Kategoriler
Temizlik

Mutfak Tezgahı Temizliği Nasıl Yapılır? – Tezgah Türlerine Göre Temizlik Önerileri

Mutfak Tezgahı Temizliğini Nasıl Yapmalısınız?

Mutfak, sabah, öğle, akşam fark etmeksizin sürekli kullandığımız bir alandır. Hal böyle olunca en çok kirlenen yerlerden biri de burası oluyor. Mutfak tezgahı temizliği için yalnızca sarı bir bez kullanmak yetmiyor. Ağır lekeleri ve sararmış mutfak tezgahlarını kurtarabileceğiniz birçok yöntem var. Üstelik bunu evinizde bulunan birkaç malzeme ile de yapabilirsiniz.

Tezgahınızı temizlemeden önce bilmeniz gereken bir nokta var. Tezgahınızın yapıldığı malzeme ne? Ülkemizde en çok kullanılan malzemeler laminant, mermer, kuvars ve granittir. Bu mutfak türleri için farklı temizlik ürünleri kullanmanız büyük önem taşıyor. Fakat her ikisi için geçerli bir kural var: Tezgahınızı ıslak temizlik bezinizi sildikten sonra onu ıslak bırakmayıp iyice kurulamanız gerekiyor. Kurulama işlemini yapmazsanız tezgah üzerinde belirgin su lekeleri oluşabiliyor. Bu gibi durumlarda su lekelerinin birikip kirli gözükme olasılığı an meselesi.

Mutfak tezgahınızı yumuşak bezlerle silmeniz gerekiyor. Yığınla para harcadığınız mutfağınızda çizikler olsun istemezsiniz değil mi? Bu yüzden kesinlikle sünger, zımpara, tel gibi sert ve zarar verici malzemeler kullanmamalısınız. Sünger gibi maddeler ilk kullandığınız dönemde çiziklere neden olmasa da zamanla buna neden olabilir. Üstelik çok kısa bir zaman diliminde. Tezgahta açılan çizikler, mikrop yuvası olma özelliğine sahip. Mutfağınızı görüntü olarak kaybetmenin dışında hijyenik olarak da kaybediyorsunuz. Bu yüzden temizlik bezi olarak size tavsiyemiz mikrofiber bez kullanmanızdır. Mikrofiber bezler, hem yumuşak hem de kolay temizler bir özelliğe sahiptir.

Mutfak tezgahınızın temizliği için kimyasal bir ürün alacaksanız mutlaka pH değerine dikkat edin. Asidik yapılı ürünler kullanmanız, tezgahınıza büyük zararlar verir. pH dengesi bu konu için çok önemli.

Granit Mutfak Tezgahını Nasıl Temizlemelisiniz?

Granit mutfak tezgahları, oldukça şık olmasının yanında temizlik ve bakımı en zor olan malzemelerdendir. Özellikle su lekesi çok fazla tutar. Bu yüzden tezgahın üstünde sıcak bir şeyi asla uzun süre bekletmemeniz gerekir.

Granit tezgahı temizlerken temiz su ve mikrofiber bez kullanabilirsiniz. Leke çok zorluysa bir sprey şişesine limon suyu ve beyaz sirke karışımı yapın. Beyaz sirkeyi fazla abartmayıp en fazla yarım çay bardağı koyun. Bunu karıştırıp tezgaha sıkın. Sonrasında bu karışımı bir iki dakika tezgah üzerinde bekletin. Ardından mikrofiber bezle silip durulayın.

Hadi Kuvars ve Granit Mutfakları Karşılaştıralım

Kuvars tezgahlar, dünyadaki en sert minerallerden biri olan doğal kuvarstan yapılır. Kuvars, gözeneksiz olduğundan bakteri çoğalımına izin vermez. Lekelere karşı çok dirençlidir ayrıca sıvı emilimini engeller.

Granit tezgahlar da kuvars kadar olmasa da dirençlidir. Fakat lekelenmeye daha çok meyillidir. Çizilmesi zordur ve ısı değişikliklerine dayanır.

Kuvarsın siyah, beyaz, kahverengi, mavi gibi renk tonları olabilirken granitin fazla renk seçeneği yoktur.

Mermer ve Laminant Mutfak Nasıl Temizlenir?

Mermer ve laminant yüzeyler hassastır. Oksijenli suyla temizlemek en iyi çözümlerden biridir. Yine bir sprey kutusuyla oksijenli suyu püskürtebilir, 2-10 dk arası bekletebilir, ardından temiz suya batırdığınız bezle durulayabilirsiniz.

Mutfak Tezgahı Temizliği İçin En İyi Formül!

Lekelerin inatçı olduğunu varsayarsak karbonat, temiz ılık su ve mikrofiber üçlüsünü kullanarak lekelere etki edebiliriz.

Bir miktar karbonatı kaseye atın ardından kaynamış suyu üzerine dökmeden önce ılıtın.
Ilımış suyu karbonatın üstüne dökün.

Karbonatı, su ile karıştırın.
Karışımınızı macun kıvamına getirin.
Macun kıvamını fırça ya da eldiven ile tezgahın lekeli yerlerine dökün. 101-5 dakika bekletin.
Durulayın.
Artından güzelce kurulamayı da unutmayın.

Tertemiz bir mutfak sizin elinizde!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir