Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Kauçuk Zemin Kaplama Nedir?

Kauçuk kaplama çıktığı ilk zamanlarda oldukça maliyetliyken, toplumun bu ürünün faydalarını fark etmesinden sonra herkesin kullanabileceği düşük maliyetli kauçuk kaplama ürünleri piyasaya çıkmaya başladı. Çocuk oyun parkları ve bakteri barındırması muhtemel yerlerde kullanılabilir. Kauçuk kaplamaların maliyeti ve güvenliği açısından faydaları bulunmaktadır. Kullanışlı olmaları, düşük maliyetli olmaları ve görünüşlerinin güzel olması tercih sebebidir. Ahırlarda, basketbol, voleybol, çok amaçlı spor tesisleri, koşu ve yürüyüş yollarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yazıda “kauçuk kaplama nasıl yapılır?” sorusunu yanıtlamaya çalışırken, karo kauçuk zemin kaplama gibi kauçuk kaplama çeşitlerinden bahsetmeye çalışacağız.

Kauçuk Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

-Kilit kauçuk 

Karo kauçuk zemin kaplama

-Altıgen Kauçuk

-Tuğla Kauçuk

-Blok Kauçuk Zemin Kaplama

-Rulo Kauçuk Zemin Kaplama

-Yerinde Dökme Kauçuk 

Çeşitleri ve benzerleri bulunmaktadır. 

Kauçuk zemin kaplamaları, kauçuk hamurunun kükürtle vulkanize edilerek, içine dolgu ve çeşitli pigmentler katılarak elde edilmektedir. Kauçuk malzemeye çeşitli maddeler eklenerek yumuşaklık vermesi sağlanır. Ancak malzeme içerisinde bulunan kauçuk malzeme miktarı %35’in altında olmamalıdır. Kauçuk kaplamalar iki çeşide ayrılmaktadır. Homojen bir tabakadan oluşan kaplamalar ve aşınma ve taşıyıcı gibi tabakalardan oluşan kaplamalardır. Kauçuk kaplamalar, yüksek aşınma riski ve güzel görünüm elde edilmek istenen yerlerde tercih edilmektedir. Kauçuk kaplamalar, estetik görünüşlerinin yanında, güvenlik açısından uygun, bakteri ve mikroplara karşı sağlıklı, kimyasal madde ve suya karşı dayanıklıdır. Elektrik direnci yüksek olan kauçuk malzemeler 2,5 mm kalınlığında olduğunda ses üretmezler. Sessizlik gerektiren yerlerde de kullanımı uygundur. Kauçuk zemin kaplama, elastik yapısı, estetik görünüşü ve kolay temizlenmesi gibi özelliklere sahiptir. 

Kauçuk Zemin Kaplamanın Özellikleri 

Kauçuk zemin kaplamalar, gürültüyü absorbe etme özelliğine sahiptir. Bu nedenle sessizlik gerektiren yerlerde kullanılabilir. Örnek olarak kütüphaneleri ve iş yerlerini verebiliriz. Esnek bir yapıya sahiptirler. Ayrıca kimyasal maddeler ve suya karşı zemini korur, zarar görmesinin önüne geçer. Bunların yanı sıra yanma gibi faktörlere karşı dayanıklı üretilebilir. Kauçuk zemin kaplamaların temizliği oldukça kolaydır. Kaplama çeşitleri arasında en kullanışlı malzemeler arasında yer almakta ve birçok yerde sıklıkla kullanılmaktadır. 

En Popüler Temizlik Ustaları

Karo Kauçuk Zemin Kaplama Nedir? 

Mekanlar için esnek ve kullanışlı zemin kaplama ürünleri aranıyorsa karo kauçuk zemin kaplama ideal ürün olabilir. Karo kauçuk zemin kaplama esneklik özelliği ile bilinmektedir ve günümüzde birçok mekanda kullanılmaktadır. Karo kauçuk zemin kaplamaları, kauçuk malzemenin sağlığa zararsız küçük parçalarının birleştirilerek preslenmesi ve kullanıma hazır hale geldiği kaplamalardır. Kauçuk karolar EPDM ve SBR olarak ikiye ayrılmaktadır. SBR, genel olarak geri dönüşümden elde edilen malzemelerden üretilmektedir. Kullanım alanlarına göre müşteri tercihleri farklılık gösterebilir. Dış mekanlarda daha çok SBR karo kauçuk zemin kaplama ürünleri tercih edilmektedir. 

SBR Karo Kauçuk Zemin Kaplama Nedir?

Dünya üzerinde kauçuk malzemelerin %50’sinden fazlasının kullanıldığı ürünlerdir. SBR’nin açılımı, Stiren Bütadien Rubber ürününden elde edildiği anlamına gelir. Üretim maliyetlerinin düşük olması ve dünya çapında tercih edilmesinden dolayı, diğer kauçuk malzemelere kıyasla daha kullanışlıdır. 

EPDM Kauçuk Nedir?

EPDM açılımı, EthylenePropylene Diene Monomer’dir. Bu malzeme, ısıya, oksidasyona, ozona, hava ve atmosfer koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır. Bunların yanında, fosfat, glikol esaslı fren yağları, su buharı, ozon ve hava koşullarına karşı direnci oldukça yüksektir. EPDM, elastik özelliklerinden dolayı hava koşullarına, darbe dayanımlarına karşı direnç göstermektedir. Kullanım dereceleri 150 C⁰’ye kadar çıkabilir. EPDM malzemelerin, yağlara ve hidrokarbon solventlere karşı dayanıklılığı bulunmamaktadır. EPDM, malzemeler statik ve dinamik uygulamalarda dayanımlarının çok iyi olmasından dolayı otomotiv ve endüstri sektöründe oldukça yaygın kullanılmaktadır. 

EPDM Kauçuk Malzemenin Özellikleri Nelerdir?

EPDM, hava şartları ve ışığa karşı mükemmel dayanım göstermektedir. Ayrıca çok iyi bir dolgu uyumluluğu bulunmaktadır. Ayrıca esneklik özelliğinin yüksek olması birçok alanda kullanımına imkan vermektedir. Düşük sıcaklıktaki ortamlara çok iyi dayanım göstermektedir. Kimyasal dayanımı sıcak ve ozona karşı yüksektir.   

2020 Yılının En Çok Tercih Edilen Hizmetleri

Karo Kauçuk Zemin Kaplama Özellikleri Nelerdir?

Karo kauçuk zemin kaplama ürünleri, esneklikleri ile bilinmektedirler. Bu şekilde gelen darbeleri emerek sakatlanmaların önüne geçilebilir. Karo malzemeler, dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Malzemenin montajı ve demontajı oldukça kolaydır ve bu durum işçilik maliyetlerine yansımaktadır. Kayma yapmaz, yapışma yapmaz, ısıya ve yanmalara karşı dayanıklıdır. Isı ve ses yalıtımını sağlayan özellikleri mevcuttur. Su geçirgenliği özelliği ile içerisinde ve üzerinde su bırakmamaktadır. Karo kauçuk zemin kaplama ürünlerinin çevreye zararı yoktur ve gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Tüm hava koşullarına karşı dayanıklı bir malzemedir. 

Karo kauçuk zemin kaplama ürünleri, farklı renk ve tasarım şekilleri açısından tüm kullanıcılara hitap etmektedir. Peyzaj uygulamalarında estetik görünüm için tercih edilirler. Kare biçiminde üretildiklerinden dolayı döşemesi oldukça kolaydır. Beton ve asfalt zeminlere özel yapıştırıcılar yardımıyla uygulanabilirler. Ayrıca kum zeminlere uygulanabilme özelliğine de sahiptirler. SBR malzemeler kırmızı, yeşil, siyah, ve gri renklerde üretilirken, EPDM kauçuk karo zemin ürünlerinde çok geniş renk seçenekleri bulunmaktadır. 

Karo Kauçuk Zemin Kaplamanın Kullanım Alanları 

Esneklik ve darbe dayanım özelliklerinden dolayı, parklarda düşmelere ve sakatlanmalara önlem olarak kullanılmaktadır. Özellikle çocuk oyun alanlarında, okul bahçelerinde, kreşlerde, anaokullarında ve huzur evi gibi yerlerde kullanımı yaygındır. Özellikle renk ve desen açısından kullanıcılarına geniş bir yelpazede sunulmaktadır. Bunların yanında spor salonlarında daha yumuşak bir basma hissi vermek ve sakatlanmalara karşı dayanım açısından kullanımı yaygındır. Atış poligonlarında, her türlü havaya uyum sağlamasından dolayı açık havada bulunan spor tesislerinde kullanılabilirler. Özellikle site içerisinde basketbol, futbol ve voleybol sahalarında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında trafik eğitim merkezleri, bina girişleri, otopark gibi yerlerde de kullanımları vardır. 

Karo Kauçuk Zemin Kaplama Fiyatları 

Yazımızın geride kalan kısımlarında belirttiğimiz gibi farklı büyüklüklerde, farklı renk ve desen seçeneklerinde karo kauçuk zemin kaplama ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünlerin kullanıldığı alanın büyüklüğüne, kullanılacak personel sayısına, tercih edilen kauçuk malzeme türüne, tercih edilen renk ve desenlere göre fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Elbette bu malzemeleri hangi markadan temin ettiğiniz veya döşemesini hangi firmaya yaptıracağınız fiyatlar üzerinde oldukça etkilidir. Karo kauçuk zemin kaplama ürünlerinin, montajı ve demontajının kolay olmasından dolayı işçilik maliyetleri çok yükse olmayacaktır. Detaylı bir piyasa araştırması yaparak uygun fiyata, kaliteli hizmet veren firmalara ulaşabilirsiniz. 

Kauçuk Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Zemin kaplama ürünlerinin renk, desen ve boyutlarına karar verildikten sonra zemin hazırlığı yapılmalıdır. Düz ve pürüzsüz bir zemin elde edildikten sonra yapıştırıcı malzeme metrekare başına belirli oranlarda gelecek şekilde uygulanır. Yapıştırıcı özel taraklar kullanılarak zemine uygulanmaktadır. Daha sonra kauçuk zemin kaplama ürünleri uygulanır ve bir süre beklenir. Kullanıma hazır olan zeminleri rahatlıkla kullanabilir ve temizliğini kolay bir şekilde yapabilirsiniz.  

Kauçuk zemin kaplama ürünlerinin çeşitlerinden, uygulama alanlarından ve montajlarının nasıl yapıldığından bahsetmeye çalıştık. Sizler de mekanlarınızda kullanışlı kauçuk zemin kaplama ürünlerini tercih edebilirsiniz. Şık zeminlere kavuşmanın yanı sıra güvenli ve sağlıklı uygulamalara sahip olabilirsiniz.     

Yazar Ayhan Kahraman

15 yıldır boya ve badana konusunda hizmet sağlayan Ayhan Kahraman, bu mesleği gerçekten seven kişilerin yapması gerektiğini ifade ediyor.

Ustala Blog sayfasında ise kendisi bizimle tecrübelerini paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir