Kategoriler
Temizlik

Hava Temizleyiciler

Teknolojinin gelişmesi hayat kalitemizi artıracak cihazlar geliştirilmesini sağlıyor. Temizliğe daha fazla önem verdiğimiz şu günlerde bulunduğumuz ortamın çok daha iyi bir hale gelmesi gerekiyor. Artık evlerde daha fazla vakit geçirsek de dışarıyla etkileşim halinde olduğumuz için ekstra dikkatli olmak gerekiyor. Virüs ve bakterilerin zararlı etkilerinden korunmak isteyenlerin imdadına hava temizleyiciler koşuyor. Oldukça küçük bir olsa da avantajları sayesinde çok sayıda kişi bu cihazları kullanıyor. Peki hava temizleyici nedir, hava temizleyici ne işe yarar ve satın alırken nelere dikkat edilmelidir? Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Hava Temizleyici Nedir?

Hava temizleyici, havadaki zararlı bileşenleri temizlemeye yarayan bir cihazdır. Ortamın havasının insan sağlığına uygun hale gelmesine yardımcı olur. Özellikle solunum rahatsızlıkları yaşayanlar için çok kullanışlı bir cihazdır. Bahar aylarında ortaya çıkan polenlere alerjisi olanlar, bu dönemlerde zorluk yaşamaktadır. Dışarı çıkmanın kabusa döndüğü bahar aylarında evde alerjiye yakalanmamak için havanızı sık sık temizlemelisiniz. Bu sayede polenlerin zararlı etkilerinden korunabilirsiniz.

Ne kadar temizlik yapılırsa yapılsın ev içerisinde mutlaka toz olur. Egzoz duman, inşaattan çıkan tozlar, kömür ve benzeri kaynaklar ciddi toz çıkmasına neden olur. Etkisi hemen anlaşılmasa da toza bağlı olarak zamanla akciğerlerin çalışma kapasitesinde azalma meydana gelir. Bu durum daha da ilerleyerek damarların tıkanmasına da yol açar.

Yetişkin bireyler 1 dakika süreyle solunum yaptığında 7-8 litre kadar hava teneffüs eder. Gün içerisinde zamanın büyük çoğunluğu kapalı alanlarda geçirildiği için ortamın havası çok önemlidir. Özellikle kış aylarında pencereyi açarak içeri temiz hava almak zor olmaktadır. Bu durum işyerleri ve evlerde bir arada bulunanlar için son derece zararlıdır. Ortamın havasını kaliteli hale getirmek amacıyla hava temizleyici bir cihaz kullanılabilir.

Hava Temizleyici Ne İşe Yarar?

Kore’de oldukça yaygın olarak kullanılan hava temizleyiciler artık ülkemizde de rağbet görmeye başladı. Daha önce solunum yolu rahatsızlığı yaşayan yaşlı birini gördüyseniz yanında böyle bir cihazın olduğunu fark etmişsinizdir. Ancak artık hava temizleyici cihazları sadece solunum yolu hastalıkları olanlar değil sağlıklı bireyler de tercih ediyor. Bunun nedeni cihazın sağlık açısından sağladığı faydalardır.

Nemli ve küflü ortamlarda uzun süre yaşayanlar astım hastalığına yakalanabilir. Bu hastalık solunumda zorlanmaya neden olacağı için bireyler için son derece zararlıdır. Böyle bir hastalığın meydana gelmemesi için ortamdaki havanın en az dışarısı kadar iyi olması gerekir. Sevdikleriniz ve kendiniz için sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmak amacıyla hava temizleyici kullanabilirsiniz. Hava temizleyici cihazın virüsün etki etmeye devam ettiği günümüzde her evde bulunması iyi olacaktır.

KOAH hastaları, bronşiti olanlar, hamileler, çocuklar ve bebekler için temiz havanın önemi büyüktür. Koronavirüs salgınının devam ettiği günümüzde böyle bir cihaza sahip olmanın önemi daha da anlaşılmıştır. Hava temizleyici sayesinde odadaki hava sirkülasyonunu kontrol etmek mümkün olmaktadır. Cihaz sayesinde hastalıkları tetikleyen partiküllerden çok daha kolay bir şekilde korunulur.

Hava Nemlendirici Ne İşe Yarar?

Hava nemlendirici cihazı halk arasında buhar makinası olarak bilinir. Yaz aylarında yükselen, kış aylarında düşen nem miktarı insanlarda sağlık problemlerine neden olabilir. Nemin gerekenden çok yükselmesiyle bakteri ve virüslerin yayılması hızlanır. Nemin gerekenden az olmasıyla ise ciltte kuruluk ve solunum yollarında tıkanıklık meydana gelir. Tüm bu sorunların meydana gelmemesi için bilim adamları hava nemlendirici cihaz geliştirmiştir. Ortamın nemini ideal seviyede tutmaya yarayan bu cihazlar sayesinde tıkanıklık ve kuruluk gibi dertler ortadan kalkmaktadır.

2021’in En Çok İhtiyaç Duyulan Hizmetleri

Cihazın çalışma prensibi son derece basittir. İçerisine eklenen suyu sıcak ya da soğuk olacak şekilde ayarlar. Bu sayede sadece buhar oranını dengelemekle kalmaz aynı zamanda havadaki kötü kokuları da giderir.  Burun tıkanıklığı yaşayanlar hava nemlendirici bir cihaz kullanmaya başladıklarında daha rahat nefes alabildiklerini fark ederler. Ortamda sigara ve yemek kokusu varsa cihaz çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra kokular yok olacaktır.

Astım ve alerjisi olanların bu cihazı kullanması önerilmez. Kullanım sırasında cihaz üzerindeki göstergeden nem oranı sık sık takip edilmelidir. %30 ila %50 arasında bir değer ideal olarak kabul edilir. Cihazın en büyük dezavantajı içerisindeki su tanklarının her kullanım öncesinde temizlenmesi gerekmesidir. Deterjan kullanılarak temizleme yapılabilir. Cihazdan daha iyi verim alabilmek için içerisine arıtılmış su eklenebilir. Su bittiğinde cihaz otomatik olarak kapanacaktır. Bu nedenle su seviyesini de iyi ayarlamak gerekir.

Hava Temizleyici Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hava temizleyici bir cihaz satın almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk nokta cihazın kalitesidir. Piyasada bulunan pek çok cihaz iyi malzemelerden imal edilmemiştir. Satın alacağınız cihazın kaliteli olup olmadığını uluslararası kalite standartlarına sahip olup olmadığını araştırarak öğrenebilirsiniz. Eğer cihaz belgeli ise uzun yıllar güvenle kullanım sağlayacaktır. Ayrıca böyle bir cihazda herhangi bir arıza olduğunda tamir ettirmeniz ve parça bulmanız da kolay olacaktır.

Cihazlar arasında seçim yaparken ne amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Cihazdan ne beklediğinizi bilirseniz ona uygun filtreli bir cihaz seçersiniz. Bu sayede daha fazla para ödemenize gerek kalmaz. Ayrıca arama seçenekleriniz de daralacağı için daha kısa sürede aradığınızı bulabilirsiniz. Alacağınız cihaz odanızın büyüklüğüne uygun olmalıdır. Gerekenden küçük bir cihaz satın alırsanız havayı temizleme konusunda yetersiz kalacaktır. Odanıza uygun cihazların ne kadar büyüklükte olması gerektiğini cihaz baktığınız firmaya sorabilirsiniz.

En Popüler Dekorasyon Ustaları

Hava temizleyici cihaz siz odadayken de çalışacağı için az sesle çalışan bir cihaz seçmenizi tavsiye ederiz. Eski tarz bir cihaz alırsanız sesinden rahatsız olabilirsiniz. Bu nedenle almadan önce cihazı çalıştırarak deneyebilirsiniz. Eğer internetten alacağınız için böyle bir şansınız yoksa kullanıcı yorumlarına bakarak en sessiz cihazı bulabilirsiniz. Kimse alacağı cihazın gereksiz çalışmasını istemez. Bu nedenle otomatik cihazlara yönelebilirsiniz.

Hava temizleyici cihazının kalitesi kadar nereden satın aldığınız da son derece önemlidir. Alanında deneyimli, müşteri memnuniyeti sağlayan bir firmadan cihaz almalısınız. İyi bir firma sadece satış sırasında değil satış sonrasında da yanınızda olacaktır. Bu sayede kullanımdan arızalara kadar her bir sorununuzda firmayla iletişime geçebilirsiniz.

Hava Temizleyici Fiyatları

Hava temizleyici fiyatları cihazdaki filtreleme sistemlerine ve büyüklüğe bağlı olarak değişir. Bazı ürünlerde otomatik algılama ve çalışma sistemleri vardır. Bu da fiyata etki eden bir başka etkendir. Tüm bu nedenlerden dolayı tüketiciler hava temizleyici cihazların geniş bir fiyat aralığına sahip olduğunu görürler.

Yeni nesil hava temizleyiciler geleneksellere göre daha pahalıdır. Ancak sunduğu fonksiyonlar bakımından daha iyidir. Yeni teknoloji bir cihaz HEPA, karbon ve aktif karbon gibi seçeneklere sahip filtreleme sistemleri içerecektir. Karbon filtreler ortamdaki kötü kokuların ayrıştırılmasını sağlayacaktır. HEPA filtre ise havadaki insan sağlığına zararlı en küçük partikülleri bile yakalar. Eğer evinizde sigara içiliyorsa ya da kötü kokular varsa karbon filtreli bir cihaz işinizi görecektir. Ancak bunun yanı sıra ortamda yüksek oranda toz varsa HEPA filtreli bir cihaz almalısınız. Aynı cihazın farklı firmalarda ne kadara satıldığını araştırarak bütçenize en uygun cihazı bulabilirsiniz.

Yazar Sibel Davutoğlu

Sibel Hanım kendisini temizlik ustası olarak tanımlıyor.

Son zamanlarda yaşanan durumlarla birlikte kendisine daha fazla ihtiyaç olduğunu belirten Sibel Davutoğlu, Ustala Blog içerisinde tecrübelerini bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir