Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Suntalam Nedir ve Neden Tercih Edilir?

Rendelenmiş olan ağaç tozu yani talaş diye bildiğimiz malzemenin tutkal ve diğer kimyasallarla birleşerek plaka haline getirilerek oluşturulan malzemeye ’’sunta’’ denir. Suntalam işlemi ise bu sayılan malzemenin lamine işleminden geçirilmesidir. Suntalam denilen işlem yapılarak malzemenin üst katmanı nem ve su gibi ortamlardan korunacak özellikte yapılır. Mobilya sektöründe suntalam çok kullanılır ve tercih edilir. MDF’ye benzer özelliği olsa da MDF’den ayrılan yönleri de vardır.

Suntalam ve MDF malzeme birbirine görünüşte benzese de kalite ve özellikler açısından birbirinden çok farklıdır. Suntalam talaş malzemeden yapılır ve parçacıklar arasında boşluk oluşabileceği için malzemenin dayanıklılık derecesi azdır. Nem ve rutubete de çok dayanıklı olmayan bir malzemedir ayrıca. MDF ağaç parçacıkların bir araya getirilmesiyle yapıldığı için daha dayanıklı ve kaliteli bir malzemeden oluşur. MDF ile üretilen malzemeler nem  ve rutubet açısından çok daha uzun süre dayanıklıdır.

MDF ve suntalam arasındaki diğer farkları sayacak olursak suntalam MDF’ye göre çok daha hafif malzemeden üretilmiştir. MDF’de renk açısından daha zengin seçenekler bulunmaktadır. Suntalam renkleri ise MDF’deki gibi çok fazla yoğunlukta değildir. Fiyat açısından da Suntalam ve MDF açısından hissedilir derecede fark vardır. MDF suntalam malzemeye göre çok daha pahalıdır. Bu açıdan suntalam malzemeden üretilen ürünler bütçe açısından hesaplı davranmak isteyen kişiler açısından tercih edilmektedir. Kaliteden vazgeçmeyenlerin tercihi MDF’den yana olmaktadır. Burada malzemeden beklentiniz önemlidir. Uzun ömürlü bir ürün istiyorsanız daha kaliteli ürün tercih edebilirsiniz. Çok uzun süre kullanmak taraftarı değilseniz ve belirli süre kullanmak yeterli ise suntalam malzeme tercih edilebilir.

Suntalam Malzeme Ne Demek?

Suntalam malzeme yazının başında belirttiğimiz gibi talaş olarak bilinen ağaç tozlarının rendelenmesi sonucu bu tozların çeşitli kimyasal maddelerle bir araya getirilmesi sonucu oluşan malzemedir. Suntalam plaka olarak tanımlanan suntalam bu şekilde oluşan malzemenin lamine işleminden geçirilmesiyle elde edilmektedir. Suntalam malzemeler mobilya sektöründe sık kullanılmaktadır. Kalite açısından MDF’ye kıyaslandığında gözle görülür farklar olsa da maliyeti düşük olması nedeniyle mobilya sektöründe kullanılmaya devam etmektedir.

Mobilya sektöründe suntalam malzemeler komidin, şifonyer gibi pek çok mobilyaların iskelet ve kapak kısımlarında tercih edilir. Uygun fiyatta olduğu için malzemelerin görünmeyen kısımlarında genelde çok tercih edilir.

Suntalam mı yoksa MDF mi tercih etmek gerekir diye bir soru akla takılabilir. Bu konuda ürünü kullanacağınız ortam önemlidir. Örneğin; banyo ve mutfak gibi su ile sık sık haşir neşir olunan yerlerde su ile temas edildiğinde çabuk etkilenmeyecek derecede kaliteli malzemelerden üretilen ürünler olması daha doğrudur. Bu açıdan banyo ve mutfaklarında sunta malzeme tercih etmeniz ürününde dayanıklılığı açısından yanlış seçim olabilir. Bunun yerine MDF ya da MDF’ye yakın suntalam malzemeden üretilmiş ürünleri tercih edebilirsiniz. Mobilyalarınızın daha uzun ömürlü olması için malzemenin kalitesini önemsemeniz uzun vadede size katkı sağlayacaktır.

Sunta, Suntalam ve MDF Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sunta, suntalam ve MDF terimleri birbirine benzese de aralarındaki özellik açısından farklar bulunmaktadır. Örneğin sunta eve suntalam arasındaki farkı açıklayacak olursak sunta yüzeyi pürüzlü olan ve PVC kaplama olmayan ürünlerdir. Suntalam ise yüzeyleri çeşitli işlemlerden geçtikten sonra yüzeyleri pürüzsüz olan ve Pvc kaplama yapılabilen doğal ve sağlam görünümlü malzemelerdir. Bu bakımdan suntalam malzemeden üretilen hem çizilmez, kırılma derecede sağlam şekilde üretilmekte hem de işlenebilir olduğu için estetik açıdan da farklı görünümde etkili modeller oluşturulabilmektedir.

MDF ve Suntalam arasındaki farkları açıklayacak olursak bu iki malzeme arasında da kalite ve dayanıklılık açısından belirgin farklar bulunmaktadır. Suntalam her ne kadar suntaya göre daha kaliteli ve dayanıklı olsa da MDF ile değerlendirildiğimde MDF malzemelerin kalitesi daha ağır basmaktadır. Bu da bizi suntalam mı mdf mi tercih etmek gerekir diye düşündürmektedir.

MDF’nin üretildiği malzeme kalın ağaç kalıntılarının yapıştırılarak yüksek ısı ve basınç altında presleme sonucu elde edilir. Bu açıdan MDF ile üretilen malzemeler dayanıklılık ve kalite açısından en iyi malzemeler olarak bilinir. Suntalamanın ise ana maddesi talaştır. Bu açıdan dayanıklılık süresi MDF’ye göre daha azdır. MDF daha ağır malzemeden yapılır. Suntalamın malzemesi ise hafiftir. Bu açıdan MDF malzeme ile üretilen ürünler kolay kolay kırılmaz. Suntalam malzemeler ise çok daha çabuk kırılabilir. Maliyet açısından değerlendirildiğinde tahmin edileceği gibi MDF malzeme ile üretilen ürünler çok daha pahalıdır.

Suntalam Boyama Nasıl Yapılır?

Suntalam boyama belirli teknikler ve boya kalitesiyle yapılabilmektedir. Suntalam ürünlerin boyanması için adın adım şu yollar takip edilir;

· Öncelikle suntalam olan malzemeye zımparalama işlemi yapılır. Boyanın rahat tutması için zımpara işlemi her malzemede olduğu gibi suntalam malzemelerde de uygulanır.

· Zımpara işleminden sonra astar veya polyester dolgu yapılır.

· Malzemenin dibini çıkarmamaya dikkat ederek zımpara işlemi yapılır.

· Boya işlemine geçilir. Boya sürülür. Son kat boya da atılır ve işlem bu şekilde tamamlanır.

Suntalam boya işlemleri yapılacağı zaman dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara dikkat ettiğiniz takdirde suntalam boyama işlemlerinde sorun yaşamazsınız. Suntalam boyama işlemlerinde dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz;

· Boya yapmadan önce zımpara işlemi mutlaka yapılmalıdır. Zımparaya geçmeden önce de zımpara tozu ile malzeme üzerinde hiçbir toz kalmayıncaya kadar toz alma işlemi yapılmalıdır. Sonrasında iyi bir zımpara işlemi ile boyaya geçiş aşamasına hazır olunmalıdır.

· Boya yapılmadan önce yapılması gereken bir işlem de astar atmaktır. Polyester astar bu konuda tercih edilmelidir. Polyester astar diğer astarlara göre daha çok yüzeye yapıştığı için bu astar türünü tercih etmek daha uygun olacaktır.

· Polyester astar suntalam yüzey ile boya arasında koruma görevi üstlenmektedir. Bu bakımdan bu kısımların düzgün şekilde olması için zımpara işleminde dikkatli olmak gerekir. Yüzeyin dibini çıkarmadan zımpara işlemi yapmaya çalışmalıdır.

Bu şekilde suntalam boyası yapmadan önce söylediğimiz hususlara dikkat ederek etkili bir boya işlemi yapabilirsiniz.

İlanını Ver En İyi Suntalam Ustalarına Ulaş

Suntalam ustalarına ihtiyacı olan müşteriler online olarak ilan sayfasına girerek suntalam ustası içim ilan verebilirler. İlan sayfasına giren ustalar size bu sayfadan kolayca ulaşarak sizinle irtibata geçecektir. Aradığınız ustayı bulmak için verilen teklifleri değerlendirebilirsiniz. Teklifleri değerlendirirken ustaların referanslarına ve yetkinlik belgelerine bakarak sizin için en doğru ustayı tercih edebilirsiniz.

Müşterilere Ulaşmak Çok Kolay

Müşteriler kadar ustalar da işlerini yapabilecekleri müşteri bulma çabasındadırlar. Usta olarak çalışabileceğiniz müşterilere kolay ulaşmanın yolu bu alanda ilan veren müşterileri takip etmektir. İlan sayfalarına giriş yaparak müşterilere kolayca ulaşabilir ve teklifinizi verebilirsiniz. Fiyat teklifinizi müşteriye sunarken uygun şekilde teklif vermeyi deneyebilirsiniz. Diğer rakiplerinizin önüne geçmek için müşterinizi memnun edecek olanakların onlara sunabilirsiniz. Her ne kadar müşteriler kaliteyi önemse de fiyatı da önemsemektedir. Bu bakımdan müşterinin ilk tercihi işini kaliteli yapan ekonomik ustayı bulmaktır. Siz de buna göre tekliflerinizi yapabilir ve müşterilerin size daha kolay teklif göndermesini sağlayabilirsiniz.

Hasan Bakıcı

Yazar Hasan Bakıcı

10 yıllık tecrübesi ile birçok alanda kendini geliştiren Hasan Bakıcı, proje ve tasarım konularına yoğunlaşıyor. Kaliteli tasarım için ise mutlaka hayal kurmak gerektiğini düşünüyor.

Geçmiş tecrübelerini Ustala Blog içerisinde bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir