıca cebine gelsin

Sağdan soldan usta aramak yerine vereceğin ücretsiz bir talep ile onlarcda profesyonel hızlıca teklif geçer

Cebine uygun profesyoneli kendin seç

Talebine gelen teklifleri ister profesyoneller ile direk iletişime geçerek ister direk geçmiş işlerine bakarak kendin seçersin

Zamandan kazan, işlerin yarıda kalmasın

Sen tek tek usta arayacağına ustalar sana gelir, bütün işlerin hızlıca ve ekonomik bir şekilde sonuçlanır, zamandan kazanırsın.

hero

Teklifler cepte

Ustala uygulamalarını akıllı telefonuna indirerek kolay ve hızlı talep oluştur gelen tekliflere anında bakıp teklif verenler ile iletişime geçersin

Tüm Apple ve Android telefonları için uyumludur

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını anlat

İlk adımda almak istediğiniz hizmeti seçiyorsunuz ve birkaç soruyu yanıtlıyorsunuz

Mermer ustalarından teklif al

Aynı gün içinde ihtiyacına uygun teklifler geliyor

SEÇimini yap

Gelen tekliflerden seçiminizi yapıyorsunuz ve süreç başlıyor

Konuma göre Mermer

Mermer Ustaları

Mermer ustaları, mermer atölyelerinde ya da fabrikalarında mermer bloklarının işlenmesi sürecinde görev alan kişilerdir. İnşaat sektöründe mutfak tezgâhı mermeri ve eşik gibi eşyaların yapılmasının yanı sıra mermerden süs eşyaları yapımı da yapabilir. Mermerleri işlerken kullanılan aletleri etkin bir şekilde kullanabilen mermer ustaları bu işlem için gerekli makinelerin kullanımına da hâkimdir. Mermer yapımı mermerin özelliklerine ve istenilen sonuca göre değişebilmektedir. Görüntü açısından çok şık ve zengin duran mermerle iş yapmak ustalık ister. Diğer malzemelere göre daha maliyetli olan mermerle yapılacak işler için işin ustasını Ustala.com’da bulabilirsiniz. 

Mermer Ustasının Görevleri Nelerdir?

Mermer ustası, müşterilerin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda mermerleri işleyerek ortaya işlevsel ürünler çıkartır. Mermere şekil vermekten yazı yazmaya kadar bir çok işlem yapabilen mermer ustalarının görevleri arasında;

 • Müşterinin talebi doğrultusunda mermeri işleyerek ortaya tatmin edici bir ürün çıkartmak,
 • Mermerlere çeşitli şekiller vermek ve üzerlerine yazı yazmak,
 • Mermer tıraşlama olarak bilinen işlemi uygulamak,
 • Mermerlerden elde edilen eşyaların görüntüsünü talebe göre değiştirmek,
 • İstenilirse mermeri parlatmak veya mermere eskitme işlemi yapmak.
 • Kullanılan aletlerin bakım ve temizliklerini sağlamak,
 • Hazırlamış olduğu mermerlerin paketlenmesi ve gönderilmesi sürecine aktif olarak yardımcı olmak,

Gibi konular yer alır.

Mermerlerin Özellikleri

Mermerler beyaz ve kırmızı renge sahip bir maden olsalar da, bazı yabancı maddelerin kullanılmasıyla sarı, pembe, mavi, kahverengi ve siyah gibi renklerde de bulunabilmektedir. Özellikle endüstriyel alanda kesilip parlatılma özelliği bulunan her taş mermer diye adlandırılır. Rahatça kesilip şekil alabiliyor olması ve cilalanabilmesi gibi özellikleri olan taşlar, bu özellikleri sayesinde mermer olarak anılmaktadır. Sert yapılı mermerler, daha çok binalarda döşeme ve kapı eşiği gibi yerlerde kullanılır. Genellikle silikat minerallerin artmasıyla mermerlerin sertliği de doğru orantılı olarak artar.  Sert mermerlerin kesimi ve şekillendirilmesi oldukça zor ve masraflıdır ancak çok iyi cila kabul ederler. Su emme özelliği yüksek olan mermerler daha çok binaların dış cephelerinde kullanılır. Aksi halde yağmur suları karbonat içeren mermerlerin zamanla aşınmasına sebep olacaktır. Saf mermerler beyaz tonlarında olsa da renklendirilmiş mermerlerin kullanımı günümüzde daha fazladır. Renklendirme işlemi, mermeri oluşturan doğal mineralin yanında tali ve eser miktarda yabancı element ve minerallerin varlığıyla gerçekleşir. Mermerlerin ışığı geçirebilme özelliğine saydamlık denir. İnce kristalli mermerlerin saydamlık özellikleri daha yüksektir. Saydamlık özelliği yüksek olan mermerler özellikle süs eşyası yapımı ve heykelcilikte kullanılır. Mermerlerin cila tutma özellikleri birbirlerinden farklıdır. Mermer işleme fabrikalarında levha haline getirilerek boyutlandırılan mermerlerin pazar değeri, mermerin parlatılabilme özelliği üzerinden belirlenir. Parlama değeri düşük olan mermerlerin pazar değerleri de düşük olacaktır.

Mermerlerin Kullanıldığı Alanlar;

Eski çağlarda dayanıklılığı sebebiyle sanatsal alanlarda sıklıkla kullanılan mermerler günümüzde inşaat sektörü, dekorasyon, süs eşyası yapımı, heykelcilik, mezar taşı imalat, mutfak, banyo gibi birçok yerde kullanılır. Büyük bloklar halindeyken ebatlandırılarak plaka hali verilen mermerler binaların iç ve dış cephe döşemelerinde, merdivenlerde, mutfak, şömine ve banyolarda kullanıldığı gibi taşıyıcı kolon olarak da kullanılabilmektedir. Bunlarla birlikte, süs eşyaları yapmak için, masa, sehpa, biblo, vazo, avize, masaüstü gereçleri, kül tablası gibi ürünlerin yapımında da özellikle damarlı, renkli mermerler, oniks mermeri ve yeşil somaki mermeri kullanılmaktadır.

Mermerlerin kullanıldığı bazı alanları başlıklar halinde şu şekilde düzenleyebiliriz;

 1. İnşaat sektörü
 2. Dekorasyon
 3. Süs Eşya yapımı
 4. Heykelcilik
 5. Mezar taşı yapımı
 6. Binaların iç ve dış cephelerinin döşemelerinde kullanılan mermerler
 7. Mutfak ve banyolar
 8. Şömineler
 9. Sanatsal faaliyetler

Bunların yanı sıra daha birçok alanda kullanılabilen mermerler, kesilip şekil verildikten sonra parlatılarak kullanılır ve uzun ömürleri sayesinde birçok farklı alanda tercih edilirler. Granit döşemeler özellikle son yıllarda, otobüs terminalleri, havaalanları, metrolar ve ticaret merkezi gibi yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Mutfak Tezgahı

Evin havasını değiştiren, hem dekor hem işlevsellik açısından oldukça önemli olan mutfak tezgâhı yapımında mermer sıklıkla kullanılan bir materyaldir.  Özellikle son zamanlarda popülaritesi oldukça artan mermerler uygun fiyat seçenekleri ve geniş renk skalasıyla mermerlerin uzun süre modasını kaybetmemeleri muhtemel. Mutfak tasarımında doğru tasarımı seçmek oldukça önemlidir. Çünkü mutfak tezgahları sadece dekoratif özellikleriyle değil aynı zamanda kullanımlarıyla da tatmin edici olmalıdır. Isıya karşı dayanıklı olan ve su geçirmez özelliğine sahip mermerler, mutfak dolapları ve mutfak zeminiyle kolaylıkla uyum sağlar. Rustik bir görüntü elde etmek için mat ve gri renkler tercih edilebileceği gibi daha sade renkte damarlı görüntüde mermerler tercih ederek mutfakta şık bir hava yakalanabilir. Siyah mermerler ise mutfakta modern bir hava yakalamak isteyen kişiler için oldukça yerinde bir tercih olacaktır.

Sütunlar

Eski çağlardan bu yana sütun yapımında kullanılan mermerler günümüzde de dayanıklılıkları ve estetik görüntüleri sebebiyle tercih edilmektedir. Özellikle Mezopotamya medeniyetlerinde sıklıkla kullanılan mermer sütunlardan bazıları dayanıklı yapıları sayesinde günümüze kadar gelebildi. Günümüzde mermerler sütun olarak binayı desteklemek ve ağırlık kaldırmaktan daha çok dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Evin önüne ya da salonun girişi mermer sütunlarla hareketlendirilerek şık bir görüntü yakalanabilir.

Şömine

Zamanla güzelleşen ve dayanıklılığıyla kullanıcıları tatmin eden mermerlerin kullanıldığı bir diğer yer ise şöminelerdir. Gerek ısıya dayanıklılıkları olsun gerekse şık görüntüleriyle şömineye katacakları sıcak hava ile romantik bir ortam yaratmak için mermerler çok iyi bir tercih olacaktır. Ancak şöminede kullanılan mermerlerin göz alıcı tasarımlarının bozulmaması için düzenli olarak temizlemek ve bakımlarını yapmak oldukça önemlidir. Düzenli olarak şömine üzerindeki kir ve toz, ılık ve saf suyla nemlendirilmiş temiz yumuşak bir bez yardımıyla silinmelidir. Mermeri temizlerken sıcak su kullanmaktan kaçınmalı ve su lekelerinin oluşmaması için mermer yüzeyi dikkatlice kurulanmalıdır. Mermer kirli ie bez ılık suyla devamlı olarak durulanarak mermer birkaç defa silinebilir. Suyun lekeleri çıkarmakta yeterli olmadığı durumlarda mermer için özel olarak üretilmiş temizlik malzemeleri, talimatları dikkatlice takip edilerek kullanılabilir.

Mermer Mobilyalar

Mermerlerin sıklıkla karşımıza çıktığı alanlardan bir tanesi de mobilya yapımıdır. Evlere şıklık katmak için sıklıkla kullanılan mermer mobilya ve dekoratif ürünler hem görüntüleriyle hem de maliyetlerinin az olması sebebiyle sıklıkla tercih edilirler. Mermer kesme tahtaları, masa, sehpa, TV ünitesi, fıskiye ve dekoratif saat gibi birçok parça evlerde dekoratif olarak kullanılmaktadır. Mermer masa yapımı zor olan ancak salonlarınıza şıklık katan bir parça olarak evlerinizde yerini alabilir. Geniş renk skalasıyla evin her odasında rahatlıkla dekoratif amaçlarla kullanılabilir.

Banyoda Mermer Kullanımı

Zarif görüntüsüyle banyoda mermer kullanarak evin havası anında değiştirilebilir. Banyoların şık ve lüks bir görüntü kazanmasına yardımcı olan mermerler suya dayanıklılıkları ile kullanışlı bir tercih de olurlar. Banyo lavabosu, tezgahı ve küçük ayrıntıları mermerle hareketlendirerek şık ve dayanıklı bir banyoya sahip olunabilir. Banyoda kaliteli mermer kullanmak önemlidir. Bu nedenle yumuşak damarlı, düz renk ve homojen mermerlerin kullanılması daha uygun olur.

Mezar Yapımı

Üzerlerine yazı yazılabiliyor olması ve dayanıklıkları sebebiyle mermerler mezar yapımlarında da kullanılmaktadır. Suya dayanıklı sert mermerler kullanılarak uzun süre dayanan ve olumsuz havalardan etkilenmeyen mezar taşları üretilir.

Mermer ustası olarak sizlere ihtiyacı olan müşterilerinizle ustala.com üzerinden iletişime geçerek, istediğiniz lokasyondaki ilanlara teklif vermeye başlayabilirsiniz. Böylece hem müşteri portfolyonuzu geliştirebilecek hem de istediğiniz yerde iş yaparak para kazanacaksınız.