Alçıpan Bölme Duvar

Alçıpan Bölme Duvar

Alçıpan Bölme Duvar

Tüm Ustalar

Kayıtlı 605 Hizmet Veren

Ustala'da kayıtlı hizmet verenler iş taleplerinize hızlı şekilde cevap verir, bütçenize uygun fiyat tekliflerine kolayca ulaşırsınız

Alçıpan Bölme Duvar Firmaları

ZEKİ USTA

İLHAN ÇAKIR

İSMAİL CAN ÖZKAN

fırat tut

dekor ankara

murat karaaslan

Senar tügel

fesih bayar

fesih bayar

Son gelen Alçıpan Bölme Duvar talepleri

duvar işleri tesisat vs
İstanbul / Kartal
Oda içerisinde bir bölüme duvar ördürerek kapı taktırmak istiyorum
İstanbul / Büyükçekmece
5 metre genislik 3.5 metre yukseklik alcipan bolme duvar yapilacak
İstanbul / Bayrampaşa

Ustala kullanıcıları

Birçok alanda hizmet verenler ile hizmete ihtiyacı olan kişileri buluşturan ustala her geçen gün büyümeye devam ediyor

104.4k

Kullanıcı

76.9k

İş talebi

71.4k

Mesajlaşma

87.4k

Profesyonel

stats

Kolay Kullanım

Teklifler hızlıca cebine gelsin

Sağdan soldan usta aramak yerine vereceğin ücretsiz bir talep ile onlarcda profesyonel hızlıca teklif geçer

Cebine uygun profesyoneli kendin seç

Talebine gelen teklifleri ister profesyoneller ile direk iletişime geçerek ister direk geçmiş işlerine bakarak kendin seçersin

Zamandan kazan, işlerin yarıda kalmasın

Sen tek tek usta arayacağına ustalar sana gelir, bütün işlerin hızlıca ve ekonomik bir şekilde sonuçlanır, zamandan kazanırsın.

hero

Teklifler cepte

Ustala uygulamalarını akıllı telefonuna indirerek kolay ve hızlı talep oluştur gelen tekliflere anında bakıp teklif verenler ile iletişime geçersin

Tüm Apple ve Android telefonları için uyumludur

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını anlat

İlk adımda almak istediğiniz hizmeti seçiyorsunuz ve birkaç soruyu yanıtlıyorsunuz

Alçıpan Bölme Duvar ustalarından teklif al

Aynı gün içinde ihtiyacına uygun teklifler geliyor

SEÇimini yap

Gelen tekliflerden seçiminizi yapıyorsunuz ve süreç başlıyor

Konuma göre Alçıpan Bölme Duvar

Alçıpan Bölme Duvar Ustaları

Alçıpan bölme duvar, binaların duvarlarına alçı levhaların, metal konstrüksiyon üzerine vida yardımı ile tutturulan duvar uygulamalarına alçıpan bölme duvar denilmektedir. Alçıpan bölme duvar dekoratif görüntüler kazandırmasının yanında binalara ısı, ses, su ve yangın dayanımını da arttır. Alçıpan içerisinde bulunan su molekülleri, bulunduğu ortamın nemini azaltmaya yardımcı olur. Ortamdaki nemi dengelemesinin yanında dışarıdan bakıldığında hoş gözükmeyen elektrik ve su tesisatını gizler. Alçıpan bakteri üretmez. PH değeri insanınkiyle aynıdır.

Alçıpan Bölme Duvar Sistemi Kullanmanın Faydaları

Alçıpan bölme duvar yaptırmak sanılandan çok daha fazla avantajı olan bir işlemdir. Alçıpan bölme duvar sistemini kullanmanın faydalarını şöyle listeleyebiliriz.

 • Kolay ve hızlı bir montaj saplar.
 • Ekonomiktir, minimum malzeme ile enerjiden ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar.
 • Alçıpan yangına dayanıklıdır. Tek kaplama olarak yapılan 7,5 cm genişliğindeki en basit alçıpan duvar yangına 30 dakika kadar dayanabilir.
 • Alçıpan esnektir. Deprem sırasında, esneyebilen yapısı sayesinde patlama ve yıkılma yaşamaz.
 • Alçıpan beton ve tuğla duvarlara göre oldukça hafiftir.
 • 7,5 cm duvar kalınlığı vardır. Bundan ötürü fazla yer kaplamaz.
 • Isı ve ses yalıtımı mükemmeldir.
 • Bakteri üretmez ve nem oranını dengeler.

Alçıpan Bölme Duvar Uygulamalarında Kullanılan Profiller

Duvar U Profili: İç mekan bölme duvar, giydirme duvar ve şaft duvar uygulamalarında metal olan taşıyıcı iskeletin oluşturulmasında kullanılan profil duvar u profil olarak geçer. Zemin ve tavanın birleştiği yere uygulanır. Galvaniz kaplama kalınlığı metrekare başına minimum 110-122 gram olmalıdır. Mukavemet sağlamak için kanalları vardır. Yüzeyi perforelidir. Bu da montajını kolaylaştırır. Alçı Levha Sistemlerinde Kullanılan Metal Çerçeve Bileşenleri standardına uygundur. Taban ve tavana dübel ve vida ile sabitlenir.

Duvar C Profili: Galvanizli çelik sacdan üretilmiştir. Alçı levha profili ve aksesuarı dışında asma tavan ve giydirme duvarı yapımında da kullanılır. C profil;

 • İnşaat sektörü
 • Otomotiv sektörü
 • Metal eşyalar
 • Hafif çelik yapıları gibi alanlarda kullanılır.

Ürüne takılan diğer isimleri;

 • Çatı profili
 • Cephe profili
 • Delikli C profil
 • Makas profil
 • Karkas profil
 • Çekme C profil şeklindedir.  

Delikli Köşe: Kolon ve kirişlerin köşesinde düzgün bir köşe oluşturmak için kullanılır.

Alçıpan Duvar Giydirme Nedir?

Dıştan ısı yalıtımı uygulanmamış veya yeterli düzeyde olmayan yapılarda, ısı yalıtımının sağlanmasında kullanılan uygulamadır. Isı yalıtımının dışında ses yalıtımı konusunda da etkilidir. Kuru malzeme kullanımı nedeni ile kurulumu oldukça hızlı gerçekleşebilir. Yüzey kalitesi, üzerine uygulanacak olan son kat uygulamalarının kusursuz olması sebebi ile dalgasız ve hatasız olacaktır. Alçıpan duvar giydirmenin bazı özellikleri vardır.

 • Hızlı ve pratik uygulaması sayesinde zamandan tasarruf sağlar.
 • Yangın, ses ve ısı izolasyonuna uygun bir sistemi vardır.
 • Özellikle bodrum katlarda bulunan, göz hoş gelmeyen boru tesisatını kapatmaya yarar.
 • Tuğla, brüt beton, betonarme, briket, taş vb. maddelerden oluşan duvarlar alçıpan ile kapatılabilir.
 • Alçı ve sıva uygulamasına gerek olmadan hazır yüzeylerde son kat olarak kullanılabilir.
 • Deprem riskine karşı binanın yükünü hafifletir.

Alçıpan Bölme Duvar Yapımında Kullanılan Malzemeler  

 • Alçı Levha: Duvar veya asma tavan yapımında kullanılması için alçıdan imal edilmiş olan iki taraflı kâğıt kaplı levhaya alçı levha denir.
 • Tu Profili: Alçı levha giydirme duvar ve asma tavan sistemlerinin yapımında kullanılan galvanizli çelik sac profil tu profili olarak geçer. 0,50 mm kalınlığa sahiptir. 24x24 ve 27x27 kanat yüksekliklerinde sahiptir.
 • TC Profili: Tu profilden farklı olarak 0,50 ve 0,60 mm kalınlığa sahiptir.
 • Dübel Vida: Tu profilleri sabitlemek için kullanılır.
 • Agraf: asma tavan yapımında mevcut döşemeye sabitlenir. Mevcut döşeme ile asma tavan arasındaki mesafenin kısa olduğu durumlarda askı çubuğu ve askı maşası yerine de kullanılır. Giydirme duvarının esnemesini sağlar ve dayanıklılığını arttırır.
 • Borazan Vida: Giydirme duvar, bölme duvar ve asma tavan yapımında kullanılır. 0,50-0,70 mm kalınlık arasındaki profilleri sabitlemede kullanılır. Ana malzemesi karbon çeliktir. Siyah fosfatla kaplı olmasından dolayı paslanmaya karşı dirençlidir.
 • Delikli Köşe Profili: Alçı sıva uygulamalarında, asma tavan sistemi köşesinde dikliği sağlamak ve darbelere karşı dayanıklılığı arttırmak amacı ile kullanılan galvanizli ince sac profilleridir. 0,35 mm ve 0,40 mm kalınlığa sahip olabilirler.
 • Derz Bandı: Kendinden yapışkanlı cam elyaf banttır. Bölme duvar, giydirme duvar, asma tavan gibi sistemlerde alçı levha üzerinde kullanılır. Ek yerlerde oluşan çatlakları önler ve yüzeyin yekpare çalışmasını sağlar.
 • Derz Dolgusu Alçısı: Alçı plakalarının birleşim yerlerine ve duvar ile arasında kalan bölüme uygulanan özel bir dolgu alçısıdır.

Alçıpan Ustalarının Dikkat Etmeleri Gereken Hususlar

Alçıpan bölme duvar ustası, işlemi uygularken bazı noktalara dikkat ederek çalışmalıdır.

 1. Derz dolgusuna geçmeden evvel alçıpanların doğru yerleştirildiğin emin olunmalıdır. Çıkıntı yapan vida başları özenli bir şekilde içe yerleştirilmelidir.
 2. Derz dolgu işlemi yapıldıktan sonra buat deliği açma işlemi yapılmamalıdır. Bu işlemin önceden bitmiş olması gerekir. Bu işlem yapılmazsa derzlerde çatlama olabilir.
 3. İşlem gören yüzeyler kuru ve temizlenmiş olmalıdır. Yüzeyde toz veya yağ birikintileri olmamalıdır. Kullanılan aletler de temiz tutulmalıdır. Derz alçı yapışkan olabileceğinden aletler her işlem sonrası takım çantasına konulmadan evvel yıkanmalıdır.
 4. Derz dolgusu işleminden sonra duvar yüzeyine binder benzeri bir madde sürülmelidir. Bu işlemin yapılması; boya tüketimini azaltır ve boşlukları doldurmaya yarar.
 5. Bölme duvar sistemlerinde alçıpanlar sadece C profillere vidalanır. U profile vida uygulaması yapılmaz. Kapı ve doğrama boşluklarında bulunan lento ve küpeşte görevini yapan kısımlarda vida U profile uygulanır.
 6. Çift profilli uygulamalarda, profiller arası en az 0,5 cm boş olmalıdır. Profillerin birbirine değmemesi gerekmektedir.
 7. Asma tavan sistemlerinde 10 metrede bir 1 ila 2 cm olmak üzere dilatasyon boşluğu bulunmalıdır.
 8. Asma tavanlarda hiçbir boşluk bulunmamalı. Hava akımı olan yerlere dikkat edilmelidir.
 9. Havalandırma için kullanılacak çıkışlar tavanlarda bulunan mazgallar vasıtası ile sağlanmalıdır. Hava tavanın içine sıkıştırılmamalıdır.
 10. Askı çubuklu sistemlerde ve agraflı sistemlerde mutlaka çelik dübel ya da muadili bir dübel kullanmalıdır.
 11. Asma tavan sistemlerinde de tavan için U profiller vidalanmamalıdır.
 12. Karolajlı sistemlerde, çelik dübeller aracılığı ile çiftli yalı maşalarını tavana sabitlenir.

Alçıpan Bölme Duvar Fiyatları

Alçıpan bölme duvar fiyatları dikkat edilmesi gereken bir husustur. Fiyatlarda tam bir standart bulunmaz. Fiyat kullanılan malzemenin kalitesine ve alçıpan bölme duvarın modeline ve yapılacak yüzeyin büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir. İşin ustası çalışılacak bölümü keşfe çıkıp baktıktan sonra malzeme listesi oluşturup bir fiyat belirler. Alçıpan bölme duvar yapımı ustası olarak aktif bir şekilde çalışıyorsanız, müşteri sayınızı ustala.com ile arttırabilirsiniz. Ustalık alanınız ile ilgili karşınıza çıkacak binlerce ilan içerisinden, bulunduğunuz bölgeye yakın olan ilanlara hemen teklif verebilir, çabucak işe koyulabilirsiniz. Kendi standartlarınıza uygun olan işi alarak kazancınızı arttırın. Farklı tip müşteriler ile hem usta olarak kendi adınızı, hem de firmanızın adının daha fazla duyulmasını sağlayın.