Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Küçük Ev Dekorasyonu

Küçük Ev Dekorasyonu İçin Hayat Kurtaran Öneriler

Evi ve odaları küçük olan kişiler bu konuda kendilerini biraz şanssız hisseder. Aslında yanlış bir kanıdır. Şartlar gereği hayalinizdeki gibi geniş ve büyük bir eve sahip olmayabilirsiniz. Bu konuda yapabileceğiniz bir süre için bir şey olmasa da elinizdeki imkanları değerlendirmek için yapabileceğiniz çok seçenek vardır. Küçük bir ev doğru değerlendirildiğinde etkili bir şekilde yaşanabilecek ferah ve nezih ortamlar oluşturulabilir. Bu konuda sizin için araştırma yaptık. Küçük ev dekorasyonu konusunda sizlere faydası olacağını umduğumuz bilgileri sizinle paylaşmaya çalışacağız. Böylece eviniz küçük de olsa etkili ve doğru dizayn ve dekor ile evinizi çok daha cazip hale getirmeniz mümkün.

Neler Yapılabilir?

Evi dar ve küçük olan kişiler evinin havasını değiştirmek için sunmuş olduğumuz fikirlerden yola çıkarak evlerini etkili bir şekilde dekore edebilir. Küçük evler için hangi mobilyalar tercih edilmeli, dekor olarak nelerden yararlanılmalı, daha düzenli odalar için yapılması gerekenler neler, evi olduğundan daha büyük ve geniş göstermek için evi nasıl döşemeliyiz gibi pek çok sorunun cevabını yazımız içerisinde bulacaksınız. Gelin şimdi küçük evleriniz için yapabileceğiniz birbirinden etkili fikirleri öğrenelim. Küçük evlerinizin dekorasyonun hayat kurtaran önerileri paylaşalım:

Odanızı göz alıcı şekilde döşeyin

‘’Bir evi gösteren mobilyadır.’’ diye boşuna söylememişler. Bir evi güzel yapan içindeki eşyaların varlığıdır. Doğru seçilen mobilyalarla evinizi en güzel şekilde dekore edebilirsiniz. Evinizin havasını değiştirmek ve ortamda hoş bir atmosfer oluşturmak için ortamı renklendirici mobilya ve objelerden yararlanabilirsiniz. Modayı takip ederek günün trend mobilya ve ev dekorasyonlarını takip edebilir ve evinizi çekici bir şekilde döşetebilirsiniz. Seçtiğiniz mobilyalar uyumlu sıradışı süs eşyaları ile odalarınızı olduğundan daha görkemli bir hale dönüştürebilirsiniz.

Evlerin Alanını Daraltmayacak Mobilyalar Tercih Edin

Mobilya seçiminde yapılan en büyük hatalardan biri evin alanı için uygun olmayan mobilyalar seçmektedir. Büyük evler için büyük mobilyalar uygun olurken alanı küçük evler için daha pratik mobilyalar seçilmesi daha uygundur. Küçük ev dizaynı oluşturulurken evin büyüklüğünü hesaba katmalı ve ona göre mobilya seçimi yapılmalıdır. Küçük evler için mobilya seçerken pratik evin alanını daraltmayan mobilyalar seçebilirsiniz. Örneğin; toplanır masa ya da sehpalar işinizi görecek ve gerekmediğinde ortada kalabalık etmeyecek şekilde olmalıdır. Küçük evlerdeki odalar L şeklinde koltuklar daha uygun olabilir. L koltuklar odanın ölçüsüne uygun seçilmelidir. Böylece odanın ortası boş kalarak daha büyük alanın açılması sağlanabilir.

Küçük evler için gereksiz ve çok eşya almak mantıklı değildir. İşinize çok yaramayan eşyaları evinizde bulundurmamaya çalışın. Mobilya seçerken de günlük yaşamınızda hayatınızı kolaylaştıran mobilyaları tercih edin. Örneğin; katlanır yataklar ya da çocuk odaları için ranzalar daha az yer kaplaması açısından tercih edilebilir. Bu tip mobilyalar küçük olan evinizin ortamını daraltmayacaktır.

Küçük Evlerin Ortamını Geniş Gösteren Fikirler

Küçük evlerin ortamını olduğundan daha geniş ve büyük göstermek mümkündür. Bunun için aynalar kurtarıcı bir görev üstlenir. Evin dekorasyonuna aynayı dahil ederken, duvara monte edebileceğiniz yer kaplamayan aynaları tercih edebilirsiniz. Bunun için çok şık ve dekoratif ayna modelleri bulunmaktadır. Özellikle salonların dekorasyonu için bu tip aynalar tercih edilebilir. Yaldızlı şık aynalar ile salonunuzu hem estetik ve şık bir şekilde dekore edebilir hem de salonunuzu olduğundan daha genişi gösterebilirsiniz. Ayna modelleri için günün modası en şık ayna modellerini inceleyebilir ve salonunuz bu tip aynalar ile zenginleştirebilirsiniz.

Duvarlarınızı Açık Renk Boyatın

Küçük ev dekorasyon fikirleri arasında duvar boyaları da gelmektedir. Evinizi boyatacağınız zaman renklerin evinizin ortamına etki edeceğini unutmayın. Açık renk boyalar evleri olduğundan daha geniş ve büyük gösteriler. Aynı zamanda evi aydınlık gösterme konusunda etkilidirler. Koyu renk boyalar ise evin ortamını boğabilir ve evi daha dar gösterebilir. Bu bakımdan özellikle küçük evleri olan kişiler duvarlarını açık renkte boyatmaları daha doğru olacaktır.

Duvarlarınıza ek olarak küçük evler için mobilya seçerken de çok koyu olmayan mobilyalar tercih etmelisiniz. Evinizin aydınlık görünmesi evinizin ortamının daha geniş görünmesinde etkilidir. Duvar boyası, mobilya ve diğer eşyalarınızda bu bakımdan renk seçimine dikkat etmeniz evinizin ortamını daha da daraltmamak açısından önemli husustur.

Evinizde kullanılmayan küçük köşeleri işe yarar hale dönüştürün

Evinizin duvarlarındaki köşeler değerlendirildiğinde çok kullanışlı alanlar haline dönüşebilir. Zeminden de alan kazanmak adına bu alan kitaplık ya da farklı amaçlarla kullanılabilir. Örneğin; odanızdaki duvarlarınızın köşelerine raf yaptırarak kendiniz için küçük ve şık bir kitaplık yaptırabilirsiniz. Her an elinizin altında ve göze hitap edecek tarzda duvara monte raf dekorasyonları ile duvarlardaki boşlukları değerlendirebilirsiniz.

Duvar köşelerine raf yapma fikri banyo ve mutfaklarda da uygulanabilir. Banyo ve mutfakta pek çok ıvır zıvır bulunmaktadır. Buradaki ihtiyaçlarınızın her zaman elinizin altında olmasını istiyorsanız mutfak ve banyolarınızın duvar köşelerine şık raflar yaptırabilirsiniz.

Kapı üstlerini kullanışlı hale getirin

Kullanılmayan kapı üstleri de çok kullanışlı bir hale getirilebilir. Örneğin kapı üstüne yaptıracağınız dolap içine yorgan ya da battaniyelerini koyabilirsiniz. Ya da odanızdaki farklı malzemeleri koyarak odanızın derli toplu durmasını sağlayabilirsiniz. Kapı üstü duvarlar fazla kitapların ortadan kaldırılmasında da toparlayıcı işlev görebilir hem de çok şık bir kitaplık köşesi oluşturabilir. Banyolar için de bu tip dolaplar birçok malzemenin toparlanması açısından çok yardımcı olur. Banyodaki temizlik malzemelerini, havlularınızı koymak için uygun bir alan sağlanabilir.

Küçük evlerinizi etkili daha cazip hale dönüştürmek için duvarlarınızı değerlendirebilirsiniz

Küçük ev dekorasyon örnekleri olarak size sunabileceğimiz fikirlerden birisi de evlerinizin duvarlarınız zenginleştirmenizdir. Bunun için boş olan duvarlarınızı çeşitli objelerle doldurarak evinizi etkili ve cazip bir hale dönüştürebilirsiniz. Duvarlarınıza ilgi çekici tablolar asabilirsiniz. Modern ve etkileyici tablolar ile evinizin ortamını sıradanlıktan kurtarabilirsiniz.

Tablo dışında çiçeklerinizi koymak için çiçek raflar yaptırabilir ve evinizi doğallığın çekiciliği ile canlandırabilirsiniz. Çiçeklerin huzur verici atmosferini evinizin içinde hissettirebilirsiniz.

En İyi Mimarlardan Teklif Alın

Evinizin dekoru konusunda kararsızlık yaşıyorsanız ve bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa bu alanda uzman mimarlardan yardım alabilirsiniz. Bu alanda uzman kişiler ev dekorasyonu konusunda size en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Alanında uzman mimarlara ulaşmak için Ustala.com’a teklif verebilir ve buradan işin uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

Müşterilere Kolayca Ulaşın

Ev dekorasyonu konusunda uzmansanız müşteri arayışındaysanız istediğiniz müşteriye ulaşmak artık bir tık ötenizde. Ustala.com ilan sayfalarına girerek istediğiniz müşteriye kolayca ulaşmanız mümkün. İlan sayfalarındaki ilanlara teklifini verebilir ve müşterilerin sizi kolayca bulmasını sağlayabilirsiniz. Müşteri kazanmak ve daha fazla sayıda müşteriyi kendinize çekmek için referanslarını üst düzeyde tutmaya çalışın. Ayrıca rakiplerinizin bir adım önünde olmak için tekliflerinizi ekonomik şekilde vermeye çalışın. Böylece müşterilerin sizin teklifinizi daha cazip bulacak ve sizinle çalışmak için teklifinizi daha hızlı bir şekilde değerlendirecektir. Müşteri memnuniyeti konusun referanslarınızı en iyi hale getirmeyi unutmayın.

Hasan Bakıcı

Yazar Hasan Bakıcı

10 yıllık tecrübesi ile birçok alanda kendini geliştiren Hasan Bakıcı, proje ve tasarım konularına yoğunlaşıyor. Kaliteli tasarım için ise mutlaka hayal kurmak gerektiğini düşünüyor.

Geçmiş tecrübelerini Ustala Blog içerisinde bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir