Çamaşır Yıkama

Çamaşır Yıkama

Çamaşır Yıkama

Tüm Ustalar

Kayıtlı 3 Hizmet Veren

Ustala'da kayıtlı hizmet verenler iş taleplerinize hızlı şekilde cevap verir, bütçenize uygun fiyat tekliflerine kolayca ulaşırsınız

Çamaşır Yıkama Firmaları

Gözde akkaş

2 yıldır temizlik işindeyim.Ev temizliği ve merdıven temizliği yapıyorum .

Kemal Demirkaya

Bülent DEŞDİOĞLU

Çamaşır makinesi bulaşık makinesi fırın montaj ve onarım tv montaj ve onarım

Ustala kullanıcıları

Birçok alanda hizmet verenler ile hizmete ihtiyacı olan kişileri buluşturan ustala her geçen gün büyümeye devam ediyor

84.2k

Kullanıcı

56.3k

İş talebi

60.3k

Mesajlaşma

84.7k

Profesyonel

stats

Kolay Kullanım

Teklifler hızlıca cebine gelsin

Sağdan soldan usta aramak yerine vereceğin ücretsiz bir talep ile onlarcda profesyonel hızlıca teklif geçer

Cebine uygun profesyoneli kendin seç

Talebine gelen teklifleri ister profesyoneller ile direk iletişime geçerek ister direk geçmiş işlerine bakarak kendin seçersin

Zamandan kazan, işlerin yarıda kalmasın

Sen tek tek usta arayacağına ustalar sana gelir, bütün işlerin hızlıca ve ekonomik bir şekilde sonuçlanır, zamandan kazanırsın.

hero

Teklifler cepte

Ustala uygulamalarını akıllı telefonuna indirerek kolay ve hızlı talep oluştur gelen tekliflere anında bakıp teklif verenler ile iletişime geçersin

Tüm Apple ve Android telefonları için uyumludur

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını anlat

İlk adımda almak istediğiniz hizmeti seçiyorsunuz ve birkaç soruyu yanıtlıyorsunuz

Çamaşır Yıkama ustalarından teklif al

Aynı gün içinde ihtiyacına uygun teklifler geliyor

SEÇimini yap

Gelen tekliflerden seçiminizi yapıyorsunuz ve süreç başlıyor

Konuma göre Çamaşır Yıkama

Çamaşır Yıkama

Tertemiz çamaşırları kim sevmez! İşte size çamaşır yıkama püf noktaları…

Genelde çamaşırlar daha temiz olsun düşüncesi ile gereğinden fazla deterjan kullanılmaktadır. Ama bu düşünce tamamen yanlıştır. İşte sizlere çamaşır yıkanırken en çok yapılan hatalardan örnekler verelim… 

 • Çamaşır makineleri hayatımızı o kadar çok kolaylaştırdı ki buna hiç şüphe yok, ancak çamaşır makinesi ile eskiden elde yıkama yapıldığı zamanlar ile aynı sistemi kullanmamak gerekir. Yani çamaşırlar daha fazla deterjan ile daha temiz olmaz herşeyin bir dozu ayarı vardır.
 • Çamaşırları çok sıcak su ile yıkarsanız şekli ve rengi bozulur. Ancak ılık su ile yıkanan çamaşırlarda şekil ve renk kaybı minimuma iner. Ayrıca genelde sıcak suyun lekeleri daha iyi çıkardığı düşünülüyor ama bu yanlıştır. Aksine ılık su ile yıkanan çamaşırların lekeleri çok daha iyi çıkmaktadır.
 • Özellikle narin çamaşırları makinede yıkamanızı önermiyoruz. Makinede yıkanan narin çamaşırların sütyen, dantelli eşyalar, ipek, saten gibi kıyafetlerinizin formları bir süre sonra bozulur ve kullanılmaz hale gelir. Eğer makinanız da narin çamaşırlar için program yoksa elde yıkayın ya da makinede yıkamanız gerekiyor ise sıkma yapmayın.
 • Deterjanı ve yumuşatıcıyı fazla kullanırsanız giysileriniz iyi durulanmadığı takdirde hem kendi sağlığınıza hem giysilere hem de çamaşır makinasına zarar vermiş olursunuz. Bu durumda ölçek kullanarak gerektiği kadar deterjan kullanmanızda fayda var.
 • Kot pant, ceket gibi giysilerinizi çok sık yıkamak renklerinin solmasına ve çabuk yıpranmasına neden olur. Size fazla bilinmeyen bir şey söyleyeyim; kot giysilerin yıkama şekli elde yıkamadır. Ancak kimse elde yıkama yapmak istemediğinden makineye atılıyor. Eğer makinede yıkamaya devam edecekseniz o zaman şöyle bir tavsiye vereyim, her yıkamada kot giysinizi sıkma programına almayın. Ayda 1 sıktırmayı deneyin. Böylece daha uzun yıllar yıpratmadan giyebilirsiniz.
 • Çamaşır temizleme işinde çok yoğun renkli ve çok lekeli giysiler için mutlaka ön yıkama yapmalısınız. Eğer tek bir program kullanacak ön yıkama yapmayacak iseniz o zaman lekelerin üzerini makineye atmadan önce ovalamalısınız.
 • Kir, fazla deterjan, kireçli su, giysilerin ceplerinden çıkan yabancı cisimler makinelerin arızalanmasına iyi yıkamamasına sebep olur. Bu nedenle öncelikle yapmanız gereken fazla deterjan dökme alışkanlığınızdan kurtulmak. Yıkama işlemine başlamadan önce giysilerin ceplerini kontrol etmelisiniz ki makineye zarar verecek cisimlerin sıkışmasına engel olun. Makineniz için mümkünse her yıkama da kireç önleyici çamaşır makinesi bakım ürünü kullanın. Ve çamaşırlar yıkandıktan sonra kapağını hemen kapatmayın bir süre açık tutun hem nemi kurusun hem de içerisindeki siyah contasını şöyle bir kere bir silin. Tüm bu işlemleri yaptığınız zaman çamaşır makinenizin yıkama performansı artacak aynı zamanda makineniz daha uzun süre sizinle olacak. Tekniksel olarak ta makinenizde bir arıza fark ettiğiniz zaman bakımını aksatmamalısınız. Arıza ilerlemeden bakımını yaptırmalısınız. 
 • Çamaşır suyu her kadının temizlik silahı! Ancak çamaşır yıkarken bu ürünü her giysi türünde kullanamazsınız. Hatta sadece beyaz çamaşır yıkamalarında kullanılabilir. Oda likralı ve narin beyazlar hariç. Yoksa giysileriniz çamaşır suyu gibi güçlü kimyasaldan zarar görür. 
 • Yapılan bir hata da likralı ve narin çamaşırları sıcak-ılık suda yıkamak. Hayır elastan, likralı, narin kumaşlı çamaşırlarınızı soğuk suda ve mümkünse yumuşatıcı kullanmadan yıkamalısınız. Böylece giysileriniz zarar görmeyecektir.

Evde Çamaşır yıkamayı kolaylaştırmak İçin 

Çamaşırlar hiç bitmez hatta çoğu zaman çok hızlı birikirler, hepsini yıkadım kurtuldum diye düşündüğünüz anda bile birikmeye başlar. Bazı kadınlar için çamaşırların birikmesi ve sürekli onları yıkayıp ütülemek işkence gibi gelir. İşte sizlere çamaşır yıkama işinin kabusa dönüşmemesi için faydalı olabileceğini düşündüğümüz birkaç fikir…

 1. Mümkün ise çamaşırlarınızı gruplara anında ayırın. Yani yıkama işlemi sırasında değil kirlilere atarken yapın bunu. Mesela koyular, beyazlar, açıklar, narinler gibi...
 2. Çocuklarınızın çamaşırları için farklı bir sepet alın ve onlara bu sepete kirlilerini atmalarını öğretin,
 3. Tüm çamaşırları yukarıdaki gibi kategorize etmeniz size önemli bir zaman ayıracaktır,
 4. Ekstra iş çıkmaması ve giysilerinizin korunması için açık ve koyu renkli çamaşırları hiçbir zaman bir arada yıkamayın.
 5. Su sıcaklığına dikkat etmeniz gerektiğini zaten söylemiştik ama burada şöyle de bir ipucu vermek istiyoruz. Koyu renkler daha soğuk su ile, açık renkler ılık ve sıcak su ile yıkanmalıdır.
 6. Bazı deterjan ambalajlarında hangi sıcaklıkta daha etkili olacağı yazmaktadır bunlara dikkat edelim.
 7. Her deterjan markasının ölçekleri ve kullanılacak miktarı farklıdır. Öyleyse deterjanları kullanmadan önce özelliklerine göz gezdirmeyi unutmayın.
 8. Özellikle koyu renk giysiler yıkanırken fazla deterjan kullanırsanız durulanması tam olmayacağından giysilerinizde izleri kalabilir tekrardan diyoruz ki fazla deterjan kullanmayın. Hele birde renklilere toz deterjan kullanıyorsanız bu daha da vahim bir durum. Fazla konulan toz deterjan erimeyecek ve giysilere yapışacaktır. Siyah sweatshirt’tünüzün üzerinde beyaz topçukları bir düşünsenize…

Kuru Temizleme

Kuru Temizleme Nedir?

Yaşantımızda o kadar çok iş ve stres ile uğraşmaktayız ki çoğu zaman özellikle çalışan kişiler için temizlik yapmak kendi çamaşırlarını bile yıkamak ekstra bir yük olarak karşımıza çıkıyor. Sadece iş yükü anlamında değil bazı giysilerin evde yıkanması ve ütülenmesi öyle zor ki en ufak bir hata da giysiyi kullanılmaz hale getirebilmekteyiz. Özellikle bu gibi durumlarda kuru temizleme tam anlamıyla cankurtaran.  Ayrıca kuru temizleme işlemi çok daha sağlıklı bir yıkama şeklidir. Hem ürünlerin şeklini, rengini, kalitesini koruyor hem de uzun vadede kazançlı olmanızı sağlıyor. 

Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Adında ‘kuru’ kelimesi birçok kişide yıkanmadan yapılan bir işlem olduğu fikrinin oluşmasına sebep oluyor. Tabi ki durum böyle değildir. Kuru temizleme de su kullanılmamaktadır ancak elbette farklı temizleyiciler kullanılmaktadır ve bu şekilde yıkama işlemi gerçekleşmiş olur. Su ve deterjan ile yapılan klasik temizlemeden ayırt edilebilmesini için, kuru temizleme olarak adlandırılmıştır.

Kuru temizleme işlemi için alınan deterjanlar gruplandırılır. Aynı kumaş gruplarından olan ürünler kısımlara ayrılır. Yani her kumaş yapısında ki ürünler bir arada duru. Böylece farklı yapıda ki ürünlerin bir arada yıkanması engellenmiş olur. Sonrasında lekesi olan giysiler leke çıkarma uygulamalarından geçer. Giysinizi kuru temizlemeye teslim ederken eğer lekesi var ise bunu bildirmeniz gerekmektedir. Leke çıkarma uygulaması, bittikten sonra son kontroller yapılır ve kuru temizleme makinelerine yerleştirilir.

Kuru temizlemecilerde kullanılan makineler, Kurutma makinesi ve çamaşır makinesinin karışımı gibi düşünebilirsiniz böyle bir sisteme sahiptir. 

Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Kuru temizleme makinesinin tamburuna, kazanına yıkama için 1/3 oranında çözücü konulur. Tambur dönme yaparak çamaşırları altüst eder, ve sıcaklığının da 30 derece olması sağlar. Yıkama işlemi bittikten sonra çözücü arıtma kazanına aktarılır. Buradan yoğuşturma ünitesine gönderilir. Kuru temizleme yıkama süresi 8 ve 20 dakika arasında değişir. Bu durum lekenin durumuna ve kumaş yapısına bağlıdır. Eğer yıkama sırasında hidrokarbon çözücü kullanılıyorsa, işlem biraz daha uzun sürebilir çünkü bu madde ile kirler yavaş çözülmektedir. 

Sizde çıkmayan lekeli giysileriniz için, yoğun çalışma hayatınızda çamaşırlarınız ile ilgilenemediğiniz için, evde yıkaması zorlu giysileriniz için kuru temizlemeleri gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Çamaşırlarınız için Ustala.com’a ilan vererek size en yakın, en kaliteli hizmeti veren firmayla anında iletişime geçebilirsiniz.