Seyahat & Turizm

Seyahat & Turizm

Seyahat & Turizm

Tüm Ustalar

Kayıtlı 7 Hizmet Veren

Ustala'da kayıtlı hizmet verenler iş taleplerinize hızlı şekilde cevap verir, bütçenize uygun fiyat tekliflerine kolayca ulaşırsınız

Seyahat & Turizm Firmaları

kadriye durmus

nurettin karadeli

Deniz Yavuz

Seramik mermer montaj ustasıyım. Siz hayal edin, biz hayalimizi gerçeğe dönüştürelim

Efe Dinçer

Oto yıkama iç dış detaylı temizlik

Özcan GERMEN

Ahmet emre yotük

Mehmet çalışık

Ustala kullanıcıları

Birçok alanda hizmet verenler ile hizmete ihtiyacı olan kişileri buluşturan ustala her geçen gün büyümeye devam ediyor

62.5k

Kullanıcı

34.9k

İş talebi

48.1k

Mesajlaşma

82.8k

Profesyonel

stats

Kolay Kullanım

Teklifler hızlıca cebine gelsin

Sağdan soldan usta aramak yerine vereceğin ücretsiz bir talep ile onlarcda profesyonel hızlıca teklif geçer

Cebine uygun profesyoneli kendin seç

Talebine gelen teklifleri ister profesyoneller ile direk iletişime geçerek ister direk geçmiş işlerine bakarak kendin seçersin

Zamandan kazan, işlerin yarıda kalmasın

Sen tek tek usta arayacağına ustalar sana gelir, bütün işlerin hızlıca ve ekonomik bir şekilde sonuçlanır, zamandan kazanırsın.

hero

Teklifler cepte

Ustala uygulamalarını akıllı telefonuna indirerek kolay ve hızlı talep oluştur gelen tekliflere anında bakıp teklif verenler ile iletişime geçersin

Tüm Apple ve Android telefonları için uyumludur

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını anlat

İlk adımda almak istediğiniz hizmeti seçiyorsunuz ve birkaç soruyu yanıtlıyorsunuz

Seyahat & Turizm ustalarından teklif al

Aynı gün içinde ihtiyacına uygun teklifler geliyor

SEÇimini yap

Gelen tekliflerden seçiminizi yapıyorsunuz ve süreç başlıyor

Konuma göre Seyahat & Turizm

Seyahat Şirketleri

Seyahat etmek! Tahmin ediyorum ki şu sıralar herkesin istediği tek şey olabilir. Özellikle geçen yıldan bu zamana kadar geçen süreçte tüm dünya genelinde herkesin hayatının seyrini değiştiren pandemi süreci muhtemelen herkesin birçok şeyi daha iyi anlamasına, değer yargılarının ve önceliklerinin sırasının değişmesine sebep olmuştur. Her ne kadar böyle bir süreçte seyahat etmek hem ekonomik anlamda hem de devletlerin aralıklar ile koymuş oldukları yurt dışı- yurt içi seyahat yasaklar olsa da herkes ilk fırsatta çıkacağı seyahatin hayalini kurup, planını yapıyor. 

Turistlerin ya da bizlerin şehirler arası ya da yurt dışı seyahatlerinin planlamasını, reklamını yapan paket turları hazırlayan özellikle turizmde konaklama, gezi, eğlence gibi hizmetlerin sunulmasını sağlayan ve tüm bu hizmetleri pazarlayabilen ticari kuruluşlara seyahat şirketleri ve turizm şirketleri denmektedir. Turizm cenneti olan ülkemizde onlarca hatta yüzlerce farklı ölçekte seyahat firması var. Ustala sayesinde tek tek hepsiyle iletişime geçmek zorunda kalmazsınız. Siz aklınızdaki seyahati yazın, seyahat şirketleri sizin için planlayıp, bütçesini çıkarsın.

En Büyük Yardımcınız Seyahat Danışmanları 

Seyahat danışmanı; Seyahat danışmanları yurt içi ve yurt dışındaki seyahat şirketlerine ulaşan kişilere, müşterilere çağrı merkezlerinin aracılığı ile ya da yüz yüze görüşerek seyahat şirketinin hizmetlerini, ürünlerini satan kişilere verilen mesleki unvandır. Seyahat danışmanları seyahat edilecek yerlerin biletlerinin satışı ve pazarlaması ile ilgilenir ve seyahat edecek olan müşterinin tüm seyahat organizasyonunu yönlendirir. Seyahat danışmanının görev ve sorumluluklarına değinecek olursak seyahat etmek isteyen müşterilerin yurt içi, yurt dışı seyahat planları ile ilgili sorularına cevap vererek müşteriler ile iyi bir iletişim kurup bu iletişimi devam ettirip ve yönlendirirler. Ayrıca Seyahat edecek kişilere kararsız oldukları zaman ilgilerini çekebilecek olan turistik yerleri araştırıp bu yerleri tespit etmek, araştırma ve incelemeleri yaparlar, Seyahate çıkan müşterilerinin, konaklamak için kalacakları süreleri ve uğrayacakları, gezecekleri güzergahları belirlerler, müşterisinin talebi ya da danışmanın tavsiyesi üzerine gidilmek istenen yerlerin tarihi, kültürel özelliklerini gösteren bilgilendirici bir rehber ayarlayarak seyahat programı hazırlarlar. Turizm acenteleri, lokanta, otel, otobüs şirketleri ile bağlantı kurup turistik rezervasyonların uygulanmasını sağlarlar.

Yurt içinden veya yurt dışından, gezi amacıyla acentelere maille, telefonla, şahsen ya da diğer haberleşme araçlarıyla başvuran kişi ya da gruplara, gezi tarihleri, gezilecek yerler, ücretleri, özelliklerini, avantajlarını ve ödemelerini gibi konularda bilgi verir, ilgili rezervasyonlar için koordinasyon sağlarlar. Turistlerin kimlik, telefon numaraları, adres, gibi bilgilerini kayıt defterlerine işlemek ve kayıt olan müşterilere seyahat programı ile ilgili bilgi ve önerilerde bulunmaktalar. Biletler, faturalar ve diğer dokümanların doldurulmasını sağlayarak bagajların yerleşimi koordinasyonunu yapmak. Turistleri havaalanından karşılamak, ve otele kadar onlara eşlik ederek yerleştirme işlemlerine yardımcı olmak. Rehberleri ve tercümanları geziye çıktıkları zaman için organize etmek, seyahat sırasında özel talepleri için gerekli ayarlamaları yapmak ve kiralama işlerini yapmak. Özel gezi talepleri varsa bunlarla ilgili taleplerini karşılamak. Pasaport, döviz ve vize ile ilgili özel ihtiyaçları karşılamak gibi bir sürü görev ve sorumlulukları vardır. Eğer seyahat danışmanı olmak istiyorsanız üniversitelerin turizm ve otelcilik bölümünden mezun olmanız gerekmektedir. Ya da meslek liselerinin iki yıllık eğitim veren önlisans programından yararlanabilirsiniz.

Genellikle her seyahat şirketinin kendine ait araçları ya da kendi araçlarını çalıştırdıkları araç firmaları bulunmaktadır. Ulaşım şirketleri müşterileri için bu şirketlerinden günlük olarak araçlar kiralamaktadırlar. 

Eğer turizm ve seyahat işi ile ilgileniyorsanız telefonlarınız devamlı olarak açık olmak zorundadır. Sürekli olarak iletişim halinde olur organizasyon ve müşteriler ile ilgilenmek durumunda kalırsınız.

Normal bir seyahat şirketinde en az üç departman bulunmaktadır; operasyon, rezervasyon ve muhasebe departmanı olarak üç bölüm bulunmaktadır. Birde operasyon departmanında kendi içinde havaalanı operasyonu diye de bir bölüm vardır ve belki de en zevkli olan kısmı bu havaalanı operasyonu kısmıdır.  Ofis çalışanları gibi sabah 9 akşam 7 çalışma yoktur. Müşteriyi karşılamak için havaalanına karşılamaya gidilir ve sonrasında müşteri memnuniyeti için tüm gün sahada olunur. Yani müşteri turist nereye gitmek isterse oraya eşlik edilir. Bu yüzden birçok kişiye çok zevkli gelir. Ama tabi ki her işte olduğu gibi bu işte de sıkıntı ve stresler elbette olacaktır. Amaç müşterileri tatil beldesine getirmek değil tur satabilmek olduğundan dolayı burada ikna kabiliyetinin oldukça büyük yeri vardır. Pazarlama burada devreye giriyor. Turizm şirketlerinin en çok kar elde ettikleri gelirler turlardan gelir. Bunlar tekne turu, jeep safari, diving, aquapark gibi turlardır. Bu turlar arasında çalışmalarda yoğunlaşabilirsiniz. Çünkü gelen turistler bunlardan birilerini mutlaka seçecektir. Ve unutmamak gerekir ki bir seyahat acentesinin en büyük gelirleri bu turlardan çıkmaktadır.

Türkiye’de Turizm

Türkiye’de çok fazla sayıda seyahat ve turizm şirketleri bulunmaktadır. Bunların sebeplerinden en büyük olanı Türkiye’nin tatil cenneti olmasıdır. Aynı zamanda Türk halkının örf ve adetleri, misafirperverliği de yurt dışında ki turistlerin ilgisini çekmektedir. Yıllar geçtikçe gelişmeye devam eden turizm sektörümüz de başarılarını katlayarak devam edecektir. Seyahat şirketleri özellikle yaz aylarına yaklaşırken erken rezervasyon olarak adlandırdıkları tatil paketlerinden yurt içi ve yurt dışı müşterilerine çok büyük indirim fırsatları yapmaktadırlar. Genelde tatile gidecek kişiler erken rezervasyon fırsatından oldukça fazla yararlanmaktadır. Bu durum hem seyahat, turizm şirketlerinin hem de müşterilerinin lehine bir durumdur. Erken rezervasyon ile otellerini ve konaklama yerlerini garantiye alan bu şirketler böylece tüm yıl boyunca kendi işyerlerinin ve çalışanlarının masraf ve ücretlerini, vergilerini karşılayabilmektedirler. 

Turizm şirketleri dünyanın dört bir yanında ki turistlik bölgeler için her bir ülkenin mutlaka gezilecek, görülecek yerlerinin reklamlarını yaparak bu yerlere turlar düzenleyerek insanların dünyanın görülmesi gereken yerleri rehberler yardımı ile görmelerini ve güzel anılar biriktirmelerini, genel kültürün gelişmesini sağlamaktadır. Turizm ve seyahat şirketleri olmasaydı insanlar turistik gezilerini kendi imkanları ile yapmak zorunda kalırlar ve belki de çoğu zaman görülmesi gereken bir çok yeri göremeyeceklerdi. Bu yüzden turizm şirketleri mutlaka hayatımızda olması gereken sektördür.

Ulaşım şirketleri denildiğinde sadece turizm amaçlı olarak düşünememek gerekmektedir. Yani hava, kara, deniz yolu ile her taraftan ulaşım şirketleri vardır.

Otobüs firmaları, trenler, havayolu firmaları tüm bunlar insanların yurt içi ve yurt dışı arasında gidip gelmek için kullandıkları araçlardır. Otobüs şirketleri daha çok yurt içi şehirler arası seyahatlerde tercih edilmektedir. Birçok otobüs şirketi de özel gün ve bayramlarda çeşitli fırsatlar içeren kampanyalar düzenleyip insanların kendi ülke içlerinde ki doğal güzellikleri görmelerine vesile olmaktadır. Tren ile seyahatler belli şehirler arasında gerçekleşmektedir. Türkiye’ de tren ile seyahat edilecek olan şehirler yani anahat trenlerinin durduğu şehir merkezleri: İzmir, Manisa, Balıkesir, Kütahya, Uşak, Afyon, Denizli, Eskişehir, Ankara, Konya, Karaman, Niğde, Adana, Osmaniye, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars, Malatya, Elazığ, Muş, Diyarbakır, Batman’dır.