Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Rustik Ev Dekorasyonu – Rustik Ev Dekorasyonu Önerileri

Rustik Dekorasyon Nedir?

Rustik kelimesi ’’kırsal veya köy görünüşünü veren tema’’ olarak karşımıza çıkar. Bu tarz için en çok kullanılan malzeme ahşap diyebiliriz. Ahşap, daha doğal ve işlenmemiş olduğundan rustik ev dekorasyonlarında fazlasıyla kullanılıyor. Ahlap malzemesi ev dekorasyonumuza, biraz daha yıpranmış ve eskitilmiş bir görünüm veriyor. Fakat rustik tarzda sadece ahşap kullanılmıyor. Ahşabın yanında oldukça modern görünüme sahip olan objeler de kullanılabiliyor. Doğal ve huzur veren rahatlatıcı renkler ile de şehir hayatından biraz daha uzaklaşmamız mümkün. 


Rustik Ev Dekorasyonunda Hangi Tarz Eşyalar Kullanmalısınız?

Rustik ev dekorasyonunda ahşap kiriş ve sütunlar oldukça rağbet gören aksesuarlardan. Evinizde olmasa bile bunlardan alıp ortamı daha da doğallaştırabilirsiniz. Parke ve taş zeminler, köy yaşamının hissiyatını güçlendirecek öğelerden bir tanesi.. Özellikle parkelerinizin eskimiş, kırçıllı bir görünüme sahip olması salonunuzun daha doğal olmasını sağlayacaktır. Tüm bu doğal ve eskimiş öğeler ile birlikte modern eşyalar kullanmanız evinize muhteşem bir görününüm kazandıracaktır. Modern eşyaların yanında el yapımı hasır, halı, kilim gibi eşyalar da kullanabilirsiniz. Örneğin, otantik desenler, rustik ev dekorasyonunuzu bir adım ileri taşıyacaktır. İstediğiniz birçok otantik- modern kombinasyonu, evinizde kullanabilirsiniz. 

Bir örnek daha verelim. Mutfağınızda parkelerinizi eskitilmiş ahşap görünümünde alıp duvarlarınızı boya darbelerinin belli olduğu doğal beyaz bir renge boyayıp tabak ve bardak takımlarınızı siyah seçebilirsiniz. Böylece mutfağınızda kontrast oluşturmuş olursunuz. Kontrast yani zıtlık, mutfağınızın görünüm olarak ‘’nefes almasına’’ yardımcı olur. Ayrıca mutfak kapaklarını kullanmayı tercih etmeyebilirsiniz veya mutfak kapakları için az işlenmiş ahşap kullanabilirsiniz.

Hadi, rustik görünüme sahip bir salon hayal edelim. Parkeleriniz taştan, hasır sepetleriniz parkelerinizin üzerinde… Bu görünümü ahşap kenarlı şık bir ayna ile zenginleştirebilirsiniz. Kendi zevkinize göre aksesuarlar da tasarlayabilirsiniz. İşlem görmemiş kütükler de fazlasıyla kullanılan öğeler arasında.

Bahsettiğimiz tüm kombinasyonları yatak odanızda, antrenizde hatta banyonuzda bile uygulayabilirsiniz. Evimizi dekore ederken gereksiz eşyalardan da kaçınmalıyız. Fazla eşya göz yorabildiğinden ‘’az çoktur’’ mantığında ilerleyip renk tonlarımızı doğru seçip rustik ev dekorasyonunuzu oluşturabilirsiniz.


Rustik Ev Dekorasyonunda Renklerin Önemi

Rustik ev dekorasyonunda renkler oldukça önemlidir. Rustik dekorasyonun doğal görünümünü ve köy havasını verebilmek için krem, kahverengi ve beyaz en çok kullanılan renklerdendir. Salonunuza veya mutfağınıza ahşap krem veya kahve renklerinde sandıklar yerleştirebilirsiniz. Zincirlerinizi kırıp geleneksel tarzdan çıkmak isterseniz sehpanın üstüne kırmızı karo desenli bir vazo yerleştirebilirsiniz. Ne de olsa ev sizin eviniz!


Mutfakta da renkler olarak toprak tonları, nötr renkler ve siyah beyaz kullanılır. Eskitilmiş görünümünüze farklı renk tonlarıyla da modern bir görünüm verebilirsiniz. Duvarlarda ahşap çerçeveli tablolar olabilir. Ayrıca siyah- beyaz yani sade fotoğraflarla da nostaljik bir hava katabilirsiniz. Yatak odasından bir örnek verelim. Yatak başlığınız doğal bir ahşap veya boya darbelerinin ön plana çıktığı beyaz bir yatak başlığı olabilir. Eskitilmiş şifonyer kullanılabilir. Odanın boyutuna göre çok büyük kaçmayacak deseni biraz kaybolmuş yani eski bir görünüme sahip halı, kilim kullanılabilir veya ahşap zemin olduğu gibi açık da bırakılabilir. 

Rustik ev dekorasyonu, evlerimizi ferahlatıp bizi günün stresinden kurtarır. Beyaz, kahve ve krem rengi tonları, ahşabın doğal görünümü zihnimizi zinde tutar. Ofisimizden evimize geldiğimizde muhteşem bir manzarayla karşılaşmayı kim istemez? Kendimize alan ayırabilmemizin en kolay yollarından biri evimizi istediğimiz gibi dekore etmektir. Rustik dekorasyon da en güzel ev dekorasyonları konseptlerinden biridir. Büyüleyici havasıyla misafirlerimizi şaşkına çevirebiliriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir