Kategoriler
Zemin Kaplama

Zemin Kaplama Nedir? – Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Zemin Kaplama Nedir?

Zemin kaplama, evimizin zeminini döşediğimiz duruma verilen addır. Zemin kaplama, ev dekorasyonumuzun stilini belirlerken en çok dikkat etmemiz gereken unsurdur. Çünkü zemininizin ne renk ve hangi malzemeden olacağı evinizin görünümünü belirler. Tüm mobilya ve eşyalarınızı zemininize uygun seçmeniz dekorasyonunuzun bütünlük içinde ve uyumlu olmasını sağlar. Zemin kaplamanız başrol ise mobilyalarınız yan oyuncudur.

Zemin Kaplama Çeşidi Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Öncelikle tüm zemin kaplama modellerine ve çeşitlerine bakın. Hayal evinizi oluşturmadan önce iyice bir araştırma yapmanızda büyük fayda var. Böylece doğru karar alıp sonrasında pişmanlık duyma ihtimalinizi yok etmiş olursunuz . Evinizin tümüne mi yoksa belirli odalarına mı zemin kaplama yapacağınızı belirlemelisiniz. Evinizin tümünde aynı zemin kaplamayı kullanabileceğiniz gibi farklı odalarda farklı zemin çeşitleri de kullanabilirsiniz. Açıkçası bu durum biraz keyfinize kalmış. Mutfaklarda üç boyutlu epoksi zemin kullanabilirken salonalarda PVC zemin kaplama kullanabilirsiniz. Ardından uzmanlara bu konu hakkında sorular sorabilir, seçimlerinizi daha doğru yapabilirsiniz. Hatta çalışacağınız uzmanları, evinize davet edip hızlı bir ev keşfiyle zemin kaplama çeşidini beraber belirleyebilirsiniz.

Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Zemin kaplama için birçok çeşit olsa da her çeşit her mevsime uygun değildir. Örneğin PVC zemin kaplaması yapılmadan önce uygulanması gereken bazı kurallar vardır. Öncelikle astar, şap düzgün bir şekilde zemine uygulanmış olamlıdır. Zeminin düzgün ve pürüzsüz olması önemlidir. PVC uygulanırken ortam sıcaklığının yeterli seviyede olması gerekir. Sonrasında PVC için uygun olan yapıştırıcılar kullanılmalıdır. Bu işlemi, alanında uzman kişilerin yapması önemlidir.

Epoksi zemin kaplama sırasında yine alanında profesyonel kişilerle çalışmak gerekir. Oldukça dikkat ve ustalık isteyen bir iştir. Epoksi kaplama yapılmadan önce zeminin temizlenmesi ve düz hale getirilmesi lazımdır. İşleme başlamadan önce zemine astar atımı yapılmalıdır. İlk kat şeffaf kat olarak değerlendirilebilir. Kuruması için beklenilir. Epoksinin sağlam olabilmesi için sert bir yüzeye yapılması gereklidir. Sonrasında epoksi kaplama çeşidi zemine uygulanır. Zeminde farklı desen ve renkler isteniyor ise epoksi boya uygulamaları da ek olarak tercih edilebilir.

Çok Seveceğiniz Zemin Kaplama Çeşitleri!

Laminant parkeler, 7 kat cilalanmış halde gelir. Leke tutmaz ve Güneş ışınlarına karşı oldukça dayanıklıdır. Üstelik uzun ömürlüdür. Ağır mobilyalardan da etkilenmez. Bakteri ve mikrop barındırmaz. Suya dayanıklı değildir.

Lamine parkeler, en çok kullanılan zemin kaplama çeşitlerindendir. Kolaylıkla döşenir ve gerçek ahşaptan imal edilir. Laminant parkeye göre de daha pahalıdır. Çünkü tamamen ahşaptır. ıslak hacimlere uygun olmadığından banyoda kullanılması doğru değildir.

Masif parkeler, tamamen ağaçtan üretilir. Rutubet ve ısı farklarından dolayı genişleyebilir. Kabarma ihtimali vardır. Isı ve ses izolasyonunu iyi şekilde sağlar. Maliyeti fazladır. Döşeme süresi de biraz uzun sürer. Lülks mekanlarda fazlaca kullanılır.

Porselen seramik (granit) karolar, evin birçok yerinde kullanılabilir. Aşınmaya, lekeye ve çizilmeye de oldukça dayanıklıdır. Nakliye işlemleri yapılırken kırılmaz veya çatlamaz. Kaymazlık oranı yüksek olduğundan banyoda ve mutfakta daha çok tercih edilir.

Epoksi zemin kaplama, kimyasallara karşı dayanıklıdır. Geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Leke tutmaması ve hijyenik olması özellikle mutfakta işinize yarar. İnsan sağlığına zararsızdır. Gelecekte en çok kullanılacak modern yapı malzemelerinin başında geliyor…

Mermer zemin kaplama, yüksek maliyetli olsa da çok kullanışlıdır. Yapı olarak sert olduğundan iklim koşullarından aşırı derece etkilenmez. Mikrop barındırmazlar. Uzun yıllar parlaklıklarını kaybetmezler.

PVC zemin kaplama, kolay temizlenir ve sterildir. Sıvıya karşı dayanıklıdır. Kabarma yapmaz. Malzemenin küflenmesi veya yanması söz konusu bile değildir. Kısacası şimdiki mimarlarımızın göz bebeği…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir