Kategoriler
Nakliye

Ev Taşıma İzni – Ev Taşıma İzni Nasıl Alınır?

Ev Taşıma İzni Nedir?

Özel sektör veya kamu kurumlarında çalışıyorsanız nakliyat işlemlerini gerçekleştirebilmeniz için ev taşıma izni alabilirsiniz. Bu izin, tüm çalışanlara tanınan bir haktır. İş yerinizdeki gerekli prosedürlerden sonra ev çalışma izninizi rahatlıkla alabilirsiniz.

Ev Taşıma İzninin Kanundaki Yeri

Taşınma izni 4857 sayılı İş Kanunu 55/j bendinde geçer. Bu dönemde maaşınızdan kesinti olmaz ve maddi haklarınızı kullanmaya devam edersiniz. Taşınma iznindeyken, günleriniz çalışılmış gün olarak sayılır. Kanunda çalışma izninin kaç gün olduğuna dair bir kısıtlama yoktur. Fakat birçok iş yeri taşınma iznini 1 veya 2 gün verir.

Taşınma izni istemeden önce, insan kaynaklarına, taşınmak istediğiniz günün bir iki gün öncesinden haber vermektense işinizi sağlama alarak bir hafta öncesinden bildirmeniz sizin yararınıza olur. Talebinizi sözlü veya yazılı yapabilirsiniz. Sözlü olarak talepte bulunmanız işleri daha hızlandırabilir.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta da İş Kanunu’nun 4857 sayılı 25. maddesinin 2. bendidir. Eğer iş yerinize haber vermeden işe en az iki gün gitmezseniz, çalıştığınız yer iş akdinizi sonlandırabilme hakkına sahiptir. Bu

yüzden izin girişi yaptığınızdan emin olmanız gerekir. Bu konu hakkında detaylı bilgilere insan kaynakları biriminden ulaşabilirsiniz.

Bazı şirketler, taşınma dönemlerinde çalışanına destek olabiliyor. Bunun için bir kanun da mevcut. 6242 sayılı Harcırah Kanunu’na göre kurumlar, çalışanlarına harcırah sunabiliyor. Özel şirketler de bu desteği sağlayabilir. Bu yüzden insan kaynakları birimine, şirketin taşınma yardımı yapıp yapmadığını sormanızda yarar var.

Taşınma izni ve mazeret ini arasında bazı farklılıklar vardır. Taşınma izni yalnızca evinizi bir adresten diğerine taşımak için verilirken mazeret izinleri ölüm, doğum, evlenme gibi durumlara ek olarak evden eve taşınma zamanlarında taşınma sonrası için verilir. Mazeret izinlerini, taşınma sonrası evi temizletmek, tesisat, çilingir vs gibi işleri halletmek için alabilirsiniz.

Ev Taşıma İzni İçin Önerilerimiz

Daha önce de bahsettiğimiz gibi taşınma izninizi en az bir hafta önceden yöneticinize bildirmelisiniz. Bu konuda size bir tavsiyemiz var. Ev taşıma izninizi pazartesi veya cuma günü alarak haftasonu ile birleştirebilirsiniz. Böylece ev taşımanız için 1-2 gününüz olması yerine 4 gününüz olur. Bu 4 günü çok iyi değerlendirebilirsiniz. İşlerinizi gün gün ayırıp halledebilirsiniz. Ne kadar çok gününüz olursa o kadar çok iş yapabilir ve işlerinizi hızlıca bitirirsiniz.

Taşınırken Karşınıza Çıkabilecek Bazı Zorluklar

Taşınmanız için ihtiyacınız olan zaman çok fazla değildir. Bu yüzden de kısa bir zaman dilimde çok fazla işi halletmeniz gerekir. Bunun için size taşınmadan önce bir liste yapmanızı öneririz. Bir kağıda veya bilgisayarınızdaki, telefonunuzdaki bir not defterine yapmanız gerekenleri yazabilirsiniz.

Öncelikle iyi ve çok da pahalıya kaçmayan bir evden eve nakliyat firması ile anlaşmanız gerekiyor. Anlaşmayı sağladınız, taşınma iznini aldınız. Şimdi işe koyulma zamanı. Eşyalarınızı kolilere sağlamca koymanız ve bantlamanız gerekiyor. Eşyalarınıza zarar gelsin hiç istemezsiniz. Bunun için size en uygun kolileri bulmanız şart. Taşıma firması ne kadar dikkatli olursa olsun sağlam olmayan bir koli işi tam olarak kurtaramaz.

Bir yandan da yeni evinize taşımayacağınız kullanılmayacak eşyaları ayrıştırabilirsiniz. Bunlardan geri dönüşebilecek olanlar varsa geri dönüşüm kutusuna; bağışlayabilecekleriniz varsa bağış yapan kurumlara yollayabilirsiniz.

Tüm bunları yaparken yeni evinizin temiz ve yerleştirilmeye hazır olması gerekir. Temizlik yapıldıktan sonra eşyalar, mobilyalar yerleştirilmeye başlanır. Tabi elektrik, doğalgaz, su gibi aboneliklerinizi yapmayı da sakın unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir