Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Salon Dekorasyonu – Salon Dekorasyonu Örnekleri

Salonlar bizim için evin en önemli ve en özel alanıdır. Misafirlerimizi ağırlayacağımız yegane mekandır. Her evin salonu birbirinden oldukça farklıdır. Bazı salonlar çok sade iken bazıları çok gösterişlidir. Aralarında farklılıklar olsa da önemli olan şık olması değil mi?

Salon dekorasyonu için her türlü eşya önemlidir fakat bunlardan en önemlisi mobilyalardır. Salonumuzun spor mu klasik mi olacağına karar vermeliyiz. Kararımızdan sonra buna uygun olan salon modellerini ve mobilyaları incelemeliyiz. Mobilyalarımızı doğru seçtikten sonra buna göre duvar rengimizi değiştirebiliriz. Sonrasında perdeleri uygun bulmak gerekiyor. Salondaki aksesuar ve dekoratif ögeler de vazgeçilmezlerimizden. Eşyalarımızı renk ve tarz uyumlarını dikkate alarak seçmeliyiz. Tablolar, biblolar, vazolar yani tüm detaylar bizim için önemli. Örneğin, modern bir salon dekorasyonunda daha düz halılar tercih edilirken klasik tarz salonlarda gösterişli ve desenli halılar tercih edilir. Spor salon modellerinde yine düz renk mobilyalar kullanılır. Çiçek böcek gibi desenlerden uzaklaşıp düz desensiz tasarımlar tercih edilir.

Klasik salon modellerinde desenli kumaşlar kullanılır. Mobilyalarda ise metal ve altın varaklı detaylar vardır. Perdeler de aynı şekilde desenli, ağır ve gösterişlidir. Klasik salon modelleri için klasik aksesuarlar; spor salon modelleri için spor aksesuarlar kullanmalısınız.

Küçük Salon Dekorasyon Önerileri

Evinizin salonu küçük olabilir. Fakat bu mükemmel olmasının önünde bir engel değildir. Küçük bir salonu ferah ve şık yapabilirsiniz. Örneğin, salonunuzun büyük gözükmesi için duvar kağıdını derinlik sağlayacak şekilde ve açık renklerde tercih edebilirsiniz. Çok fazla aksesuar kullanamayacağınızdan aynalara başvurabilirsiniz. Salonunuzda bir ayna veya tablo kullanmanız odayı daha büyük gösterecektir. Dekoratif ögelerle salonu boğmamaya özen göstermelisiniz. Mobilya seçimleriniz de daha minimal tarzda olmalı. Örneğin, çok büyük bir yer kaplayacak sehpa yerine daha ufak ama kullanışlı bir sehpa tercih edebilirsiniz. 

Duvarların üzerine bazı dekoratif ögeler asılabilir. Açık renkli mobilyalar, salonların daha ferah olmasını sağlar. Siyah ve türevleri mobilyalar kullanmak salonunuzu daha da küçük gösterebilir. Perdelerin de açık renkli ve kasvetsiz olmasına özen göstermelisiniz.

Küçük salonların dekorasyonu için köşe takımı modelleri tercih edilebilir. Halı seçimi bu noktada önemli. Halılar çok büyük olup her yeri kaplamamalı. Canlı renklere sahip, ortama hareket katacak bir halı salonunuz için yeterli.

Büyük ve yer kaplayan TV ünitelerindense televizyon duvara montelenebilir. Duvarlarınızın sağlamlığına inanıyorsanız bazı dolaplar ve köşelikler de duvara monte edilebilir. Böylece alan da kazanmış olursunuz. Ayrıca salonlarınızda asma tavanlarla ışıklandırma kullanabilirsiniz.

Duvar Kağıdı ve Perdeler

Salonlardaki duvar kağıdı kullanma oranı gün geçtikçe artmakta. Tek bir renk üzerine doğal ve büyük motifli olan bir duvar kağıdı tercih edebilirsiniz. Bu, en sade salon modellerini bile canlandıracaktır.

Gökyüzü temalı bir duvar kağıdı kullanmak da salonu ferahlatabilir. Açık mavi rengi salonumuzu daha geniş gösterebilir.

Bazen de üç boyutlu duvar kağıtları tercih edilir fakat bunu kullanırken dikkat etmekte fayda vardır. Üç boyutlu duvar kağıdı tercih ediyorsanız daha az eşya kullanmaya özen göstermeniz gerekir.

Salon dekorasyonunda perde seçimi de son derece önemlidir. Uyumlu perdeler, mekanın kusurlarını kapar. Mobilya tarzına göre perde seçimi yapmak gerekir. Perde modelleri arasında geometrik, düz, renkli, dantelli vb gibi desenler vardır. 

Yere kadar uzayan beyaz tüller salonu ferahlatır. Çiçek desenli perdeler, kadife koltuklarla oldukça uyumludur.

Klasik mobilyalar için ise şık ve ağır kumaşlar tercih edilir. Ferah bir görünüm için ise canlı ve açık renklerden yana olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir