Kategoriler
Boya Badana

Mutfak Fayansı Nasıl Boyanır?

Mutfak dekorasyonunu değiştirmek istiyor, ancak yüksek maliyetlerin altına girmek istemiyor musunuz? Mutfak fayanslarını değiştirmek yerine istediğiniz renklere boyayarak da mutfağınızda dekorasyon ve tasarım değişiklikleri yapabilirsiniz. Mutfak fayans boyama işlemleri mutfağını yenilemek isteyen kişilerin en çok tercih ettiği yöntemlerden bir tanesidir. Bu sayede hem mutfağınızın size özel bir tasarıma sahip olmasını sağlayabilir, hem de uygun fiyatlar ile eskiyen mutfağınıza yeni bir görünüm katabilirsiniz.

Mutfağınızı yenilemek için mutfak fayansı döşeme gibi mutfağınızı direkt olarak yenileme yoluna da başvurabilirsiniz. Ancak günümüz şartlarında mutfağı baştan sona yenileme masraflarıda göz önüne alındığında aileler mutfağını yenilemek için çok daha uygun seçenekler arıyor. Mutfak fayans boyama yaparak siz de çok daha uygun fiyatlara mutfağınızda yeni bir görünüme sahip olabilirsiniz. Mutfak fayanslarını uygun malzeme ve boya seçenekleri ile sadece birkaç saat içerisinde boyayabilir ve hayalinizdeki mutfağa kavuşabilirsiniz.

Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

Mutfak ya da banyonuzdaki fayansları boyayarak yeni bir tasarıma sahip olabilirsiniz. Öncelikle fayans üzerine işlem yapacağınız boyayı doğru tercih etmeniz gerekiyor. Mutfak ve banyo gibi gün içerisinde su içe çok fazla işlemin ve nem oranının daha yüksek olduğu odalar için boya tercihinde daha özel seçeneklerin değerlendirilmesi gerekiyor.

Mutfak fayans boyama için yağlı ya da epoksi boya kullanmanız daha doğru olacaktır. Evin diğer odalarında kullanılan duvar boyaları, neme karşı dayanıklı değildir. Bu nedenle mutfak gibi evin nem oranı daha yüksek odalarında neme karşı daha korunaklı bir boya tercihi yapılması gerekiyor. Boya yapılacak yüzeyin de fayans olduğunu hesaba katarak, boyanın su geçirmez olmasına dikkat etmeniz yaptığınız boyama işleminin daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Mutfağınızda epoksi ya da yağlı boya kullanmanız, boyanın daha kalıcı olmasını sağlayan detaylar arasında yer alıyor. Epoksi boyalar genellikle evde kullanıma uygun olmayan boyalardır. Bu nedenle farklı boya türlerine yönelmeniz daha doğru olacaktır. Yağlı boya türlerinin neme karşı yüksek koruma sağlaması, tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden bir tanesidir. Ancak yağlı boyalar uygulama sırasında yoğun kokusu ile rahatsız edici olabilir. Boya kokusunun sizi rahatsız etmeyeceğini düşünüyorsanız uygulama ve boyanın kuruma sırasında evin tüm camlarını açarak yağlı boyaları kullanabilirsiniz.

Yağlı boyanın ağır kokusuna karşı bir hassaslığınız varsa, neme karşı aynı koruyuculuğu daha az koku ile sunan boyalar tercih edebilirsiniz. Çeşitli yapı marketlerde ya da süpermarketlerde satılan farklı renklerdeki hobi boyaları ile de mutfak fayansı boyama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Fayans Boyamak İçin Hangi Malzemeler Kullanılır?

Mutfak ve banyo fayanslarını boyamak için öncelikle uygun malzemeleri satın almanız gerekiyor. Seçtiğiniz boyanın yanı sıra boyayı yüzeye uygulamak için fırça ve boyanın daha kolay uygulanmasını sağlayacak çeşitli ekipmanlar da kullanabilirsiniz. Peki, mutfak fayansı boyama için ihtiyacınız olan malzemeler nelerdir?

· Parlak Yüzey Astarı: Fayans, dolap kapakları, vernikli eşyalar ve MDF lam gibi yüzeyleri boyaya hazırlayan malzemedir. Uygulandığı parlak yüzeyin boyaya hazırlanmasında kullanılır. Boyanın kalıcılığının artırılması ve yüzeye tutunması için oldukça önemlidir.

· Hobi Boyası ya da Yağlı Boya: Yüzeye uygulamak istediğiniz boyanın türüne göre yağlı boya ya da hobi boyası tercih edebilirsiniz.

· Kalın Sır Vernik: Boya uygulamasından sonra fayansın tekrar parlamasını sağlayan verniktir. Mat yüzeylerin parlatılmasında kullanılmaktadır. Su bazlı tüm boya katmanlarının üzerine uygulanabilir.

· Rulo Fırça: Geniş yüzeyleri aynı tonda ve boya izi bırakmadan boyamak için kullanılmaktadır. Mutfakta boya uygulaması yapacağınız fayanslar yüksekte değilse, uzun saplı rulo fırça kullanmanıza gerek yoktur. Kısa saplı rulo fırçalar ile de boyayı rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

· İpek Uçlu Fırça: Rulo fırçanın giremediği köşede kalan bölgeleri boyamak için kullanılmaktadır.

· Boya Tavası: Rulo fırça ile boya kovasından alınan boyanın fazlasının tekrar kaba dökülmesini sağlayan plastik parçadır. Boya tavası kullanılmadığı durumlarda, ruloya çok fazla boya alınacağı için boya yüzeyden hafif de olsa akmaya başlayacak ve kötü bir görüntü ortaya çıkacaktır.

· Maskeleme Bandı: Boyanın, elektrik prizi ve benzeri bölgelere bulaşmasını engellemek için kullanılmaktadır. Maskeleme bandını boyanmasını istemediğiniz yüzeylere yapıştırmanız yeterlidir.

· Koruyucu Örtü: Boya uygulaması yaparken zemine ya da odadaki çeşitli mobilyalara boya damlamasını önlemek için kullanılmaktadır.

Mutfak Fayansı Nasıl Boyanır?

Mutfak fayanslarının boyanmasında kullanılan malzemeler ve boya seçimi ile ilgili tüm detayları inceledik. Peki, mutfak fayansı nasıl boyanır ve boyama sırasında nelere dikkat edilmelidir?

· Boya uygulamasına başlamadan önce boyanacak tüm fayanslar temizlenmeli ve kurutulmalıdır.

· Fayans üzerine boyadan önce parlak yüzey astarı uygulanmalıdır. Bu sayede fayans üzerine uygulanacak boya yüzeyde daha kalıcı hale getirilir. İlerleyen zamanlarda oluşabilecek dökülme ve çeşitli aşınmaların önüne geçilmesi sağlanır.

· Uygulayacağınız parlak yüzey astarının kuruması için 24 saat beklenmesi gereklidir.

· 24 saat bekleyip yüzey astarının kurumasını sağladıktan sonra boyama işlemi için son hazırlıklara başlayabilirsiniz. Öncelikle, boyanmasını istemediğiniz priz kenarları ve tezgah köşeleri gibi bölgeleri maskeleme bandı ile kapatmanız gerekiyor.

· Hobi boyası kullanıyorsanız, boyayı rulo fırçaya yedirebileceğiniz kadar boya kabının içine dökün. Yağlı boya kullanıyorsanız, boyayı farklı bir kaba almanıza gerek yoktur.

· Kabın içerisine koyduğunuz boyayı, rulo fırçaya iyice yedirdikten sonra boya tavası ile fazlalık boyanın akmasını sağlayın ve boyayı duvara uygulayın.

· Rulo fırça ile boyama yaparken hareketlerin sağa sola doğru değil, yukarı aşağı olması gerekiyor. Sağa sola doğru boyama yapılırsa, boya aşağı doğru akarken henüz boyanmayan bölgelerde lekelere neden olabiliyor.

· İlk kat boyama işlemi yapıldıktan sonra boyanın kuruması için 24 saat beklemeniz gerekiyor.

· İlk kat boyanız kuruduktan sonra, aynı işlemleri 2. kat boya için tekrarlayabilirsiniz.

· Mutfak fayanslarının üzerine genellikle 2 kat boya yapmak yeterlidir. Ancak boyanın istediğiniz gibi görünmediğini düşünüyorsanız, 3. kat boya uygulamasını da yapabilirsiniz.

· Boya uygulaması bittikten sonra boyanın tam oturması için birkaç gün beklemeniz gerekiyor. Boya kuruyup işleme hazır hale geldikten sonra kalın sır vernik ile boyanın daha kalıcı hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

· Kalın sır vernik hem boyanın yüzeyde daha kalıcı olmasını sağlar hem de boyanın mat görüntüsünü ortadan kaldırarak fayanslarınıza yapılan boyanın, fayans gibi parlamasını sağlar.

· Mutfak fayans boyama işlemi sadece duvardaki fayanslara değil aynı zamanda mutfak zeminindeki fayanslara da yeni bir görünüm katmak için tercih edilen yöntemlerden biridir.

Mutfak fayansı döşeme ve boyama işlemleri için daha profesyonel sonuçlar için bir boyacı ile çalışabilirsiniz. Boyanın istediğiniz görüntüyü karşılaması için yüzeye düzgün uygulanması oldukça önemlidir. Bu nedenle daha önceden bir boyacılık tecrübeniz yoksa size uygun boyacı fiyatları için çeşitli ustalarla iletişime geçebilirsiniz.

Boya uygulamasına ihtiyacı olan fayans ve duvarlarınızda hangi renk ya da tasarımda boya yapmak istediğinize karar veremiyorsanız, ortam dekorasyonuna uygun boya önerileri için de ustalardan destek alabilirsiniz. Bu sayede yeni mutfak tasarımınızın modern ve dikkat çekici olmasını sağlayabilirsiniz.

Boyacı fiyatları genel olarak boya uygulamasının ne kadar iş gücü gerektirdiğine bağlı olarak değişmektedir. Bütçenize uygun boya ustası fiyatları için Ustala.com aracılığıyla farklı birçok firma ile iletişime geçerek yapılacak iş için fiyat talep edebilir ve size en uygun fiyatları öneren firma ile anlaşabilirsiniz.

Ayhan Kahraman

Yazar Ayhan Kahraman

15 yıldır boya ve badana konusunda hizmet sağlayan Ayhan Kahraman, bu mesleği gerçekten seven kişilerin yapması gerektiğini ifade ediyor.

Ustala Blog sayfasında ise kendisi bizimle tecrübelerini paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir