Kategoriler
Temizlik

Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Bir evi etkili ve yaşanır kılan en önemli özelliklerden birisi o evin temizliğidir. Ev mobilya ve dekorasyon açısından ne kadar estetik ve güzel olursa olsun eğer temiz değilse o ev yaşanmaya değer bir ev olmaktan çıkacaktır. Bu bağlamda bir evin olmazsa olmazlarında ev temizliği konusunda sizlere detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Ev temizliği nasıl yapılmalıdır bir evin tertemiz ve yaşanılır bir şekilde olması için nereden nasıl temizliğe başlamak gerekir bunlar üzerinde durmaya çalışacağız.

Ev Temizliği Denilince Akla Gelenler

Ev temizliği denince akla dip bucak baştan sona tüm evin temizliği gelir. Dipten ayrıntılı bir temizlik yapmak için daha çok zamanınızı bu işe ayırmanız gerekir. Bir kere dipten bir temizlik yapıldığında günlük olarak evinizin düzen ve temizliğine dikkat ediyorsanız bu temizlik sizi bir süre idare edecektir. Temizliğin uzun sürmesi için dikkat etmeniz gerekenleri ise şöyle sıralayabiliriz;

· Evinizde toz birikmemesi için düzenli olarak süpürme işini yapın. Günlerce süpürülmeyen evde toz ve kirlerin evin pek çok noktalarına birikecek ve temizlik konusunda işiniz zorlaşacaktır.

· Halılarınızın halı yıkamaya verdikten sonra uzun süre halılarınızın temiz kalması için iki günde bir halılarınızı süpürün ve haftalık olarak da fırçalayın. Böylece halılarınız çabuk kirlenmeyecek ve temizliğini çok daha uzun bir süre devam ettirecektir.

· Temizlik işinizi bir güne sığdırmak yerine düzenli olarak evi bölebilir ve temizliğinizi o şekilde yapabilirsiniz. Örneğin camları haftalık silebilirsiniz. Mutfak dolaplarınızı da aynı şekilde haftalık dipten silerek daha uzun süre temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

· Banyo ve tuvaletler en çok mikrop barındıran yerlerdir ve buralarının temizliğinin günlük yapılması daha uygundur. Tuvaletinin her daim hijyenik olması için pratik olarak tuvaletinizde fısfıslı bir dezenfektanı bulundurabilirsiniz. Her tuvaletten çıkışta bu dezenfektanın tuvaletinize sıkabilirsiniz.

· Toz alma işlemi de düzenli yapılmalıdır. Mobilya gibi yerlerin çabuk toz olmaması için toz alma için üretilmiş ürünlerden yararlanabilirsiniz. Piyasada bu alanda bitkisel olarak üretilmiş temizlik ürünleri bulunmaktadır. Bunlar hem sağlık için zararsız hem de etkili bir şekilde tozun uzun süre oluşmaması konusunda etkili olmaktadır. Toz alırken bu tip ürünlerden yararlanabilirsiniz.

· Sigara içilen bir ev daha çabuk kirlendiği için sık sık tül ve perdelerinizi yıkamanız gerekir.

· Günlük olarak mutfağınızda kesinlikle bulaşık biriktirmeyin. Mikroplara davetiye çıkaran yerlerden birisi de mutfaktaki bulaşık ve çöplerdir. Ev temizliğinde mutfak bir evin temizliğinin ana merkezi olarak bilinir. Eskiden bir kimsenin temizliğini anlamak için mutfağına bakılırmış. Kişinin temizlik anlayışı mutfağının temiz olup olmamasından anlaşılırmış. Etkili bir ev temizliği için mutfak temizliği ve düzeni çok önemlidir. Mutfağınızın düzeni devamlı takip ederek tertipli bir mutfak ortamının düzenli olarak her gün sağlayın.

· Ev sık sık havalandırılmalıdır. Günlük olarak her gün evin havalandırılması gerekir. Soğuk havalarda çok uzun açmamak koşuluyla evin havalandırılması eksik bırakılmamalıdır.

· Evin sağlıklı olması için güneş almasına izin vermeliyiz. Devamlı kapalı güneş girmeyen evler çok boğucu ve psikoloji ve sağlık açısından zararlıdır. Atalarımız ne güzel demiş: ‘’Güneş girmeyen eve doktor girer.’’ Bu açıdan evinizin güneş almasını sağlamalısınız.

Temizlikte Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Ev temizlik malzemeleri olarak temizlenecek alana göre temizlik ürünleri değişmektedir. Her alan için uygun temizlik malzemesi kullanılmalıdır. Aksi durumda etkili ve istenilen bir ev temizliği sağlanamaz.

Banyo ve Tuvalet Temizliği

Mikropların en çabuk ürediği yerlerin başında gelen banyo ve tuvaletler ev temizliğinde olmazsa olmazlar arasındadır. Hijyenik bir ev temizliği için banyo ve tuvaletlerin etkili bir şekilde temizlenmesi gerekir. Gözle görülmeyen mikropların tuvalet ve banyoda tamamen yok edilmesi için kuvvetli mikrop öldürücü ürünler gereklidir. Bu konuda çamaşır suyu hemen aklımıza gelmektedir. Mikropların ölmesinde çamaşır suyu etkili bir görev üstlenmektedir. Sağlığa olan zararlarını da tabi ki göz ardı etmemek gerekir. Çamaşır suyu banyo ve tuvaletlerdeki mikrobu çok iyi bir şekilde kırsa da sağlık konusunda hassas olan kişiler bu alanda üretilen bitkisel ürünlerden yararlanabilirler.

Banyo ve tuvalet temizlenirken sadece yüzeysel olarak değil her nokta en ince şekilde temizlenmelidir. Klozetlerdeki iç kısımlar diş fırçasıyla ovularak temizlenebilir. Duşakabin temizliğinin düzenli olarak yapılması su kalıntılarını önleyecektir. Duşakabin camı temizlerken sirke ile su karışımından yararlanabilirsiniz.

Mutfak Temizliği

Evde en çok kirlenen yerlerden birisidir. Mutfakta yağlarla haşir neşir olunduğu için kuvvetli yağ çözücü ürünlere ihtiyacımız olacaktır. Yağ olan yerlere yağ çözücü sıkarak mutfaktaki istenmeyen yağlardan kolayca kurtulabiliriz. Mutfak dolapları düzenli olarak boşaltılıp iyice silinmelidir. Buzdolabının temizliği de düzenli olarak yapılmalıdır. Mutfakta kirli bulaşık kesinlikle bırakılmamalıdır. Çöp varsa hemen atılmalıdır.

Diğer Odaların Temizliği

Diğer odalarda aynı şekilde camlar, yerler, halılar ve mobilyaların temizliği ile tamamlanmış olur. Ev süpürmesi tüm temizlik işleri bittikten sonra yapılmalıdır. Önce gerekiyorsa tavan ve duvar ve camların temizliği yapılmalı, sonra süpürme işine geçilerek dip bucak her yer süpürülmelidir. Koltuk ve diğer mobilya arakaları çok toz biriktiren yerler olduğu için buraların arkaları da iyice süpürülmelidir.

Yerlerin temizliğinde yüzey temizleyicilerden yararlanılabilir. Sirke ve arapsabunu ile temizlemek de yerlerdeki mikropları kıracak ve yerlerin parlamasını sağlayacaktır.

Koltukları silmek için doğal olarak sirkeli sudan yararlanabileceğiniz gibi sirkenin kokusundan hoşlanmayan koltuk temizliği için satılan ürünlerden yararlanabilir.

Duvarlardaki lekelerde evin kirli görünmesini sağlayacaktır. Bu bakımdan duvardaki lekeleri temizlemeyi unutmayın.

Kapılar sirkeli su ya da çamaşır su ve su karışımı ile güzelce silinmelidir. Kapı kolları sık sık temas edilen yerler olduğu için kapı kollarının temizliği mümkünse günlük yapılmalıdır.

Mobilyalar, aynalar, televizyon, vitrin gibi yerler mikrofiber bez ile silinip parlatılmalıdır. 

Temizlik Şirketlerinden Destek Alabilirsiniz

Ev temizliği konusunda temizlik şirketleri bu alanda yardımcı olmaktadır. Özellikle çalışan bayanların dipten temizlik yapmaya çok vakti olmamaktadır. Evinizi dipten uca temizletmek için bu alanda aktif olarak görev alan temizlik şirketlerinden yardım alabilirsiniz. Temizlik şirketine ulaşmak için Ustala.com’a ilan sayfalarına ilanınızı bırakabilirsiniz. Yaşadığınız yerle birlikte temizlik işi ile ilgili ilan verebilirsiniz. İlanınızı gören temizlik şirketleri teklif göndermeye başlayacaktır. Teklifleri değerlendirerek sizin için en uygun olan ve size en yakın yerde bulunan temizlik şirketi ile anlaşabilirsiniz. Bu alanda temizlik firması seçerken firmanın özgeçmişine, referanslarına göz atabilirsiniz. İyi referans sahibi kaliteli temizlik firmalarının tekliflerini değerlendirebilirsiniz.

Aradığınız Müşteriye Ulaşın

Temizlik firmasıysanız müşterilere kolayca ulaşmak için online ilan sayfalarına girerek müşterilerin ilanlarına teklif gönderebilirsiniz. Müşteriye kolayca ulaşmak için online ilan sayfalarını sık ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Online ilan sayfalarında müşterilere teklif gönderirken rakiplerinizi geride bırakmak için işinizi en iyi şekilde tanıtmaya çalışın. İyi bir referans ile müşterilerinizi en iyi şekilde etkileyebilirsiniz. Vereceğiniz ekonomik fiyat teklifi ile de müşteriler tarafından daha hızlı bir şekilde tercih edilebilirsiniz. Müşteri ilanlarını takip eti uygun teklifi ver, referansını sun ve işi önce sen kap.

Ayşe Yerebakan

Yazar Ayşe Yerebakan

Ayşe Hanım kendisini temizlik ustası olarak tanımlıyor.

Son zamanlarda yaşanan durumlarla birlikte kendisine daha fazla ihtiyaç olduğunu belirten Ayşe Yerebakan, Ustala Blog içerisinde tecrübelerini bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir