Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Tavan Dekorasyonu

Tavan dekorasyonu, evlerinizi güzelleştirmek için yapılan mimari çalışmadır. Salonlarınız, yatak odalarınız ve evinizin her noktasına uygulanabilir. Uygulandığı alanları baştan aşağı değiştirir. Tavan dekorasyonu, iç mekan tasarımlarında fark yaratan ve en az duvar dekorasyonu kadar önem taşıyan bir konudur. Yaşam alanlarınızı çevreleyen duvarların yanı sıra tavanlarda da yapabileceğiniz sayısız tasarım bulunmaktadır. Diğer mekanlarda kullanılan dekorasyon ürünlerinin çoğunu tavanlarda da kullanabilirsiniz. Ayrıca sadece tavanlar için geliştirilmiş birçok tasarım modeli bulunmaktadır. Tavan dekorasyonu, aksesuarlar, dekoratif aydınlatma elemanları ve özgün tasarımlar ile zenginleştirilebilir. İyi bir tavan dekorasyonu ile mekanın atmosferini değiştirebilirsiniz. Tavan dekorasyonu için profesyonel bir hizmet alabilir, alanında uzman mimarlarla birlikte çalışarak gözalıcı bir tavan dekorasyonu yapabilirsiniz. Tavan dekorasyonu için aradığınız uzman mimarı bulmak için Ustala.com’a ilan verebilirsiniz. Tavan dekorasyonu, fikirlerini ele alarak devam edeceğiz.

Duvar Boyası ve Duvar Kağıtları ile Tavan Dekorasyonu

Tavan dekorasyonunda, ilk olarak duvar boyalarını ve duvar kağıtlarını kullanabilirsiniz. Pratik bir şekilde tavanlarınızı renklendirebilirsiniz. Mekanda tüm duvarlar aynı renk ise aynı rengi tavanda uygulamak boğucu bir ortam yaratabilir. Bu nedenle farklı renk duvar boyaları ile mekana renk katılabilir. Örneğin, tüm duvarlar açık renkken bir duvarda uygulayacağın koyu rengi tavanda da uygulayabilirsiniz.  Odaya girildiğinde dikkatleri tavana çekmek istiyorsanız, duvarları açık renk tavanı koyu renk boyayabilirsiniz. Boya için geçerli durumlar, duvar kağıtları içinde geçerli olabilir. Duvarlarınızda kullandığınız duvar kağıtlarını tavan ile uyum içerisinde tasarlayabilirsiniz. Duvar kağıtlarını vurgulamak için tavanlara yapılan şık kartonpiyer uygulamaları kullanılabilir.

Asma Tavan Uygulamaları

Asma tavanlar, tavan dekorasyonunda sıklıkla kullanılmaktadır. Asma tavanlar tercihe göre ışıklı veya ışıksız kullanılabilir. Ayrıca çeşitli desenler ile evlerinize farklı bir hava katabilirsiniz. Asma tavanlar yaratıcı tavan dekorasyonu ürünleridir. Tavan dekorları, günümüzde ışıklı olarak tercih edilmektedir. Asma tavanlar gergi tavanlar ile etkileyici bir atmosfer yaratabilir. Asma tavanları doğru bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Asma tavan seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Tavan dekorasyonu yaparken, asma tavan modellerini incelemeli ve detaylı bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Birçok modele internet üzerinden ulaşmanız mümkündür. Ayrıca yapı marketleri ziyaret ederek modelleri inceleyebilirsiniz. Göreceğiniz örnekler sizlere ilham olabilir ve evlerinize en uygun tasarımı seçerek yaptırabilirsiniz.

Asma Tavan Nasıl Yapılır?

Asma tavanlar, tecrübeli ustalar eşliğinde yapılmaktadır. Tavan dekorasyonu, hem el becerisi hem de hayal gücü gerektirmektedir. İşinde tecrübeli bir ekibe asma tavan dekorasyonu yaptırmanız faydalı olacaktır. Ülkemizde genellikle, asma tavan yapımında alçıpan malzeme kullanılmaktadır. Asma tavan maliyeti ve süreleri yapılacak tasarıma göre değişiklik gösterebilir. Odanızın büyüklüğü, şekli ve yüksekliği, tasarım seçimini ve uygulamasını etkilemektedir.

Asma tavan dekorasyonu yapılırken ilk olarak ızgaralar düzgün yapıştırılmalıdır. Bunun için oda ölçüleri göz önünde bulundurularak planlama yapılmalıdır. Hazırlanan uygulamaları uygulamak zor olabilir. Bu nedenle tecrübeli bir ekiple çalışmanız faydalı olacaktır. Izgaralar monte edildikten sonra içerisine konulacak led ve spot ışıklar eklenebilir. Sonrasında hazırlanmış alçıpanlar üzerine monte edilebilir. Yapım aşamaları asma tavan dekorasyonuna göre değişiklik gösterebilir.

Asma Tavan Tercih Sebepleri Nelerdir?

Asma tavan dekorasyonu, beraberinde birçok avantaj getirmektedir. Önemli nokta evin ihtiyaçlarını doğru bir şekilde belirleyebilmektir. Elektrik kablolarının kapatılmasında da asma tavanlar tercih edilebilir. Asma tavanlar, ısı izolasyonu sağlayarak evinizde enerji tasarrufuna katkı sağlamaktadır. Asma tavanlar, tavan dekorlarında en çok kullanılan elemanlardır.

Asma Tavan Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?  

Asma tavanların birçok çeşidi bulunmaktadır. Hazır şablonları evlerinizde kullanabilir ya da kendi isteklerinize göre asma tavan tasarımı yaptırabilirsiniz. Bu aşamada seçim yapmak zor ve zahmetli olabilir. Evlerinizin veya ofislerin genel yapısını anlayarak asma tavanı yapacak firmaya düzgün bir şekilde aktarmalısınız. Firma personellerinin keşif için eve gelerek planlama yapması önemlidir. Bu şekilde tavan dekorasyonu daha sağlıklı uygulanabilir. Klasik görünüm istiyorsanız, tavanlara spot ışıklar döşenmesini isteyebilirsiniz. Asma tavanların genel hatlarını keskinleştirerek farklı bir havaya kavuşabilirsiniz.

Modern ve eğlenceli tavan dekorasyonu istiyorsanız ince led ve spot ışıkları asma tavanlarda kullanabilirsiniz. Büyük asma tavanlar yerine, sade ve ışıklandırma açısından zengin asma tavanlar tercih edilebilir. Asma tavanlar genel olarak gösterişli olmaktadır. Modern ve renkli evlerde asma tavanların eşyalarınızın önüne geçmesini engellemelisiniz. Bu nedenle tavan dekorunun evlerinize uyumunu ön planda tutmalısınız. Asma tavanlar, titizlik ve dikkat gerektiren bir iştir. Bu konuda profesyonel yardım almanız faydalı olacaktır. Evlerinize farklı bir hava katarak misafirlerinizi yeni ve şık evlerinizde ağırlamak istiyorsanız, asma tavanlar tam size göre!  

 

Geometrik Asma Tavan Modelleri

Günümüzde evlerde ve birçok mekanda geometrik asma tavanlarla karşılaşabiliriz. Bu tavanlarda led ve spot ışık sistemleri ile odanın her tarafı eşit miktarda aydınlatılmaktadır. Özellikle geniş tavan ve ofislerde fazlasıyla tercih edilmektedir. Dikdörtgen, kare ve yuvarlak gibi şekillerin dışında, amorf ve yamuk şekillerle de karşılaşılabilir. Odayı bölen görüntüler ile mekanları genişletebilirsiniz. Salonlarda, oturma ve yemek alanlarını bölmek mantıklı olacaktır. Bu şekilde şık evlerinizi şık görünümlere kavuşturabilirsiniz. Yüzey aydınlatmaları ile farklı tavan dekorasyonlarına imza atabilirsiniz. Genellikle temiz buğulu yüzeyler üzerine şerit ledler çekilebilir.

Aksesuar ve Aydınlatma Elemanları ile Tavan Dekorasyonu

Etkileyici bir tavan dekorasyonu için, asma tavanların yanı sıra içine yerleştirilecek led ve spot ışıklar da oldukça önemlidir. Geometrik formlara sahip avizeleri tavanlarınızda tercih edebilirsiniz. Sıra dışı bir ikinci el avize ile evlerinizde nostaljik bir hava yakalayabilirsiniz. Avizelerin yanı sıra sarkıt lamba ve aksesuarları tavanlarınızda kullanabilirsiniz. Günümüz trendlerine damga vuran makrome aksesuarlar bu konuda etkileyici olabilir.

Çocuk Odası Asma Tavan Tasarımları  

Evinizin her odasında farklı tavan dekorlarını deneyebilirsiniz. Çocuk odalarında, çocukların hayal gücüne hitap eden tasarımları tercih edebilirsiniz. Çocuk odalarında, tavan dekorları renkli olmalıdır. Renkler olabildiğince kullanılmalı ve eğlenceli bir ortam yaratılmalıdır.

Çeşitli tavan dekorasyonu modelleri bulunmaktadır. Evlerinizi ferahlatacak ve göze hitap edecek tasarımlar tercih edilmelidir. Asma tavanlarda farklı malzemelerde kullanılabilir. Ahşap, alüminyum ve taşyünü asma tavanlar kullanılmaktadır.

Metal Asma Tavanlar

Görsel kalite açısından, asma tavan olarak oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu asma tavanlar özellikle, ofis, okul alışveriş merkezi gibi yerlerde fazlasıyla kullanılmaktadır. Kolay kurulur ve temizliği kolay bir malzemedir. İşlevsel ve şık görünümü nedeniyle tercih edilmektedir. Bakteri üretmez, ısıyı korur ve ses izolasyonu sağlamaktadır.

Taşyünü Asma Tavanlar

Bazalt taşının ezilerek toz haline getirilmesi ile elde edilmektedir. Toz haline getirilen taşa belirli kimyasallar eklenmektedir. Yangına dayanıklı bir malzeme olduğu için son derece dayanıklıdır. Temizliğe uygun ve şık bir görünüm sağlamaktadır.

Vektörel Asma Tavanlar

Vektörel asma tavanlar ortamın hacmini değiştirmek ve tavan yüksekliğini azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Vektörel asma tavan sayesinde yakınlaşan duvar üzerinde işlem yapılabilir. Geniş salonlarda kullanıma uygundur.

Yazımızda tavan dekorasyonu nasıl yapılır? Sorusuna cevaplar aramaya çalıştık! Evlerinizde hangi tasarımları uygulayabilirsiniz, doğru dekorasyon tercihi nasıl yapılır fikirler vermeye çalıştık! Sizlerde değişik tavan dekorları ile evlerinize farklı bir hava katabilir ve eğlenceli mekanlar yaratabilirsiniz. Misafirlerinize görsel bir şölen sunarak hayatınıza renk katabilirsiniz. Ayrıca çocuklarınız için hayal gücünü kuvvetlendiren tasarımlar uygulayabilirsiniz.

Hasan Bakıcı

Yazar Hasan Bakıcı

10 yıllık tecrübesi ile birçok alanda kendini geliştiren Hasan Bakıcı, proje ve tasarım konularına yoğunlaşıyor. Kaliteli tasarım için ise mutlaka hayal kurmak gerektiğini düşünüyor.

Geçmiş tecrübelerini Ustala Blog içerisinde bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir