Kategoriler
Genel

İyi Bakıcı Seçmenin Yolları

İyi Bakıcı Seçmenin Yolları

Bakıcı denildiğinde aklımıza ilk çocuk bakıcıları gelse de, hızla gelişen bu sektörde yaşlı bakıcıları, hasta bakıcıları, part time bakıcılar, yatılı bakıcılar, gündüz bakıcılar,  şeklinde başlıklanan pek çok bakıcı çeşiti bulunmakta.

Bakıcıların en yaygın hali yatılı ve gündüz bakıcılar olmakla birlikte, haftada bir iki gece dışarı çıkan ya da hafta sonu birkaç saatliğine yardıma ihtiyacı olan ebeveynlerin de sayısı oldukça fazladır. İhtiyacınız olan, ister yatılı ister part time bakıcı olsun, hepsi için doğru bakıcıyı bulmak zor bir süreçtir. Bakıcı ihtiyaçlarını karşılamak için pek çok irili ufaklı şirket bulunmasına rağmen, ülkemizde genel olarak bu süreç tanıdık tavsiyesi ile ilerlemektedir.

Her ne yolla bakıcı arıyor olursanız olun, sizi bu süreçte rahatlatacak ve size uygun olan doğru çalışanı bulabilmeniz için fayda sağlayacak birkaç maddeyi aşağıda toparladık.

Neye İhtiyacınız Olduğunu Belirleyin

Nasıl bir yardıma ihtiyacınız var? Çocuğunuza, hastanıza ya da yaşlınıza gece gündüz bakacak birine mi, yoksa günün belirli saatlerinde gelecek birine mi ihtiyacınız var? Aradığınız bakıcıdan beklentileriniz neler? Sadece yakınınızın bakımını mı üstlenecek, yoksa ev içinde de sorumluluk verecek misiniz? Çocuklar için eğitim, yaşlı ve hastalar için medikal bilgisine ihtiyaç duyacak mısınız? Bu ve benzeri soruları cevaplayarak neye ihtiyacınız olduğunu belirleyebilir, böylelikle de aradığınız özellikte kişilere ulaşmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Kriterlerinizi belirlediğinizde şirket ya da tanıdıklarınız size eleman tavsiye etmeden önce, genel bir eleme yapacak böylelikle fazla iş yükünden de kurtulmuş olacaksınız.

Sormanız Gereken Sorular

En değer verdiğiniz varlıklarınızı emanet edeceğiniz ve evinize alacağınız bakıcıyı seçebilmek için bazı soruların cevaplarını net bir şekilde almış olmanız gerekir.

Bakıcılık konusunda eğitimi var mı?

İşinine destek olabilecek çeşitli eğitim sertifikalarına sahip mi?

İlk yardım bilgisi var mı?

Bakım sırasında karşılaştığı en zorlu an neydi ve nasıl çözüm üretti?

Sağlık durumu nedir?

Gelecek planı nedir?

Ailesinde, işini sekteye uğratabilecek hasta ya da bakıma muhtaç biri var mı?

En son çalıştığı yerden neden ayrıldı?

Çalıştığı yerlerde ne kadar süre ile çalıştı?

Referans verebiliyor mu?

Bu ve benzeri soruları ihtiyacınız olan hizmete göre çeşitlendirebilirsiniz. Örneğin yabancı dil istiyor musunuz? Çocuğunuza eğitim anlamında destek olmasını istiyor musunuz?

Belirlediğiniz sorulara verilen cevaplar, karar vermenizi sağlayacaktır. Aradığınız bakıcı çok güvendiğiniz biri tarafından tavsiye edilmiş olsa bile kendi gözleminizi yapmanız ve sorularınızı birebir kendisine yöneltmeniz sürecin daha sağlıklı işlemesini sağlayacaktır. Neye ihtiyacınız olduğunu, evinizin düzenini, dikkat edilmesini istediğiniz özel kuralları en iyi siz bilebilir ve karşı tarafa anlatabilirsiniz. Bakıcı bulma şirketleri ve tanıdık tavsiyeleri dışında artık aradığınız çalışanı bulabilmek için hızlı ve etkili bir sistem daha var; ustala.com.

ustala.com Türkiye’nin dört bir yanındaki her sektörden profesyonelleri bir araya getiren online bir sistem. Bu sistemden yaralanabilmek için tek yapmanız gereken sadece birkaç dakika içinde sisteme kayıt olup ilan vermek. Aradığınız özellikleri belirttiğiniz bu ilana gelecek teklifleri online olarak değerlendirebilir, gelen tekliflerdeki insanların profillerini inceleyebilir, daha önce yaptıkları işlerden aldıkları puanları ve yorumları okuyabilirsiniz. Üstelik sistem içinde kendileri ile iletişime geçebilir ve sorularınızı kendilerine yöneltebilirsiniz. Özellikle part time ya da günlük acil ihtiyaçlarınız için, hızlıca sonuca ulaşabileceğiniz ustala.com ile plan yapmak ve ihtiyacınız olana birkaç dakikada ulaşmak artık çok kolay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir