Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Oturma Odası Dekorasyonu

Ev dekorasyonu keyifli olmasının yanı sıra dikkat edilmesi gereken detayları da içeriyor. Bu nedenle hayalinizdeki ev tasarımını gerçeğe çevirmek için izlemeniz gereken farklı birkaç yol bulunuyor. Siz de oturma odası dekorasyonu nasıl olmalı diyorsanız, vereceğimiz tavsiyeler ile hayallerinizi şekillendirebilir ve uygulamaya geçebilirsiniz.

Dekorasyon işlemlerinde, birbiri ile uyumsuz görünen eşyaları bir arada kullanmak ya da farklı tarzları yanlış şekilde birleştirmeye çalışmak uzun vadede göz yorucu bir görüntüye neden oluyor. Bu nedenle özellikle gününüzün büyük bir bölümünü geçireceğiniz oturma odalarında tasarıma oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. Oturma odası dekorasyonu fikirleri alarak siz de evinizde keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak oturma odası tasarımlarına sahip olabilirsiniz. Peki, oturma odası dekorasyonunda hangi adımların izlenmesi gerekiyor?

Oturma Odası Tasarımında Atılması Gereken Adımlar Nelerdir?

Oturma odası tasarımında dikkat edilmesi gereken ilk nokta, dekorasyon için ne kadar alanınız olduğuna karar verip, buna uygun dekorasyonlar üzerine yoğunlaşmanız gerekiyor. Oturma odanız normalden daha küçükse yapacağınız dekorasyonlarda asıl amacınızın odayı daraltmamanın yanı sıra, odayı daha büyük göstermeye yönelik olmalıdır. Mobilya ve aksesuar seçimlerinizin hem renk hem de tasarım olarak odanızı daha ferah ve geniş bir alan gibi göstermesine dikkat etmeniz gerekiyor. Oturma odanız normalden daha genişse, kullandığınız mobilya ve dekoratif eşyaların odayı çok boş göstermemesi için birbiri ile uyumlu olmaları gerekiyor. Geniş oturma odalarında genellikle duvarı kaplayan tablolar, kitaplıklar ve duvar rafları gibi odanın tüm alanını kullanan ürünler tercih edilmektedir. Zaten geniş olan oturma odanızı minik aksesuarlarla doldurmanız halinde, odanız çok karışık görünecektir.

Ev Dekorasyonunda Doğru Tercihler

Evinizi dekore etmek için tercih edebileceğiniz binlerce ürün bulunuyor. Dekorasyon alanında ürün çeşitliliğinin bu kadar fazla olması ilk bakışta akıl karıştırıcı gibi görünse de dekorasyona başladıktan sonra dekorasyona uymayan ürünleri eleyerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Ev dekorasyonuna yeni başladıysanız ve aklınızda oturma odası dekorasyonu fikirleri yoksa, doğru kararları vermek için birkaç adımı izlemeniz gerekiyor. Peki, ev dekorasyonunda doğru tercihleri yapmak için izlemeniz gereken adımlar nelerdir?

Dekorasyon İçin İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Oturma odası dekorasyonu nasıl olmalı gibi bir soru ile karşı karşıyaysanız, ilk önce ihtiyaçlarınızı belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Oturma odası, evin en çok zaman geçirilen odalarından bir tanesidir. Bu nedenle dekorasyonun, istediğiniz tarzda olması evinizde huzurlu vakit geçirmeniz için en temel etkenlerden bir tanesidir.

Oturma odası dekorasyonu yaparken öncelikle dekorasyondan ne beklediğinizi kesinleştirmeniz gerekiyor. Klasik tarzda bir dekorasyonu tercih edebileceğiniz gibi modern ve daha işlevsel dekorasyonları da tercih edebilirsiniz. Bu nedenle oturma odanızın dekorasyonu için öncelikle kendi ihtiyaçlarınızı belirlemeniz ve buna uygun mobilya tercihi yapmanız gerekiyor. Aynı anda tüm isteklerinizi karşılayamıyorsanız, dekorasyon ve mobilyalardan beklentilerinizi bir önem sırasına koyarak buna göre adımlar izleyebilirsiniz.

Koltuk Seçiminin Oturma Odası Dekorasyonundaki Önemi

Koltuklar, oturma odasının en önemli parçalarından bir tanesidir. Bu nedenle koltuk seçimi yaparken konfor, renk seçimi ve diğer detayların gözden geçirilmesi gerekiyor. Alacağınız koltuk takımının oturma odasına büyük gelmesi gibi durumlarla karşılaşmamak için mutlaka kullanacağınız tüm mobilyaların ölçülerini önceden almalı ve oturma odasına nasıl yerleştireceğinizin planlamasını yapmanız gerekiyor.

Büyük bir oturma odanız varsa, odaya kıyasla çok küçük koltukların alınması odanın boş bir koridor gibi görünmesine neden olabiliyor. Odada gereğinden büyük ve çok sayıda koltuk kullanımı ise oturma odasında kullanabileceğiniz alanı oldukça kısıtlayarak normalde geniş olan bir odanın çok küçük görünmesine yol açabiliyor.

Oturma odanızda yeteri kadar alanınız varsa tekli, ikili ve üçlü koltukların bir arada kullanıldığı koltuk takımlarını tercih etmeniz daha hoş bir görüntü oluşturacaktır. Ancak oturma odanız yeteri kadar büyük değilse 2 tane ikili koltuk ya da 1 tane ikili ve 2 tane tekli koltuk da tercih edebilirsiniz. Oturma odanızda kullanacağınız koltukların renk ve tarz olarak oturma odasının genel tarzına uyumlu olması daha hoş bir görüntü oluşturacaktır. Küçük oturma odaları için tercih edebileceğiniz bir diğer koltuk tasarımı ise köşe koltuklarıdır. Köşe koltukları hem oturma odasında gereğinden fazla yer kaplamıyor, hem de çok fonksiyonlu tasarımları ile yüksek pratiklik sağlıyor.

Fonksiyonel Mobilya Kullanımı

Oturma odanız için koltuk seçimi kadar diğer mobilyaların seçimi de büyük önem taşıyor. Oturma odanızda yaşam kalitenizi arttıracak pratiklikler sunan mobilyaları tercih ederek hem tasarımın hoş görünmesini hem de hayatınızın kolaylaşmasını sağlayabilirsiniz.

Oturma odanızda çeşitli aksesuarlarınızı sergileyebileceğiniz, ihtiyacınız olduğunda da kullanabileceğiniz zigon ve sehpalar kullanarak tasarımınızı güçlendirebilirsiniz. Oturma odanızın tarzına uygun birkaç farklı zigon ya da sehpa tercih ederek oturma odanızın daha dikkat çekici görünmesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte kitap ve farklı aksesuarlarınızı yerleştirmek için oturma odalarında kitaplık ya da duvar rafları kullanabilirsiniz. Bu sayede hem dikkat çekici bir tasarım elde edebilir, hem de kitaplarınızı depolamak için ek alanlar yaratabilirsiniz.

Tasarıma Uygun Halı Seçimi

Ev dekorasyonunuz uygun mobilya seçimleri ile neredeyse tamamlanmış durumda. Ancak halı seçiminde yapacağınız herhangi yanlış bir tercih, tüm dekorasyonun havasını olumsuz yönde etkileyebilir. Halılar oturma odasının yüzeyinde büyük bir alan kapladığı için seçimine özen gösterilmesi gereken aksesuarlardan biridir.

Oturma odanız normalden daha küçükse, halı seçimi yaparken odayı olduğundan daha büyük gösterecek tasarımları tercih etmeniz gerekiyor. Bu nedenle küçük oturma odalarında zıtlık yaratması için genellikle büyük halı modelleri tercih edilmektedir. Yaratacağınız zıtlık ile oturma odanızı daha büyük gösterebilirsiniz.

Büyük oturma odalarında ise büyük ve tek parça halı kullanmak yerine daha küçük ve birkaç adet halı kullanmak dekorasyonun daha dikkat çekici görünmesini sağlayacaktır. Aynı halının farklı boyutlardaki versiyonlarını kullanabileceğiniz gibi birbiri ile uyumlu farklı halıları da tercih edebilirsiniz. Oturma odasında kullanacağınız halıların, renk ve tasarım olarak oturma odasında kullandığınız mobilyalar ile uyumlu olması dikkat etmeniz gereken en temel noktalardan bir tanesidir.

Aydınlatma Seçimi

Oturma odanızın dekorasyonunu ön plana çıkartmak için en kolay yöntemlerden bir tanesi doğru aydınlatma ürünlerini tercih etmektedir. Oturma odanız büyükse, vitrin üzerinde ya da oturma odalarının köşelerinde farklı aydınlatma ürünleri tercih edebilirsiniz. Oturma odasında tavanın köşelerinde spot ışıklar, tavanın orta kısmında ise geniş bir avize kullanarak tasarımın dikkat çekici, ortamın daha aydınlık olmasını sağlayabilirsiniz. Kitaplık ve benzeri mobilyalara yakın bölgelerde kullanacağınız aydınlatma ürünleri, bu mobilyaların da daha dikkat çekici olmasını sağlayacaktır.

Dekoratif Ürün Seçimi Nasıl Yapılır?

Oturma odanızda tercih edeceğiniz dekoratif aksesuarlar, tasarımın tamamlayıcı noktasıdır. Bu nedenle oturma odasında tercih edeceğiniz aksesuarların da büyük bir önemi vardır. Oturma odanızda kendi tarzınıza uygun aksesuarları kullanarak kendinize daha huzurlu bir ortam yaratabilirsiniz.

Aksesuar seçimi yaparken de oturma odasının büyüklüğüne dikkat etmeniz gerekiyor. Küçük oturma odaları için daha az sayıda ve odayı geniş gösterecek aksesuarlar tercih ederek, ortamın daha ferah bir yer haline gelmesini sağlayabilirsiniz. Büyük oturma odalarında ise yine az sayıda ancak daha büyük ve gösterişli aksesuarlar tercih ederek dekorasyonunuz için bir bütünlük yakalayabilirsiniz.

Ayşe Yerebakan

Yazar Ayşe Yerebakan

Ayşe Hanım kendisini temizlik ustası olarak tanımlıyor.

Son zamanlarda yaşanan durumlarla birlikte kendisine daha fazla ihtiyaç olduğunu belirten Ayşe Yerebakan, Ustala Blog içerisinde tecrübelerini bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir