Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Salon Tasarımları

Salonunu yenilemek istiyorsan, tercih edebileceğin farklı birçok tasarım ve dekorasyon bulunuyor. Yapman gereken ilk şey, oturma odan için zevkine uygun dekorasyon temasını belirleyerek buna uygun salon örnekleri araştırmak. Aklında henüz tasarlamak istediğin salon ile ilgili bir fikir yoksa, kendine mobilya ve aksesuar alışverişi yapmadan önce tasarlayabileceğin tasarımları gözden geçirmen gerekiyor. Peki, salon tasarımları yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Salon Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Salonunu sıfırdan tasarlamak istiyorsan, tüm mobilya ve aksesuarları tamamen keyfine göre seçme şansın bulunuyor. Bu noktada, aklındaki tüm salon dizaynları sen istediğin sürece gerçekleşme potansiyeli olan tasarımlar haline geliyor. Ancak dekorasyonu tamamen yenilemek yerine sadece bir bölümünü yenilemek ya da oturma odasına yeni bir hava katmak istiyorsan, oturma odanın tasarımına uygun aksesuar ve mobilya seçimi yapman gerekiyor.

Oturma Odasında Tercih Edebileceğiniz Dekorasyon Tarzları Nelerdir?

 • Modern Dekorasyon: Genellikle daha keskin hatlardan oluşan bu tasarımda, olabildiğince basit renkler tercih edilmelidir. Böylece ortamın gereğinden daha karışık olmasının önüne geçilir.
 • Çağdaş Dekorasyon: Modern dekorasyon ile birbirini çağrıştırsalar da temelde farklılıklar bulunuyor. Modern dekorasyonda çeşitli motiflerin kullanılması görüntüyü bozmaktadır. Ancak çağdaş tasarımlarda çeşitli düz çizgiler ve basit motifler de tasarımda kullanılmaktadır.
 • Minimalist Dekorasyon: Özellikle Avustralya’da sıklıkla tercih edilen minimalist dekorasyon tarzında, modern tasarımın sunduğu keskin hatlar daha az aksesuar kullanımı ile en basit haline indirilmektedir. Renk seçimlerinde yumuşak ve sade renkler tercih edilmelidir.
 • Endüstriyel Dekorasyon: Genellikle metal aksesuarların yoğun olduğu tasarımlardır. Endüstriyel dekorasyon genellikle yüzey alanı büyük evlerde tercih edilmektedir. Bu tasarımlarda asma katlar ve tavandan sarkan metal figürler dikkat çekiyor.
 • İskandinav Dekorasyon: İskandinav ülkelerinde sıklıkla tercih edilen ve buradan dünyaya yayılan bu dekorasyon türünde genel olarak sade bir tasarım tercih edilmektedir. Ancak modern tasarımlardan farklı olarak genellikle ahşap ağırlıklı mobilyalar ve aksesuarlar kullanılır. Tasarımlarda genellikle beyaz renk üzerine ağırlık verilir ve ortamı renklendirmek için ahşabın doğal renginden faydalanılır. 
 • Geleneksel Dekorasyon: Avrupa’nın klasik detaylarını içeren Geleneksel tasarımlarda genellikle yoğun aksesuar kullanımı görülmektedir. Mobilyaların tasarımı ise olabildiğince görkemlidir. Geleneksel tasarıma sahip oturma odalarında genellikle farklı birçok renk bir arada kullanılır. Mobilyalarda ise genellikle kadife ve ipek kumaşlar, ağır detaylara sahip motiflerle kullanılır.
 • Fransız Dekorasyon: Genellikle ahşap ürünlerin ağırlıkta olduğu bu tasarım örneklerinde, sıcak bir görüntü elde edilmelidir. Oturma odasının genelinde ahşap ürünler kullanılır ve bu ürünler farklı kumaşlar ile giydirilerek ortama renk katılır. Ahşap ürünlerin ortama daha canlı bir görünüm katması için renk seçeneği genellikle sarı ve kırmızının sıcak tonları tercih edilir.
 • Bohem Dekorasyon: Oturma odası tasarımlarında en çok tercih edilen dekorasyon tarzlarından bir tanesidir. Bohem tasarımlarda genellikle Vintage objeler kullanılmakta ve farklı kilim modelleri ile tasarım renklendirilmektedir. Bohem dekorasyon çeşidinde genellikle basit ve rahat formda, geniş minderli mobilyalar tercih edilir.
 • Rustik Dekorasyon: Ahşap ve taşın doğallığının bir arada kullanıldığı bu dekorasyon türü genellikle yazlık evlerin oturma odalarında tercih ediliyor. Ahşap kirişler ve ahşap zeminler kullanılarak ortamın daha sıcak bir hale gelmesi sağlanır. Rustik tasarımları daha canlı bir hale getirmek için modern mobilyaları da tasarıma katabilirsiniz.

Salon Tasarımında Örnek Alabileceğiniz 

 • Oturma Odasının Bir Bölümünü Yenileyecek Olanlara Tasarım Tavsiyeleri

Öncelikle oturma odanı baştan sona mı yoksa sadece bir bölümünü mü yenileyeceğine karar vermen gerekiyor. Tasarımın sadece bir kısmını yenileyeceksen, salonunda hakim olan dekorasyona uygun yenilikler yapman gerekiyor. Bu noktada oturma odasında mevcut olarak kullandığın ve yenilemeyeceğin mobilyaların büyük önemi bulunuyor. 

Öncelikle oturma odanda hangi mobilyaların kalıp, hangi mobilyaların gideceğine karar vermen gerekiyor. Oturma odanın tasarımında, sadece kalmasını istediğin mobilyaları bıraktıktan sonra kendine yeni eşyalar arayabilirsin. Oturma odanın dekorasyonu daha modern hatlar içeriyorsa, dekorasyona uygun ürünler tercih ederek oturma odanın daha dikkat çekici bir ortam olmasını sağlayabilirsin.

Oturma odalarında günümüzde genellikle modern tasarımlar ya da klasik detaylar sıklıkla kullanılmaktadır. Modern oturma odalarında mavi ve sarının koyu tonları tercih ediliyor. 2020’nin en trend renklerinden birisi olan mavi, oturma odasının daha ferah ve huzurlu bir mekan haline gelmesini sağlıyor. Böylece yoğun geçen bir iş gününde, sen de yeni tasarladığın oturma odasında mavi ağırlıklı renkler tercih ederek birkaç saat içerisinde tamamen dinlenebilirsin. 

Oturma odasında kullandığın renkler ile uyumlu aksesuarlar seçerek, oturma odasının daha ferah ve düzenli bir havaya sahip olmasını sağlayabilirsin. Bununla birlikte her tasarımın kendine uygun renklerinin bulunduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Modern tasarımlarda genellikle koyu renkler tercih edilmektedir. Ancak klasik ve Country tarzının vazgeçilmezleri arasında olan ahşap ürünler de uygun tasarımlar ile modern dekorasyonlarda da yer alabiliyor. Ancak bu ürünler genellikle koyu renk ahşaplardan seçilmelidir.

Modern tasarıma sahip oturma odalarında genellikle aydınlatmada spot ışıklar tercih edilmektedir. Spot ışıklar, odayı diğer aydınlatma ürünlerine göre daha fazla aydınlatır. Bu sayede genellikle küçük oturma odalarının daha ferah bir ortam haline gelmesini sağlar. Ancak oturma odanızda yer sorununuz yoksa tavanda hem spot ışıkları hem de modern detayları olan metal avizeleri aydınlatmada kullanabilirsiniz. Oturma odanızın tarzına uygun, koyu renklerde bir gece lambasını da salonun bir köşesinde dekoratif olarak kullanabilirsin.

Oturma odanızda daha klasik dokunuşlar istiyorsanız, keskin hatlar içeren mobilyalar tercih edebilirsiniz. Koltuk takımlarınızı yenilemeden, sadece salonun bir kısmını yenileyeceksen işe sehpa, yemek masası, perde ve avizelerden işe başlayabilirsin. Oturma odasında kullandığın sehpaların, klasik tarzı destekleyen motifleri olması oluşturacağın tasarımın bütünlüğünü etkileyen en temel noktalardan bir tanesidir. Sehpa için renk seçimi yaparken, odanın genel havasını bozmayacak ancak mobilyaların renginden farklı renkleri tercih ederek oturma odanın tasarımına farklı bir hava katabilirsin. Bu sayede oturma odasındaki sıradan görüntüden kurtularak daha dikkat çekici bir tasarım oluşturabilirsin. Salon dizaynları arasında en çok kullanılan aksesuarlardan bir tanesi de aynalardır. Aynalar, klasik tasarımların vazgeçilmez ürünlerinden bir tanesidir. Salonunuzun herhangi bir duvarında, altın sarısı ya da rose gold renklerinde, kıvrımlı motiflere sahip klasik bir ayna kullanarak oluşturduğun tasarımı çok daha güçlü bir hale getirebilirsin.

 • Oturma Odasının Tamamını Yenileyecek Olanlara Tasarım Tavsiyeleri

Oturma odanızın sadece bir bölümünün tasarımını yenilemek yerine, tüm oturma odanızı baştan sona yenileyecekseniz tasarım konusunda işiniz daha kolay. Böylece istediğiniz salon örnekleri arasından dilediğiniz tasarıma sahip olabilirsiniz. 

Oturma odasında daha modern tasarımlara sahip olmak istiyorsan, yenileme işlemlerine oturma odasında kullanacağın koltuk ve masaların tasarımları ile başlayabilirsin. Modern tasarımı destekleyen ürünler genellikle daha yumuşak detaylar içerir ve koyu renklerden seçilir. Koyu renk mobilyalar gelen olarak kullanıldığı oda içerisinde güçlü bir hava yaratır. Böylece salon çok daha dikkat çekici bir ortam haline gelir. Kullandığınız mobilyaları, salona uygun aksesuarlar ile destekleyerek rahatlatıcı bir ortam tasarlayabilirsiniz.

Minimalist bir tarzınız varsa, farklı renkler ve minik detaylar içeren kırlentler kullanabilirsiniz. Böylece koltuğunuzun tasarımı ne olursa olsun kullandığınız kırlentler ortamda eğlenceli bir hava olmasını sağlayacaktır. Minimalist tasarımlarda, oda içerisinde biribirinden farklı birçok biblo ve aksesuar kullanılmaktadır. Gözünüze en başta karışık ve korkutucu gelse de ilerleyen zamanlarda gözünüz fazlalık aksesuar kullanımına alışacaktır.

Remzi Gedik

Yazar Remzi Gedik

Remzi Gedik'in çocuklukta babasının yanında başlayan mobilya macerası yıllar geçsede devam etmiş. Kendisi sıklıkla bu işi yapabilmek için gerçekten sevmek gerektiğini belirtiyor.

20 yıllık mobilya konusunda tecrübesiyle bilgilerini Ustala Blog içerisinde bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir