Kategoriler
Temizlik

Fayans Temizliği

Fayans Araları Nasıl Temizlenir? Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfak ve banyoda sıklıkla tercih ettiğimiz fayanslar zamanla kirlenir. Fayans temizleme yolları dikkatlice araştırılmalı titizlikle uygulanmalıdır. Özellikle mutfak, banyo ve tuvaletlerde fayans kullanılmaktadır. Fayans aralarında zamanla kirlenmeler, lekeler meydana gelir. Önemli noktalardan bir tanesi temizliğin sürekliliğidir. Sürekli temizlik işinizi kolay ve pratik hale getirebilir. Aksi durumda hem zahmetli hem de sağlık açısından sakıncalı durumlar ortaya çıkabilir. Fayans temizleme yolları dendiğinde birkaç yöntem akla gelir. Deterjan ve temizlik malzemeleri ile fayans parlatma işlemini gerçekleştirirken, doğal malzemeler kullanarak da fayanslarınızı parlatabilir, temiz ve sağlıklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Sizlerle hem doğal hem de satın alınan ürünler kullanarak fayans parlatma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Fayans Temizleyiciler ile Fayansları Temizleme

Fayans temizleyiciler; fayans temizleme yollarından bir tanesi olan deterjanları marketlerden temin edilebilir. Bu ürünler sayesinde fayans ve fayans aralarındaki lekelerden kurtulabilirsiniz. Kararmaları engelleyebilir temiz ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Temizleyicileri duşakabin, banyo, lavabolara uygulayıp durulayabilirsiniz. İşlem yaptığınız yerleri havalandırmalı, işlem sırasında maske ve eldiven takmalı, sağlığınıza özen göstermelisiniz.

Fayans aralarını temizlemek için çamaşır suyu kullanıyorsanız uygulama yapmak için eski bir diş fırçasından yararlanabilirsiniz. Çamaşır suyunu fayanslara dökebilir sonrasında diş fırçası veya halı fırçası kullanarak biriken kirleri temizleyebilirsiniz. Fayans parlatma işlemi için çamaşır suyunu iyice duruladıktan sonra banyo temizleyici ürünler vasıtası ve yumuşak bir bezle fayansların üzerinden geçebilirsiniz. Fayanslar gözalıcı bir şekilde pırıl pırıl olacaktır. Çamaşır suyunu kullanmadan önce sulandırmayı ve temizlik yaparken eldiven ve maske takmayı unutmayın. 

Püskürtmeli kabın yarısına ılık su kalan yarısına ise beyaz sirke doldurun. Fayanslara bu karışımı uygulayıp süngerin sert tarafıyla ovalayın. Her yeri ovaladıktan sonra ılık suyla fayansları durulayabilirsiniz. 

Bir kaba biraz çamaşır suyu dökün ve üzerine karbonat ilave edin. Fayansların üzerine su dökerek ıslatın. Ardından süngerin üzerine bu karışımı dökerek fayanslara yayın. Yarım saat kadar bekledikten sonra sünger ile karışımı alın sonrasında fayansları güzelce durulayın. Antifungal etkisi sayesinde fayans aralarındaki küflenmeyi temizler ve engeller. Kötü kokudan kurtulmanızı da sağlayacaktır. Fayans temizleme yolları arasında tercih edilebilir bir yöntemdir. Çamaşır suyu kullandığınız için temizlik sırasında dikkatli olun.

Doğal Temizleyiciler Kullanmak

Fayansları parlatmak temiz bir görünüm elde etmek istiyorsanız, limon suyu ile temizlemeyi tercih edebilirsiniz. Limon suyu günümüzde saç sağlığı, cilt bakımı gibi bir çok problemin çözümünde alternatif bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Birçok probleme çözüm olan limon fayans temizleme yolları arasında da sayılacaktır. Limon suyu içerisinde bulunan sitrik asit, fayans yüzeylerini ve fayans derzleri arasındaki boşluklarda biriken kirlerin, bakteri ve küflerin yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Mutfak ve banyo fayanslarına uygulandığında kirlerin çıkarılmasının yanı sıra uzun vade de kirlenmeyi engelleyici özelliğe de sahiptir. Yarım bardak limon suyunu çeyrek bardak ılık su ile seyrelterek kullanabilirsiniz. Evde eski bir sprey şişesinin içine koyabilir, fayans yüzeylerine, fayans derz aralarına sıkarak ve sünger yardımıyla ovarak uygulayabilirsiniz. Tüm kiri temizleyene dek işleme devam edin, bu işlem sayesinde parlak ve temiz bir görünüme kavuşacaksınız.

Beyaz sirke, evlerimizi temizlerken sıkça başvurduğumuz yöntemler arasında yer alır. En doğal temizlik yöntemlerinden olan sirke ile temizleme fayans temizleme yolları arasında da yer almaktadır. Mutfak ve banyo fayanslarının temizliğinde rahatlıkla sirke kullanabilirsiniz. İçerisinde bulunan doğal asit nedeniyle kir ve lekelerin üstesinden gelecektir. Kullanım ölçülerine gelecek olursak, yarım bardak sirke ile çeyrek bardak suyu karıştırarak kullanmadığınız bir sprey şişe yardımıyla uygulayabilirsiniz. Sprey ile uyguladığınız sirke su karışımını kısa bir süre bekledikten sonra fırça ve sünger yardımıyla ovalayıp su ile durulayabilirsiniz. Başarılı bir sonuca ulaşamadıysanız, yani fayanslardaki inatçı lekeler çıkmadıysa, su ile seyreltmeden sadece beyaz sirkeyi sprey yardımıyla uygulayabilirsiniz. 

Kabartma tozu uzun zamandır ev temizliğinde kendine yer edinmiş ve herkes tarafından bilinen bir bilgidir. Fayans temizleme yolları denildiğinde de aklımıza gelebilir. Tabii ki kabartma tozunu sirke ile birleştirerek bir karışım olarak kullanmak gerekir. Fayans parlatma, banyo derzlerini temizleme gibi işlemlerde kabartma tozu ve sirke ikilisinden şaşırtıcı sonuçlar alabilirsiniz. Karışımın formülünden bahsedecek olursak, 6 su bardağı su içerisine, yarım fincan kabartma tozu, 3 limon ve yarım su bardağı sirkeyi karıştırarak elde edeceğiniz çözeltiyi fayanslarınıza uygulayabilirsiniz. Uyguladıktan sonra fayans aralarını fırçalamalısınız. Sonrasında bir saat civarı bekleyerek fayanslarınızı güzelce durulamalısınız. Böylece kir ve küflerden tamamen kurtulduğunuzu gözlemleyeceksiniz.

Maden suyu, fayans parlatma konusunda etkili yöntemlerden birisidir. Günümüzde cilt bakımından mide sağlığına birçok yerde insanlar tarafından kullanılan maden suyu fayans temizleme yollarından birini oluşturmaktadır. Maden suyu kullanarak hazırlanan karışımın formülü işe şöyledir; yedi bardak su, bir su bardağı maden suyu, bir fincan limon suyu ve bir fincan sirkeyi karıştırarak evde kendi temizleyicimizi yaratabiliriz. Bu karışım sayesinde mutfak ve banyolarınızda fayans yüzeyleri ve derzlerinde biriken kir ve kararmalardan kurtulacaksınız.

Oksijenli suyu birçok amaç için kullanabiliriz. Fazla kullanımı tavsiye edilmeyen zararlı olan bu ürünün fayans ve fayans derzlerinin temizliğinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Banyo, mutfak veya tuvaletinizdeki fayans aralarında kalan su ve sabun lekelerini temizlemek için oksijenli su ve karbonatı beraber kullanmanızı önerebiliriz. Çeyrek fincan oksijenli su ile yarım fincan karbonatı karıştırarak nispeten katı bir macun elde edeceksiniz. Kısa bir süre bekleyin ve ılık su ile durulayın, sünger yardımıyla ovalayabilirsiniz. Eğer bu işlemi uyguladığınızda başarılı bir sonuç elde etmediyseniz, beyaz sirke ile üzerinden geçmenizi öneririz. Bu yöntem mutfak ve banyonuzdaki fayans ve aralardaki  derzlerde kararmaları gidermenize yardımcı olacaktır.

Temizlik İçin Pratik Yöntemler

Banyomuzu temizlerken özellikle seramikleri, fayansları uzun süre ovalamaktan korkulmaktadır. Fayansları ve fayans derzlerini temizlerken limon yağı kullanarak daha pratik temizlik yapabilirsiniz. Limon yağı kullanarak temizlik yaparsanız hem kısa sürede temizliğinizi bitirebilir hem de küflerden ve kararmalardan kurtulmuş olursunuz. Tabii ki temizliğe başlamadan önce derli toplu bir sistem oluşturmayı sağlığınızı ön planda tutmalısınız. Düzenli ve detaylı bir temizlik sizlere uzun vadeli bir ferahlık sağlayacaktır. Banyonuzu temizlerken çöplerinizi boşaltmalı kıyıda köşede bulunan kaba kirleri süpürmeli veya kazımalısınız. Maske ve eldiven kullanmaya özen göstermeyi unutmamalısınız. Banyo fayanslarını temizlerken tüm kirlerden kurtulduğunuza emin olmalısınız. Elbette estetik bir görüntü için aynalarınızı da güzelce temizlemeniz gerekmektedir. Sonuç olarak tüm temizliğiniz aynaya baktığınızda gözlerinize yansıyacaktır. Günlük yaşantımızda motivasyonu sağlamak, temiz bir evden geçmektedir. Kezzap gibi kimyasallarla fayansları yıkamanızı önermiyoruz. Fayans yüzey ve derzlerin aşınmasına sebep olabilir. Aynı zamanda sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Banyo fayanslarının parlak bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız temizlikte süreklilik çok önemlidir. Hiç birimiz evimizi kirli görmek istemeyiz. Aksamış temizlikler kirlerin birikmesine ve motivasyonunuzun düşmesine neden olacaktır. Banyonuzdaki fayans ve seramikleri temizlemeden önce musluğunuzu açarak bir süre sıcak su gelmesini sağlamalı ve banyonuzu su buharı ile doldurmalısınız. Fayans parlaklığını sağlamak ve kirlerin lekelerin çıkmasını sağlamak için önemli bir yöntem olan buhar sayesinde kirler yumuşayacak çıkması kolaylaşacaktır. Fayans parlatma noktasında seçilen ürünlerde önemlidir endüstriyel malzemeler ile fayans temizleme yollarını arıyorsanız kaliteli ve ekonomik ürünler kullanmalısınız. Elbette sağlık açısından sorunlara neden olmayacak ürünler tercih edilmelidir. Özellikle ambalajlarında dikkat edilmesi gereken hususlar incelenmeli öylece temizliğe başlanmalıdır.

Ayşe Yerebakan

Yazar Ayşe Yerebakan

Ayşe Hanım kendisini temizlik ustası olarak tanımlıyor.

Son zamanlarda yaşanan durumlarla birlikte kendisine daha fazla ihtiyaç olduğunu belirten Ayşe Yerebakan, Ustala Blog içerisinde tecrübelerini bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir