Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon Genel

Vintage Ne Demektir? & Vintage Dekorasyon

Ev tasarımlarında, değişik mimari esintiler insanların ilgisini çekmektedir. Bu tasarımlardan biri olan vintage dekorasyon, nostaljik ev dekorasyonlarına ait öğeleri içinde barındıran bir dekorasyon çeşididir. Vintage dekorasyon, özellikle geçmişe özlem duyan insanların tercih ettiği bir dekorasyon çeşididir. Modern dekorasyonlar ile karışım yaparak yaratıcı tasarımlar elde edilebilir. İyi bir vintage dekorasyon elde edebilmek için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekebilir. Gösterişli eşyaların tercih edilmediği ve pastel renklerin evin genel havasına hakim olduğu bir dekorasyon çeşididir. Siz de evinizde veya işyerinizde değişiklik yapmak istiyor ve bu konuda profesyonel destek almak istiyorsanız hemen Ustala.com’a üye olabilirsiniz. Bu sayede nasıl bir dekorasyon istediğinizi anlatan ayrıntılı bir ilan verebilirsiniz. İşinin en iyisi ustalar en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir. 

Toprak tonları ve beyaz renkler vintage dekorasyonda kullanılmaktadır. Bunun yanında açık pembe, mavi ve yeşil mobilya kumaşlarında ve perdeler de sıkça gözükmektedir. Vintage dekorasyona sahip evler genellikle çiçekli ve cıvıl cıvıl eşyalar ortaya çıkmaktadır.

Vintage Dekorasyon Nedir?  

Vintage dekorasyon, 1920-1950 yılları arasında kullanılan mobilya ve aksesuarların modern tasarımlara eklenmesi ile meydana gelmektedir. Vintage tarzı dekorasyonlarda, aile büyüklerinin eşyaları, antikacılardan toplanan eşyalar kullanılabilir. Yatak odasından tutun oturma odalarına kadar evin birçok bölümünde vintage dekorasyonu kullanabilirsiniz. Vintage dekorasyonlar, belli bir dönemi yansıtan antika eşyalardan oluşabilir. Son yıllarda dekorasyona ilgisi olanların dikkatini fazlasıyla çekmektedir. Vintage dekorasyon, rahatlığın ve huzurun ön plana çıktığı mobilyalardan oluşmaktadır. Gösterişin yerine, sakin ve huzur verici ortamları temsil etmektedir.

Ufak mobilyalar evin en güzel köşelerinde yer almaktadır. Antika aksesuarlar hemen hemen evin her köşesinde kullanılmaktadır. Tül perdeler yerine kalın ve çiçekli kumaşlar tercih edilmektedir. Koltuk ve sandalyelerde de eski ve çiçekli kumaşlar tercih edilmektedir. Genel görünümü ile sahil kısımlarında ki evleri anımsatan vintage dekorasyon, evinde huzur veren ortamlar yaratmak isteyenler için uygundur. Vintage dekorasyon yapılacak odalarda sade ve açık renkler seçilerek, üzerine renkli ve eski tarz mobilyalar yerleştirilebilir. Genel olarak vintage dekorasyon bu renkler çerçevesinde gerçekleşir.

Vintage Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Vintage ev dekorasyonunda, eskitme mobilyalar, evin büyüklerinden temin edilen aksesuar ve hatıralar kullanılabilir. Vintage dekorasyonun ana teması, eskilerden izler taşımaktır. Mobilya modelleri çok yer kaplayacak şekilde olmamalı ve sade renkler tercih edilmelidir.  

Sadelik ve renklerin uyumu yakalanarak, şık ve romantik mekanlar yaratılabilir. Evinde eskitme eşyaları bulunan herkes vintage dekorasyonu evlerine entegre edebilir. Küçük dokunuşlarla maliyetleri kısarak sizde evlerinizde vintage dekorasyonu uygulayabilirsiniz. 1920’lerin tarzını evlerinize getirebilirsiniz. Vintage parçalar günümüz mobilyalarına göre daha renkli, keskin ve sivri parçalar barındırmaktadır. Genellikle bütün evi bu mobilyalarla döşemek yerine, mevcut mobilyalarınızın arasına vintage eşyaları ekleyebilirsiniz. Kendinize nostalji köşeleri yaratarak keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca kendi mobilyalarınıza ekleyeceğiniz küçük aksesuarlar ile vintage bir hava yakalamanız da mümkündür. Örneğin, şamdan, ayna, koltuk, puf, dantel, masa örtüsü, abajur, dikiş makinesi ve sandıklar dekorasyonunuza ekleyeceğiniz parçalar olabilir.

Vintage Dekorasyon Önerileri  

Eskiye özlem olarak nitelendirilen vintage dekorasyon, eskilerin ruhunu yansıtmaktan vazgeçmek istemeyenler için en iyi seçimdir. Vintage ürünler gördüğünüzde içiniz kıpırdıyorsa aradığınız dekorasyon türünü buldunuz demektir.

Eski eşyalar, kullanılarak vintage dekorasyon yapılabilir. Eski mobilyalarınızı ön plana çıkaracak tasarımları düşünmeye başlamalısınız. Örneğin, eski bir plak düzeneğinden oluşacak sehpaları evinizin bir köşesine koyabilirsiniz. Aynı şekilde eski dönemlerin olmazsa olması komodinleri yatak odalarınızda kullanabilirsiniz.

Döşemelik kumaşları keşfedin! Eski filmleri izlediğinizde günümüzden çok farklı döşeme kumaşları ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Büyük desenler ve canlı renkler vintage dekorasyonun olmazsa olmazlarındandır. Çiçekler, hayvan desenleri, geometrik şekiller, renkli kumaşlar vintage havası estirmektedir.

Renkli beyaz eşyalar, farklı markaların renkli beyaz eşyaları kullanılabilir. Renkli buzdolapları, mutfağınızda renkli eşyalar tercih edilebilir. İyi durumda ve çalışan beyaz eşyalar bulmanız zor olabilir. Ancak günümüzde birçok firma, vintage beyaz eşya modellerini günümüz teknolojileri ile müşterilerine sunmaktadır. Buzdolabı, ocak ve fırın şeklinde setleri piyasada bulabilirsiniz.

Dönemi yansıtan koltukları vintage dekorasyonda kullanabilirsiniz. Salonlarınız için koltuk takımları seçerken mutlaka ilgilendiğiniz dönemden esintiler aramalısınız. Her döneme özgü modelleri keşfederek, zevklerinize uygun mobilyaları tercih edebilirsiniz. Hatta evinizde mevcut mobilyalarınızı kaplatarak vintage dekorasyona uygun modeller elde edebilirsiniz. Mobilyalarınızı eski aksesuarlar ile süsleyerek farklı bir hava katabilirsiniz.

Cam, ayna ve çerçeveleri vintage dekorasyonda fazlasıyla kullanabilirsiniz. Eski bir fotoğraf çerçevesi gördüğünüzde vintage esintilerini görebilirsiniz. Eski zamanlarda aynalar ve çerçeveler fazlasıyla kullanılmaktaydı. Özellikle teknoloji bu kadar gelişmeden önce fotoğraflar güzel çerçevelenerek duvardaki yerini almaktaydı. Sizlerde eski çerçeveler içerisine fotoğraflarınızı koyarak duvarlarınıza asabilirsiniz. Camlarınızda ve kapılarınızda vintage modeller tercih edebilirsiniz. Bu sayede dönemin mimarisini yakalayarak vintage dekorasyonu derinleştirebilirsiniz.

İhtişamlı avizeler, eski dönemlerin vazgeçilmez aydınlatma aksesuarlarıdır. Birçok eski Türk filminde karşımıza çıkar. Detaylı bir araştırma ile vintage ve eski tarz avizeleri evlerinize monte edebilirsiniz. Ayrıca kendi eski eşyalarınızdan yaratıcı avizeler yapabilirsiniz. Bunun için ufak bir araştırma yaparak, küçük dokunuşlarla yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

Halılar, vintage dekorasyonun en önemli parçalarındandır. Günümüzde birçok kişi evlerinde halı kullanmamaktadır. Ancak evlerinizde vintage dekorasyonu kullanmak istiyorsanız eski halılara geri dönmeniz gerekmektedir. Büyük eskitme halıları salonlarınızda kullanabilirsiniz. Aile büyüklerinden eski halıları isteyerek evlerinizde kullanabilirsiniz.

Vintage Dekorasyonda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evlerde samimi ve sıcak bir ortam oluşturmaya yarayan vintage dekorasyon, etkili seçimler ile oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Evleriniz modern bir tarzın yanında vintage dekorasyondan esintiler taşıyabilir. Evlerinizdeki eşyalara küçük dokunuşlar yaparak vintage tarza kavuşabilirsiniz. İhtiyacınız olan, renkli ve desenli kumaşların yanı sıra eski eşya ve aksesuarları mobilyalarınıza entegre etmektir. Aile büyüklerinden eski eşyaları toplayarak evlerinizde kullanabilirsiniz. Burada önemli olan eşyaların eski dokularını kaybetmeden onarılmasıdır. Çünkü vintage tarzdan uzaklaşmamanız gerekir.

Vintage Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?

Perdelerin mobilyalar ile uyumlu olması vintage dekorasyonu büyük ölçüde etkileyecektir. Her oda için ayrı dekorasyonlar uygulayabilirsiniz. Ancak eşyaların birbirinden uzaklaşmasını engellemeniz gerekir. Eşyaların nostaljik görünümlerde olması gerekmektedir. Gösterişli ve oldukça büyük mobilyaların yanı sıra, sade ve çok yer kaplamayan mobilyalar, ev düzeninin rahat olmasını sağlayacaktır. Bu sayede eviniz soğuk ve neşesiz görüntüden uzaklaşarak sıcak ve samimi bir görünüme kavuşacaktır.

Vintage Tarzı Salonlar Nasıl Olmalıdır?  

Salonumuzda renkli ve şık desenli kumaşlar kullanabiliriz. Bunun yanında mobilyalarınız ile uyumlu perdeler kullanarak vintage tarzı yakalamanız mümkündür. Aksesuar seçiminde, eski model abajur ve vazolar kullanılabilir.

Sade koltuklarınızın yanına vintage bir berjer çok yakışacaktır. Sade ve tek renk koltukların üzerlerine vintage kırlentler atabilirsiniz. Bu şekilde modern mobilyalarınızı bile vintage dekorasyona uydurabilirsiniz.

Vintage Tarz Yatak Odaları Nasıl Olmalıdır?

Yatak başlıklarında eski modelleri kullanarak vintage yatak odalarına kavuşabilirsiniz. Özellikle ferforje yatak başlıkları eskiyi yansıtmak için ideal bir seçim olabilir. Eski komodinlerinizin üzerine yine eski abajur ve vazolar koyarak vintage dekorasyon elde edebilirsiniz. Yatak odanızda kullanacağınız eski aynalar ve çerçeveler dekorasyona renk katacaktır. Aynı şekilde tercih edilecek ahşap eskitme rengine sahip dolaplar vintage dekorasyon modasına uygundur.

Özetleyecek olursak eski eşyaları kullanarak harika vintage tasarımlara imza atabilirsiniz. Eşyalarınızın üzerine küçük dokunuşlar yapabilir, evlerinizi güzelleştirebilirsiniz. 

Ayşe Yerebakan

Yazar Ayşe Yerebakan

Ayşe Hanım kendisini temizlik ustası olarak tanımlıyor.

Son zamanlarda yaşanan durumlarla birlikte kendisine daha fazla ihtiyaç olduğunu belirten Ayşe Yerebakan, Ustala Blog içerisinde tecrübelerini bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir