Kategoriler
Boya Badana

Mutfak Dolabı Boyaması

Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır?

Ev dekorasyonunun en incelikli çalışılması gereken bölgelerinden biri kesinlikle mutfaklardır. Zaman içinde küçülen evlerden nasibini alan mutfaklar için her alanın kullanılması çok önemlidir. Tüm mutfak malzemelerinizin sığdığı bir mutfak yarattıktan sonra son dönemin en çok tercih edilen uygulamalarından birini deneyebilirsiniz: Mutfak dolabı boyaması. Peki, mutfak dolabı nasıl boyanır? Adım adım aradığınız tüm cevapları bu yazıda bulacak, yazının sonunda mutfak dolaplarınızı kendi başınıza boyayacak duruma geleceksiniz.

Mutfak Dolabı Boyamak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir ?

  • Anti aging (uzun ömürlü) su bazlı boya
  • Astar boya
  • Maskeleme bandı
  • Sünger rulo fırça
  • İpek uçlu fırça
  • Zımpara
  • Ahşap koruyucu
  • Muşamba 

Mutfak Dolabı Boyamaya Nereden Başlamalı?

Mutfak dolabı boyamaya başlamadan önce renk seçimini kararlaştırmanız gerekiyor. Renk seçiminde tabii ki önceliğiniz sevdiğiniz, favori renkler olacaktır ama seçtiğiniz rengin genel olarak mutfağınıza uygun olmasına dikkat edin. Penceresi bol olan, güneş alan ve doğru ışıklandırılmış bir mutfak için mutfak dolapları için renk seçerken biraz daha rahat davranabilirsiniz. Ancak tek pencereli, güneş görmeyen, doğru ışıklandırılmamış bir mutfak için renk seçerken fazladan özen göstermeniz gerekmektedir. Mutfak dolabı renkleri olarak genelde açık tonlar tercih edilmektedir. 2020 mutfak dekorasyonunda ağırlıklı olarak her zamanki gibi açık tondaki renkler moda. Her dönemin modası beyaz her zamanki gibi yerini koruyor. Mutfak dolabı renkleri olarak beyaza eşlik edecek renkleri tercih edebilirsiniz. 2020 trend renkleri arasında grinin tonları ve pastel renkler yer alıyor. Bunlar arasında seçeceğiniz renklerden biriyle mutfak dolaplarınızı boyayabilirsiniz. 

Cıvıl cıvıl renklerden oluşan yaratıcılığınızın ön plana çıktığı bir mutfak ortaya çıkarmak için, zemini ahşap gibi koyu renklerle boyayıp güzel bir kombin yaratabilirsiniz. Eğer daha farklı seçimler yapmak istiyorsanız enerjinizi yükseltecek renkler tercih edebilirsiniz. Bir başka seçenek ise her dolap kapağını farklı renge boyamak olabilir. Kapakları farklı farklı renklere boyamanın sonucu olarak bir süre sonra göz yorgunluğu yaratabilir. Bu seçenek diğerlerine göre biraz daha risklidir. 

Mutfak dolabı rengine karar verdiyseniz boyaya başlamadan önce yapmanız gereken bazı şeyler var. Öncelikle mutfak dolabı kapaklarını kontrol etmelisiniz. Mutfak dolabı kapaklarını menteşelerinden sökerek güzelce temizleyin. Pütürlü yerler varsa zımpara ile düzeltin. Tüm yağ ve kirden arındırmak için kapakları bir güzel temizlemelisiniz. Mutfak dolabı kapağı üzerinde delik ve çatlak varsa dolabınızın malzemesine uygun dolgu malzemesi ile oraları düzeltebilirsiniz. Tüm malzemeleri yapı marketlerden temin edebilirsiniz. Mutfak dolaplarından çıkardığınız menteşe, kulp, vida gibi malzemeleri kaybetmeyeceğiniz bir yere kaldırmalısınız. Mutfak dolabı kapakları boyama işlemi bittikten sonra kapakları yerine takarken tatsız sürprizlerle karşılaşmak istemezsiniz.

Bu işlemleri yapmadan boya yaparsanız boya işlemi düzgün olmayacaktır. Pütürlü yerler daha çok göze batacak, kirlerin olduğu yerlerde boya topaklanarak kötü bir görünüme neden olacaktır. Mutfak dolabı boyası işlemine başlamadan önde ayrıca gerekli araç gereçleri hazırlamalısınız. Özellikle boya seçiminde çok dikkatli davranmalısınız. Evinizi günlerce çıkmayacak olan boya kokusuyla boğmak istiyorsanız önceliğiniz kokusuz boyaları seçmek olmalı. Su bazlı boyalar hem boya kokmaz hem de çabuk kuruma özelliği ile ön plana çıkar. Su bazlı boyaların bir diğer özelliği ise renklerinin uzun süre solmadan durması ve dayanıklı bir boya oluşu. Mutfaklar yemek yaptığımız alanlar olduğu için buhar ve nemin eksik olmadığı alanlardır. Buhar ve nem duvar ve dolap yüzeylerinde terlemeye neden olabilir. Bu terlemeler kalitesiz boyanın kullanıldığı alanlarda kararma ve kabarma yaşanabilir. Terleme yapan bölgeler yağı ve kiri içine hapsettiği için kirli bir görünüme sebep olabilir. O yüzden sürekli temizleme ihtiyacı hissedersiniz. Bir süre sonra da sık sık sildiğiniz yerlerde aşınma ve renklerde solma gözlemlenir. Mutfak dolaplarını boyadıktan kısa bir süre aşındığını ve renginin solduğunu görmek istemezsiniz. Bu nedenle kaliteli su bazlı boyalardan satın almalısınız. Uzun süre rengi solmayan mükemmel görünümlü mutfak dolabı kapakları için mutfak dolabı boyama işlemi için iki kat boya yapmanız daha iyi sonuçlar verebilir. İki kat boya yapacaksanız, ilk katın iyice kuruduğundan emin olmadan ikinci kata kesinlikle başlamamalısınız. İlk kat kurumadan ikinci kat boyayı sürmeye başlarsanız tamamen facia bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. İlk kat iyice kurumadan ikinci kata asla başlamayın! 

Hazırsanız, Boyamaya Başlayabiliriz?

Mutfak dolabı nasıl boyanır? sorusunun birkaç cevabı var. Dilerseniz piyasada ve yapı marketlerde tam takım dolap boyama setleri satılmakta. İsterseniz siz de bu setlerden birini satın alarak, boyama işlemini bu sette satılan malzemelerle yapabilirsiniz. 

Dolap kapakları üzerinde bulunan aksesuar ve kulpları sökün. Boya işlemine başlamadan önce boyanın değmemesi gerektiği cam gibi yerlere maskeleme bandı geçin. Boya yapmaya başlamadan önce bu bantları düzgünce yapıştırın. Boya işlemini yaptıktan sonra bu bantları düzgünce çıkartarak mutfak dolaplarının boyasının kusursuz görünmesini sağlayabilirsiniz. Dolap kapaklarını menteşelerinden çıkarıp, sökemediğiniz durumlarda maskeleme bantlarını menteşelere dolapların iç kısımlarını da bantla geçebilirsiniz. 

Mutfak dolaplarını çıkarabildiyseniz muşambayı müsait bir yere serin ve mutfak dolabı kapaklarını üzerine dizin. Eğer mutfak dolap kapaklarını sökemediyseniz muşambayı boya yapacağınız bölgenin altına serin. Gerekli bantlama işlemini tamamlayın. Mutfak dolabına öncelikle astar boyayı sürün. Astar boyayı sürdükten sonra iyice kurumasını bekleyin. Astar boya kuruduktan sonra su bazlı boyayı sürmeye başlayabilirsiniz. Boyayı uygulamak için farklı inceliklerde 2-3 fırçanın elinizin altında bulunması iyi olur. Mutfak dolaplarının çoğu kabartmalı olduğu için o bölgeleri sorunsuz bir şekilde ince fırçalarla boyayabilirsiniz. Boya uygulamasını sakince, acele etmeden yapmalısınız. İlk kat boyanın uygulaması sona erdikten sonra mutfak dolaplarının kuruduğundan emin olmak için ikinci katı ertesi gün uygulayarak işinizi garanti altına alabilirsiniz. Mutfak dolaplarına ikinci kat boyayı da vurduktan sonra yine kuruması için bekleyiniz. 

Mutfak dolaplarının kurumasını beklerken dilerseniz mutfak dolaplarından söktüğünüz kulpları da uygun bir renge boyayabilirsiniz. Kulpları her yerden kolaylıkla bulabileceğiniz sprey boyayla boyayabilirsiniz. Boyalar kuruduktan sonra maskeleme bantlarını çıkarıp, mutfağınızın yeni görünümünün keyfini çıkarın. 

Mutfak Dolabı Boyarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mutfak dolabı boyama işlemi aceleye getirilmemesi gereken bir işlemdir. Bu yüzden bu iş için en az iki gününüzü ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Boyanın yapılacağı alanı mutlaka temiz tutun. Etraftaki toz ve kirler siz boya yaparken dolap kapaklarının üzerine yapışıp, pütürlü bir görünüme neden olabilir.

Ayhan Kahraman

Yazar Ayhan Kahraman

15 yıldır boya ve badana konusunda hizmet sağlayan Ayhan Kahraman, bu mesleği gerçekten seven kişilerin yapması gerektiğini ifade ediyor.

Ustala Blog sayfasında ise kendisi bizimle tecrübelerini paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir