Kategoriler
Temizlik

Küf Deyip Geçmeyin!

Günlük yaşantımızda küf kelimesini çokça duyarız peki nedir bu küf? Küfler genel olarak bitkilerin ve hayvanların üzerinde yaşamını sürdüren mikroskobik mantarlardır. Dünyada kaç çeşit mantar olduğu tam olarak bilinmiyor ancak çok sayıda belki de milyonlarca mantar çeşidi olduğu düşünülmektedir. Mantarların çoğu ipliksi bir yapıdadır. Tek hücreli bakterilerden farklıdırlar. Küfler çok hücreli yapılar oluşturur, büyükler ise çıplak gözle bile görülebilir. Peki Küfler tehlikeli midir? Evet, bazı küfler özellikle solunum yolu enfeksiyonu olanları ya ya alerjik reaksiyonları bulunan kişileri etkiler. Çok azı mikotoksin adı verilen zehirli maddeleri üretir.

Küf Neden Olur?

Bizler sadece gıdanın üzerilerindekileri görüyoruz ancak küfler dış yüzeye yansımadan önce içlerinde ipliksi kökler oluşur ve zehirli kısımlar da içerisine yerleşir. Uzun süre açık kalan peynir ya da ekmeklerin üzerinde ki yeşil pamuksu küfler de artık bozulduğunun kanıtıdır. Küfler hemen hemen her yerde bulunur. Küfün oluşumuna nemli hava koşulları teşvik eder. Açık havada gölgeli yerlerde ve çürüyen bitki ve meyvelerin bulunduğu yerlerde, içeride ise nemi yüksek olan kısımlarda bulunurlar. Hayat kalitemizi düşüren küfler için yıllar geçtikçe bazı çözüm ve ve tedbirler de gelişmiştir.

Küf Lekesi Sorunu

Küf, nemli ve ıslak yerlerde oluşan mantar çeşitleridir. İlk olarak kumaşların üzerlerinde gri ya da pembemsi lekeler olarak kendini gösteren küf lekeleri müdahale edilmez ise hızla büyür ve yayılırlar. Bu yüzden de çıkartması zorlaşır. Peki, kıyafet, perde ve kumaşlardaki küf lekeleri nasıl çıkar? Küf lekelerinden arınmak için neler kullanmak gerekir? Bu gibi soruları çevremize ya da sosyal medyada arar dururuz. Ancak yapılması gereken en önemli şeylerden biri de anında müdahale etmektir. Sizler için küf lekeleri ile baş etmek adına birkaç küçük bilgi derledik. Öncelikli olarak en basit yöntem olan piyasalarda ki leke çıkarıcı diye adlandırılan ürünlerden deneyebilirsiniz. Bu ürünlerin küf lekelerine özel olarak üretilmiş olanları da mevcut. Ve birçok alternatif ile bazı yöntemler kullanarak bu inatçı lekelerden kurtulmak mümkün. Küf nasıl çıkar? Gelin hep birlikte bakalım.

Küf çıkarma yöntemlerinden en bilinen olanı genellikle amonyak, karbonat ya da çamaşır suyu dur. Ancak ara sıra havasız kalan gardıropları havalandırarak, kıyafetlerimizi ve kumaşları nemli bırakmayarak küflenmelerin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca diğer güçlü kimyasallar olan amonyak, çamaşır suyu ve oksijenli su ile işlem yapılacaksa kesinlikle eldiven kullanmalısınız. İşlemi uyguladıktan sonra eğer lekeler tam olarak çıkmadı ise eşyaları kurutmadan aynı işlemleri tekrarlamanız gerekmektedir. Çünkü kuruma olursa lekeler iyice içine işler ve çıkartması zorlaşır. Karbonat ile küf lekesi çıkartma işlemi için şu ölçülerden yararlanabilirsiniz. ¾ oranda karbonat ve ¼ oranda suyu karıştırıp cıvık yapıda bir hamur elde edin. Ve bu hamurdan yeteri kadar eldiven takılı elinizle alın ve küflenmiş bölgeye iyice yedirdikten sonra fırçalayın.

En Çok İhtiyaç Duyulan Hizmetler

Bir diğer yöntem ise yarı yarıya olacak şekilde beyaz sirke ve suyu karıştırın bir şekilde bir sirkeli su elde etmiş olacaksınız. Ve bu suyu karbonatla fırçalanan lekeyi güzelce yıkayın. Ardından bu işlem yapılan kıyafeti yada hangi eşya ise onu çamaşır makinesinde en az 40 c’de yıkayın. Bu şekilde küf lekesinin çıktığını göreceksiniz. Bu işlemleri yapmadan küf lekesi olan eşyayı direkt olarak çamaşır makinesinde yıkarsanız küf lekeleri kumaşın içine iyice işleyebilir. Bu yüzden her zaman lekeye müdahaleden sonra makineye atılması gerekir. Eğer küf lekesi olan kumaş çok hassas bir kumaş ise sadece amonyakta lekeyi çıkartmak yeterli olabilir. 

Amonyaklı leke çıkarıcı hazırlamak için de yeteri kadar amonyak ve suyu karıştırıp bir solüsyon elde edin. Lekenin üzerine yeteri miktarda döktünten sonra bir sünger yardımı ile lekeyi ovun ve ardından çamaşır makinesine atın. Kumaş kurumadan çamaşır makinesinde de yıkansın. Amonyak tehlikeli bir bileşen olduğundan dolayı kesinlikle kullanma talimatını okumak ve kullanmadan önce de eldiven takmanız gerekmektedir.

Peki Perdedeki küf lekeleri nasıl çıkar? Perdeler evlerimizin en çok göze çarpan eşyalarıdır. Bu yüzden temizliklerine önem gösteririz. Ancak ancak çok hava almayan, güneş girmeyen ve nemli bir evde oturuyorsanız perdeler maalesef zamanla küflenebilir. Peki böyle bir durumda ne yapmak gerekir? Öncelikle küf kontrolünü sık sık yapmanız gerekiyor, yani perdelerde küf oluşmuş mu diye bakmak gerekiyor eğer sık sık baktığınız halde küf görürseniz demek ki bu leke yeni bir leke bu yüzden işi daha kolay. Perdeleri hemen indirip normal tuz ile ovalayarak ve ardından makinede yıkayarak bu küf lekesinden kolayca kurtulmuş olursunuz. Tuz ile küf temizleme özellikle yeni oluşan küfler için çok etkili bir yöntem olacaktır. Ama eğer küf daha uzun süreden beri var ise o zaman tuz yerine bire beş ölçek olacak şekilde oksijenli su karışımı ile perdelerinizde ki küf lekesini çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda her çamaşır yıkadığınız da deterjan gözüne bir ölçek leke çıkarıcı deterjanlardan ekleyerek lekelerin zamanla azalmasına yardımcı olursunuz.

Ev ortamında küf neden olur?: Şunu bilmek gerekir ki küf sadece bir leke değil aynı zamanda bir mikroorganizmadır. Tavanların ya da duvarın hem yüzeyinde hem de iç kısmında olabilirler. Eğer küf, duvarın dış yüzeyinden görünüyor ise kimyasal temizlik ürünleri ile silerek küf leri temizlemek mümkün. Mesela çamaşır suyu en etkilisi olacaktır. Ancak sorun kif duvarın yada tavanın içine işlemiş ise o zaman yapılandırma tamir işi gerekmektedir. Maalesef sağlığı olumsuz yönde etkileyen küf, evde tavan ve duvarlarda siyah lekeler hatta katman şeklinde ortaya çıkar. 

En Popüler Temizlik Ustaları

Nemli ortamı seven küfler, genellikle banyolarda ve çok güneş girmeyen bodrum katlarında oluşur. Kendine has bir kokusu olan küf oluştuğunu hemen belli eder. Küf astım hastalığı, koah hastalığı ve alerjileri olan her yaştaki insanı olumsuz etkiler. Küfün duvarlarda oluşma sebebi genellikle yalıtım eksikliğidir. Yapı İnşaat aşamasında iken yapılmayan ısı yalıtımından dolayı, içeride ve dışarıda olması gerekenden fazla ısı farkı yaratır. Bu ısı farkı yüzünden, duvarlar terler, nemlenir bu durumda da küf oluşur. Nemin ve suyun devamlı olarak duvarda ve tavanda beklemesi küfü oluşturur. Nemlenen duvarlar için, sürekli olarak kuru bir bezle silinmesi gerekir. Aynı zamanda havalandırma da oldukça etkilidir. Ancak çok eski yapılarda ve artık havalandırma gibi çarelerin bulunmadığı yerlerde maalesef bu gini yöntemler işe yaramaz. Tadilat hatta yıkım gerekebilir. Çünkü küfün oluşumunun kesin olarak engellenmesi için ısı yalıtımı şarttır. Ama bu ısı yalıtımının da düzgün ve iş bilen tarafından yapılması oldukça önemlidir. Aksi takdirde küfün yeniden meydana gelmesi kaçınılmaz bir sondur. Evin tavanlarındaki küf genelde banyo tavanlarında olur buda duştan sonra camın açılıp buharın dışarıya gönderilmemesinden kaynaklanır. Ya da üst kat komşunuzdaki arızadan dolayı tavanda küf oluşur. Yada çatınız da çatlak, kırık var ise yada bir yerden su sızdırıyor ise tavanlarda zaman içinde küf oluşur. Odalarda ki küfü engellemek için öncelikle kuzey cepheye bakan kısımlarında ısı yalıtımının yapılması gerekmektedir. Özellikle, yapının dış kısmından ısı yalıtımı yaptırmak, küfü engellemek için idealdir.

Ayşe Yerebakan

Yazar Ayşe Yerebakan

Ayşe Hanım kendisini temizlik ustası olarak tanımlıyor.

Son zamanlarda yaşanan durumlarla birlikte kendisine daha fazla ihtiyaç olduğunu belirten Ayşe Yerebakan, Ustala Blog içerisinde tecrübelerini bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir