Doğal Taş Kaplama

Doğal Taş Kaplama

Doğal Taş Kaplama

Tüm Ustalar

Kayıtlı 36 Hizmet Veren

Ustala'da kayıtlı hizmet verenler iş taleplerinize hızlı şekilde cevap verir, bütçenize uygun fiyat tekliflerine kolayca ulaşırsınız

Doğal Taş Kaplama Firmaları

sercan baglan

canip özdemir

Zafer AltuneL

Sabri özer

Rahmi EREZ

Mustafa

Memet Kazmacı

soner

Ali pecen

Son gelen Doğal Taş Kaplama talepleri

110m2 Daire komple tadilat. Camlar, kapılar değişecek. Banyo, tuvalet ve hol de fayanslar kırılacak. Banyo ve Mutfak sıfırdan yapılacak. Kalan odalar parke olacak. Her odaya birer priz daha takılacak. Boya ve badana.
Ankara / Altındağ
4 mt2 duvara taş döşeme yapılacak işçilik üçreti nedir.
Mersin / Mezitli
Derz dolgu fayans doseme mermer dogal tas uygulama
İstanbul / Eyüp

Ustala kullanıcıları

Birçok alanda hizmet verenler ile hizmete ihtiyacı olan kişileri buluşturan ustala her geçen gün büyümeye devam ediyor

62.5k

Kullanıcı

34.9k

İş talebi

48.1k

Mesajlaşma

82.8k

Profesyonel

stats

Kolay Kullanım

Teklifler hızlıca cebine gelsin

Sağdan soldan usta aramak yerine vereceğin ücretsiz bir talep ile onlarcda profesyonel hızlıca teklif geçer

Cebine uygun profesyoneli kendin seç

Talebine gelen teklifleri ister profesyoneller ile direk iletişime geçerek ister direk geçmiş işlerine bakarak kendin seçersin

Zamandan kazan, işlerin yarıda kalmasın

Sen tek tek usta arayacağına ustalar sana gelir, bütün işlerin hızlıca ve ekonomik bir şekilde sonuçlanır, zamandan kazanırsın.

hero

Teklifler cepte

Ustala uygulamalarını akıllı telefonuna indirerek kolay ve hızlı talep oluştur gelen tekliflere anında bakıp teklif verenler ile iletişime geçersin

Tüm Apple ve Android telefonları için uyumludur

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını anlat

İlk adımda almak istediğiniz hizmeti seçiyorsunuz ve birkaç soruyu yanıtlıyorsunuz

Doğal Taş Kaplama ustalarından teklif al

Aynı gün içinde ihtiyacına uygun teklifler geliyor

SEÇimini yap

Gelen tekliflerden seçiminizi yapıyorsunuz ve süreç başlıyor

Konuma göre Doğal Taş Kaplama

Doğal Taş Kaplama

Hayatın ve tarihin bütün macerası taşlarda gizlidir. Taşlar kendiliğinden şekillenir dünyanın varoluşundan itibaren varlardır ve bir çoğu şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Doğal taş denildiğinde genelde  aklımıza ilk  geleni yapı taşları oluyor. Çünkü tarihinin en önemli eserleri geri dönüp baktığımızda taştan inşa edilmiştir. Aslında bütün taşların ortak özelliği görkemli, gizemli, şifa kaynağı ve kalıcı oluşlarıdır. Yapı taşlarına örnek verecek olursak mısır piramitleri, romalılar ya da Ayasofya cami, Anıtkabir gibi buralarda taşlar ile inşa edilmiş ya da doğal estetiğinden faydalanılmış estetik duyguların yansıtıldığı eserlerdir. 

Taş ocaklarından alınan doğal taşlar son dönemlerde kaldırım döşemesi, duvar yapımı, duvar kaplaması, merdivenler, çatı, iç ve dış dekorasyon, bahçe dekorasyon taşı, peyzaj, iç mekan döşeme, mutfak ve banyolarda, mağazalar, cafeler gibi yerlerde çok sık karşımıza çıkmaktadır.

 

Doğal taşların, fiziksel özelliklerine baktığımızda çoğuna herhangi bir işlem yapılmasına gerek olmadığını kendinden estetik ve doğal görünümünün yeterli olduğunu görüyoruz. Doğal taşlar fiziksel özelliklerine göre uygun mekanlarda gerektiği gibi kullanıldıklarında her türlü beklenti ve zevkin tatmin edileceği sağlam, doğal, sağlıklı bir malzeme olduğundan modern mimari yapılarda rahatlıkla tercih edilir. Sizler de doğal taş kaplama yaptırmak istiyorsanız işin ehlini Ustala.com’da bulabilirsiniz. Birkaç basit adımda üye olarak doğal taş yaptırmak istediğinize dair ilanınızı vererek size en yakın doğal taş ustasının sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsin. 

Doğal taş çeşitleri olarak yapı ve döşeme kaplamalarında mermer, granit, traverten, bazalt ve tüf gibi doğaltaş ürünleri tercih edilmektedir.

 

İç ve dış mekanlarda döşeme ve kaplamalarında ise alevle yakma, honlama, cilalama, eskitme, çekiçleme, kumlama, doldurma ve asitle yıkama ile şekillendirerek işlenen doğal taşlar daha çok kullanılmaktadır.

 

Ayağınızın kayabileceği alanlarda tercih edilen doğal taş döşemeleri yani merdiven, havuz kenarları, yürüyüş yolu, bahçemiz gibi alanlarda honlamalı veya alevle yakmalı taşlar tercih edilmektedir. Yüzey cilasız olduğu için kaymayı önleyici ve emniyetli bir kullanım imkanı sağlamaktadır.

 

Doğal taş çeşitleri olarak dere yatakları ve dağ yamaçlarında taneler halinde ve dış yüzeyleri şekillendirilerek aşınmış olarak bulunan çakıl taşlarının yanı sıra kalsiyum ve magnezyumlu minerallerden oluşan dolomit ve kalsit haricinde mermer, granit, bazalt, siyenit, traverter andezit, tüf ve kumtaşları da peyzaj düzenlemesinde kullanılmaktadır.

 

Genel olarak binaların temellerinde ve duvarlarında kireçtaşı, kumtaşı, granit, tüf gibi taşlar kullanılmaktadır. Arduvazlar iklim koşullarına etkilerine ve aşınmaya karşı dayanıklı olup gözenekli değildir, eğilme ya da büzülme yapmaz. Bundan dolayı binaların eşiklerinde ve taban döşemelerinde doğal ya da ölçülendirilmiş olarak kullanılmakta. Günümüzdeki yapılarda, evlerde, okullarda en çok dış mekanlarda, estetik bir kaplama malzemesi olarak kullanılır. Bir çok binanın tamamının yada bir kısmının doğal taş kaplama ile kaplandığını görüyorsunuzdur. Fakat dış cephede Doğal taş çeşitlerinden kullanılacak ise hava koşullarına uygunluğu ve monte etme yapıştırma tekniğinin birkaç testten geçmesi ve denenmesi gerekmektedir. Dış cephe doğal taş kaplamaya başlandığı zamanlarda taşın ağırlığı sebebiyle hava koşullarının değişkenliği ile birlikte düşme, açılma ile karşılaşılmıştır. Böyle bir durumla karşılaşmayı hiç birimiz istemeyi ayrca böyle bir durum inşaat şirketini sıkıntıya sokmak bir yana can’a zarar verir. Bu yüzden yapılan araştırma ve çalışmalar sonucunda özellikle dış cephede doğal taş kaplama yapımında taşların fiziksel özellikleri göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Gelişen teknoloji ile test aşamalarından sonra yapılara başlanmaktadır.

 

Duvarı kaplayacak olan elemanın taşların seçiminde dekoratif oluşunun yanı sıra sertliği, aşınmazlığı, ve ucuzluğu da dikkate alınmalıdır.  Uzun yıllar ilk günkü özelliğini korumalı ve rengi solmamalıdır. Doğal taşların Avrupa ve Amerika’da tarihi özellikteki binalarında estetik görüntüsünün korunması ve dekorasyon malzemesi olarak kullanıldığını biliyor muydunuz?

 

Hiçbir şekilde insan eli değmeden ve endüstriyel malzemede bulunmayan, taklit edilemeyen, özgün niteliklere sahip ayrıcalıklı özel bir malzeme olan doğal taşlar, sağlıklı ve sağlam olmaları sebebiyle yapılarda kullanılmak amacının yanı sıra dekoratif olarak kullanılan bir malzeme olmasından dolayı günümüzde bir çok iç alanlarda da karşımıza çıkmaktadır. 

 

Ev Dekorasyonunda Doğal Taş Kaplama

 

Bulunduğunuz alanlara değer katmak farklı bir atmosfer yaratmak için doğal taş kaplama çeşitlerinden karar verebilirsiniz. Ayrıca doğal taş kaplama detayları ile hangi ortama hangi doğal taş çeşitleri ni kullanabileceğinize karar verebilirsiniz. Örneğin; tekdüze bir salonunuzu iç mekana uygun çok ağır ve pahalı olmayan  ister tamamen doğal hali ile isterseniz de şekillendirilmiş boyanmış yada cilalanmış hali ile dekor yapabilirsiniz evin tamamen havasını değiştirecektir. 


Doğal Taş Kaplama Detayı

 

Yapılara uygun hale getirilmiş plak halindeki doğal taşlar püskürük, tortul ve başkalaşım taşlarıdır. Ancak Doğal taşların kaplama malzemelerinde bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlardan bazıları;

İç veya Dış cephede kaplama malzemesi olarak seçilecek olan taş türünü tespit ederken taşın dokusuna, aşınma kuvvetine, damarlarına,estetik görünümüne, ve işlenebilme özelliğine ve  dikkat edilmelidir.

Genellikle kaplamalar 2-6 cm kalınlıklarda çimento harcı, alçı,  metal kenetlerle bina daki yerine uygulanmaktadır. Ancak farklı taş çeşitlerinin bir arada kullanılması sırasında özellikleri birbirine yakın taşlar seçilmesini tavsiye ediyoruz.

Özellikle dış cephe de hava şartlarına bağlı olarak aşınma etkisine maruz kısımlarda sert taşlar tercih edilmeli veya metal elemanlarla takviye yoluna gidilmelidir.

1.sınıf kalite doğal taşın özellikleri:

 

  • Sertlik derecesi: 5 veya 6'dır.
  • Aderans: Doğal taşın harçla betona yapışabilme yeteneğidir.
  • Birim ağırlık: 2kg – 3kg arasındadır.
  • Homojenlik: Doğal taşın yapısının her yerde aynı olması durumudur.
  • Dona Dayanıklılık: Boşluksuz doğal taş dona dayanıklıdır.

 

Doğal Taş Kaplama Detayı Metodları

Yapı malzemeleri uygulanmadan kontrol edilmeli, kusurlu olan, çeşitli sebeplere bağlı olarak sonradan oluşmuş bozuk ve sorunlu kısımlar ayıklanmalıdır. Dış bina Cephelerin de kullanılacak plak halindeki doğal taş kaplamaların uygulama şekli, sertliği, işlenebilmesi, dayanıklılığı (aşınmaya, yağmur, rüzgar, sis, duman, toz, sıcaklık yangın, don tesirlerine vb.),çatlak olmaması, kusursuz olması, cila tutma özelliği,paslanma özelliği,homojen olması, renk ve dokusu önceden araştırılmalı test edilmelidir.

 

Binaların yüzeyinde kalıp ve işçilik hatalarına bağlı olarak sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Yüzeylerin yeterince düzgün olmaması sebebiyle daha kalın sıva ve harç kullanılması gerekmektedir. Bu yüzden doğal taş plaklar kaplama malzemesi olarak duvar cephelerinde kullanılmaktadır. Fiziksel ve iklimsel  çevre etkilerine karşı daha dayanıklı olan bu doğal taş kaplama malzemeleri duvarlara güzel,doğal ve estetik bir görünüm kazandırırlar.

Plak halinde doğal taş kaplamalar duvar yüzeyine harç ile yapıştırılmaktadır veya metal kenetler ile tutturulmaktadır. Harç ile yapıştırılanlar belli bir süre sonra cephelerden düşmekte ve sorun oluşturmaktadır. Metal taşıyıcı ve tutucu kenetler ile tutturulan plak halindeki doğal taş kaplamalarda ise cephelerden düşme gibi bir risk görülmemiştir. Metal kenetler ile tutturulan doğal taş plak kaplamaların duvarları dış etkilerden korumakta olduğu  malzeme ve işçilikten ekonomi sağlamakta olduğu yapının mimari değerini de arttırdığı söylenmektedir. 

 

Doğal Taş kaplama fiyatları

 

Doğal taş kaplama fiyatları taşların fiziksel, işlevsel, ve kullanılacağı yerlere göre değişkenlik göstermekle birlikte her cebe uygun doğal taşların olduğunu belirtmek isterim. Doğal taş kaplamayı düşündüğünüz ev iç, dış cephe yada sadece bir duvar, bahçe dekorasyonu, havuz başları gibi yada her nereye istiyorsanız doğal taşların bulunduğu yapı marketleri yada sadece doğal taş kaplama yapan yerlerden kendi bütçenize uygun olarak seçebilirsiniz. Seçtiğiniz özellikteki doğal taşlara panel adet fiyatı olarak verilmektedir.