Kategoriler
Genel

Tesisat Bakımı Neden Önemlidir?

Tesisat Bakımı Neden Önemlidir?

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte, artık hepimiz ihtiyacımızı fazlasıyla karşılayan tesisatlarla çevrilmiş durumdayız. Teknolojinin bize sunduğu yenilikler sayesinde her geçen gün daha özellikli yaşam ve iş alanları içinde yaşamımızı sürdürüyoruz.

Ev ve iş yerlerimiz daha proje aşamasındayken, hassasiyetle profesyoneller tarafından tesisat planları hazırlanmakta, binalar dikilmeden önce bu düzenekler için onaylar alınmaktadır. Temel olarak yaşam alanlarımızda 3 ana tesisat kurulumu yapılmaktadır.

Bunlar:

  1. Elektrik Tesisatı
  2. Su Tesisatı
  3. Doğalgaz Tesisatı

Bu tesisat düzeneklerinin her biri, konforlu yaşamamız için önemli olmanın yanında, kurulumu ya da daha sonrasında yapılacak ihmallerin, maddi ve hayati çok büyük riskleri bulunmaktadır. Bu nedenle kurulum anında, uygun malzeme kullanımı ve yönetmeliklere uygunluğu, daha sonrası için de düzenli bakım ve tadilat adımlarını aksatmadan yerine getirmek hayati derecede önemlidir.

1- Elektrik Tesisatı

Hayatımızın önemli bir parçası olan elektriğin, insanlığın bugünkü seviyeye gelmesinde yadsınmayacak bir öneme sahip olduğunun hepimiz farkındayız. Ancak elektrik tesisatlarının kurulumu sırasında yapılacak küçük bir hata ya da arızaların görmezden gelinmesi hayatımızla ödeyeceğimiz korkunç bedellere neden olabilir. Bir yaşam alanı oluşturulurken kullanılan malzemelerin kalitesi ve kullanılacak enerjiyi kaldıracak uygunlukta olması, yönetmeliklerle koruma altına alınmış kurallara riayet edilmesi çok ama çok önemlidir.

Gündelik hayatımız içinde, oturduğumuz binalarda her şey düzgün bir şekilde hazırlanmış olsa dahi yıllar içinde, tesisatların eskimesi ve eskisi kadar iyi performans göstermemesi olasıdır. Böyle zamanlarda, kişisel olarak duruma müdahale etmemiz, gözlem yapmamız ve olası bir kazayı önceden tespit etmemiz gerekecektir. Bu nedenle en azından 2 senede bir, bir profesyonel tarafından elektrik tesisatımızı kontrol ettirmemiz ve varsa küçük arızaları gidermemiz, kendimizi ve ailemizi istenmeyen kazalara karşı koruma altına almamızı sağlayacaktır.

2-Su Tesisatı

Su tesisatı, kaynaktan gelen suyun borularla yaşam alanlarımıza taşınması ve kullanılan suyun da doğaya geri dönmesi için oluşturulan sistemin genel adıdır. Diğer tesisat düzeneklerinde olduğu gibi su tesisatında da kullanılacak ve atılacak su miktarına uygun yapıda ve genişlikte malzeme kullanılması önemlidir. Su tesisatı hazırlanırken uygun malzemelerin kullanılmaması zamanla, tıkanıklıklara, sese, kötü kokuya ve taşmalara neden olabilir.

Su tesisatı ile ilgili sıkıntılar genellikle banyo ve mutfaklarda duvarların nemlenmesiyle gözle görülür hale gelirler. Böyle durumlarda çok fazla zaman kaybetmeden bir profesyonelle anlaşılması, sızıntının kaynağının tespit edilmesi ve onarılması gerekmektedir. Bu tür küçük problemler vaktinde çözümlenmezse evinize çok daha fazla zarar vererek, yüksek maliyete sebep olabilir.

4-Doğalgaz Tesisatı

Doğalgaz tesisatı, arıza vermeden önce bakımı düzenli olarak yapılması gereken tesisatlar içinde yer alır. Düzenli bakımı yapılmayan doğalgaz tesisatları, kaçak riski oluşturarak can güvenliğini, kullanım alanına göre kombi ve peteklerde performans düşüklüğüne neden olacağından mal güvenliğini olumsuz yönde etkiler.

Özellikle kombi kullananların kışa girmeden önce, profesyonel bir hizmet alarak bakım ve temizlik işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Kombinizi yeni dahi almış olsanız bir kaç sene sonra peteklerin ve boruların içinde çamur ve pas birikmesi gözlemlenmektedir. Bu durumda, kombinizden eskisi kadar iyi performans alamamınıza, fazla ücret ödeyip karşılığında ısınamamanıza neden olur. Bu kirlenmeye zamanında müdahale edilmediği takdirde de, kombide genel arızalar oluşması olasıdır.

Yaşam alanlarımızdaki tesisatların bakımları ve onarımları kolay gibi gözükse de maddi ve hayati riskler taşımaktadır. Bu nedenle mutlaka işinin profesyonelleri tarafından müdahale edilmesinde fayda vardır. Profesyonel olmayan ve referans almadığınız kişilere yaptıracağınız her müdahale sizi daha fazla maddi kayba uğratabilir. Her koldan işinin profesyonellerini bir araya toplayan ustala.com bünyesinde bulunan binlerce ustadan, ihtiyacınız olan bilgi ve desteği alabilir, küçük sorunların günlük yaşantınızı etkilemesinin önüne geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir