Kategoriler
Nakliye

Ev Taşıma Nasıl Yapılır? – Ev Taşımanın Püf Noktaları

Eşyalarınızı Gruplandırın

İşe eşya listesi hazırlayarak başlayabilirsiniz. Bu eşyaları ‘’yeni evinize götürmek istedikleriniz’’ ve ‘’kullanmayacaklarım’’ olarak gruplandırabilirsiniz. Bu yöntem düzenli olmanıza yardımcı olur ve işlerinizi hızlandırır. Üstelik bu listeyi, nakliyat firmanızdan fiyat alırken de kullanabilirsiniz. Böylece eşyalarınıza uygun bir kamyon ve paketleme malzemeleri gelir.

Kullanmayacağınız eşyaları ayrı bir koliye veya odaya ayırabilirsiniz. bunu yaptığınızda gözünüzün önünde bir kalabalık oluşmasını engellemiş olursunuz. Kalabalık, işlerinizi daha yoğun gösterebilir ve strese girmenize neden olabilir. bunu önlemek de sizin elinizde.

Kolilerinizi etiketlemek de bir başka önemli noktalardan. Taşınma süreci bittikten sonra eşyalarınızı hızlı bulup yerleştirmeniz işinizi kolaylaştırır. Bunun için kolileri etiketlemeye özen gösterin. Bu, taşıyıcı firmanın da işlerini kolaylaştırır. Taşıyıcı firmanın, kolilerin içinde ne olduğunu bilmesi taşırken daha özenli olmalarını sağlar. Ayrıca kolilerin gideceği odayı bulmalarını da kolaylaştırır. Kolilerin üzerine etiket dışında kısa bilgiler de yazabilirsiniz. Böyle yaparsanız mutfak eşyalarınız banyolarda sürünmemiş olur. Kolinize ‘’Dikkat Kırılabilir!’’, ‘’ Dikkat Elektronik Eşya’’, ‘’Lütfen Dikkatli Taşıyın’’ gibi bilgilendirici etiketler de yapıştırabilirsiniz. Mutfak , banyo ve salon dışında odaların etiketlerini de ayrı hazırlamalısınız. Örneğin çocuğunuz varsa çocuk odasının eşyalarını ayrı bir koliye koyup üzerine ‘’Çocuk Odası İçin’’ yazmanızda fayda var.

Bazı eşyaları, eve taşınır taşınmaz kullanmak isteyebilirsiniz. Bunun için öncelik listesi yapabilirsiniz. Örneğin çaydanlık, bardak, çatal, kaşık gibi malzemeleri ayrı bir koliye koyup üzerine ‘’Önce Beni Aç’’ gibi bir etiket yapıştırabilirsiniz.

Beyaz eşyalarınıza da iyi davranmayı ihmal etmeyin. Nakliye sırasında zarar görme olasılıkları oldukça yüksektir. Çamaşır makinenizin atık suyunu boşaltıp buzdolabınızın fişini çekip onları hazır hale getirebilirsiniz. Ayrıyeten çamaşır makinesinin emniyet vidalarını takmalı ve kazanı sabitlemelisiniz. Bu eşyaları naylon ile birkaç kez sarabilirsiniz. Sağlamlığı sağlamanız biraz da sizin elinizde.

Elektrik, Su, Doğalgaz Aboneliklerinizi Yapmayı Sakın Unutmayın!

Taşınmadan önce elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerinizi iptal edin. İşinizi garantiye almak için sayaçların fotoğrafını çekin. TV ve internet aboneliklerinizin transferini yeni evinize isteyin. İnternet aboneliğini yeni adrese geçirmek birkaç hafta sürebilir. Bunu daha önceden halletmenizde fayda var. Eğer fiber internet kullanıyorsanız bazı mahallelerde fiber hat olamayabiliyor. Zaten aynı anda birkaç işle uğraşıyor olacaksınız.

Bu yüzden kendinizi ek iş zorluklarından kurtarın. tüm bunları taşınma öncesi halletmiş olun ki taşınma sırası ve sonrasında başınız ağrımasın.

İyi Bir Nakliyat Firması Bulun

Çalışacağınız nakliyat firmasını mutlaka iyice araştırın. Güvenilir bir nakliyat firması bulmak işin en önemli kısmıdır. Eşyalarınızın kırılmayacağından ve düzgün taşınacağından emin olmanız gerekir. İyi bir nakliyat firması bulduktan sonra eşyalarınız ile ilgili onları detaylı bir şekilde bilgilendirin. Tüm eşyalarınızın fotoğrafını onlarla paylaşın. Kamyona iyi bir park yeri bulun. Kamyon ie bina arasındaki mesafenin uzak olması işleri uzatır. Firmaya verebileceğiniz her türlü bilgiyi verin. Hatta park edecekleri noktaya gidip oradan konum yollayabilirsiniz. Böylece park yerini bulmaları da kolaylaşır.

Ev Temizliği Çok Önemli

Her şeyini hazırladınız ve yaptınız diyelim. Evinizi yerleştirmeye gelen nakliyatçılar içeriye elbette ki ayakkabılarıyla girecektir. ‘’Evim yeniden mi kirlenecek?’’ diye düşünmeniz çok normal fakat sırtında onlarca ağırlık taşıyan nakliyatçılara ayakkabılarınızı çıkarın da girin diyemezsiniz. Fakat kirlenmeyi azaltmanın bir yolu var. Evinizin girişine bir iki çarşaf serip ayakkabılarını ona silmelerini isteyebilirsiniz. Taşımadan sonra eski temizliğinizin bir üzerinden geçmeniz yeterli olacaktır.

Temizlik için vaktiniz yoksa veya uğraşmak istemiyorsanız uygun fiyata bir temizlik ekibi bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir