Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon Genel

Tiny House

Tiny house nedir? 

Tiny house, kısaca açıklamak gerekirse kişilerin yaşadıkları alanları küçültmeyi tercih ettikleri sosyal bir harekettir. Bu hareketin çıkış amacı ekonomi olayları, çevre nedenleri ve özgürlükleridir. Bu sayede kendi istedikleri alanlarda özgürce seyahat ederek hayatlarını minimal şekilde sürdürürler. Hepimiz bazen “ah gitsem şu kalabalıktan, kargaşadan” demedik mi? Trafik yoğunluğu, insan kalabalığı, çevre kirliliği, ekonomik zorluk gibi nedenler bir çoğumuzu zaman zaman bunaltmıştır. İşte tiny house hareketi de tam olarak bu şekilde düşünen insan topluluklarının ilk olarak Amerika’da başlayıp sonrasında gelişmiş diğer ülkelere sıçramış özgürlükçü bir harekettir. 

Tiny house, insanların kalıplaşmış yaşam tarzlarını kabul etmeyerek kendi yaşam tarzlarının farklı olduğunu göstererek yardımcı olmaktadır. Bu evlerin büyüklüğü 10m2 ila 40m2 arasında değişkenlik gösterir. Tekerlekle ve sabit olanları vardır. Her şekil ve form da üretilen bu evler kişilerin zevklerine ve tercihlerine göre değişkenlik gösterir. Daha modern yapıda olanlara mobil adı kullanılmaktadır. Dışarıdan bakıldığında karavan gibi görünürler, ahşap yapıda ya da küp gibi olan ve birçok farklı modeli olan tiny house’lar verimli ve ekonomik bir yaşam sağlamaktadırlar. Tiny house’ların en can alıcı özelliği de çevre dostu olmalarıdır. 

En Popüler Hizmetler

Bu evleri inşa ederken de içinde yaşarken de daha az kaynak kullanılır buda daha az enerji kullanımı daha az atık demektir. Ayrıca güneş paneli sistemi, gibi özellikleri sayesinde şebekeden bağımsız olarak kendi kendilerine yetebilen yenilikçi, ve yeşil evlerdir. Bu durumda faturalar da düşüyor. Tiny house seçenlere daha sade daha basit ve daha sürdürülebilir bir hayat sağlıyor.

Tiny House Genel Özellikleri Nelerdir?

Tekerlekli tercih edilen tiny house’lar genelde 4 ile 8 metre arasında oluyor. Tek bir yere bağlı olmadan yılın istediğiniz dönemini istediğiniz yerde yaşamanızı sağlayan tiny house düşündüğünüz de bile sizi heyecanlandırmaya yetiyor öyle değil mi? Tiny house’lar karavanlar ile karşılaştırıldığında sağlam yapıları ve dayanıklılığı daha fazladır. Şehirdeki beton yapı evinizdeki örneğin, mutfak evyesi ile aynı kalitede kullanmanız mümkün, aynı zamanda tiny house’lara klima, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi konfor unsuru makineleri bulundurmakta mümkün. Tiny house’lar genelde sadece yazın kullanılabilir algısı var ama bu doğru değil, güçlü izolasyonları ve iklimlere uygun donanımları ile kışın da kullanıma uygundur. Ancak sadece yazın uzaklaşmak ve doğada yaşamak istiyorsanız o zaman Amerika’da ve diğer gelişmiş ülkelerde Tiny house’lar için tasarlanmış tesisler var. Tiny house’lar sahipleri tarafından bu tesise evlerini güvenle park edebiliyorlar. Türkiye’de de bu tarz imkanları sağlamak için bazı firmaların çalışmalarını sürdürdüğünü söylemek mümkün. Hayatın rengini, kokusunu, doğayı çocuklarına aşılamak isteyenlerin tercihleri arasında yer alan tiny house onları teknoloji, tablet, telefon gibi radyasyonlardan en azından hafta sonları soyutlamak isteyen aileler için harika bir tercih konumundadır.

Peki Tiny House Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tiny House almaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta evinizi konumlandıracağınız yerin altyapısıdır. Tiny house’lar genel şehir elektriği ve su şebekesine bağlı olarak kullanılırlar. Günlük enerji ihtiyacını güneş panelleri ile karşılayan ve tuvaletin atıkları ile gübre üreten cihazlara birçok teknolojiyi barındırıyor. Bu keyifli yaşam tarzının ülkemizde de en kısa zamanda yerini alması muhtemel.

Tiny House Çözümleri Nelerdir?

Tiny house masrafsız ve doğal bir yaşam isteyenlerin son zamanlarda tercih ettiği ev modellerini tanımlamak için kullandıkları bir kavramdır. Küresel ısınma ve çevre kirliliğinin artması sonucu aynı zamanda ekonomik zorluklardan dolayı ortaya çıkmış olan tiny house gerek duyulmayan, fazlalık olan eşyalardan kurtulmak ve sade bir hayata kavuşmak için ideal bir çözümdür. Tiny house çözümleri arasında büyük evlerdeki ısınma ve diğer enerji masrafları olmaz çünkü enerji ihtiyacını doğadan karşılar ve bu durumda da kullanıcılarını ekonomik yönden korumuş olur. Tiny evlerde klima veya şömine gibi unsurlar ile ısınma sorunları çözülebilir. Diğer normal evlerde ki gibi bakım ve onarım maliyetleri çok fazla yoktur. Doğanın kalbinde bir yaşam İçin Tiny House oldukça tercih edilen bir trendir. Tiny house lar yapıları ve tasarımlarından dolayı her türlü doğa şartlarına karşı dayanıklıdırlar. Bu evler kullanıcıların beklentilerine uygun olarak üretilirler.

Tiny House’da Yaşam İçin İpuçları 

Birçoğumuz en azından belli zamanlarda şehirden, kalabalıktan kaçmak daha huzurlu ve kaliteli zaman geçirmek isteriz. Hatta sadece hafta sonları ya da senelik izinlerde bile kendisini doğaya atmak isteyenler için harika bir çözüm olan tiny house lar için konforlu zaman geçirmenizi sağlayacak temel dekorasyon ipuçlarına değiniyoruz! Hem tüm ihtiyacınız olan eşyalarınızı yanınıza almak hem de tiny house da konforlu ve ferah bir ortam oluşturmak istiyorsanız depolama çözümleri üzerinde düşünmenizi öneririm. En küçüğü 10m2 olan bu evlerin alanına sığmak ve aynı zamanda ihtiyacınız olan eşyalarınızı yanınıza almak sizi düşündürebilir ancak doğru depolama yöntemleri ile inanın hiçte zor olmayacak. Örneğin oturma alanınız da karşınızda duran sehpanın sadece bir sehpa olmadığı gerçeği gibi. İçerisinde eşyalarınızı koyabileceğiniz sehpa ve koltuk kullanabilirsiniz. Bu bir eşyayı birçok amaç için kullanmanızı sağlayacaktır. Bunun haricinde düşey hacmi kullanmak ta önemli derecede sizi kurtaracak. Bu küçük alanlarda yatay alanlarınız tükenmiş olabilir o halde düşey hacimleri değerlendirme zamanı. Eşyalarınız için gardırop elbette düzenli kalmasını sağlayacaktır ancak her tarafı dolaplar ile doldurup görüş alanınızı ve içinizi daraltmaya ne gerek var. O halde eşyalarınızı göz hizasının üstünde kalacak şekilde konumlandırırsanız size ferah bir alan yaratacaktır. Ya da eşyalarınız için dolap kullanmak yerinde açık bir askılık üstüne asmanız size ferah bir alan bırakacaktır. Mesela ahşap dal askılık gibi. Evinizin içini dekore ederken depolama alanları için olabildiğince geçirgen malzemeler kullanmanızı öneririz bu şekilde eşyalarınız derli toplu duracaktır. Ya da kitaplarınız için kitap ölçüsünde biraz uzunca kasa tarzı bir dekoratif ürün yaptırmanız kitaplığınızı aynı zamanda sehpa olarak kullanmanızı da sağlayacaktır. 

En Popüler Ahşap Tasarım Ustaları

Tiny house’larda ışık da evin ferahlığını etkiler. Bu durumda evlerimizde seçtiğimiz renkler, pencerelerin yerleri, evin içerisinde eşyalarımızı nereye koyduğumuz gibi küçük görünen ama aslında doğru tercihler yaptığımızda olumlu sonuçlar alacağımız etkenler iç mekanın ışık akışını etkiler bu da bizlerin konforu ve kullanım rahatlığı için oldukça önemlidir. Mesela duvarlarda koyu renk kullanmak evi daha da küçültebilir. Her zaman bu tarz evlerde açık rengin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu sayede daha ferah ve aydınlık bir görünüme katkı sağlayacaktır. Pencerelerin önlerini kapatmamak dışarıdaki güneş ışıklarının evin içerisine rahatça girebilmesini ve aydınlatmasını sağlayacaktır.

Tiny House Maliyeti

Tiny house evlerin maliyeti, kullanacak olan kişilerin talepleri, ihtiyaçları, kullanım amaçlarına göre değişkenlik gösterir. Yani sadece hafta sonları kaçamağı için ya da yılda birkaç hafta doğada vakit geçirmek isteyen kişilerin yaptırdıkları tiny house fiyatı ile sürekli yaşamayı planlayan kişilerin tiny house fiyatları arasında fark elbette vardır. Aynı zamanda uzunluklarına göre değişen bu ev fiyatları 30-40 bin tl başlangıç fiyatı diyebiliriz. Talepler doğrultusunda 300 bin TL’ye ye kadar yükselmektedir. 

Hasan Bakıcı

Yazar Hasan Bakıcı

10 yıllık tecrübesi ile birçok alanda kendini geliştiren Hasan Bakıcı, proje ve tasarım konularına yoğunlaşıyor. Kaliteli tasarım için ise mutlaka hayal kurmak gerektiğini düşünüyor.

Geçmiş tecrübelerini Ustala Blog içerisinde bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir