Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Mantolama Hesaplama

Mantolama Fiyat Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Binaların dış yüzeylerine kompozit yalıtım malzemelerinin kaplanması tekniğiyle yapılan ısı yalıtımına montalama denir. Bina güçlendirme çalışmalarında mantolama tekniğinden yararlanılmaktadır. Mantolama yeni binalara yapıldığı gibi eski binaların enerji verimliliğini çoğaltmak adına da yapılmaktadır. Mantolama ile pek çok yararlar elde edilmektedir. Mantolama hizmetleri alarak şu faydaları elde edebilirsiniz;

· Yapıları yağmur, kar gibi dış etkilerden koruyarak binaların daha uzun ömürlü olmaları sağlanır.

· Yaz aylarında ısı artışını, kış aylarında ise ısı kaybını önleyerek enerji tasarrufu sağlamada etkilidir.

· Cephelerde oluşması muhtemel olan çatlak ve hasarların önlenmesinde etkilidir.

· Yangın yalıtımında işlevi bulunur.

· Yakıt tasarrufu sağladığı için çevrenin korunması konusunda katkı sağlamaktadır.

· Binaların iç kısımlarında rutubet oluşumunu önlemektedir.

Mantolama İçin Kullanılacak Malzeme Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mantolama işlemlerinde kullanılmak üzere malzeme seçiminde bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bu hususları şöyle sıralayabiliriz:

· Malzemelerin ısı iletim katsayılarının düşük olması gerekir.

· Yanmayan ve alev geçirmeyen türden olmasına dikkat etmek gerekir.

· İşlenmesi kolay ve pratik olması gerekir.

· Buhar difüzyon direncinin yüksek olması gerekmektedir.

· Çekme dayanıklılık gücünün yüksek oranda olması gerekir.

· Uzun ömürlü dayanıklı malzeme çeşidi olmalıdır.

· Boyutsal olarak yüksek düzeyde olmalıdır.

· Basınç dayanımı yüksek derecede olmalıdır.

· Ekonomik açıdan da bütçeyi zorlamayacak derecede olması tercih edilen özellikler arasındadır.

Mantolama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Mantolama uygulaması 7 kısımdan oluşur. Sırasıyla mantolama işlemleri şu şekilde yapılır;

Yüzey hazırlık aşaması

Mantolama işlemlerine başlamadan önce mantolama yapılacak olan yüzeyin temizliği yapılır. Toz, kir ve küf gibi pek çok kirden dış yüzeyler arındırılır. Harcın iyice yapışması için yüzeyin her türlü kirden arındırılması gerekir. Ayrıca yüzeylerde çatlak, kırık oluşumu gibi durumlarında müdahale edilerek tamir edilmesi gerekir. Yüzeyde bulunan pencere demiri, uydu anteni gibi ürünler sökülür ve düz bir zemin hazırlanır.

Subasman Profilinin Yerleştirilmesi

Düz bir referans hattı belirlenir. Özel malzemeden üretilmiş alüminyum subasman profili dış duvarın alt kısmına sabitlenir. İlk olarak yapılan bu mantolama levhasının çok düzgün şekilde yapılması sağlanır. Diğer levhalarda buna göre yükseklik farkları ortadan kaldırılarak döşenir.

Isı yalıtım levhalarının yapıştırılması işlemi

Çerçeve tekniğinden yararlanarak yalıtım levhalarının yüzeye tam olarak yapıştırılması sağlanır. Yapıştırma işleminin en iyi şekilde olması için levhanın orta kısmına noktasal harç işlemi uygulanmaktadır.

Dübel Uygulaması

Yapıştırma işleminden sonra levhaların yüzeye tam olarak tutunması için direnci arttırmak adına plastik montalama dübel uygulamasına geçilir. Levhalar dübelle duvara monte edilir. Bu uygulamada standart bir uygulama işlemi için m2 başına köşe ve ortalarla birlikte 6 adet dübel kullanılmaktadır.

Köşe Profillerinin Yerleştirilmesi İşlemi

Binaların köşeleri dış etkenlere en dayanıksız kısımlarından birisidir. Köşe profil uygulaması yapılarak bu kısımlar daha dayanıklı hale getirilir.

Fileli sıva uygulama işlemi

Cepheye önceden sabitlenmiş olan yalıtım levhalarının üst kısmına sıva uygulaması yapılır. Sıvanın iç kısmına kopmaları engelleyen donatı filesi konur. İlk sıvanın kuruması beklenmeden ikinci kat sıva uygulaması işlemi yapılır.

Dekoratif kaplama ve dış cephe boya uygulama işlemi

Sıva uygulama sonrasında kuruma işleminden sonra dekoratif kaplama uygulanır. Yukarıdan aşağı doğru şekilde bu uygulamanın seri bir şekilde yapılması estetik görünümün en iyi şekilde olması açısından önemlidir. Dekoratif kaplama işlemi yapıldıktan sonra kaplamanın kuruması beklenir. Son olarak dış cephe istenilen renge boyanır. Bu şekilde dış cephe mantolama işlemleri tamamlanmış olur.

Mantolama Kararı Aldıktan Sonra Ne Yapılır?

Mantolama kararı aldıktan sonra bahsettiğimiz şekilde mantolama uygulama aşamalarına geçilir. Mantolamanın en iyi şekilde yapılması için kaliteli malzeme seçimi önemlidir. Ayrıca bu işi yapan kişilerin alanında uzman kişiler olması mantolama işleminin istenilen kalitede olmasını sağlar. Becerikli ve yetenekli ustalar aracılığıyla yapılan mantolama işlemi kısa sürece başarılı bir şekilde tamamlanır. Bu alanda uzman kişilere kolayca ulaşmak için tekliflerinizi verebilir ve mantolama alanında aradığınız kaliteli hizmet için uzmanlardan destek alabilirsiniz. İlanlarınızı gören uzmanlar yapmış olduğunuz ilanlara teklif göndererek sizin onları kolayca bulmanızı sağlayacaktır. Montalama alanında hizmet almak için siz de hemen ilanınız verin ve tekliflerin gelmesini bekleyin. Sunulan tekliflerden sizin için en uygun olanını değerlendirerek aradığınız uzmanla çalışmalara başlayın.

Montalama Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Mantolama sistemi çeşitleri olarak bunu iki kısma ayırabiliriz; Yapılara göre mantolama çeşitleri şunlardır;

Dış cephe mantolama

Yapıların dış kısımlarının mantolama işlemlerinin yapılmasıdır. Binaların ısısını muhafaza etmek üzere ısı yalıtım malzemeleriyle bina dışı yalıtım yapılmaktadır.

İç cephe mantolama

Dış cephe gibi uygulanır. Isı yalıtım ile duvarlar kaplanarak boyanır.

Ortadan mantolama

İki masif yapı kabuğu arasında kalan çift kabul dış duvar sistemi ısı yalıtımlı dış duvar olarak tanımlanır.

Döşemelerde mantolama

Isıtılma imkanı olmayan bodrumların yer döşemelerinde bodrum tavanı ayarlanarak zemin katlardaki döşemelerde oluşan ısı kaybı önlenmiş olur.

Çatılarda mantolama

Binaların çatı kısımlarının yalıtımıdır. Çatı yüzeyleri kir ve tozdan arındırdıktan sonra mantolama işlemi uygulanır.

Bunlar dışında ısı yalıtım malzemeleri göre de mantolama çeşitleri bulunmaktadır; Eps mantolama, neopor mantolama, taşyünü mantolama, XPS mantolama ve fugalı mantolama gibi ısı yalıtım mantolama çeşitleridir.

Mantolama Hesap Formülü

Mantolama hesap formülü mantolama işlemlerinin ne kadar ücrete mal olacağını kolayca hesap etmeye yarayan işlemdir. Mantolama hesap ücretleri yapılırken binanın ortak kullanım olup olmadığı tespit edilir. Ortak kullanım alanı ise bu konuda yönetim kurulu toplanır ve mantolama kararı alınır. Firma ile sözleşme yapıldıktan sonra sözleşme tutarı kat malikler tarafından arsa payına göre hesaplanır. Mantolama ücretleri anlaşma yaptığınız firmaya göre değişebilir. Her firmanın farklı fiyat politikası bulunabilir. Herhangi bir firmayla anlaşma yapmadan önce firmanın ücret taleplerimi araştırmalı ve en uygun firma ile anlaşma yoluna gidilebilir.

2020 Mantolama Fiyat Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Mantolama fiyat hesaplaması olarak bu yılın mantolama fiyat hesaplaması bu yılın enflasyon değerlerine göre yapılmalıdır. Mantolama işleminde kullanılacak olan malzemelerin ücreti, işçilik bedeli, mantolama hizmetinde çalışacak olan işçilerin ücretleri de hesaba katılarak uygun fiyat politikası belirlenir. Firmaların bu alanda istedikleri fiyatlar da işin kalitesine göre değişebilir. Malzeme açısından masraftan kaçınmayan her şeyin en kalitesini düşünen firmalar fiyat konusunda biraz daha ek ücret talep edebilir. İşin kalitesine göre mantolama ücret taleplerinde değişiklik olabilir.

Müşteriye Bir Tıkla Kolayca Ulaşın

Ustala.com üzerinden montalama hizmeti konusunda destek almak isteyen müşterilere kolayca ulaşmanız mümkündür. Müşterilere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmak için ilan sayfalarına göz atabilir ve bu alanda hizmet alma isteyen müşterilere teklifinizi iletebilirsiniz. Müşteriler teklifinizi gördükten sonra teklifinizi değerlendirmeye alınacaktır. İşinizin kalitesini en iyi şekilde anlatarak müşterileri kendinize kolay bir şekilde çekebilirsiniz. İyi referansların sayesinde çok sayıda müşterinin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Daha önce yapmış olduğunuz başarılı işleri değerlendiren müşteriler kolayca sizi tercih edecektir. Bu bakımdan işinizin kalitesini gösteren tanıtımların en iyi şekilde yapılması sizi rakiplerinizden bir adım daha öne geçirecektir. Yaptığınız işlerin kalitesi müşteri kazanmanıza sebep olacaktır.

Hasan Bakıcı

Yazar Hasan Bakıcı

10 yıllık tecrübesi ile birçok alanda kendini geliştiren Hasan Bakıcı, proje ve tasarım konularına yoğunlaşıyor. Kaliteli tasarım için ise mutlaka hayal kurmak gerektiğini düşünüyor.

Geçmiş tecrübelerini Ustala Blog içerisinde bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir