Kategoriler
Genel

Taşınırken İşimize Yarayacak Birkaç İpucu

Atalarımızın 8. Yüzyılın sonlarına doğru yerleşik hayata geçerek, köy ve kasabalar kurduğunu biliyoruz. Ancak günümüzde, ortalama 4-5 senede bir ev değiştiriyor olmamız da araştırmalar sonucu ortaya çıkmış bir gerçek. İnsanın yaşadığı yerde mutlu olabilmesinin önemini hepimiz farkında olduğumuzdan, evlerimizin koşullarımız elverdiğince güzel olmasını istiyor, içinde yaşayamaz hale geldiğimizde de yeni mekanlara doğru yol alıyoruz.

Yeni bir ev bulmak için gerekli olan en önemli özellik, çelik gibi sinirlere ve dağ gibi sabıra sahip olmak. Ardından bütçe planlama, konum seçimi, seçtiğimiz konumda uygun evi bulma, pazarlık ve zorlu bir sürecin ardından başımızı sokacak yeni yuvamıza kavuşma anı. Herşey ortalama bir seviyede sorunsuz ilerledi ve evimize kavuştuk. sıra geldi taşınmaya.

İnsanların, eşyaların toplanması ve taşınması konusu akıllarına geldiğinde tüyleri diken diken oluyor. Akıllarda, nasıl olacak, nasıl gidecek, nasıl yerleşecek, nereden başlayacağız gibi zorlu sorular dolaşa dursun, geri kalan hayatınızın ilk gününe uyanacağız yuvanızı bulma işleminin, tüm bu çılgın sorulardan çok daha zor olduğunu bildirmek isteriz. Sizin için hazırladığımız, küçük ipuçları sayesinde, kolayca bu işi halledeceksiniz.

İçimize Sinen Evi Bulduk, Taşınıyoruz. Ama Nereden Başlayacağız?

Öncelikle sakin olacağız. Stresle bir işe başlamak işlerin raydan çıkmasını kolaylaştırır. Taşınma hazırlıklarına 3 hafta önceden başlamak işimizi sıkışmadan halletmemize büyük fayda sağlayacaktır. Öncelikle, yeni evimize hangi eşyalarımızı götüreceğimize dair bir liste yapmalı ve gitmeyecek olanları ayıklamalıyız.

Eşyalarımızı ayıklamak hem vakitten, hem de taşınma masrafını etkileyeceğinden nakitten kazanmamızı sağlayacaktır. Ardından toplayabildiğimiz kadar boyutlu koliler, gazete kağıtları, pat pat poşetler ve koli bantları toplamalıyız. Bunları bulmanın en avantajlı yolu, marketlere ve mahalle esnafına haber salmak. İşe erkenden koyulmak malzemeleri ücretsiz olarak toplamak için de bize avantaj saplayacaktır. Malzemeler tamam olunca, en az kullandığımız eşyalarımızı paketleyerek işe başlayabiliriz.

Özellikle mutfak eşyalarını ve bibloları kolilere yerleştirirken, her birini iyice sarmalı ve kolide aralarında boşluk kalmayacak şekilde yerleştirmelisiniz. Kıyafetleri, yastık, yorgan ve çarşafları, mutfak eşyalarını ve küçük diğer aksesuarları kolaylıkla kendi çabanızla kolileyebilirsiniz.

Büyük eşyalarınız için, anlaşmanıza göre nakliye şirketinizden ya da bu işi bilen tanıdıklarınızdan yardım almalısınız. Mobilyaların demonte olması ve beyaz eşyaların taşınacak hale getirilmesi profesyonel bir müdahale gerektirecektir. Beyaz eşyaların ve mobilyaların, taşınma sırasında zarar görmemesi için, köpük, patpat ve kartonlarla profesyonelce paketlenmesi önemlidir.

Formalite İşler ve Planlama

Eşyaları toplarken bir liste yapmak ve yapılması gereken işleri planlamak bize büyük kolaylık sağlayacaktır. Doğalgaz, su ve elektrik tesisatların ayrıldığımız evden kesilmesi ve taşınacağımız eve bağlanması zamanlarını iyi ayarlamalıyız ki, taşınma işlememiz daha zor bir hale gelmesin.

Yapılacak işler ve bu işlerin sırasını herkes kendi ihtiyaçlarına göre düzenleyebilir, aşağıda genel bir liste örneği bulabilirsiniz.

-Taşınacak evin temizlik işleri,
-Toplanacak eşyaların öncelik sırası
-Ev tesisatı ile ilgili başvurular
-Nakliyenin bulunması
-Taşınma günün organizasyonu
-Eşyaların nakliyeye yükleme ve indirme sırası

Eşyalarımızı kolilerken mutlaka üzerlerine ne olduğunu yazmamız gerekir. Böylelikle yeni evinize yerleşmeniz çok daha kolay olacaktır.

Evden ayrılmadan önce su, elektrik ve doğalgaz saatlerinin fotoğrafını çekmek ve taşındıktan sonra birkaç ay bunları saklamak, karşılaşabileceğiniz küçük anlaşmazlıkların önüne geçmekte fayda sağlayacaktır.

Taşınma Travmasının Önüne Geçecek Hamle

Eşyaları bir şekilde kolilere koydunuz, üzerlerine ne olduğunu yazdınız, sıkıca bantladınız. Yükleme ve indirme sırasını yaptınız. Hazır gibi görünüyorsunuz. Ancak yeni eve vardığınızda, öncelikli olarak ihtiyacınız olabilecek şeyleri hesap etmediniz. İşte bu biraz sizi uğraştırabilir.

Eşyalarınızı toplarken, genelden ayrı olarak, yeni eve vardığınızda ihtiyacınız olacak birkaç kutu ya da çanta hazırlamalısınız.

– Tornavida, makas, vidalar, keski, boyutlu anahtarlar vb aletleri,

– Tuz, şeker, çay, kahve gibi ilk ihtiyacınız olacak ürünleri,

Havlu, sabun, diş fırçası ve macunu gibi aynı gece ihtiyacınız olacak malzemeleri,
Gece ve ertesi gün giymeniz gereken temiz kıyafetleri ve yara bandı, pamuk, tentürdiyot gibi acil ihtiyaç duyabileceğiniz şeyleri ayrı ayrı küçük paketler yapar ve bunların bir arada durmasını sağlarsanız kendinize büyük fayda sağlamış olursunuz.

Her şey Tamam, Peki Nakliye?

Evet, konunun en hassas noktası nakliye hizmeti. Ülkemizde, bu iş kolu hayli revaçta. Nakliye ile ilgili seçeceğin çok olması bize avantaj sağlarken, seçim yaparken de işimizi zorlaştıracağı kesin. Her nakliye firmasının kendine göre bir sistemi var. Öncelikle onlardan ne hizmet beklediğinizi açıkça ifade etmeniz önemli. Size sundukları hizmetler neler? Sigorta yapılıyor mu?, Demonte ve monte hizmeti veriliyor mu? vb soruları ihtiyacınıza göre belirleyebilir, ona göre araştırmanızı yapabilirsiniz.

Bir nakliye şirketinin iyi olup olmadığını anlamanın en güvenilir yolu, firmanın yorumlarına göz atmaktır. Firmanın ne kadar büyük olduğu ya da profesyonel göründüğü seçim yapmada bir pay önemli olsa da size asıl bilgiyi verecek olan kullanıcıların, aldığı hizmet hakkında yaptığı yorumları incelemektir. ustala.com bu anlamdaki alt yapısı ile işinin ehli tüm firmaları bir araya toplamıştır. Her bütçeye ve istediğiniz hizmete göre işin en iyilerini ustala.com dan bulabilir, sınırsızca fiyat teklifi alabilir, kullanıcı yorumlarını okuyabilir ve firmaların sayfalarındaki puanlarını inceleyebilirsiniz.

Ustala.com u kullanarak, seçeceğiniz firmalarla birebir konuşabilir, almak istediğiniz hizmetin detaylarıyla ilgili yazışabilirsiniz. Tüm koşuşturmanın içinde, rahat bir nefes almak ve arkanıza yaslanıp işlerin sizin yerinize hallolduğunu görmek fırsatı bir tık uzağınızda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir