Elektrik Kablo Döşeme

Elektrik Kablo Döşeme

Elektrik Kablo Döşeme

Tüm Ustalar

Kayıtlı 389 Hizmet Veren

Ustala'da kayıtlı hizmet verenler iş taleplerinize hızlı şekilde cevap verir, bütçenize uygun fiyat tekliflerine kolayca ulaşırsınız

Elektrik Kablo Döşeme Firmaları

Eren Can Tan

Recep Cüneyt Özdemir

umut svptkn

umut seviptekin

ÜSTÜN ELEKTRİK

ATANUR DEMİR

ramazan yılmaz

Samet ÇENGEL

yalçın yalçın

Son gelen Elektrik Kablo Döşeme talepleri

Elektrik kabloları yenilenecek
İstanbul / Fatih
Salon tavanında sıva altı kablo çekilecek aydınlatma için
İstanbul / Fatih
90 metre kare yeni yapılacak müstakil bir ev işin komple elektrik tesisatı döşenecek toplam maliyeti ne kadar olur 2+1 +muftak+ banyo tuvalet olacak odalar
Bursa / Osmangazi

Ustala kullanıcıları

Birçok alanda hizmet verenler ile hizmete ihtiyacı olan kişileri buluşturan ustala her geçen gün büyümeye devam ediyor

96.6k

Kullanıcı

68.7k

İş talebi

66.2k

Mesajlaşma

86k

Profesyonel

stats

Kolay Kullanım

Teklifler hızlıca cebine gelsin

Sağdan soldan usta aramak yerine vereceğin ücretsiz bir talep ile onlarcda profesyonel hızlıca teklif geçer

Cebine uygun profesyoneli kendin seç

Talebine gelen teklifleri ister profesyoneller ile direk iletişime geçerek ister direk geçmiş işlerine bakarak kendin seçersin

Zamandan kazan, işlerin yarıda kalmasın

Sen tek tek usta arayacağına ustalar sana gelir, bütün işlerin hızlıca ve ekonomik bir şekilde sonuçlanır, zamandan kazanırsın.

hero

Teklifler cepte

Ustala uygulamalarını akıllı telefonuna indirerek kolay ve hızlı talep oluştur gelen tekliflere anında bakıp teklif verenler ile iletişime geçersin

Tüm Apple ve Android telefonları için uyumludur

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını anlat

İlk adımda almak istediğiniz hizmeti seçiyorsunuz ve birkaç soruyu yanıtlıyorsunuz

Elektrik Kablo Döşeme ustalarından teklif al

Aynı gün içinde ihtiyacına uygun teklifler geliyor

SEÇimini yap

Gelen tekliflerden seçiminizi yapıyorsunuz ve süreç başlıyor

Konuma göre Elektrik Kablo Döşeme

Elektrik Kablo Döşeme Ustaları

Elektrik kablo döşeme, elektrik tesisat ustalarının bilgi alanına giren bir iş alanıdır. Elektrik kablo döşeme tehlikeli bir iş olduğundan mutlaka işin ustasına bırakılmalıdır. Yanlış yapılan bir elektrik tesisatı farklı sorunlara yol açabilir. Tehlikeli ve ekstra özen gösterilmesi gereken bir konu olan elektrik kablo döşeme işleri için işin ustasını Ustala.com’da bulabilirsiniz. 

Elektrik kablo döşeme işlemi sırasında kullanılan malzemelere baktığımızda;

Ø Priz: Kabloların çıkış hattıdır. Prizlerde kabloların girişini sağlayan delikler vardır. Prizi monte edeceğiniz yüzeye göre vidalamanız gerekir. Ahşap zemine monte edilecek bir priz, ahşap vidalarla tutturulmalıdır.

Ø Fiş: Kablo ile priz arasında etkileşimi fiş sağlar. Fişin ucundaki metalik çubuklar prize girer ve devre tamamlanmış olur.

Ø Elektrik Düğmesi: Duvarın içine döşenen elektrik kabloları bir hat yolu ile elektrik düğmesine geçer. Duvara montelemek için, gövdesini duvara koymalı ve üzerindeki vidalar sıkıştırılmalıdır.

Ø Lamba Duyusu: Plastik olan duyular zamanla ısıdan dolayı erir. Porselen duyular ise kırılmadıktan sonra uzun süre dayanabilir. Duyu takılırken akım kesik olmalı ve kablonun ucu kontrol edilmiş olmalıdır.

Elektrik Kablosu Nedir?

Elektrik kablosu ve elektrik teli arasındaki farkın bilinmesi önemlidir. Tel tek bir iletken iken, kablo bir kılıf içine sarılmış bir grup teldir. Kablolar elektrik akımlarını taşımak için oldukça önemlidir. Kablo yapısı ikiye ayrılır: iletken kısım ve yalıtkan kısım

Ø İletken Kısım: Elektrik enerjisini iletmeye yarayan, bir veya birden fazla telden meydana gelmiş olan, yalıtılmamış tel demetidir. İletkenler için genellikle bakır ve alüminyum maddeleri kullanılır.

Ø Yalıtkan Kısım: İletkeni yalıtan maddedir. Bu yalıtkanlığı termoplastik yalıtkanlı (PVC, PET), lastikler ve kâğıtlar aracılığı ile yapar.

Teller ve kablolar olmadan enerji akımı sağlanamaz ve yapay ışık üretilemez. Hayatı kolaylaştıran buzdolabı, çamaşır makinesi, mikrodalga fırın, bulaşık makinesi ve daha pek çok alet bu kablolar sayesinde iletilen elektrik ile çalışır. İç veya dış ortam olması fark etmeksizin, düzgün bir kablo montajı, elektriği beslemek ve sağlamak açısında önemlidir. Her kablo, önce sigorta kutusuna oradan prizlere, oradan da armatürlere ve cihazlara takılır. Kablolar renklerine, uygulama ve etiket bilgilerine göre kategorize edilebilir. Elektrik tellerini birbirinden ayrına belli başlı özellikler vardır. Bunlar;

Ø Kablo Boyutu: Kablo telleri genellikle 3 boyuta ayrılır. Bunlar 10, 12 ve 14’tür. Rakam yükseldikçe tel kalınlaşır. Düşük rakam telin incelmesi demektir. Kabloların boyu aynı zamanda akımı taşıma kapasitesini de etkiler.

Ø Kablo Yazısı: Telin üzerinde bulunan THHN, THWN, THW ve XHHN gibi yazılar, tellerin ana yalıtım türlerini anlatır.

Kablo renkleri de kodlanmış olan kabloları anlamamıza yarar. Her renk kablo farklı bir kod içerir.

Ø Siyah Kablo: Elektrik anahtarı ve prizi temsil eder.

Ø Kırmızı Kablo: İki kablo olan duman dedektörü arasında bağlantı kurar.

Ø Mavi ve Sarı Kablo: 3-4 yolu olan anahtar uygulamalar için kanalı ve elektrikli ev aletlerini kontrol etmek için kullanılan anahtar ayaklarında kullanılır.

Ø Beyaz Kablo: Nötr sistem.

Ø Yeşil ve Bakır Kablo: Topraklama için kullanılan kablolardır.

Piyasada çeşitli türlerde kablo çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar;

 • Tripleks Teller
 • Ana Beslenme Telleri
 • Pano Beslenme Telleri
 • Metalik Olmayan Kılıflı Teller
 • Tek Telli Teller

Kablo Türleri

N-Kablolar

N-Kablolar, normal ve hafif işletme şartlarına göre sabit tesislerde kullanılan kablo türüdür. İşletmenin arızasız halinde, sürekli olarak uygulanan işletme gerilimi kablo anma geriliminden %15 büyük olabilir. Bu duruma göre üç fazlı alternatif akım tesislerinde fazlar arası gerilim, kablo anma geriliminin 1,15 katını aşmamalıdır. Arızasız bir fazlı alternatif akım tesisleri ile doğru akım tesislerinde işletme gerilimi, kablo anma geriliminin 1,15 katından büyük olmamalıdır. Topraklanmış alternatif akım da, akım tesislerinde toprağa karşı olan işletme gerilimi, kablo anma geriliminin 0,66 katından daha büyük olmamalıdır. Yalıtkan kısmı lastikten yapılmış olan ve bu lastiği iletkene değen kablolarda, karşılıklı oluşacak kimyasal etkileşmeyi önlemek için iletkenler mutlaka kalaylanmalı. Boyalı bir film tabakası kullanılarak lastik yalıtkan kılıfla iletkenin birbirine değmemelidir. Çok telli iletkenler burulmuş olmalı ve tel anma çapları birbirlerine eşit seviyede olmalıdır.

Y-Kablolar

Y-kablolar, ağır işletme şartlarına dayanıklı olan ve sabit işletmelerde kullanılan kablolardır. Enerji kablosu ya da sinyal kablosu olarak kullanılabilir. Aynı kabloda hem enerji hem de sinyal için ayrı damarlar bulunur. Y-kabloların hammaddesi olarak; iletken malzeme kullanılıyorsa bakır ve alüminyum, yalıtkan malzeme kullanılıyorsa da lastik ya da termoplastik maddeler kullanılır. 0,6 kV gerilimli kablolarda ise daire biçimli som telli alüminyum iletkenler kullanılır. 3,5 kV gerilimli kablolarda (3,5 kV dahil) çok telli olan daire biçiminde bakır veya alüminyum iletkenler kullanılır. Damar sayısı dörtten fazla ise 0,6 kV için yapılır ve damar kesitleri birbirine eşittir.

F-Kablolar

F-kablolar, normal ve hafif işletmeler için uygun kablo türüdür. Hareketli elektrik cihazlarında kullanılır. Bu yüzden bükülebilir olması gerekir. F-kablolar yer altına döşenmemelidir. İşletmenin arızasız halinde sürekli uygulanan işletme geriliminde, kablo anma geriliminden %15 büyük olabilir. F-kabloların damarları bakırdan yapılmış olmalıdır. Lastik yalıtkan ya da termoplastik yalıtkan olmalıdır.

Günümüzde piyasada farklı uygulamalar için bulunan kablolar da bulunmaktadır. Bunlar;

 • Metalik Olmayan Kılıflı Kablo
 • Yeraltı Besleme Kablosu
 • Metalik Kılıflı Kablo
 • Koaksiyel kablo
 • Çok İletkenli Kablo
 • Şerit kablo
 • Doğrudan Gömülü Kablo
 • Ekransız Bükümlü Çift Kablo
 • Çift Uçlu Kablo
 • Eşleştirilmiş Kablo
 • İkiz Eksenel Kablodur.

Kaliteli Kablo Nasıl Anlaşılır?

Kablonun kalitesini öğrenmek için pek çok farklı yol vardır. Bunlardan ilki üreticiden kabloya ait test raporlarını istemektir. Böylelikle kablonun elektriksel değerlerini de kontrol etmiş olursunuz. Bazı yöntemler kablonun kalitesi hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olur. Bunlar;

Ø Kablo Markalaması: Kablonun üzerinde bir metrelik aralıklarla, üretici firma, kablo tipi ve kesit bilgisi, üretim standardı okunacak şekilde olmalıdır. Kablonun üzerinde bu bilgiler yoksa o kablo kaliteli bir kablo değildir.   

Ø İletken Yüzeyinde Oluşmuş Çapaklanma ve Çizik: Kablonun izolesini soyduğunuzda üzerinde çapaklanma ve çizikler varsa o kablo alınmamalıdır.  

Ø İletken Yüzeyinde Oluşmuş Kararma: Kablo üretim aşamasında sonra depolandığı yerde nem ve suya maruz kalırsa iletkenler kararmaya başlar. Kararan iletken görevini yerine getiremez. Üretici kabloyu doğru kablo pabucu ile kapatmalıdır.  

Ø Kablonun Dış Görünüşü: Kabloya dışarıdan bakıldığında görüntüde bir bozukluk, şişkinlik, yırtıklık, hava kabarcığı veya görsel olarak rahatsızlık veren bir görüntü olmamalıdır. Bunlar üretimde hata olabileceğinin bir göstergesidir.

Ø İletken Direnci: Üretici firma, iletkenin saflık oranına dikkat etmezse kablo aşırı ısınır ve yalıtım katmanlarının ömrü kısa olur. Böylelikle akım taşıma kapasitesi de düşer ve enerji kayıpları ortaya çıkar.  

Ø İzole ve Dış Kılıf Kalınlıkları: Kabloların izole ve dış kılıf kalınlıkları standartlara uygun olmalıdır. Burada oluşacak kalınlık sapmaları kısa devreye sebep olabilir.   

Elektrik kablosu döşemesi sırasında ustanın kablo kalitesine dikkat etmesi, sağlıklı ve uzun ömürlü bir elektrik tesisatı kullanımına yardımcı olmaktadır.

Elektrik kablosu döşeme sektörlerinde aktif olarak çalışan elektrik kablosu döşeme ustası olarak, müşterilerinize ustala.com üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Sektörünüzle alakalı ilanlar içinden size en uygun olanını seçip teklif vererek hemen işe koyulabilirsiniz. Size en uygun işi seçip yaparak kazancınızı arttırın. Farklı noktalarda ulaşabileceğiniz müşteriler aracılığıyla firmanızın ismini duyurabilirsiniz.