Su Tesisatı

İstanbul Şişli Su Tesisatı

İstanbul Su Tesisatı

Tüm Ustalar

Kayıtlı 1061 Hizmet Veren

Ustala'da kayıtlı hizmet verenler iş taleplerinize hızlı şekilde cevap verir, bütçenize uygun fiyat tekliflerine kolayca ulaşırsınız

Şişli Su Tesisatı Firmaları

levent çetinkaya

Sabri Yilmaz

Mekanik ve Sıhhi tesisat alanında ki 15 yıllık tecrübemi sizlerle paylaşmak için buradayım

ali kara

Hüseyin öztürk

Yapmadan göremezsinn

Son gelen Şişli Su Tesisatı talepleri

Apartmanımızın ana su boruları ve kollektör değişimi.
Ankara / Çankaya
Mutfak musluk batarya içindeki plastik vida değişecek
Eskişehir / Odunpazarı
Termosifon kurulacak
İzmir / Çiğli

Ustala kullanıcıları

Birçok alanda hizmet verenler ile hizmete ihtiyacı olan kişileri buluşturan ustala her geçen gün büyümeye devam ediyor

96.6k

Kullanıcı

68.7k

İş talebi

66.2k

Mesajlaşma

86k

Profesyonel

stats

Kolay Kullanım

Teklifler hızlıca cebine gelsin

Sağdan soldan usta aramak yerine vereceğin ücretsiz bir talep ile onlarcda profesyonel hızlıca teklif geçer

Cebine uygun profesyoneli kendin seç

Talebine gelen teklifleri ister profesyoneller ile direk iletişime geçerek ister direk geçmiş işlerine bakarak kendin seçersin

Zamandan kazan, işlerin yarıda kalmasın

Sen tek tek usta arayacağına ustalar sana gelir, bütün işlerin hızlıca ve ekonomik bir şekilde sonuçlanır, zamandan kazanırsın.

hero

Teklifler cepte

Ustala uygulamalarını akıllı telefonuna indirerek kolay ve hızlı talep oluştur gelen tekliflere anında bakıp teklif verenler ile iletişime geçersin

Tüm Apple ve Android telefonları için uyumludur

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını anlat

İlk adımda almak istediğiniz hizmeti seçiyorsunuz ve birkaç soruyu yanıtlıyorsunuz

Su Tesisatı ustalarından teklif al

Aynı gün içinde ihtiyacına uygun teklifler geliyor

SEÇimini yap

Gelen tekliflerden seçiminizi yapıyorsunuz ve süreç başlıyor

Şişli Su Tesisatı

Evler için çok büyük bir önem taşıyan su tesisatı alanında uzman usta kişiler tarafından yapılmadığı takdirde istenmeyen durumlar yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle iyi bir su tesisatçısı bulmak son derece önemlidir. Alanında uzman, güvenilir Şişli su tesisatçısı bulmak için hemen Ustala’ya üye olup ilan verebilirsiniz. Size en yakın ustalar en kısa sürede tekliflerini paylaşacaktır. 

Temiz Su Tesisatı

Temiz su tesisatı, binalarda suyu kullanma yerine kadar taşıyan boru hattına verilen isimdir. Temiz su tesisatı dış demir su tesisatı (besleme borusu) ve iç temiz su tesisatı olmak üzere ikiye ayrılır. Dış temiz su tesisatı, binalarda boru hattının döşemesinde bina sayacı ile şehir su borusu arasında kalan kısma verilen isimdir. İç temiz su tesisatı ise temiz suyu katlara taşıyan ve oradan kullanılacağı yerlere götüren bağlantı borularından oluşan kısımdır.

Temiz Su Tesisatında Boruların Döşenmesi

Dairelerde kullanılan temiz su boruları terlemeyi önlemek adına genellikle sıvalar altına döşenir. Tesisata başlamadan önce yapılacak işler planlanmalıdır. Öncelikli olarak boruların geçeceği yerler belirlenir ve işaretlenir ardından kırılacak yerlerde kırmadan hasar görebilecek tesisatın olup olmadığının kontrolü yapılır. Soğuk su ve sıcak su tesisatının iyi planlanması ve su akıtma yerlerinin iyi düzenlenmesi hem işçilik hem de malzeme tasarrufunu sağlar. Temiz su tesisatı borularının zemine döşenmesi halinde herhangi bir arıza olduğunda boruların değiştirilmesi güç olacağından tesisat duvara döşenmelidir. Soğuk su tesisatı döşendikten sonra sıcak su tesisatının yapılabilmesi için sıcak suyun gideceği yerler işaretlenir. Tesisata ısıtıcı çıkışına vana konularak başlanır ve sırasıyla döşenir. Sıcak su ağızları daima solda olacak şekilde ve sıcak su borusu soğuk su borusunun üstünden geçecek şekilde döşenmelidir.

Atık Su Tesisatı ve Kanalizasyon

Kanalizasyon tesisatı, pis su gideri tesisatı, lağım gideri ya da kanalizasyon gideri gibi birçok farklı isimle bilinen atık su tesisatı ev veya dairelerin lavabo, tuvalet ve banyosunda kullanılan suyun gidere verildiği kısımdan başlayarak şehir kanalizasyon sisteminin atık su tesisinde son bulan tesisat çeşidi olarak tanımlanır. Ev, daire, bina, işyeri gibi yapıların içerisindeki kullanılmış suyu atık su tesisine taşıyan aparat ve borulardan oluşan tesisatın tamamı atık su tesisatıdır.  Atık su tesisatı uygulandığı yer bakımından bina içi atıksu tesisatı ve dış atık su tesisatı olmak üzere ikiye ayrılır.

Bina İçi Atıksu Tesisatı Kısımları

Su kullanılan yerlerden gelen kirli suların binaların 1-1.5 metre kadar dışına taşıyan sisteme bina içi atıksu tesisatı denir. Bina içi atıksu tesisatı; boru bölümlerinin görevleri göz önüne alınarak beş bölümde incelenir. Bu bölümler;  ana boru, kolon, kat borusu, bağlantı borusu, havalık borusu olarak adlandırılır.

Bina İçi Atık Su Tesisatı Ana Borusu

 Binanın 1-1.5 metre kadar dışında bulunan rögar kadar olan boru bölümüdür. Binanın temel sınırları içerisinde topladığı atık su kolonlarından gelen pis suyu bina dışındaki rögara iletir. Bu borular bina içi atık su tesisatında kullanılan hacimce en büyük borulardır. Tüm yapının atık su yükü bu borularla taşınır. Bina içi atıksu tesisatı her zaman bina dışındaki bir rögara bağlanır. Yapı dışındaki pis su borularının dönüşü ve bağlantısı için gerekli olan rögar aynı zamanda arıza tamiri gibi durumlarda da gereklidir. Bina içi atıksu tesisatı ana boruları en kısa yol kullanılarak bina dışına çıkarılmalı ve rögara bağlanmalıdır.  Tesisatın durumuna göre tüm kolon boruları tek ana boruda toplanabileceği gibi ayrı olarak da bina dışına çıkartılabilirler.

Atık Su Kolonu

Kat borularından gelen pis ve kirli suların ana boruya iletilmesini sağlayan düşey konumda döşenmiş borulara atık su kolonu denir. Ana boruların tıkanması durumunda yeniden açılması için kolonlardan ana boruya geçiş öncesi temizlenme parçası konulur. Bina içi atık su tesisatlarında ana borulardan sonra hacimce en geniş çaplı borular kolon borularıdır. Kolon borularının çapı daire içinde kullanılan en büyük çaplı kat borusunun çapından daha büyük olmak zorundadır.

Atık Su Kat Borusu

Katlarda kullanılan atık suyu en yakındaki atık su borusuna ileten yatay daire içi atık su tesisatı boru bölümüdür.

Atık Su Bağlantı Borusu

Atık su tesisatındaki en düşük çaplı borular bu kısımda kullanılan borulardır. Su kullanılan yerler ile kat borusu arasına düşey olarak döşenen küçük çaplı atık su tesisatı bölümüdür.

Atık Su Havalık Borusu

Bina içi atıksu tesisatı açık hava basıncını sabit tutarak istenmeyen durumların önüne geçmek için yapılan boru hattına atık su havalık borusu denir. Atık su kolon borusunun en son kat boru bağlantısından itibaren bina çatısının üzerine kadar çıkan havalık borusunun çatıdan çıktıktan sonra ucuna havalandırma şapkası takılır. Havalandırmanın çapı kolon borusunun çapından az olamaz.

Havalık Kolon Borusu

Bu boru atık su kolonu yanında bulunan ve havalandırma için kullanılan ikinci bir havalık borusudur. 

Su Kullanılan Her Yerden Havalık Borusunun Çekilmesi

Pahalı bir yöntem olan bu sistemde; tuvalet taşı, lavabo, duş teknesi gibi kısımların sifonu 50 mm çapındaki ayrı havalandırma borularına bağlanır. Havalık boruları, sifonların en az iki çap ilerisinden bağlanarak ortak bir havalık borusu ile birleşir ve bağımsız bir havalandırma kolonuna bağlanır.

Su Tesisatı Kaçak Tespiti

Şişli su tamiri işlerinde temiz su tesisatındaki kaçakları tespit etmek için birden fazla yöntem kullanılmaktadır. Gözlem ve dinleme yoluyla hasar tespiti yapıldıktan sonra sorunun giderilmesi için çalışılmaya başlanabilir. Sorunun kaynağı araştırılırken Şişli su tesisatı ustası ile şikâyetler detaylı olarak paylaşılarak ustanın sorunu anlamasına yardımcı olmak alınan hizmetin kalitesini arttıracaktır.

Cihazla Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesiyle su kaçağı tespitinde kullanılan yöntemler de gelişerek hem müşterilere hem su tesisatı tamir ustalarına büyük kolaylık sağlamıştır. 

  1. Termal Kameralı Su Kaçak Tespiti

Termal kameralar ısıya duyarlı görüntüleme yaparak duvar, fayans ve sıva arkasından geçen tesisat borularında oluşan kaçakların yerinin herhangi bir kırma işlemi yapılmadan tespit edilebilmesine olanak sağlamaktadır. Ancak termal kameralar her Şişli su tesisatı ustasında bulunmayabilir. Bu sebeple bu konuyla ilgili öncesinde bilgi alınmalıdır.

  1. Dinleme Cihazı ile Su Kaçak Tespiti

En etkili yöntemlerden birisi olan dinleme cihazı ile su kaçak tespiti, borularda oluşan kaçakları oluşan su sesleri sayesinde tespit etmektedir.

  1. Dedektörle Su Kaçak Tespiti

Özellikle atık su tesisatında oluşan kaçakların tespitinde kullanılan bu sistem boruda oluşan hasarları tespit etmek için kanal görüntüleme kameraları kullanılarak sorunun kaynağını bulmaya yarayan kaçak tespit şeklidir.

Yeteneklerinizi Sergileyin

 

Müşterilerle etkili bir iletişim geliştirmek ve adınızı duyurmak için Ustala.com’da yerinizi alın. Yaratıcı işlerinizi sergileyebileceğiniz mükemmel projelerle adınızı duyurarak, müşteri portföyünüzü günden güne çoğaltabilirsiniz.