Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Sukulent Nedir?

Sukulent, günümüzde en popüler bitkiler arasında yer almaktadır. Günlük şehir yaşamında bir nebze olsun yeşillik hissini yakınımıza taşır. Sukulentler, çeşitliliği ve bakım kolaylığıyla insanlar tarafından tercih edilmektedir. Yeşili ve doğayı az da olsa masalarımızda, evlerimizde ve yaşam alanlarında hissedebiliriz. 

Sukulentler, bol güneşi severken, yaşamak için az miktarda suya ihtiyaç duyarlar. Çöl ikliminde yaşayabilen bu bitkiler yaşamak için çok az şeye ihtiyaç duymaktadır. Sıcak veya ılık hava koşulları ve az miktarda su bu bitkilerin yaşaması için yeterlidir. Sukulent bakımı kolay bir bitkidir. Havadaki nemi kullanarak su ihtiyaçlarını karşılama özelliğine sahip bu bitkilerin kuruma nedenlerinden biride bilinçsiz sulamadır. Fazla su almaları durumundan yapıları bozulabilir. Sukulent çeşitlerine göre gerekli su miktarları değişiklik gösterebilir. 

Çoğumuzun evinde, sukulent türlerinden biri bulunmaktadır. Evlerimizdeki bitkilerin bakımları ile sukulent türlerinin bakımlarını karıştırmamalısınız. Bakım aşamalarından önce ufak araştırmalar yapmak bitkinin yaşaması için önemlidir. Örneğin, çiçekler için uyguladığınız bakım yöntemlerini sukulent bakımında uygularsanız bitkilere zarar verebilirsiniz. 

En Popüler Temizlik Ustaları

Sukulent Bakımı Nasıl Yapılır?

Sukulent bakımında birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Bunlardan birincisi sıcaklıktır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi sukulent sıcak ve güneşli ortamları sevmektedir. Kışın ve sonbahar günlerinde sukulentleri balkonlarda veya soğuk yerlerde bırakmamalısınız. Sıcak hava sevmelerine rağmen tedbir amaçlı soba ve petek üzerlerine de konulmamalıdır. Soba ve peteklerin üzerine konan sukulentler zamanlar çürüyebilir. Ev ortamında sıcak bir yerde konumlandırmanız faydalı olacaktır. Sukulent çeşitleri bakımı en kolay bitkilerdendir. 

Sukulent bakımında, saksı seçimi de önemlidir. Altı delikli saksıların tercih edilmesi mantıklı olacaktır. Bu şekilde sulama yapıldığında fazla sular dışarı atılarak, bitkiye zarar vermesi engellenir. Sukulentler her türlü kaba ekilebilir. Saksınız yoksa herhangi bir kabın içerisine ekebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta kabın altı delik değilse gereğinden fazla sulama yapmamanızdır. Ayrıca sukulentin boyutuna göre küçük veya büyük saksılar tercih edilmelidir. Ekilen sukulentin yaprakları toprak altında kalmamalıdır. 

Toprak seçimi de sukulent bakımında önemlidir. Sukulentlerin toprağı diğer bitkilerin toprağından farklı olmalıdır. Çöl toprağına alışık bu bitkileri kumlu toprağa ekmeniz gerekmektedir. Bu toprağa genellikle torf denilmektedir. Sukulent türlerinin ihtiyaçlarına göre toprak tercihleri farklılık gösterebilir.

Sukulentler, su ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü havadaki nemden karşılamaktadır. Bu nedenle sukulentler yaz aylarında 7-10 gün aralıklarla sulanırken kış aylarında 20-30 gün arayla sulanabilir. Sukulent türlerinin, sulama işlemlerini rutin haline getirmeniz ve düzenli olarak sulamanız önemlidir. Ne zaman sulama yaptığınızı unutmamalı ve fazla sulama yapmaktan kaçınmalısınız. 

En Çok İhtiyaç Duyulan Hizmetler

Sukulent türlerinin bakımında ek besinlerden de yararlanılabilir. Sukulentler, bakımı kolay ve güçlü bitkiler olduğundan gübre ve ek besinlere fazla ihtiyaç duymazlar. Mevsim değişimlerinde bitkinizin olumsuz etkilenmemesi adına 3-5 ayda bir sulama esnasında besin takviyesi yapılabilir. 

Sukulent Türleri Nelerdir?

Günümüzde en çok tercih edilen bitkiler arasında yer alan sukulentlerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanları sizler için derledik.  

Aloe Vera

Son yıllarda cilt bakım ürünlerinden tutun medikal alanlarda kullanıma kadar aloa vera kendine büyük bir yer edindi. Cilt bakımının vazgeçilmez ürünleri arasında yer alan aloa vera, yanık ve yaraların iyileşmesinde de etkili olmaktadır. Tamamen doğal olması ve insan sağlığına olumlu etkileri insanlar tarafından tercih edilmesinin önünü açmaktadır. Çoğu evde aloe veraya rastlamaktayız. Günümüzde her şeyin kimyasal ve yapay olması insanları doğal ve faydalı bitkilere itmektedir. Aloa vera da bu bitkilerin başını çekmektedir. 

Aloe vera bakımından bahsedecek olursak. Sulamadan önce toprağı parmağınızla kontrol etmeli ve kuruluğundan emin olmalısınız. Sonrasında yeterli miktarda sulama yapabilirsiniz. Bitkiler büyüdüğünde ve kökleri yer bulamamaya başladığında saksıyı değiştirmelisiniz. Aloe vera gün içerisinde mutlaka birkaç saat güneş alması gerekmektedir. Sukulent türleri arasında en çok tercih edilen aloa veraları sizlerde evlerinizde tercih edebilirsiniz. 

Senecio Rowleyanus

Sukulent türleri arasında yer alan bu bitki bezelye tanelerini andıran bir görünüme kavuşmaktadır. Özellikle saksıları yüksek bir yere asılırsa görsel şölene dönüşebilir. Bu sukulentin de sıcak yerleri ve güneşi sevdiğini belirtmek isteriz. Sağlıklı yetişmesi ve salkım vermesi için güneş alan ortamlarda bulundurulmalıdır. Saksı seçimi ve sulama yöntemleri de diğer sukulent türleri ile benzerlik göstermektedir.

Kalanchoe Blossfeldiana (Kalandiva) 

Menekşeleri andıran bu sukulent türleri renkli çiçekler açarak görsel açıdan etki sunmaktadır. Evde, bahçede veya balkonlarda rahatlıkla bakılabilir. Çiçekleri olması nedeniyle bu bitkiler güneşi çok sevmektedir. Bol güneşli ortamlarda yaşaması çiçekleri için önemlidir. Bakımı kolay ve güzel bitkileri evlerinizde istiyorsanız bu sukulent türünü tercih edebilirsiniz. Çiçekleri olduğu için bakımında farklılıklar bulunmamaktadır. Yaz aylarında 7-12 günde bir kış aylarında 15-20 günde bir sulama yapılmalıdır. 

Haworthia Fasciata 

En çok kullanılan sukulent türlerinden biridir. Ayrıca “Aşkın gözyaşları” olarak da adlandırılmaktadır. Bakımı kolaydır, sıcak havaları ve güneşi çok sevmektedir. Bu sukulent türleri bodur ve enine büyümektedir. Saksı seçimi de boyuna değil enine geniş olarak yapılmalıdır. 

Sedum Morganianum

“Dam koruğu” olarak bilinen bu bitkinin dalları üzüm salkımlarını andırmaktadır. Bakımı güzel yapıldığında ve yeterli miktarda güneş aldığında dalları 50-60 cm uzunluğu ulaşabilmektedir. Sulama öncesi toprağın kuruluğu kontrol edilmelidir. Sulama günü gelse de mutlaka toprağa bakılmalıdır. Ayrıca bu sukulent türleri, çok nazik türlerdir. Temas olması durumunda zarar görebilirler.

Sukulent Nasıl Çoğaltılır?

Öncelikle sukulent türlerinin, toprağa yakın yapraklarını dikkatle koparmanız gerekmektedir. Bu işlemi yaparken toprağa ve sukulentin gövdesine zarar vermemeye özen göstermelisiniz. Sukulentler çok çabuk kök salarak bulundukları toprağa tutunmaktadırlar. Gövdede hiç yaprak kalmadığından emin olun ve makas yardımıyla çiçekli kısmını yaprakları aldığınız gövdeden ayırın. Standart bakım rutinlerinize devam ederseniz yeni sukulentlerinizin çıktığına şahip olacaksınız. Kestiğiniz parçaları bir gün oda sıcaklığında bekletin ve sonrasında nemli bir toprağın üzerine bırakın. 

Birkaç hafta içerisinde ufak sukulentlerin filiz verdiğine şahit olabilirsiniz. Bu sukulentler  başlangıçta çıktıkları yapraktan beslenecektir. Sonrasında bu yapraklar kuruyabilir. Bu aşamada sukulentler filizlenecek yapraklar kuruyacaktır. Yaprakları alarak sukulentleri ekebilirsiniz. Sukulent çoğaltma yöntemleri bu şekildedir.    

Sukulentler, yaprak saplarına, gövdelerine ve yapraklarına su toplayabilen bitkileridir. Dolu yaprakları minik tüylerle kaplıdır. Bu şekilde buharlaşmayı yavaşlatarak su tutma oranını artırabilir ve su ihtiyaçlarını bu şekilde karşılayabilirler. Uzun ömürlü olmasının sebeplerinden biri budur. Kaktüs ve sukulent halk arasında karıştırılmaktadır. Etli ve sulu bitkiler sukulent türleridir. Ancak bütün sulu bitkiler kaktüs değildir. Kaktüsler başka bir yazının konusudur. Sukulentler, evde yetiştirmek için en uygun bitkilerdir. Sizlerde evlerinizde ve ofislerinizdeki çalışma masalarınızda sukulentleri kolaylıkla kullanabilirsiniz. Şehirleşmenin arttığı çağımızda az da olsa yeşilliklerle karşı karşıya olabilirsiniz.   

Bu yazımızda sizlere sukulent türleri hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Türlerin, bakımları ve yaşam koşulları hakkında somut bilgiler vererek sizleri bu konuda aydınlatma amacındayız. Sizlerde sağlıklı ve uzun ömürlü sukulentlere sahip olmak istiyorsanız yazdığımız yöntemleri uygulamalısınız. Tüm bitkilerde olduğu gibi sukulentlere de gereken özeni göstermeli ve bakımlarını eksiksiz yapmalısınız.   

Remzi Gedik

Yazar Remzi Gedik

Remzi Gedik'in çocuklukta babasının yanında başlayan mobilya macerası yıllar geçsede devam etmiş. Kendisi sıklıkla bu işi yapabilmek için gerçekten sevmek gerektiğini belirtiyor.

20 yıllık mobilya konusunda tecrübesiyle bilgilerini Ustala Blog içerisinde bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir