Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Teras Dekorasyonu – Teras Dekorasyonu Önerileri

Terasımız bizi günlük hayatın stresinden kurtarıp rahat bir nefes almamızı sağlayabilir. Büyük veya küçük bir terasa sahip olmamız alacağımız mobilyalar ve eşyaların büyüklüğü ve genişliği açısından bizi sınırlandırsa da dekorasyon açısından sınırlandırmamalı. Önemli olan terasımızın gösteriş abidesi olmasındansa bize huzurlu hissettirmesidir. Bunu yaparken de çok fazla eşya kullanmamaya, özellikle terasımız küçükse bu alanı boğmamaya özen göstermeliyiz. Minimal bir dekorasyon da bizi tatmin edebilir.

Teras Dekorasyonu Önerileri

Eşya kalabalığından hoşlanmayanlar için minimal fikirlerimiz var. Örneğin, terasınıza bir hamak koyabilir veya küçük ahşap bir masa ve iskemlelerle istediğimiz ortamı yaratabiliriz.

Doğal bir ortam oluşturmak için ahşap bir zemin kullanabilirsiniz. Kırsal temaya sahip country veya rustik tarzını teraslarınızda işleyebilirsiniz. Mobilyalarınızı az işlenmiş ahşaptan seçmeniz ve aksesuar/dekorlar olarak krem, kahverengi ve nötr renkler kullanmanız ortama daha çok köy havası verir.

Terasınızda, doğal taş kaplamaya da yer verebilirsiniz. Doğal taş kaplamalar istediğiniz şıklığı almanıza yardımcı olacaktır.9yazı

Terasınızı sırf yazın kullanmak değil de dört mevsim de kullanmak istiyorsanız bunun için de bir çözüm mevcut. Klasik balkon kapama yöntemlerini kullanmaktansa yeni nesil teras kaplama yöntemlerini kullanabilirsiniz. Yani terasınızı tuğlalarla veya kaba pencerelerle kaplamak yerine cam pencereler ile kaplayabilirsiniz. Bu hem terasınıza modern bir görünüş hem de terasınızı dört mevsim kullanabilmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda terasınızı kaplamak için katlanan camlar da kullanabilirsiniz. Katlanan camlar, üç cepheyi de kaplayabiliyor. Yani, kafanızı yukarı kaldırdığınızda gökyüzünü görebilirsiniz…

Teras Mobilyalarınızı Dayanıklı Seçin

Mobilyalarınız için ahşap kullanabileceğinizi söylemiştik. Ahşap, ortama karakterini veren dayanıklı ve şık bir malzemedir. Fakat maalesef bazı olumsuz özellikleri de bulunuyor. Açık bir terasınız varsa yağmur aldığında ahşap zarar görüyor. Bu yüzden ahşap malzemesi tercih etmek yerine ahşap görünümlü desenler tercih edebilirsiniz. Böylece hem ahişaptan vazgeçmemiş oluyor hem de işinizi sağlama almış oluyorsunuz.

Teraslarınızda bahçe mobilyaları kullanabilirsiniz. Bahçe mobilyalara dış koşullara oldukça dayanıklıdır. Sağlamlığıyla sizi yarı yolda bırakmaz. Temizliği de daha kolaydır.

Teras Gölgelendirme Seçenekleri

Teraslardaki en büyük sıkıntılardan biri doğru gölge alanı elde etmektir. Bu yüzden terasınızın üstünü kaplamanız gerekir. Plastik ürünler ucuz olsa da sağlamlığı ve ömürleri tartışma konusudur. Ahşap kaplamalar, güneş ışınlarını en fazla tutan kaplama türüdür. Fakat biraz maliyetli olabilir.

İkisinin ortası bir çözüm arıyorsanız hasır kaplama kullanabilirsiniz. Günümüzde kumaştan açılır kapanır mekanizma ile çalışan kaplamalar da oldukça fazla kullanılmaktadır. Maliyetinin hasır kaplamadan daha fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Çiçekleri Unutmayın!

Teras dekorasyonunun vazgeçilmezlerinden birisi de rengarenk çiçekler veya yemyeşil minik ağaçlardır. Yapay çiçekleri kullanmaktansa doğal çiçekler size daha hoş bir görüntü ve en önemlisi de muhteşem bir koku verecektir. Elbette ki çiçekleri sulamaya vaktiniz yoksa veya yazlığınıza arada bir gidip geliyorsanız yapay çiçekler kullanmak daha mantıklı olur.

Bitkileri yerleştirmeniz terasınızın büyük veya küçüklüğüne göre değişir. Çiçekleriniz için farklı desende ve boyutlarda saksılar seçebilirsiniz veya kendi ellerinizle bir saksı yapabilirsiniz. Meyve kasaları veya kullanmadığınız sepetler, eski kovalarınız saksı yapımı için oldukça uygundur. Hatta bu ögeler üzerinde istediğiniz renk boyaları da kullanabilirsiniz. Normal duvar boyası veya yağlı boya hiç fark etmez. Önemli olan renklerin, mobilyalarınız ve teras modeliniz ile uyumlu olmasıdır. Teras çiçekleri olarak menekşe, gül, kasımpatı, lale gibi oldukça çeşitli çiçek türlerini tercih edebilirsiniz. Rengarenk çiçekler, muhteşem renkleriyle gözlerinizi kamaştıracak!

Hüseyin Çelik

Yazar Hüseyin Çelik

Hüseyin Çelik'in çocuklukta başlayan tamirat merakı 18 yıldır devam ediyor. Tabandan tavana kadar evde ihtiyacınız olan her noktada yardımınıza koşuyor.

Kendisi yıllar içerisinde oluşan tecrübelerini Ustala Blog'da bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir