Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Kolay Bahçe Dekorasyonu Önerileri

Bahçeler evlerimizin en keyif alınan yaşamak için nefes aldığımız alanlardır. Şehirlerde oturanlar için özellikle bahçeli bir ev büyük bir hayaldir. Bu hayallerini gerçekleştirmek isteyen kişiler evlerinin bahçelerini ya da teraslarını kış bahçesine dönüştürmekte ve bir nebze de olsa hayallerini gerçekleştirmektedirler. Bahçeli bir evde oturan kişiler de işin en şanslılarıdır. Bahçeli evi olan ve bu nimeti değerlendirmek isteyenler için bahçe dekor fikirleri bu yazımızda. Hem bahçeli evde oturanlar için hem de küçük bir alanı bahçe olarak tasarlamak isteyenler için bahçe dekorları olarak ilginç ve hoşunuza gideceğini umduğumuz fikirleri sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Böylece siz de etkili ve keyif alacağınız bir bahçeye sahip olabilirsiniz.

Bahçenizde en güzel anılarınızı yaşamak, dost ve sevdiklerinizle keyifli zaman dilimleri geçirmeniz mümkün. Sıradan bir bahçeyi olağanüstü görsellikte bir bahçeye dönüştürmek aslında çok kolay. Biraz hayal gücüyle siz de kendi tasarımlarınızı bahçenize yansıtabilirsiniz. Bahçenizde sizin hayal gücü ve yeteneğinizle dolu muhteşem dekorlar oluşturabilirsiniz. Küçük dokunuşlarla, basit buluşlarla siz de bahçenizi en güzel şekilde tasarlayabilirsiniz. Bahçe tasarlamak için çoğu kişi bu işin iyi bir bütçe ayırmak gerektiğini düşünmektedir. Pratik çözümlerle basit şeyleri değerlendirerek çok ucuza zevkli bir bahçe tasarlamak aslında mümkündür. Hayal gücünüzü konuşturarak bahçenizi tahmin ettiğinizden daha güzel ve ucuza dekore edebilirsiniz.

Bahçe Düzenlemesine Başlamadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bahçe düzenlemesi yapmadan önce bazı hususları bilmekte yarar vardır. Örneğin bahçenizde dekora geçmeden önce bahçenizin bakımını yaptırmanızda yarar vardır. Bahçenizin eksiklerini tamamladıktan sonra bahçenizin dekoruna geçebilirsiniz. Mesela bahçenizde tamir edilmesi gereken kısımlar varsa onarım ve tamir işlerini yaptıktan sonra bahçenizi güzelleştirmeye başlamanız daha doğru olacaktır. Bahçenizin bakım ve onarım işlemleri tamamlandıktan sonra bahçe düzenlenmesinde nelere ihtiyacınız olduğunu ve nasıl bir bahçe istediğinizi planlayın ve ona göre bahçe dekor işlerine girişin. Bahçe dekoru konusunda bu işten anlayan yakınlarınızdan da destek alabilirsiniz. Dekorasyon konusunda zorlanıyorsanız bahçe dekoru konusunda size yardım etmesi için mimardan da destek alabilirsiniz. Hayallerinize ve yeteneğinize güveniyorsanız biraz kendinizi zorlayarak muhteşem şeyler ortaya çıkarabilirsiniz. Küçük tüyolar olarak sizlere bazı fikirler sunabiliriz; Örneğin küçük dokunuşlarla bahçenizi dekore etmek için geri dönüşüm fikirlerinden yararlanabilirsiniz. Çöp olarak düşündüğünüz pek çok şey güzelce değerlendirildiğinde muhteşem bir dekor objesi olabilir.

Eskiyen ayakkabılardan çiçeklik yapın

Pek çok kişi eskiyen ayakkabılarının artık işe yaramadığını düşünerek çöpe atmakta. Eskiyen ayakkabılarınız çöpe atmadan önce onları çok güzel bir saksı olarak kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Eskiyen ayakkabılarınızı bahçenizin kapısına asarak içine çiçek ekebilirsiniz. Bu şekilde bahçenizin girişine çok güzel bir dekor yapabilirsiniz.

Patlayan lastikleri bahçenizde dekor olarak kullanın

Patlayan araba lastiklerini atmak yerine boyayarak bahçenize dekor olarak düşünebilirsiniz. İçine birbirinden güzel çiçekler ekerek bahçenizin dekorunu en güzel şekilde yapabilirsiniz.

Aydınlatmalarla bahçenizi etkili hale getirin

Renkli el fenerleri ile bahçenizin dekoruna çok hoş bir hava katabilirsiniz. Akşam saatlerini eğlenceli şekilde geçirmek isteyenler için renkli dekoratif el fenerleri bahçenizi olduğundan daha güzel ve etkili gösterecektir.

Paletten mobilya yaparak bahçeniz için güzel bir oturma köşesi yapın

Paletten mobilya yaparak bahçeniz için güzel bir oturma köşesi yapabilirsiniz. Hem ucuz hem de çok hoş bir oturma köşesi yaparak sevdiklerinizi şaşırtabilirsiniz.

Rengarenk boyayarak renkli ve cıvıl cıvıl bir bahçe oluşturabilirsiniz

Bahçenizin duvarlarını rengarenk boyayarak bahçenizi renkli ve cıvıltılı bir hale dönüştürebilirsiniz. Keyifli ve eğlenceli bir bahçeniz olsun istiyorsanız çılgın renklerle bahçenizi sıra dışı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Her Dönemin Modası Bahçe Dekor Fikirleri

Bahçe dekor fikirleri olarak her dönemin eskimeyen bahçe dekor fikirleri içinde sizlere önerdiklerimiz;

Beyaz çakıl taşlarıyla estetik bir bahçeniz olsun

Bahçenizin yollarını sıradanlıktan kurtarmak için beyaz çakıl taşlarıyla bahçenizin yolunu en güzel şekilde dekore edebilirsiniz. Estetik bir görünüm için beyaz çakıl taşları hem modern hem de klasik bahçelerin vazgeçilmezleridir.

Yeşilliklerle bahçenizi cennete dönüştürün

Bahçelerin olmazsa olması yeşil alanlar bahçeyi etkili hale dönüştürmek için en ideal kısımlardır. Çim döşeyerek bahçenize çeşitli çiçek ya da ağaçlar dikerek bahçenizi küçük bir cennet haline dönüştürebilirsiniz.

Bahçenize modern bahçe objeleri alabilirsiniz

Bahçenizi süslemek için bahçenize değişik bahçe objeleri alabilirsiniz. Süs dekoratif hayvanlar, çiçek saksıları, fenerler gibi akla gelebilecek pek çok obje ile bahçenizi daha modern ve yaşanılası hale dönüştürebilirsiniz.

Modern aydınlatmalarla bahçenizi büyüleyici bir hale sokun

Modern aydınlatmalarla bahçenizi büyüleyici bir hale dönüştürebilirsiniz. Gece aydınlatmada bahçe yoluna döşeyeceğiniz el fenerleriyle muhteşem güzellikte bir ortam oluşturabilirsiniz.

Rengarenk Çiçeklerle Bahçenizi Güzelleştirin

Rengarenk çeşit çeşit çiçek ekerek bahçenizi en güzel şekilde dekore edebilirsiniz. Bahçe duvarlarından yollara kadar her yeri çiçekle donatıp güzelleştirebilirsiniz.

Dekoratif taşlarla süslü su sebili yapın

Bahçenize dekoratif taşlarla süslü su sebili yaptırabilirsiniz. Suyun rahatlatıcı etkisini her daim bahçenizde hissedebileceğiniz dekoratif bir su sebili oluşturabilirsiniz.

Bahçe Duvarı Dekorasyonu İçin Çılgın Fikirler

Bahçe duvarı dekorasyonu olarak çılgınca önerilerimiz bulunmaktadır. Örneğin bahçenizin duvarında çizme ve eskiyen kotlardan bir insan figürü vererek içine çiçek ekebilirsiniz. Bahçenizin tam girişine bunu koyabilirsiniz.

Bahçenizin duvarını en dikkat çekici renklerle boyayabilirsiniz. Bahçenizin duvarlarına sıra dışı resimler yaptırabilir ilginç yazılar yazdırabilirsiniz.

Bahçenizin duvarlarına boyadığınız araba lastiklerine çiçek ekerek asabilirsiniz. Çok hoş bir dekor olarak kullanabilirsiniz.

Eskiyen ayakkabı ve çizmeleri bahçenizin duvarına asılabilir ve çiçeklik olarak içini değerlendirebilirsiniz. Evinize gelen konuklarınızı bu dekorasyon ile şaşırtabilirsiniz.

Örgü işini seviyorsanız bahçenizin duvarlarına yapmış olduğunuz örgüleri bir tablo olarak asabilirsiniz. Tablo işinde başarılıysanız denizden topladığınız taşlarla ve deniz kabuklarıyla süslü tablolar ve objeler yapabilir ve bahçenizin duvarına bunları asabilirsiniz.

Eskiyen bisikleti boyayabilir ve evinizin bahçe duvarının yanına dekoratif amaçlı koyabilirsiniz. Süslediğiniz bisikletin yanlarına çiçek saksıları koyarak hoş dekoratif bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Bahçenizin duvarlarına saksılıklar yaptırarak çiçek dışında sebze ve meyve ekerek farklı bir ekim dikim alanı oluşturabilirsiniz. Hem dekoratif amaçlı hem de pratik bir sebze meyve bahçesi oluşturabilirsiniz.

Dekoratif taşlarla bahçe duvarlarınızı en güzel şekilde süsleyebilirsiniz. Bahçe duvarlarını süslemek için taş görünümlü duvar kağıtlarından da yararlanabilirsiniz.

Bahçeniz İçin En İyi Peyzajcıyı Bulun

Bahçenizi sunmuş olduğumuz fikirlerle süsleme ve dekore etmek istiyorsanız fikirlerimizden yola çıkarak mükemmel görünümlü bir bahçe oluşturabilirsiniz. Bahçe dekorasyonu konusunda uzman desteğine ihtiyaç duyuyor ve bu konuda parayı dert etmiyorsanız bu alanda uzman peyzaj mimarlarından destek alabilirsiniz. İşin uzmanına danışarak bahçenizi den doğru şekilde dekore edebilirsiniz.

Hasan Bakıcı

Yazar Hasan Bakıcı

10 yıllık tecrübesi ile birçok alanda kendini geliştiren Hasan Bakıcı, proje ve tasarım konularına yoğunlaşıyor. Kaliteli tasarım için ise mutlaka hayal kurmak gerektiğini düşünüyor.

Geçmiş tecrübelerini Ustala Blog içerisinde bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir