Demir Doğrama

Demir Doğrama

Demir Doğrama

Tüm Ustalar

Kayıtlı 149 Hizmet Veren

Ustala'da kayıtlı hizmet verenler iş taleplerinize hızlı şekilde cevap verir, bütçenize uygun fiyat tekliflerine kolayca ulaşırsınız

Demir Doğrama Firmaları

kadir özkan

Sahin Demir

Doğan Usta

ramazan erkut

demir in dile geldıgi adres

ibrahimöztürk

abdullah cokdilli

bekir ürüm

Mehmet Eltek

Miraç YILMAZ

Son gelen Demir Doğrama talepleri

Balkonunun etrafı tamamen kapanacak ölçüler 7.00 x 1.50×1.50 uygub fiyatlı olması gerekiyir bütçem 2000-2500 tl arası
İstanbul / Bahçelievler
Balkonuma bir kurutmalık yapacağım. Bunun için 2 adet demir gerekli. Balkondaki küpeşteye monte edilmek üzere, üzerinde küpeşteye monte edilecek kısım ve çamaşır ipi geçecek delikleri olan 2 adet metal profil.
İstanbul / Eyüp
İnşaat demiri . Kalıp içi beton demiri
Malatya / Darende

Ustala kullanıcıları

Birçok alanda hizmet verenler ile hizmete ihtiyacı olan kişileri buluşturan ustala her geçen gün büyümeye devam ediyor

62.5k

Kullanıcı

34.9k

İş talebi

48.1k

Mesajlaşma

82.8k

Profesyonel

stats

Kolay Kullanım

Teklifler hızlıca cebine gelsin

Sağdan soldan usta aramak yerine vereceğin ücretsiz bir talep ile onlarcda profesyonel hızlıca teklif geçer

Cebine uygun profesyoneli kendin seç

Talebine gelen teklifleri ister profesyoneller ile direk iletişime geçerek ister direk geçmiş işlerine bakarak kendin seçersin

Zamandan kazan, işlerin yarıda kalmasın

Sen tek tek usta arayacağına ustalar sana gelir, bütün işlerin hızlıca ve ekonomik bir şekilde sonuçlanır, zamandan kazanırsın.

hero

Teklifler cepte

Ustala uygulamalarını akıllı telefonuna indirerek kolay ve hızlı talep oluştur gelen tekliflere anında bakıp teklif verenler ile iletişime geçersin

Tüm Apple ve Android telefonları için uyumludur

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını anlat

İlk adımda almak istediğiniz hizmeti seçiyorsunuz ve birkaç soruyu yanıtlıyorsunuz

Demir Doğrama ustalarından teklif al

Aynı gün içinde ihtiyacına uygun teklifler geliyor

SEÇimini yap

Gelen tekliflerden seçiminizi yapıyorsunuz ve süreç başlıyor

Konuma göre Demir Doğrama

Demir Doğrama Ustası

Demir doğrama ustası, sipariş doğrultusunda demir ve benzer materyallerin; kesme, delme ya da kaynaklama gibi işlemlerini yapan kişiye demir doğrama ustası adı verilir. Demir doğramacı yaptığı işlemlerle demire şekil vererek istenilen hale getirir. Demir doğrama ustası korkuluk yapımı, çatı kaplama, mobilya yapımı gibi birçok alanda demire şekil vermek suretiyle çalışabilir. Bu işlemleri yaparken kullanılacak aletlere ve kullanımlarına vakıf olan demir ustaları aynı zamanda hesaplama yapma konusunda da bilgi sahibidir.

Demir Doğrama Ustasının Görevleri Nelerdir?

Demir doğrama ustasının başlıca görevi, demir ya da sac metale talebe göre şekil vermektir. Demir doğrama ustasının diğer görevleri şu şekilde özetlenebilir.

 • İstenilen iş ile ilgili gerekli incelemeleri yapmak
 • İstenilen iş için kullanılmaya uygun demiri seçmek
 • Yapılacak iş ile ilgili maliyet çıkartmak
 • İstenilen iş için gerekli hesaplamaları yapmak
 • Projede kullanılacak demir üzerinde gerekli işaretlemeleri yaparak demiri işleme hazırlamak.
 • Kullanılacak metalleri işaretlere göre belirlenen şekillerde keserek proje için uygun hale getirmek.
 • Kesme işlemi ile birlikte gerekli durumlarda metali delme, kaynaklama ya da metale diş açma işlemlerini yapmak.
 • Projeye uygun olacak şekilde metale son şeklini vermek
 • Elde edilen metal ürünün kontrollerini yaparak eksikliklerini gidermek
 • Ortaya çıkan ürünün taşınması gereken durumlarda, herhangi bir zarar almamasını sağlayacak önlemleri almak
 • Gerekliyse ürünün montaj işlemini gerçekleştirmek
 • Montaj işleminin ardından gerekli kontrolleri sağlamak
 • Ürünün yapım aşaması ve kullanımı ile ilgili müşterileri bilgilendirmek

Demir Doğrama ve Ferforje Nedir?

Fransızca bir kökenli fer forgé kelimesi zamanla dilimizde ferforje olarak yer bulmuş ancak yabancı olması sebebiyle yerini demir doğrama ifadesine bırakmıştır. Evlerde, işyerlerinde, arazi ve inşaat alanları gibi çeşitli yerlerde kullanılan demir doğrama veya diğer adıyla ferforje metallerin yüksek ısı ile şekillendirilmesi işlemidir. Apartmanlarda bulunan kapı, merdiven korkulukları, yangın merdivenleri, daire ve evlerdeki balkon ve teras korkulukları gibi parçalar demir doğrama işlemleri kullanılarak yapılır.

Demir Doğrama Sanatı

Ferforje olarak da bilinen demir doğrama işlemi, demirlerin kesilip biçilerek şekil verilmesine verilen isimdir. Demir doğrama işi ticari amaçlarla yapılabileceği gibi bir sanat olarak da icra edilebilir. Birkaç metrelik bir demir profili bir demir doğrama ustasının elinde estetik bir kamelya veya bir yatak ya da koltuğa dönüşebilir.

Belirli ölçülerde üretilen demirler, önce demir doğrama ustaları tarafından yapılmak istenen işe göre parçalara ayrılır ve kolaylıkla taşınabilecek hale gelir. Daha sonra taşınan parçalar tasarım doğrultusunda işlenmeye başlanır. Metal çeşidine göre kullanılan kaynak çeşitleri ve aletler de değişkenlik göstermektedir.

Demir Doğrama Boyama

Ferforje boyama, demir boyama ve metal boyama işlemleri için sprey boya, sentetik (yağlı) boya, selülozik boya, su bazlı ve hammerton boya gibi birçok farklı çeşit boya türü kullanılabilmektedir.

Ferforje mobilyaların boyanması, pencere ve balkon demiri boyama, metal kapı boyama, metal mobilya ayağı boyama veya metal yüzey boyama gibi işlemlerde, ihtiyaca göre boya çeşidi seçimi yapılabilir.

Metal Boyama

 • Metal boyama işlemlerinde öncelikli olarak yapılması gereken şey; eğer varsa metal üzerindeki eski, çatlamış boya kalıntılarını zımpara ya da tel fırça ile temizlemek olmalıdır.
 • Boyanacak demir üzerinde varsa delik ya da kırık kısımlar macun ile düzeltilir
 • Boyanacak demirin rengi istenen renkten farklı ise; boyanın daha iyi tutması ve rengin kolaylıkla kapanması için boya işlemi yapılmadan bir gün önce sentetik astar kullanılabilir.
 • Metal yüzeyinde paslanmış bölgeler varsa veya demir paslanmaya eğilimli ise boya yapılmadan önce antipas kullanılması veya kendinden antipaslı metal boyalarının kullanılması ile daha sağlıklı sonuç alınacaktır.
 • Boya işleminden önce astar ya da antipas kullanıldıysa boya yapmadan önce bir gün kuruması beklenmelidir.
 • Sentetik boya kullanılacaksa ambalajın üzerinde yazan oranda sentetik tiner ile inceltme yapılmalıdır.
 • Sentetik boya fırça, rulo veya boya tabancası yardımıyla metalin yüzeyine uygulanabilir.  Uygulama boya tabancası ile yapılacaksa boyanın işlemden önce yaklaşık olarak %5-10 daha fazla inceltilmesi gerekmektedir.
 • Fırça, rulo ve boya tabancası kullanılarak yapılan uygulamalarda katlar arası 1 gün kadar beklemek gerekmektedir.
 • Çok soğuk havalarda metal boyama işlemini gerçekleştirmeniz tavsiye edilmez.

Sentetik Boya ile Boyama

Sentetik boyalar fiyat olarak muadillerinde daha uygun olduğu için metal boyama işlemlerinde sıklıkla tercih edilir. Özellikle uygulama alanı fazla olduğunda sentetik boyalar metal boyama işlemi için ekonomik bir çözüm yolu olurlar.

Ancak, özellikle dış mekânlarda zorlu hava şartlarına dayanıklı olmayan yağlı boya ile boyama işlemi yapıldığında birkaç senede bir yenilenmesi gerekebilir. Özellikle, paslı ve deforme olmuş metal yüzeylerde yağlı boya kullanmak kısa ömürlü olacağı için tavsiye edilmez. Ek olarak, ister iç mekân ister dış mekan olsun, metalin üzerine beyaz renkli boya uygulandığında zamanla sararma yapabilir.

Selülozik Boya ile Boyama

Selülozik boya ile metal boyama işlemi yapılmak için boya tabancasına ihtiyaç duyulabilir. Bunun sebebi selülozik boyaların çabuk kurumalarıdır. Selülozik boya ile boyama yapıldığında fırça veya rulo ile boya uygulandığı zaman fırça, rulo metale yapışabilir. Bu nedenle fırça veya rulonun selülozik boya uygulamalarında kullanılması tavsiye edilmez. Selülozik boyalar son derece dayanıklı olduklarından özellikle dış mekanlarda sıklıkla tercihn edilirler. Hızlı kurumalarına rağmen ağır bir kokuya sahip olduklarından dolayı iç mekanlarda kullanımları pek tercih edilmez. Daha önce sentetik veya akrilik boya ile işlem görmüş metal yüzeyler üzerine selülozik boya uygulanmaz. Bu sebeple selülozik boya uygulanmadan önce metal yüzeyinde eğer var ise olan boya kazınmalı boyama işlemi ardından uygulanmalıdır.

 • Boya yapılacak yüzeyin temiz, tozsuz ve kuru olması gerekmektedir.
 • Boyadan bir gün önce veya en az birkaç saat önce selülozik astar veya antipas uygulanabilir.
 • Boya kutusunda belirtilen oranda tiner ile selülozik boyalar inceltilmelidir.
 • Birinci kat boya uygulandıktan sonra boya ambalajında yazan süre kadar beklenir ve ikinci kat boya uygulaması yapılır.
 • Boya tabancası seçimi yapılırken boyaya uygunluğu kontrol edilmelidir.
 • Boya tabancasının plastik aksamları selülozik boya tarafından hasar görebileceğinden boya tabancası seçimi oldukça önemlidir.

Sprey Boya ile Metal Boyama

Akrilik, sentetik, selülozik sprey boyalar kullanılarak demir boyama işlemi yapılabilir. Genel olarak demir boyama işlemleri için sentetik sprey boyalar tercih edilse de en dayanıklı sprey boyalar selülozik sprey boyalardır. Zamanla metal üzerinde pas lekelerine sebep olabilen akrilik boyalar ise en dayanıksız sprey boya çeşididir. Bu sebeple sprey boya ile demir boyama işlemi yapılacağı zaman sentetik ya da selülozik sprey önerilir. Hızlı bir şekilde kuruyan sprey boyalar ufak alanlarda yapılacak metal boyama işlemleri için çok uygundur. Ancak dış mekanlarda yapılacak veya dış mekanlarda kullanılacak metal eşyalara yapılacak boyama işlemlerinde sprey boya kullanılması tavsiye edilmez. Sprey boya ile iç mekânlarda boyama yapılması ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Bu nedenle kapalı mekanlarda sprey boya ile boyama işlemi yapılması tavsiye edilmez. Açık mekânlarda sprey boya ile boya yapılacağı zamanlarda ise rüzgarsız havalar tercih edilmelidir. Sprey boyalar son derece pratik olsalar da büyük alanları boyamak için kullanılmaya uygun değildir.

Çatı doğrama sektöründe aktif olarak çalışıyorsanız yeni müşterilerinizle ustala.com üzerinden kolayca iletişime geçebilirsiniz. Binlerce ilan arasından yaptığınız işe ve bulunduğunuz lokasyona en uygun olanına hemen teklif vererek işe koyulabilirsiniz. Kendinize en uygun işi seçerek kazancınızı katlayın. Binlerce farklı müşteri profiline ulaşarak, firmanızın adını daha fazla duyurabilirsiniz.