Kategoriler
Genel

Mutfak Temizliği İçin Ne kadar Vaktiniz Var?

Evlerimizin en önemli köşelerinden biridir mutfaklar. İçinde keyifle vakit geçirebildiğimiz bir mutfak hemen hemen herkesin hayalidir. Ancak ister geniş olsun ister küçük her mutfağın ihtiyacı olan derinlemesine temizlik meselesi önemli bir konu. Evlerin temizlemesi belki de en zor ve vakit alan yeri mutfaktır. Temizlemek gereken oldukça fazla alan olduğu için temizliğe başlamadan önce bir plan yapmak şart. Öncelikle en kirli kısımları tespit edebilir ve işleri zorluk derecesinden kolay kısma doğru sıralayabilirsiniz. Böylelikle işinizi kolayca bitirebilirsiniz.

Nereden Nasıl Başlamalı?
İyi bir planlama ile, kendinizi yormadan bu işin altından kalkmanız mümkün. Öncelikle en sık kirlenen ve görünürde olan ocak ve aspiratör temizliğiyle başlayabilirsiniz. Ocağın ve aspiratörün tüm çıkan parçalarını çıkarıp, yüzeyi bu iş için tercih ettiğiniz bir temizleme ürünü ve yumuşak bir sünger ya da bez kullanarak temizlemeli, çıkan parçaları da ılık deterjanlı suyla yıkayıp durulamalısınız.


Ocak temizliğinin altından başarıyla kalktığımıza göre, mutfağın diğer bir can damarı buzdolabı ve fırın temizliğine geçebiliriz. Buzdolabı için önemli ayrıntılardan biri, içinde çürümüş ve son kullanma tarihi geçmiş ürünleri tutmamaktır. Düzenli olarak dolabınızı kontrol edip, işe yaramayan ürünlerden kurtulmak hem dolabınızın düzeni, hem de temiz görünmesi için size oldukça fayda sağlayacaktır.


Buzdolabınızın raflarını tamamen boşaltıp, hazırlayacağınız karbonat ve ılık su karışımıyla tüm rafları silebilir ve pırıl pırıl olmasını sağlayabilirsiniz.
Fırınların temizliği de ocak ve aspiratör kadar önemli, ilaveten bir seviye daha zordur. Özellikle sık sık temizlemiyorsak yanmış yemek artıkları ve sakıza dönmüş yağlar gözümüzü korkutabilir. Ancak hazırlayacağınız basit bir temizleme suyu ile bunun da üstesinden gelebilirsiniz. Genel olarak orta boy bir kaba bir kaç damla bulaşık deterjanı, karbonat ve beyaz sirke koyarak hazırladığınız karışımı, kirlerin üzerine sıkın ve 10 dakika kadar bekleyin. Ardından temiz bir bez yardımıyla silerek çok ovalamak zorunda kalmadan kolayca fırınınızın temizlendiğini görebilirsiniz. Ancak yiyeceklerle direkt temasta olan bir alanda deterjan kullanmak biraz riskli olduğundan durulama işlemini çok iyi yaptığınızdan emin olmalısınız.


Mutfak temizliğinin en büyük kısımlarını atlattığımıza göre dolap ve tezgah temizliğine geçebiliriz. Mutfak tezgahları genel olarak sık sık temizlenen yerler olduğundan bize çok zorluk çıkarmazlar. Ancak her gün sıklıkla kullandığımız bir alan olduğu için de hijyenine en dikkat etmemiz gereken yerlerden biridir. Tezgahları temizlemenin en kolay yolu öncelikle üzerinde gereksiz eşyalar bulundurmamaktır. Genel olarak mutfak içinde ve ortalıkta ne kadar az eşya bulundurursak o kadar düzenli ve temiz görünür. Mutfak dolaplarını ve tezgahı beyaz sirkeli su yardımıyla kolaylıkla silebiliriz. Bazen mutfak dolaplarında yemek buharıyla birikmiş yağlar bizi uğraştırabilir. Bu durumda az miktarda, yağ çözücü bir ürün kullanarak yağ lekelerinden kolaylıkla kurtulabiliriz.

Hafiften Bir Sıcak Bastı, Daha Kolay Olamaz Mı?
Genel olarak tüm temizliği adım adım tamamladık, son olarak, tezgahtaki her hamlemizde yerlere bir şeyler döküldüğü için, yemek pişirirken bir şekilde mutlaka yerlere, o yemek yağlarından damladığı için temizliğin son adımı yerleri de, kullandığımız bir yer temizleme deterjanı ile sildiğimizde misler gibi bir mutfağın tadını çıkarmaya hazırız. Artık bir kahve içebiliriz. Ya da biz kahvemizi yudumlarken, tüm bu işler için, ustala.com’dan işinin ustası bir temizlik profesyoneli ile anlaşıp, hem temizliğin hem kahvenin tadını doyasıya çıkarabilir, bize kalan vakitte de diğer işlerimizle meşgul olabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir