Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Öğrenci Evi Dekorasyonu

Öğrenci Evi Dekorasyonu İçin Harika Fikirler

Okumak için farklı şehre giden öğrencilerin ihtiyaçlarından birisi de kalacak yerdir. Uzak şehirde okuyan öğrenciler konut ihtiyacını ya öğrenci yurdunda ya da evde gidermektedir. Yurtlarda belli kısıtlamalar yapıldığı için öğrenciler daha özgür bir ortam için ev tutmayı tercih etmektedir. Öğrenci evi olarak genelde tutulan evler ise tek kişilik birine yetecek kadar büyüklükte bir evdir. Bu açıdan öğrenci evleri küçüktür. Öğrenci evi her ne kadar tek kişi için ayarlansa da tek kişi için bile olsa yine belli masraflar yapılacaktır. Tüm ihtiyaçlar belirlendikten sonra ve temel gereksinimler karşılandıktan sonra dekor işlemine geçilebilir. Öğrenci evi dekor olarak öğrenci evine uygun şekilde ev dekore edilerek öğrencinin kalacağı mekan daha etkili ve yaşanılır hale getirilebilir.

Öğrenci evleri ekonomik açıdan sınırlı bir bütçeyle gereksinimleri karşılanan evlerdir. Öğrencilerin temel ihtiyaçları aile tarafından ya da bursla karşılanıyorsa mevcut bütçe konusunda daha temkinli olmak gerekir. Öğrenci okuldan arta kalan zamanlarında çalışıyor olsa bile genelde part time olarak çalışabileceği için aldığı para bazı ihtiyaçlarına ancak yetebilecektir. Bu bakımdan öğrenci evinde düzenlemeler yapılacağı zaman ekonomik olarak en uygun bütçeyle hareket edilmesi gerekir. Öğrenci evi düzenlenirken bazı hususlara dikkat ederek hem ekonomik hem de etkili bir şekilde ev dekoru ve düzenlenmesi yapılabilir.

Temel İhtiyaçlara Yönelin

Öğrenci evi düzenlemesi ve dekorunda öncelikle temel ihtiyaçlar belirlenmelidir. Bir evde yaşamak için en çok neye ihtiyaç varsa o belirlenmeli ve önce o eşyaların alınması sağlanmalıdır. Öğrenci evi ihtiyaçları olarak öğrenciler için gerekli en temel ihtiyaçlar olarak şunlar gereklidir;

· Yatak

· Perde

· Halı

· Mutfakta yararlanmak için tencere, çaydanlık, bardak, tabak, çatal, kaşık gibi gereçler

· Nevresim takımı

· Koltuk

· Battaniye

· Yorgan

· Yastık

· Çalışma masası

· Eşya dolabı

· Ütü

gibi ihtiyaçlar en temel ihtiyaçlardır. Bu ihtiyaçları da en ekonomik yoldan almak için ikinci el satılan yerlerden alabilirsiniz. İkinci el eşyalar değerlendirildiğinde aynı sıfır gibi güzel bir hale dönüştürülebilmektedir. Bu bakımdan bu tür temel ihtiyaçlarınızı ikinci el satılan dükkanlardan karşılayabilirsiniz.

İkinci el dışında size yardımcı olabilecek kişilerin tekliflerini de değerlendirebilirsiniz. Anne, baba dışında amca, teyze gibi hatta iyi anlaştığınız komşularınız size yardımcı olmak için seve seve destek olacaktır. Pek çok evde ihtiyaçtan fazla eşya bulunmaktadır. Fazladan halı, battaniye, hatta bazı kişiler modası geçti diye eşyalarını verecek yer aramaktadır. Bu şekilde size yardımcı olacak birine denk gelirseniz bu teklifi değerlendirebilir ve ev eşyalarınızı bedavaya getirebilirsiniz. Böylece bütçenizi evinizin dekorunu daha etkili için harcayabilirsiniz. Bir öğrenci evinin dekorasyonu nasıl yapılır nelerden yararlanabilirsiniz bunları anlatmaya çalışalım.

Kendinizi Tanıyın ve Sevdiğiniz Şekilde Evi Dekore Edin

Zevklerinizi, tarzınızı iyi tanıyın ve sizi yansıtacak şekilde evinizi dekore edebilirsiniz. Duvarları zevk alacağınız şekilde tablolarla ya da yeteneğiniz varsa çizimlerinizle süsleyebilirsiniz. Öğrenci için en gerekli şeylerden birisi olan kitaplarınız için güzel bir köşe yapabilirsiniz. Bunun için odanızın duvarlarını ilgi çekici kitap raflarıyla süsleyebilirsiniz. Ortama sanat ve çekicilik katmak için sonbahar temasını andıran bir çalışma köşesi oluşturabilirsiniz. Öğrenci evi kitap olarak kitaplarınızı koyabileceğiniz dekoratif bir ortam oluşturabilirsiniz. Çalışma köşesi olarak zevkinize göre farklı dekorlar da oluşturabilirsiniz. Öğrenci evine uygun şekilde etkili bir köşe böylece oluşturabilirsiniz.

Aynaların Derinliğinden Yararlanın

Aynalar ortamlara zenginlik ve derinlik vermek için ideal dekor ürünleridir. Ayna ile odanızı olduğundan daha geniş ve zengin görünümlü kılabilirsiniz. Piyasada çok güzel dekoratif aynalar satılmaktadır. İkinci ellerde bile bulabileceğiniz çok güzel dekoratif ayna tasarımları bulabilirsiniz. Odanızdaki eşyalara uygun tasarımda modern ayna modellerinden yararlanabilirsiniz. Oturduğunuz odanın duvarına asarak bulunduğunuz odaya derin ve estetik bir hava katabileceğiniz gibi isterseniz yattığınız odaya da aynanızı asabilirsiniz.

Renklerin Gücünden Yararlanın

Renklerin gücünden yararlanarak evinizin duvarlarını canlandırabilirsiniz. Küçük evleri aydınlık göstermek için açık renk ve tonlar duvar boyası olarak seçilmelidir. Evin koyu olması içte kasvet oluşturabilir. Bu bakımdan mümkün olduğunca odanın aydınlık olmasını sağlamalısınız. Duvarların boyasını bu bakımdan açık renklerde seçebilirsiniz. Ortama canlı ve renkli hava katmak isteyenler rengarenkte isterlerse odalarını boyatabilirler. Cıvıl cıvıl renklerle evi daha canlı ve keyifli hale dönüştürebilirsiniz.

Odanızın Duvarlarını Sevdiğiniz Resimlerle Dekore Edebilirsiniz

İsterseniz odanızın duvarlarını sevdiğiniz kişilerin fotoğraflarıyla dekore edebilirsiniz. Böylece uzakta olan sevdiklerinizi her zaman yanınızda hissedebilirsiniz. Sevdiklerinizin en güzel fotoğraflarıyla evinizi en güzel şekilde dekore edebilirsiniz.

Evinize Alacağınız Eşyalar Kullanışlı ve Pratik Olsun

Öğrenci ev dekorasyonu yapmadan önce temel ihtiyaçlarınızın uygun şekilde tespit ederek almalısınız. Eviniz dar olacağı için evinizin ve odalarınızın durumuna göre eşya alın. Tek kişi için yetecek şekilde eşya alsanız da arada gelen arkadaş ve yakınlarınızı hesap ederek yeterli sayıda eşya alabilirsiniz.Örneğin hem yatak hem de kanepe olabilen duvara monte olur yataklardan satın alabilirsiniz. Böylece yattığınız oda da bir oturma odasına dönüşebilir. Diğer eşyalarınızın da işlevsel olmasına dikkat edin. Katlanır yer kaplamayan masalar işinizi görecektir. Duvara monte masalar da bu konuda size çok yardımcı olabilir. Hem ders çalışmak için hem de yemek yemek için ideal ve pratik bir ürün olarak duvara monte katlanır masalar çok işinize yarayacaktır. Hesaplı olması açısından eşyalarınızın düzenli durması için dolap ihtiyacınız da olacaktır. Eşya dolabı için hantal büyük pahalı dolaplar yerine bez dolapları tercih edebilirsiniz. Hem ucuz hem de başka bir yere taşınmak durumunda kaldığınızda kolay taşınır olması işinizi kolaylaştıracaktır. Ekonomik olarak bez dolaplar çok ucuzdurlar. Pek çok yerde bulabilirsiniz. Yatıya arada gelmek isteyen aileniz ya da arkadaşlarınız için şişme yatakları tercih edebilirsiniz. Misafirleriniz gittikten sonra tekrar toplayıp dolabın ya da çekmecenin içine yerleştirebilirsiniz.

Öğrenci Odaları İçin Perde Seçimi

Perdeler de bir evin olmazsa olmazlarındandır. Perde seçimi olarak pratik işinizi gören perdeler yeterli olacaktır. Dikiş biliyorsanız basit kumaşlardan bile harika perde modelleri oluşturabilirsiniz. Yatağınızla ve perdenizle uyumlu ve perde dikerek odanıza uyumlu bir dekor oluşturabilirsiniz. Dikiş bilmeseniz de sorun yok. Uygun fiyatlara perde modelleri bulabilirsiniz.

Aydınlatmaları Unutmayın

Öğrenci evini en güzel şekilde dekore etmede aydınlatmalarında etkisi bulunmaktadır. Gününüzün çoğu çalışarak geçeceği için çalışma masanıza hoş dekoratif bir aydınlatma lambası alabilirsiniz. Aydınlatma lambası ile hem çalışma alanı için uygun bir aydınlatma oluşturabilir hem de dekor olarak da odanıza şık bir görünüm katabilirsiniz.

Çiçekle Odanızı Dekore Edebilirsiniz

Doğayla huzur sağlamak için çiçekler kişiye büyük bir huzur sağlamaktadır. Hem evinizi dekore etmek hem de günün yorgunluğunu çiçek bakarak atmak için gerçek çiçekler alabilir ve odanızı çiçeklerle süsleyebilirsiniz. İçinizi açan renk renk çiçekler alarak öğrenci evinizi çok daha yaşanılır bir hale dönüştürebilirsiniz. Yer kaplamaması açısından duvara çiçekleriniz için raflar yaptırabilirsiniz. Çiçeklerinizi bu rafla koyarak yerden en iyi şekilde tasarruf sağlayabilirsiniz.

Hasan Bakıcı

Yazar Hasan Bakıcı

10 yıllık tecrübesi ile birçok alanda kendini geliştiren Hasan Bakıcı, proje ve tasarım konularına yoğunlaşıyor. Kaliteli tasarım için ise mutlaka hayal kurmak gerektiğini düşünüyor.

Geçmiş tecrübelerini Ustala Blog içerisinde bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir