Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Mobilya Nasıl Boyanır?

Mobilya Rengi Değiştirme Nasıl Yapılır? Mobilya Nasıl Boyanır?

Hepimiz yaşam alanımızda değişiklik yapmak isteriz. Zamanla eskiyen, modası geçmiş, çizilmiş veya boyası çıkmış mobilyalarımızın yerini modern, hayatımıza renk katacak yeni mobilyalar görmeyi umarız. Ancak mobilyalarımızı ekonomik ve eğlenceli bir şekilde onarmak, yenilenmesini sağlamak mümkün. Kendi dokunuşlarımızla mobilyalara tekrardan can verebilir, yaşam alanımızı eskisi gibi renklendirebiliriz. Mobilya çizikleri giderme, mobilyalarımıza yeni renkler katmak düşündüğünüz kadar zor olmayabilir. Mobilyalarınızı boyamak elbette gözünüzü korkutabilir, dikkatli ve titiz davranmanız durumunda şaşırtıcı sonuçlar alabilirsiniz. Geçmişten günümüze insanlık yaşam alanlarında küçük değişiklikler yapmayı bir gelenek haline getirmiştir. Mobilyalarınızın yerlerini değiştirebilir, çeşitli eşyalar ekleyerek yenilikler yapabilir ve olağan mobilyalarınız üzerinde radikal değişimlere imza atabilirsiniz. Büyük çaplı değişimler sizler  için maliyetli aynı zamanda zahmetli olabilir. Maliyetsiz bir değişimin yolu mobilyalarımız üzerinde yenilikler yapmaktır. Mobilyalarınızı boyayabilir, mobilya çiziklerini giderebilir ve kenarına köşesine eklemeler yapabilirsiniz. Bu yazımızda  mobilya rengi değiştirme nasıl yapılır, mobilya cilalama nasıl yapılır gibi konular üzerinde durmaya çalışacağız.

Mobilyalarınızı bazı basit konulara dikkat ederek onarabilir rengini değiştirebilirsiniz. Herkesin şu soruyu sorduğunu duyar gibiyiz, mobilya rengi değiştirme nasıl yapılır? Bu sorunun cevabı mobilyalarınızda kullanılan materyale göre farklılık göstermektedir. Metal ve benzeri hammaddeler kullanılarak yapılan mobilyalar farklı özellikler taşımaktayken, ahşap mobilyalar kendine özgü farklı özelliklere sahip olmaktadır. Tabi bu farklılıklar boyama tekniklerinize de yansımalıdır. Mobilya rengi değiştirme nasıl yapılır, mobilya cilalama nasıl yapılır konularını aşama aşama ele almak gerekmektedir. Elbette hayal kırıklığına uğramamak için planlı şekilde hareket edilmeli ince detaylara dikkat edilmelidir. Eminiz ki değişim sizleri olumlu yönde etkileyecek yarattığınız yenilikle gurur duyacaksınız.

Ahşap Mobilya Boyama

Ahşap mobilyalarınızı boyamak, mobilya çizikleri giderme denildiğinde heyecanlandığınızı hissetmekteyiz. Değişim odaklı düşünmek mobilyalarınızı basit, planlı ve yaratıcı bir şekilde yenileme hissi mutluluğunuzu arttıracaktır. Ahşap boyamanın belirli aşamalardan geçmesi gerektiği birçoğunuzun bildiği bir durumdur. Mobilyalarımızı boyamadan önce zımpara yapmalı mıyız, üzerine dekupaj yapılmalı mı, eskitme uygularsak nasıl olur, rengine nasıl karar vermeliyiz, mobilya çiziklerini giderme, verniğin kuruma zamanı gibi konular kafanızı kurcalayabilir. Ayrıca evimiz kirlenir mi sorusu, mobilyalarımız üzerinde bir değişim yapmadan önce sizi tedirgin edebilir. Büyük veya küçük değişimlerden önce kendinize güvenmeli sonucunda yaşayacağınız yenilik duygusunu düşünerek motive olmalısınız. Şimdi gelin ahşap boyamanın inceliklerinden bahsedelim.

Mobilyanızı seçtiniz ve boyama kararı aldınız. Nereden başlamalıyız, mobilya rengi değiştirme nasıl yapılır düşünüyorsunuz. Öncelikle evinizin kirlenmemesi için ön hazırlık yapmalısınız. Boyama yapacağınız alanda çöp poşeti bulundurmalı, yerlerin kirlenmemesi için çeşitli önlemler almalısınız, neredeyse her nalburda zeminleri kirlenmekten koruyacak gereçlere maliyeti düşük bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu gibi ince detaylara dikkat etmek boyama sonrasında yakınmanıza ve huzursuz olmanıza engel olacaktır. Şimdi sıra geldi mobilyanız üzerinde pratik bir temizlik yapmaya. Boyamaya başlamadan önce mobilyalarınızı temizlemeli çıkarılması gereken parçalar, kulplar, raflar, kapaklar, çekmeceler  varsa çıkarmalısınız. Mobilyalarınızı ve boyamanız gereken parçaları aşırıya kaçmamak şartıyla nemli bir bezle silebilirsiniz. Başlamadan kiri ve tozu iyice almalısınız. Çalışma yapacağınız ortamı yeterince havalandırmalı, eldiven ve maske takmalı, kendi sağlığınızı her zaman ön planda tutmalısınız.

Mobilya Çizikleri Giderme ve Boyama

Mobil rengi değiştirme nasıl yapılır sorusuna ilk aşamada zeminin özelliklerine göre değişmekle beraber zımpara yaparak başlanmalı cevabını verebiliriz. Eğer zemin çok kaygan, cilalı ve pürüzsüz ise rengi koyu ve sizin planınız mobilyanızı açık renge boyamaksa zımpara yapmakla başlamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca mobilyanız eski ve küçük kusurlara sahipse zımpara sayesinde kusurları kapatma imkanınız olabilir. Elbette profesyonel bir usta olmadığınızdan bir zımpara makinanız olmayabilir, bir yerden temin etmeniz halinde işiniz oldukça kolaylaşacaktır. Zımpara yapmak pek çok kişiye göre eğlenceli bile olabilir. Zımpara yaparken nefesinize dikkat etmeli tozu yutmamaya özen göstermelisiniz. Bu süreç boyunca maskeyle çalışmanızı tavsiye ederiz. Mobilyanız kalın cilalı ise önce ince zımpara sonra kalın zımpara ile üzerinden geçmelisiniz. Süreceğiniz boyanın yüzeye tutunması için iyice mat hale getirmelisiniz. Cilalı yüzeylerde boya ilk başta olmasada ilerleyen zamanlarda dökülme yapmaktadır.

Mobilya çiziklerini giderme: Derin çizikler mevcut değilse zımpara sayesinde kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Mobilya rengi değiştirme nasıl yapılır, sorusuna verdiğimiz cevaplardan sonra sıra geldi astar kısmına. Astar boyası üzerine süreceğiniz boyanın daha kaliteli olmasını sağlayacaktır. Astar boyayı sürdükten sonra kurumasını beklemeli ve üzerindeki pütürleri almak için ince bir zımpara geçmelisiniz. Gördüğünüz üzere bu aşamaya kadar mobilyanız epey bir işlemden geçti. Şimdi mobilyanıza istediğiniz renk boyayı sürebilirsiniz. Düz yüzeylerde rulo fırça, kenarlar ve detaylar için klasik fırçaları kullanabilirsiniz. Malzemeleri yapı marketlerden veya nalburlardan temin edebilirsiniz. İstediğiniz rengi seçtikten sonra kutu üzerindeki talimatları gözden geçirmeli ve öyle uygulamalısınız. Mobilyalarınızı bir kat boyamak genellikle yeterli olmayacaktır, İkinci katı uygulamanız öneririz.

Mobilya Cilalama Nasıl Yapılır?

Mobilya cilalama nasıl yapılır sorusuna gelecek olursak; bu kısım mobilya boyamanın en önemli kısımlarındandır. Bazı boyalar cilalama gerektirmeyecek şekilde olabilir, dekoratif bir uygulama yaptıysanız sonunca cilalama işlemini gerçekleştirmenizi öneririz. Böylece boyanızı emniyete almış olursunuz, estetik ve uzun vadeli kullanım sağlayabilirsiniz.

Metal Boyama Nedir?

Metal mobilyalar dayanıklı ev eşyalarınızdır, ancak zamanla çizilebilir. Mobilya çiziklerini giderme konusunda ise boya her zamanki gibi yardımınıza yetişecektir. Tüm ev eşyalarında olduğu gibi metal mobilyalarda yaşam alanımız olan evimizde büyük ölçüde yer kaplamaktadır. Göze hitap eden metal mobilyalar için özen göstermeliyiz. Zaman zaman eskiyen mobilyalarımızı onarmak için boyamalar yapabilir, zaman zaman ise mobilyalarımızı değişim ve yenilik isteğimizden dolayı boyayabiliriz. Eskimiş bir görüntüye sahip metal mobilyalarımıza uygulanacak en güzel çözüm ise doğru bir teknikle boyamaktır. Boyama ve bakımı yapılan mobilyalarımızın daha uzun ömürlü olacağı aşikardır. Boyama yapmadan önce sıcak su ve deterjan ile temizlenmeli. Paslanmış kısımları güzelce kazımalıyız. Paslanmış kısımları kazıma işlemi için tel fırçaya ihtiyacımız vardır. Gerekli malzemeleri yazımızın diğer kısımlarında da belirttiğimiz üzere yapı marketlerden veya nalburlardan temin edebilirsiniz. Metal zımpara kullanarak yüzeyi tamamen pürüzsüz hale getirmeniz gerekmektedir. Pürüz kalan yüzeylerde ilerleyen zamanlarda boya dökülmeleri gözlemlenebilir. Bu işlemleri uyguladıktan sonra iki aşamalı bir astar uygulamalıyız. Astarı uygularken eldiven ve maske takımına özen göstermelisiniz. Astar işleminden sonra yaklaşık 4 saat beklenmeli kuruduktan sonra epoksi boya kullanarak boyama işlemini gerçekleştirmeliyiz. Boyayı yüzeye eşit miktarda dağıtarak uygulamalıyız.

Bu yazımızda sizlerle birlikte mobilya rengi değiştirme nasıl yapılır, mobilya cilalama nasıl yapılır, mobilya çizikleri giderme konularına cevaplar aradık. Mobilya dediğimizde aklımıza gelen koltuklar, mutfak dolapları, masa , sandalye, bahçe mobilyaları kısacası en çok vaktimizi geçirdiğimiz ilham aldığımız yerlerin bakımı ve değişimi için  fikirler geliştirdik. Sizlere fikir verebilecek tasarımları araştırma ruhunuzla keşfedebilir mobilyalarınızı yenilerken kendinizi de geliştirdiğinizi fark edebilirsiniz. Her şeyden önce sizin kendinize güvenmeniz yeniliklere hazırlıklı olmanız değişimden korkmamanız gerekiyor. Kendi yaşam alanlarınızı cesurca tasarlayın.

Ayhan Kahraman

Yazar Ayhan Kahraman

15 yıldır boya ve badana konusunda hizmet sağlayan Ayhan Kahraman, bu mesleği gerçekten seven kişilerin yapması gerektiğini ifade ediyor.

Ustala Blog sayfasında ise kendisi bizimle tecrübelerini paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir