Kategoriler
Boya Badana

Kapı Boyama

Evlerinizi ekonomik bir şekilde yenilemek istiyorsanız kapıları kendiniz boyayabilirsiniz. Model gözetmeksizin farklı teknikler kullanarak ve doğru malzeme seçimi ile kapılarınızı kolayca boyayabilirsiniz. Çelik kapı boyama, panel kapı boyama ve benzeri kapıları boyama işlemlerini kendiniz yapabilirsiniz. Kapılar kullanılırken kapının yapısı yanında kullanım sıklığı da önem taşımaktadır. Örneğin, hol ve koridor kapıları en çok kullanılan kapılar olduğundan kaliteli kapı boyaları kullanmanız faydalı olacaktır. Bu sayede uzun vadeli kullanım sağlayabilirsiniz. ‘Bunları yapacak kadar vaktim yok’ veya ‘o kadar becerikli değilim’ diyorsanız işi ustasına bırakın. Ustala.com’a üye olup, kapı boyama ilanı vererek size en yakın boya ustasının göndereceği teklifi bekleyebilirsiniz. 

Kapıları boyamaya geçmeden önce çeşitli hazırlıklar yapılması gerekmektedir. Öncelikle kapılara zımpara yapılmalıdır. Daha sonra boyama işlemine geçilmelidir. Evinizi dekore ederken veya yenilerken göz ardı edilen kapılar aslında en önemli dekorasyon unsurlarındandır. Bu nedenle evinizin tasarımı ile kapı dekorasyonları iç içe geçecek şekilde kullanılmalıdır. Evlerinizde değişiklik yaptığınızda, kapılarınızı da kolaylıkla yenileyebilir ve yeni tasarıma uyarlayabilirsiniz. Kapı değiştirmek maliyetli ve zahmetli bir işlem olduğundan boyama tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Evdeki kapıları boyamak için evinizde yer alan kapıların türleri, modelleri ve vernikli olup olmadıklarına dikkat edilmelidir.

Ahşap Kapı Boyama

Evinizde ahşap kapılar kullanıyor ve boyamak istiyorsanız çeşitli adımları uygulamanız gerekmektedir. Öncelikle boya seçerken ahşap kapı boyalarını tercih etmelisiniz. Farklı boya kullanımı ahşap kapılarınıza zamanla zarar verebilir. Boya zamanla çıkabilir ve kısa süre sonra tekrar boyamanız gerekebilir. Çelik kapı boyama ve panel kapı boyama ürünleri ahşap kapılarda kullanılmamalıdır. Ahşap kapı boyası aldıktan sonra 2 işlemde kapıları boyayabilirsiniz. Kapı boyası renklerini seçerken çeşitli sitelerden dekorasyon önerilerini takip edebilir ve tasarımları inceleyebilirsiniz.  

Ahşap kapılarınızı boyarken rulo ve fırça kullanabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kapılarınız üzerinde bulunan aksesuarların korunması ve bantlanmasıdır. Kapı aksesuarlarının boyadan zarar görmemesi gerekmektedir. Aksesuarlar kapatıldıktan sonra boyama işlemine geçilebilir. Seçilen kapı boyası renkleri kapıya uygulanabilir. Rulo ve fırça ile gerçekleştirilen işlem uzun süren yorucu bir işlem olabilir. Ayrıca boya sürüldükten sonra uzun süre kuruması beklenmelidir. Bazı durumlarda ikinci kat boya uygulanması gerekebilir.

Bunun yanında basınçlı tabanca ile kapılar boyanabilir. Kompresör ve boya tabancası yardımı ile kapı üzerine boya püskürtülerek işlem gerçekleştirilir. Aynı şekilde kapı aksesuarları kapatılmalı ve korunmalıdır. Bu yöntem ile kısa bir sürede etkili boyama yapılabilir.

Çelik Kapı Boyama

Çelik kapılar güvenli ve iklim koşullarına karşı dayanıklı olduğundan tercih edilmektedir. Uzun ömürlü kapılar zamanla paslanabilir, çizilebilir ve zarar görebilirler. Bu gibi durumlarda çelik kapı boyama yöntemleri ile kapılarınızı boyayabilirsiniz.  

Dış cephelerin değişilmez parçası olan çelik kapılar, dekoratif açıdan da önemlidir. Böyle olunca çelik kapı boyama işlemlerine özen göstermek gerekmektedir. Çelik kapılar, ahşap kapılardan farklı olarak boyayı emme özelliğine sahip değillerdir. Çelik kapı boyama işlemlerinde doğru adımların takip edilmesi güzel sonuçların çıkmasına sebep olacaktır. Doğru adımlar izlenerek boyanan kapılarda doku bozukluklarının önüne geçilebilir. Çelik kapı boyama işlerine kapıyı yerinden çıkararak başlayabiliriz. Kapı kolu ve menteşeleri çıkarılarak boyama işlemine geçilmelidir. Yağ çözücü ve nemli bir bez yardımı ile kapının yüzeyini temizlemelisiniz. Temizledikten sonra birkaç saat kirlerin temizlenmesini bekleyebilirsiniz.

Çelik kapı boyama öncesinde kapının durumuna bağlı olarak, eski boya çıkarılmalı ve kapı yüzeyinde pürüzsüzlük elde edilmelidir. Boya çıkarılırken kullanılan ürünlerin kapıya zarar vermemesine özen göstermelisiniz. Boya çıkarıcı ürünler yerine ısı tabancası kullanacaksanız kapıyı dışarıya çıkarabilirsiniz. Böylece ısı tabancasının yayacağı dumandan korunabilirsiniz. Boya çıkarıldıktan sonra zımpara işlemine geçilebilir. İyi yapılan zımpara boya ve astarın kapıya daha iyi tutunmasını sağlayacaktır. Zımpara işleminden sonra kapı üzerindeki tozlar nemli bir bezle temizlenebilir. Çelik kapı boyama işleminden bir önceki aşama ise astar uygulamasıdır. Astar, çelik kapı boyamada tercih edeceğin boyaya göre seçilmelidir. Yağlı boya ve lateks kullanmayı düşünüyorsan çok yüzeyli astardan istediğin verimi alamayabilirsin. Astar aşamasında ana gözde için rulo köşeler için fırça kullanabilirsin.

Son adım olarak çelik kapı boyama işlemine geçebilirsiniz. Çelik kapı boyama işlerinde dış mekan için geliştirilen saten boya ya da yarı parlak boyaları tercih edebilirsiniz. Kalıcı ve uzun süreli kullanımlar için iki kat boya uygulayabilirsiniz. Fakat ikinci kat çelik kapı boyama işlemine ilk boya kuruduktan sonra geçmelisiniz. Çelik kapı boyama işlemini tamamladıktan sonra kapıyı yaklaşık 12 saat kurumaya bırakmanız gerekmektedir. Boyama esnasında gerekli tüm malzemeleri yapı marketlerde, nalburlardan ve internetten temin edebilirsiniz.

Panel Kapı Boyama

Evlerde yapılmak istenilen değişikliklere iç panel kapılar da dahil edilebilir. Panel kapıları boyamak yenileme işlemine göre oldukça ekonomiktir. Panel kapıları kendiniz boyayabilirsiniz. Doğru teknikler uygulayarak panel kapı boyama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Teknik konularda yeterli bilgiye sahip olarak başarılı sonuçlar elde etmeniz mümkündür. Kapılarınızı kol gücü kullanarak rulo ve fırça yardımıyla boyayabilirsiniz. Ayrıca çeşitli püskürtme mantığıyla çalışan cihazlar kullanarak kapılar boyanabilir. Fırça ve rulo kullanarak kapıları boyamak en ekonomik yoldur.

Panel kapı boyama işleminde dikkat etmen gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Panel kapı boyama işleminde su bazlı boya kullanmalısınız. Su bazlı boyalar kokusuz ve zamanla sararma yapmayan boyalardır. Panel kapıları boyanmadan önce onarılması gereken kısımlar onarılmalıdır. Boyama öncesi kol ve kilit kısımlarını kesmelisiniz. Kilit kısımlarını kesmek zahmetli geliyorsa bant yardımıyla kapayarak panel kapı boyama işlemine geçebilirsiniz. Kapı kasasında bulunan fitilleri sökerek boyanın her yere temas etmesini sağlayabilirsiniz.

Panel kapı boyama işlemine kilit ve fitilleri sökerek başlanmalıdır. Kapının boyası eskimiş ise zımpara uygulanmalıdır. Zımpara sonrası tozları fırça yardımıyla uzaklaştırabilirsiniz. Uygun gördüğünüz boyaları 3-6 saat aralıklarla iki kat sürerek panel kapı üzerine uygulayabilirsiniz. Ancak kapının yapısı ve modeline göre üçüncü kat boya da uygulanabilir. Panel kapı boyama işleminden sonra kapı 24 saat açık tutularak havalandırılmalı ve kuruması beklenmelidir. Panel kapı boyama için, içerisinde solvent içermeyen ve su ile seyreltilebilen aynı zamanda kolay uygulanabilir olması asla yormayan ve kabarma, çatlama yapmayan özelliklere sahiptir.

Kapı Boyası Renkleri 

Kapılarınızda düz renkler kullanabileceğiniz gibi küçük dokunuşlar yaparak kapılarınızı güzelleştirebilirsiniz. Dekoratif amaçla kullanılan şablonları inceleyerek, evinize en uygun tasarımı seçebilirsiniz. Düz renkler üzerine istediğiniz desenleri uygulayabilir, hatta mevcut kapılarınızı desenlerle süsleyerek kullanabilirsiniz. Kapılarınıza küçük dokunuşlar ile bambaşka bir hava katabilirsiniz.

Evinizin genel havasına uygun renkler seçmeniz önem taşımaktadır. Tarzınızı yansıtacak ve destekleyecek tasarımları tercih etmeniz bütünlük yakalamanıza yardımcı olacaktır. Kapıların koridora bakan kısmını tek renk boyayabilir, iç kısımlarını desenlerle süsleyebilirsiniz. Dış kısmı farklı renk, iç kısmı farklı renk boyayarak farklı tasarımlara imza atabilirsiniz. Ahşap mobilyalarda pastel renkler kullanarak mekanı güzelleştirebilirsiniz. Önemli olan evdeki bütünlüğü yakalamaktır. Yenilikten korkmamalı cesurca kapılarınızı yeniden tasarlamalısınız. Kapılarınızda yapacağınız ufak değişiklikler hayatınıza renk katarak mutlu olmanızı sağlayacaktır. Kapı boyası renklerini inceleyerek en uygun rengi seçmeli ve boyamalısınız. Kapı boyamak zahmetli bir iştir, ancak sonunda mutlu olacağınız işler çıkarmanız mümkündür.

Ayhan Kahraman

Yazar Ayhan Kahraman

15 yıldır boya ve badana konusunda hizmet sağlayan Ayhan Kahraman, bu mesleği gerçekten seven kişilerin yapması gerektiğini ifade ediyor.

Ustala Blog sayfasında ise kendisi bizimle tecrübelerini paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir