Kategoriler
Genel

Otomobil Temizliği Hakkında Bilmemiz Gerekenler…

Kimimiz için olmazsa olmaz, kimimiz için sadece hayatımızı kolaylaştıracak bir araç. Ancak herkesin ortak noktada buluştuğu bir alan var, o da otomobillerimizin bakımı ve temizliği. Her ne kadar kolaymış gibi görünse de, bu konu ile ilgili dikkat edilmesi gereken pek çok ayrıntı var. Size bu yazımızda genel olarak, “Neden araçlarımızı düzenli temizlemeliyiz?” Ve “ Araç Temizliği yaparken nelere dikkat etmeliyiz?” konularında bilgiler vereceğiz.

***

Neden Araçlarımızı Düzenli Olarak Temizlemeliyiz?

Otomobillerin düzenli temizliğini yapmak hem araçların kullanım ömrünü uzatmakta, hem de kendimizi daha iyi hissetmemize neden olmaktadır. Bir aracın boyasının ilk günkü gibi parlamasını, büyük şehirde yaşıyor olsak dahi çiziksiz kalabilmesini, araç içine girdiğinde tertemiz kokmasını ve parlayan bir göğüslüğü kim istemez ki?

Düzenli temizliği ve bakımı yapılmayan yüzeyler çok kısa zamanda deforme olmaya başlar. Kauçuk, vinil, kumaş, deri ya da metal yüzeylerin kesinlikle düzenli olarak, bu iş için hazırlanmış profesyonel ürünlerle temizliği ve bakımı yapılmalıdır.

Araç içi temizliği konusunda titiz olmak sizin faydanıza olsa dahi, bu titizliği abartmak ya da bilinçsizce davranmak da aynı düzeyde aracınıza zarar vermeye neden olabilir. Araç temizliği için uygun olmayan, el sabunu, şampuan, bulaşık deterjanı gibi kimyasal içerikli temizleyiciler kullanmak, aracınıza faydadan çok zarar verecektir.

Araçların dış ve iç yüzeylerinde bulunan farklı malzemeler nedeniyle, temizlik ve bakım konusunda birden fazla ürüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle araçların temizlik ve bakım ihtiyaçlarını günlük olarak biz karşılayabilsek bile, hafta 1 kere profesyonel bir temizlikten geçirmekte fayda var.

Araç Temizliği Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Araçlarımızın profesyonel temizliği ve bakımını 2’ye ayırmamız gerekir. Dış temizlik ve iç temizlik. Her ikisi için de dikkat edilmesi gereken hususları aşağıda bulabilirsiniz.

A- Dış Temizlik

Araçlarımızın ilk günkü parlaklığında kalması, biraz gayret ile pekala mümkün. Bunun için düzenli temizliğe ve bakıma ayıracağınız haftada bir kaç saat yeterli olacaktır. Çoğu insan kendi çabalarıyla araçlarını temizlemeye çalışmaktadır ancak bir yerden sonra profesyonel yardım şarttır. Çünkü araçlarımızı temizlemek için kullanmamız gereken özel temizlik ürünleri ve araçlar kişisel kullanım için hem maliyetli, hem de doğru şekilde uygulanmadığında faydadan çok zarar getireceği için risklidir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kesinlikle araç temizliği için ev tipi temizlik malzemelerini kullanmamamız gerekmektedir. Bu kimyasallar arabaların boyalarına zarar verir zamanla solmalarına neden olabilir. Bunun yanında temizlik yaparken fırça ya da herhangi bir bez kullanmak  da yine aynı şekilde yüzeye zarar verecek ve çiziklere neden olacaktır.

Yüzey temizliği için en uygun çözüm özel yıkama süngerleri kullanmaktır. Aynı şekilde kurulama için de bu iş için özel hazırlanmış bezleri kullanmamız gerekir.

Arabamızın dışını yıkarken önce üst kısımdan başlamak işimizi kolaylaştıracaktır. Sonrasında ön, arka ve yanlar olarak devam etmek ve son olarak jant temizliği yaparak bitirmek, hem zamandan hem de enerjiden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

B- İç Temizlik

Araçlarımızın belki de en hızlı kirlenen ve yıpranan kısımları iç kısımlarıdır. Özellikle koltuk döşemelerinin, kirlenerek lekelenmesi ve bu lekelere zamanında müdahale edilmemesi, geri dönüşü zor bir hal almasına neden olabilir. Bu nedenle mutlaka düzenli olarak profesyonel temizlik yaptırmak önemlidir.

Arabaların iç yüzeylerinde, birden fazla farklı malzeme kullanılmaktadır. Plastik, kumaş, kauçuk, vinil ve deri yüzeyler için ayrı temizlik malzemelerinin kullanılması önemlidir. Bu işler için hazırlanan profesyonel oto temizlik malzemeleri, hem lekeleri çıkarmak hem de saha sonrası için bakım sağlamak amacıyla üretildiği için temizliğin bu ürünlerle yaptırılması önemlidir.

Arabaların koltuk döşemeleri ve diğer aksamlarının profesyonelce temizlenmesi arabanızın yeni görünümünün korunmasına yardımcı olacaktır. 2. el araba piyasanın ülkemizde hareketli olması da göz önünde bulundurulduğunda, araçlarımızın içine ve dışına gösterdiğimiz özenin size her türlü fayda sağlayacağı kaçınılmaz bir gerçektir.

Araçlarımızı her zaman,  profesyonel temizliğin önemini kavramış ve bu işte ustalaşmış kişilerin ellerine bırakmak, istenmeyen sonuçların önüne geçmek için önemlidir. Kime güveneceğiniz konusunda aklınızda soru işareti varsa, ustala.com‘da bulunan profesyonellerden teklif alabilir ve kafanıza takılan sorulara cevap bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir