Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Mimari Nedir? – Detaylar

Mimari Nedir, Mimari Tarzlar Nelerdir?

Estetik denince akla ilk gelen terimlerden birisi mimaridir. Mekanların yapısal özellikleri, tasarımı bize o mekanın mimarisi hakkında bilgi verir. Mimari yapılar toplumsal, işlevsel, kültürel olarak ele alınır. Bir mekanın mimari yapısı o yerin tarihi yapısı hakkında da aynı zamanda bizlere bilgi vermektedir. Mimari nedir sorusunun cevabı kısaca estetik, tasarım ve kültürün birleşmesiyle mekanların şekillenmesine verilen addır da diyebiliriz. Mimari yapılar deyince insanın ister istemez aklına eski tarihi yapılar gelir. Bir yerin mimari yapısına bakarak hangi döneme ait olduğu, hangi kültürel toplumdan etkilenildiği gibi pek çok şey aklımıza gelir.

Mimari işlerle uğraşan kişilere ise mimar denilmektedir. Mimar tarihi mekanları, tarih ve çevre ile ilişkisini inceleyerek mekanın yapısını işlevseli ekonomik ve kültürel açıdan tasarlayan kişidir. Mekanların tasarlanması için mimar harita, peyzaj, statik, iç mimari gibi konularda bir mimar disiplinli bir şekilde çalışmaktadır. Sanatçı nasıl yeni bir sanat eseri ortaya koyuyorsa bir mimar da mekanların tasarımında sanatını göstermektedir. Mekanları kendi hayal gücü ve zekasıyla birleştirerek ortaya estetik açıdan görülmeye değer tasarımlar ortaya çıkarmaktadır.

Mimar denilince de çizim yapan, tasarlayan kişi akla gelir. İlk çağrışım buradan gelir. Mimarin bir sanatçı gibi yetenekli olması olmazsa olmaz özelliğidir diye düşünülür. Resimde yeteneği olmayan çizim konusunda yeterli olmayan kişilerin mimar olamayacağı düşünülür. Mimarlıkta yetenek aranması bir nebze doğrudur ancak mimar olmak için sadece yetenek

Mimarlık Okumak Masraflı mıdır?

Mimarlık mesleği  konusunda araştırma yapan kişilerin aklına ilk gelen bu alanı okumanın masraflı olup olmayacağıdır. Mimarlık sadece bilgiden ibaret bir meslek olmadığı için uygulamalı olarak da bu meslek icra edileceğinden bu alanda pek çok şeye ihtiyaç duyulacaktır. Çizimler yapabilmek ve tasarlayabilmek için renkli kalemler, kağıtlar, çizim için gerekli araç ve gereçler gibi pek çok şey mimarlık okurken ihtiyacınız olan şeylerdir. Bunları devamlı tedarik etmek gerekir ve paraya dönüştürüldüğünde kırtasiye malzemesi olarak yüklü bir oran ortaya çıkabilir. Bu bakımdan mimarlık okumak masraflıdır diyebiliriz. Okul masrafları haricinde uygulamalı olarak kendinizi geliştirmek için  sürekli malzemeye ihtiyaç duyacaksınız. Çizim malzemeleri dışında proje ödevlerinizin için devamlı proje çıktıları da almak durumundasınız. Bu anlamda bu işler için kenarda paranızın olması gerekir. Yani kırtasiyelere bu anlamda yolunuz çok düşecek demektir.

Estetiğin Olduğu Yerde Mimariden Söz Edilmektedir

Mimari estetik algısı mimari sanatını doğurmaktadır. Mekan estetiği olarak da bunu tanımlayabiliriz. Bir mekanda estetikten söz ediliyorsa o yerin mimarisinden bahsediliyor demektir. Bir mekana girdiğimizde ilk dikkatimizi çeken mekanın dekorasyonudur. Mekanın içsel ve dışsal olarak güzel ve etkileyici görünümde olması ister istemez bizi etkileyecektir. Nasıl bir sanat eseri bizi kendimizden geçiriyor ve hayatımızı anlamlandırıyor ve bizi adeta başka diyarlara yolculuğa çıkarıyorsa mimari açıdan estetik kaygısı taşıyan, ince tasarımlarla oluşmuş bir mekanın mimari yapısı da bizi o derece etkileyecektir. Bu bakımdan mimarinin sanatla iç içe olduğunu söylemek yanlış olmaz. Mimari eşittir sanat diyebiliriz.

Mimari sadece sanatla mı bağlantılıdır tabi ki hayır. Mimari yapıların estetiğine önem verildiği kadar o dönemin beklentilerine ve tarihi özelliklerine de dikkat edildiği için mimarinin tarih ve sosyolojiyle de ilişkisi bulunmaktadır. Bir mekana gidildiğinde mekanın tasarımı bize o yerin tarihi, sosyolojik yapısı, sanatı hakkında bilgi verir. Bu yüzden mimari yapıların bulunduğu dönemle iç içe olduğunu söyleyebiliriz. Her mimar kendi bulunduğu dönemin mimari yapısını en güzel şekilde işlemektedir. Mekan tasarlaması yapılırken günümüz ve geçmiş dönemin mimari özelliklerinin hepsinin ele alınmasıyla ortaya farklı tarzda mimari tasarımlar da ayrıca çıkabilmektedir.

Mimari Tarzlar Nelerdir?

Mimari tarz bir binayı diğer binalardan ayırt etmek için o binayı tarihsel ve kültürel olarak anlamlandıran ya da dikkat çekici hale getiren tarzdır. Yani bir binanın tasarımı bize o mimarinin tarzı hakkında bilgi verir. Hangi döneme ait olduğu, nasıl bir estetik kaygıyla yapıldığı gibi pek çok konuda mimari tarzlar bize bilgi vermektedir.

Mimari tarzlar olarak şu tip mimari tarzları örnek verebiliriz:

Viktoryen

Ortadoğu, Asya gibi dönemlerin mimarisini ortaya koyan mimari tarzdır Sanayi devrimi döneminde oluşan konutların pek çoğu Viktoryen mimari tarzda yapılar içerisinde yer almaktır.

İslam mimarisi

Ortadoğu’da başlayıp, Kuzey Afrika, İspanya, İran gibi coğrafyalarda da kendisini hissettiren mimari çeşididir. İslami tarz mimariye örnek olarak sivri kemerleri, avluları, kubbeleri örnek verebiliriz.

Romanesk

10. yüzyıl sonlarında Avrupa’da yaygınlaşan bir mimari tarzdır. Roman kiliselerin pek çoğunda bu tarz mimari örneğe sık rastlanmaktadır.

Barok

16. yüzyıl sonlarında İtalya’da duyulara hitap edecek tarzda yapılan bir mimari tarzdır.

Tudor

Ortaçağ’da İngiltere’de ortaya çıkan bir mimari tarzdır. Dört merkezli kemer bu döneme ait mimari eserler içerisinde en bilinenidir.

Bauhaus

1900’lü yıllarda Almanya’da Bauhaus Okulu’nda ortaya çıkan bir mimari tarzdır Bu tarz mimariye göre tasarım, dekor gibi detaylar geri plandadır. Daha çok mekanın işlevselliği ön plana çıkmaktadır.

Neoklasik

18. yüzyılın ortalarında asalet ve ihtişamın yeniden doğuşu bu tarz mimaride ortaya çıkmaktadır. Yunan ve Antik mimari tarzdan etkilenerek bu tarz mimari oluşturulmuştur.

Rönesans

15. yüzyılda bilindiği gibi İtalya’da ortaya çıkan bir akımın mimarisi olarak bilinir. Roma dönemine ait tasarımların ve estetiğin birleşmesiyle oluşan bir mimari tarzdır.

Gotik

12. yüzyıl başlarında klasik üsluplardan yararlanılarak ortaya çıkan bir mimari tarzdır Bu tür mimaride ince duvarlar, kolonlar, metrelerce yükseklikte işlemeli camlar dikkat çekmektedir.

Modern Mimari

Post modern, Fütürizm ve Yeni Klasik dönemin etkilerini bir arada sunan  günümüz modern mimari yapısını yansıtan mimari tarzlardandır.

Mimarların Çalışma Alanları?

Mimar denilince iç ve dış mimar olarak iki tür işle uğraşan mimar akla gelmektedir. İç mekanlardaki süslemeler, tasarımlar, dekoratif yapılarla uğraşanlara iç mimar, yapıların dış kısmıyla uğraşan kişiler dış mimari olarak bilinir. Bu bir nebze doğru olsa da eksik bir tanımdır İç mimar sadece mekanın iç kısımlarındaki estetik yapıdan sorumlu olmaz. Gerekli teknik bilgilerle de sorumludur ve yeri geldiğinde şantiyeye giderek dış mimari ile de ilgilenmektedir. Aynı şekilde dış mimar da sadece yapıların dış mimarisinden sorumlu değildir. Binayı bütün olarak inceleyerek her türlü teknik özellikler, çevresel özellikler gibi pek çok alanla da ilgili bilgi sahibi olmak durumundadır.

Bir Tıkla Müşteriye Ulaşın

Mimari alanda destek sağlamak istediğiniz müşterilere kolayca ulaşmanın yolu bir tık kadar kolay. Yapmanız gereken Ustala.com’da bu alanda ilan veren sayfalara girerek müşterilerin ilanlarına teklif göndermektedir. Tekliflerinizin en iyi şekilde değerlendirilmesi için referanslarınızı sağlam tutmaya çalışın. İyi bir referansınızın olması bu alanda daha hızlı tercih edilmenizi sağlayacaktır. Rakiplerinizin bir adım önünde olmak için ve müşterileri daha iyi etkilemek için vereceğiniz tekliflerde makul ölçülerde teklif vermeniz sizin tercih edilmenizi daha kolay bir şekilde sağlayacaktır. Kalitenizi ve uygun fiyat politikanızı konuşturarak bu alanda ilk tercih edilen mimarlar arasında yerinizi kolayca alabilirsiniz.

Hasan Bakıcı

Yazar Hasan Bakıcı

10 yıllık tecrübesi ile birçok alanda kendini geliştiren Hasan Bakıcı, proje ve tasarım konularına yoğunlaşıyor. Kaliteli tasarım için ise mutlaka hayal kurmak gerektiğini düşünüyor.

Geçmiş tecrübelerini Ustala Blog içerisinde bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir