Kaynak

Kaynak

Kaynak

Tüm Ustalar

Kayıtlı 123 Hizmet Veren

Ustala'da kayıtlı hizmet verenler iş taleplerinize hızlı şekilde cevap verir, bütçenize uygun fiyat tekliflerine kolayca ulaşırsınız

Kaynak Firmaları

Fatih gunduz

2000 yılından bu yana siz değerli musterilimize hizmet vermekteyiz KALITENIN VE GUVENIN ADRESI

Rustam Azizov

bekir ürüm

Mehmet Eltek

ismail çokak

erhan erdoğan

Abdullah Teke

cem ataseven

metin çimen

Firmamız 26 yıllık tecrübesi ile çelik sektöründe faliyet göstermektedir Ferforje korkuluk. Kapı ..

Son gelen Kaynak talepleri

Moto kuryeyim motorsikletimin demiri kırıldı acil yapılması gerekiyor
İstanbul / Esenyurt
Apartmanımızın sokak kapısı daha önce de kaynak yapılan yerden kırıldı ve temizlenip tekrardan kaynak yapılması gerekiyor.
İstanbul / Bahçelievler
ŞANTİYE ÖNÜNE KAPAMA YAPILACAK YANİ KUTU PROFİL OSB YAPILACAK
Eskişehir / Odunpazarı

Ustala kullanıcıları

Birçok alanda hizmet verenler ile hizmete ihtiyacı olan kişileri buluşturan ustala her geçen gün büyümeye devam ediyor

62.5k

Kullanıcı

34.9k

İş talebi

48.1k

Mesajlaşma

82.8k

Profesyonel

stats

Kolay Kullanım

Teklifler hızlıca cebine gelsin

Sağdan soldan usta aramak yerine vereceğin ücretsiz bir talep ile onlarcda profesyonel hızlıca teklif geçer

Cebine uygun profesyoneli kendin seç

Talebine gelen teklifleri ister profesyoneller ile direk iletişime geçerek ister direk geçmiş işlerine bakarak kendin seçersin

Zamandan kazan, işlerin yarıda kalmasın

Sen tek tek usta arayacağına ustalar sana gelir, bütün işlerin hızlıca ve ekonomik bir şekilde sonuçlanır, zamandan kazanırsın.

hero

Teklifler cepte

Ustala uygulamalarını akıllı telefonuna indirerek kolay ve hızlı talep oluştur gelen tekliflere anında bakıp teklif verenler ile iletişime geçersin

Tüm Apple ve Android telefonları için uyumludur

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını anlat

İlk adımda almak istediğiniz hizmeti seçiyorsunuz ve birkaç soruyu yanıtlıyorsunuz

Kaynak ustalarından teklif al

Aynı gün içinde ihtiyacına uygun teklifler geliyor

SEÇimini yap

Gelen tekliflerden seçiminizi yapıyorsunuz ve süreç başlıyor

Konuma göre Kaynak

Kaynak Ustası

Kaynakçı olarak da bilinen kaynak ustası; metallere kaynak makinesi yardımıyla kesme, birleştirme ve lehimleme gibi işlemler yapan, metallere bu yollarla şekil veren kişidir. Kaynak ustaları metal fabrikalarında veya atölye gibi yerlerde metalleri belirli ölçüler çerçevesinde belirli tasarımlara göre kesip birleştirme işlemlerini gerçekleştirir. Kaynakçı ilanları için Ustala.com’a ücretsiz üye olarak sizin için en uygun kaynak ustası ile iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak Ustasının Görevleri Nelerdir?

 • Metalleri kesip biçerek şekillendiren kaynak ustalarının bazı görevleri şunlardır;
 • Çalışacağı ortamın bakım ve düzenini sağlamak.
 • Çalışması için gerekli alet ve malzemeleri belirleyip düzenlemelerini yapmak.
 • Metaller üzerinde eğme, bükme gibi işlemleri yapmak.
 • Demir gibi metalleri istenen ölçülere göre keserek birleştirmek
 • Hava açmak ve delme işlemleri için matkap kullanmak
 • Perçinleme işlemlerini yapmak
 • Oksi gaz ile köşe, yatay ve küt şekillerde ek kaynağı yapmak.

Kaynak Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kaynak; elektrik akımının kullanılarak metalleri eritip birbirine birleştirme işlemidir. Kaynak yapmanın çeşitli yolları mevcut olsa da en sık kullanılan yöntemler; gaz metal ark kaynağı veya MIG kaynağı ve çubuk kaynağıdır. Uygun güvenlik önlemleri ile kaynak yapma işlemi daha kolay ve sağlıklı bir şekilde halledilebilmektedir. Kaynak işlemi sırasında güvende kalabilmek için en önemli ekipmanlardan birisi kaynak kaskıdır. Kaynak işlemi yapılırken yüzü çıkan kıvılcımlardan korumak için oldukça önemli olan kaynak kaskı yüzün ön kısmını kaplayarak kıvılcımların göz ve cilt gibi dokulara zarar vermesini engeller. Kaynak işlemi sırasında güvenlik için kullanılması gereken bir diğer parça kaynak eldivenleridir. Ellerin içinde rahatlıkla hareket etmesine izin verirken aynı zamanda elleri kaynak işlemi sırasında ortaya çıkan kıvılcımlardan korur. Kaynak yaparken giysilerin işlemden etkilenmemesi için mutlaka deri önlük giyilmesi gerekmektedir. Bu sayede hem kıyafetler hem de deri yanmaktan korunur. Kaynak yapılırken hava kirlendiği için işlem sırasında iyi hava alan bir ortamda olmak önemlidir. Böylelikle kirli hava sürekli solunarak sağlığa zarar verilmez. Özellikle galvanizli çeliklerin kaynak işlemi yapılırken ortaya çıkan gaz zehirli olduğu için kesinlikle kapalı ortamda yapılmamalıdır.

Metalin Kaynak İçin Hazırlanması

Öncelikli olarak boyalı metalin yüzey kısmı üzerinden zımpara kağıdı, bir tel fırça veya bir kapak diski olan açılı taşlama makinesi ile geçilmelidir. Kaynak yapılacak olan metal metalik ve parlak bir görüntüye sahip olana kadar boya ve pas zımparalanmaya devam edilmelidir.  Bu işlemler sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde özetlenebilir;

 • Taşlama makinesi kullanılıyorsa, ince metalleri bozmamaya dikkat edilmelidir.
 • Kalın metaller ile çalışılırken, kenarları açılı taşlama ile eğerek kaynağın metale tamamen nüfus edebilmesine yardımcı olunur.
 • Metalin üzerindeki boya ve pas kaynakçı tarafından oluşturulan elektrik bağlantısını engelleyeceğinden iyice temizlendiğinden emin olunmalıdır.
 • Boya ve pas yüzeyden temizlendikten sonra aseton ya da tiner yardımıyla metal silinir. Metale düzgün kaynak yapabilmek için metal yüzeyinin toz, kir ve döküntüden arındırılmış olması gerekmektedir. Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra metal yüzeyi temiz bir bez yardımıyla kurulanmalı ve kaynak işlemine başlamadan önce yüzeyin tamamen kuru olduğuna emin olunmalıdır.

Kaynak Yöntemleri

MIG Kaynağı

MIG kaynak makinesi ile kaynak yapılacağı zaman makinenin makarasında bir tel olduğundan emin olunmalıdır. Telin kaynak tabancasının ucuna sorunsuz bir şekilde ulaştığından emin olduktan sonra koruyucu gaz tüplerinin doğru şekilde kurulduğundan ve kaynak makinesinin düzgün çalıştığına emin olunmalıdır.

TIG Kaynağı

Bu tip kaynak yönteminde erimeyen bir tungsten elektrot kullanılır. Kaynak bölgesine ilave metal eklenmeden yapılabileceği gibi, metal ilave edilerek de yapılabilen bir kaynak türüdür. TIG kaynağında isminden de belli olduğu üzere asal gazlar kullanılır. En yaygın kullanılanları Argon ve Helyum veya bu iki gazın karışımıdır. Ülkemizde TIG kaynağı genel olarak paslanmaz çelik ve alüminyum gibi metallerin alaşımlarının kaynağında kullanılır. Borulara kaynak yapılacağı zaman dikkat edilmesi gereken en önemli konu kök pasonun düzgün atılmasıdır. Bu kaynak yapılırken argon, azot veya argon azot karışımı gibi uygun bir kök koruma gazı kullanılması oldukça önemlidir. Paslanmaz metallere yapılan kaynaklarda kök koruması yapılmadığı takdirde kaynak homojen bir yapıya sahip olmaz ve bu da borunun içerisinden geçen akışkan maddelerin aralarda birikerek borunun paslanmaya başlamasına sebep olur. Bu durum özellikle gıda sektöründe kullanılan borularda düzgün kaynak işlemi yapılmadığı takdirde sıklıkla meydana gelebilmektedir. TIG kaynağında genellikle ısı girdisi minimum düzeyde tutulur. Doğru şekilde uygulandığında diğer geleneksel yöntemlerden daha homojen bir görüntü ortaya çıkartır.

Elektrik ARK Kaynağı

Yaygın olarak kullanılan yöntemlerden birisi olan örtülü elektrot kaynağında elektrodun üstü çeşitli alaşımlardan oluşan tozlarla kaplıdır. Bu tozlar elektrot örtüsünü meydana getirir.

Bu örtünün faydaları;

 • Arkın kolaylıkla oluşmasını sağlamak
 • Kararlı bir ark oluşturmak
 • Cüruf meydana getirmek
 • Metale ilave alaşım elementi sağlamak
 • Kaynak sırasında yanarak koruyucu gaz atmosferi sağlamaktır.

Elektrik ARK kaynak yönteminin faydaları;

Her türlü pozisyonda kaynak yapma imkanı sağlaması

Pratik uygulanan bir yöntem olması

Kolay kullanılabilir ve taşınabilir kaynak ekipmanlarıyla yapılması

Neredeyse tüm metallere kaynak yapabiliyor olması

Bu kaynak yönteminin dezavantajları;

 • Elektrodlar her bittiğinde kaynak işleminin durması hataların meydana gelmesine sebep olabilmektedir.

Doğru Kaynak Yapmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İlk olarak kaynak işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için işlem öncesi kaynak yapılacak materyallere benzer özellikteki numunelere kaynak yapılmalı ve işlem bittikten sonra gerekli testler yapılarak kaynağın yeterli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer numunelere yapılan kaynaklardan istenilen sonuçlar alınırsa, kaynak işlemi numunelere uygulandığı şekilde asıl malzemeye de uygulanır.

Kaynak yapılacak bölgede uygun debide gaz akışı sağlandığından emin olunmalıdır. Gaz debisi çok fazla veya çok az olmamalıdır. Gaz korumasının yeterli olmadığı bölgelerde kaynak yapılan metalde işlem sırasında köpürme, oksitlenme, gözenek, çatlak veya yapışmama gibi sorunlar oluşabilir. Bu durum özellikle şantiye gibi alanlarda ortam kontrol edilmediği takdirde kaynak hatalarına sebep olabilmektedir.

Kaynak yapılan mekandaki hava akımı da dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konulardandır. Çünkü hava akımı kaynak bölgesindeki gaz koruması durumunu etkiler. Bu sebeple kaynak yapılan yerde işlem sırasında rüzgar gibi durumlardan etkilenmemek için gerekli korunma sağlanmalıdır.

Kök gazı koruması boru kaynağı işleminde asla ihmal edilmemesi gereken konulardan birisidir. Eğer kök gazı koruması doğru ve yeterli bir şekilde yapılmazsa kök pasoda kaynak nüfusiyetsizliği durumuna yol açabilir.

Kaynak yapıldıktan sonra kaynak yapılan malzemenin sıcaklığı onu eritecek kadar artar. Kaynak dikişinin 1-2 mm yanında oluşan ısı tesiri altındaki bölgenin yapısı malzemenin ilk haline göre değişir. Isı girdisi ne kadar yüksek olursa malzemenin yapısı o kadar çok değişir ve malzemedeki çarpmalar artar. Bu yüzden ısı girdisinin mümkün olan en küçük değerde tutmak kaliteli bir kaynak işleminin olmazsa olmazlarındandır.

Isı girdisini düşük tutmak için uygulanması gerekenler;

 • Düşük akım ve düşük voltaj ile çalışmak,
 • Kaynak işlemini yaparken süreyi efektif bir şekilde kullanarak işlemi gereğinden yavaş ya da hızlı tamamlamamak
 • Uygun çapta elektrot seçilmek

Kaynak ustası olarak aktif bir şekilde çalışıyorsanız, müşteri sayınızı ustala.com ile arttırabilirsiniz. Ustalık alanınız ile ilgili karşınıza çıkacak binlerce ilan içerisinden, bulunduğunuz bölgeye yakın olan ilanlara hemen teklif verebilir, çabucak işe koyulabilirsiniz. Kendi standartlarınıza uygun olan işi alarak kazancınızı arttırın. Farklı tip müşteriler ile hem usta olarak kendi adınızı, hem de firmanızın adının daha fazla duyulmasını sağlayın.